Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Inmatriculare pe numele unui parinte din cauza taxelor

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005
Vreau sa cumpar in viitorul apropiat o subcompacta noua (benzina 1.2 85CP) prin Rabla, insa se pare ca e destul de complicata situatia.

Din cauza sumei mari pe care as plati-o pt asigurari, iau in considerare sa inmatriculez masina pe numele unuia dintre parinti. Mai precis, conform unui calcul pt 1 an la Allianz, reiese asa:
- eu, sub 30ani, permis de ~10ani fara nici un incident rutier: RCA 1227lei, CASCO 3074lei > total 4301lei
- mama, peste 50ani, fara permis: RCA 630lei, CASCO 1845lei > total 2475lei
Asadar o diferenta de 1826lei pe an. Pentru mine este o suma mare si nejustificata, mai ales ca virsta e criteriul determinant si nu vechimea sau istoricul de incidente.

Mentionez ca adresa din CI este aceeasi, insa de ceva vreme locuiesc in alt judet, fara flotant.
Dilema mea e legata de implicatiile acestui aranjament:
1. masina o voi conduce exclusiv eu, preponderent in alta parte a tarii. Am nevoie de vreo procura din partea proprietarului cum ca as fi utilizator, sau e suficient sa am actele masinii? Dar in cazul in care ies din tara (in UE)?
2. in cazul in care voi fi nevoit sa apelez la CASCO sau RCA, trebuie sa fie proprietarul prezent? Exista vreo posibilitate sa fiu eu reprezentant?
3. la ITP si alte revizii se poate evita prezenta proprietarului? (parca la ITP trebuia CI)

#2
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
1. Nu, decat daca iesi din tara cu masina.
2. La casco in general se face pe numele proprietarului si doar el este despagubit in caz de accident (dar cum proprietarul nu are permis, pica faza). In general politica asta este la politele ieftine.
3. La ITP trebuie intr-adevar buletin, dar trebuie buletinul celui care se prezinta cu masina. Am facut zilele trecute itp-ul la una dintre masini, doar ca eu eram la munca, asa ca am trimis un prieten, doar cu talonul si cartea masinii.

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cum naiba ti-au facut rca la motor asa mic la o buburuza de 1227 lei ?
vezi ca aliantz are si calculator online cu posibilitate de cumparare tot online a politei si e livrata prin curier, gratis (cel putin asa era in iarna cand am facut eu asigurarile)
in rest numai de bine despre aliantz

daca rulezi calculatorul online de polite zi-ne si noua daca e vreo diferenta fata de ce ti-au ofertat agentii de pe teren, de curiozitate (la mine diferenta a fost maricica parca peste 30% ceva de genul la cel mai ieftin agent care incheia polite ptr aliantz)
https://www.allianzd...urare-auto.html

PS la casco daca faci pe numele altcuiva vezi ca e o optiune gen "daca conduce altcineva masina in afara proprietarului" asa ca intreaba ca sa fii sigur.
dar trebuie sa aiba permis persoana pe numele careia inchei polita. IMPERATIV. nu vad cum ti-au calculat polita pentru  persoana fara permis... cine ti-a facut calculul?

Edited by onlyone, 22 May 2013 - 22:38.


#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Si io am (avut) toate masinile pe numele tatalui meu.
N-am avut nici o problema, inclusiv la iesirea din tara.
La CASCO, eventual, faci masina intr-un service cu decontare directa, si iar nu vad ce problema ai mai putea avea.

#5
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
Calculator oferte RCA https://www.emag.ro/...=asigurari-rca/

#6
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
S-a scumpit RCA-ul ,l-au dublat hotii!

#7
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005
@onlyone: calculul mi l-a facut exact calculatorul recomandat si de tine, deci nu stiu care e situatia daca ar fi un 'factor uman'

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
De RCA nu stiu ce sa-ti zic, dar la CASCO am primit oferta mult mai buna direct de la broker decat de la calculatoarele on-line, fie ele ale asiguratorilor sau de-astea "centralizate".
Eu cred c-ar merita sa-ncerci.

Edited by Barboso, 22 May 2013 - 22:44.


#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 25.01.2007
faci procura sau contract de comodat si nu ai probleme nici la iesirea din tara.

#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
RCA-ul este ucigator, o cunostiinta sub 25 ani cu motor de 1200 si ceva (1.2-ul de pe Swift) plateste 1000 lei, eu tot 1000 am din cauza limitei de varsta (am fix 25 ani) la o cilindree mai mare, fara evenimente rutiere si dosar impecabil.

Si eu aveam in calcul varianta cand scot Prius-ul de pe firma, sa-l trec pe numele tatalui (pensionar, carnet cu istoric impecabil, reducere si alte cele), dar va fi alergatura naibii pentru o iesire din tara si o ciocanitura.
La Prius m-a dispera RCA-ul scump, desi Casco este ok la pret (1200 Euro la un asigurator bun), unde daca era pe numele meu plateam 1500 :)

Edited by connectorxp, 22 May 2013 - 22:46.


#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 asasinuxp, on 22 mai 2013 - 22:40, said:

S-a scumpit RCA-ul ,l-au dublat hotii!
nu stiu ce s-a dublat si la cine...
am verificat pretul platit la asigurarile din noiembrie (tot aliantz) si am rulat din nou aplicatia online si e o crestere intradevar dar este de 6,5%
probabil depinde si de istoricul fiecaruia (mai e o posibilitate sa fi fost si  oferta speciala cand le-am incheiat eu fiind perioada de sfarsit de an.. sarbatorile care urmau sa vina) oricum diferenta de sub 7% este rezonabila.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 onlyone, on 22 mai 2013 - 23:01, said:

nu stiu ce s-a dublat si la cine...
am verificat pretul platit la asigurarile din noiembrie (tot aliantz) si am rulat din nou aplicatia online si e o crestere intradevar dar este de 6,5%
Nu s-a marit mai nimic asa semnificativ, trebuie broker calumea de asigurari nu tepari. La 1390cm Clio am facut cu 290 lei in martie, la 1124 un saxo cu vreo 300 lei. Evident pe un an si ambele la City Insurance, in nici un caz la aia cei mai scumpi, n-are sens.

#13
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Eu am facut pe 28 aprilie, am dat 580 de lei cea mai ieftina varianta pe 6 luni. Insa pentru ca am sub 30 de ani, carnet de un an jumate, platesc mai mult. Un unchi cu o dacie(1300cc, cam pe acolo) tot la fel ca mine, fara nici un accident, insa carnet de mai mult de 10 ani, peste 30 de ani, a platit tot prin perioada aia vreo 300 de lei pentru 6 luni. Anul trecut in aprilie am dat 470 de lei pentru un an intreg.

#14
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Am dat 850 pe cea mai ieftina asigurare pe un an.
Motor de 1786cmc, sub 25 de ani.

#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Oameni buni, se poate ieși din țară cu mașina înmatriculată pe numele altuia fără procură de câțiva ani deja...

#16
ady4x4

ady4x4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 30.01.2009
Se zvonea ca o sa mareasca rca-ul si celor care au copii peste 18ani.

#17
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Alex, da, se poate dar in tarile din UE parca.

 ady4x4, on 23 mai 2013 - 00:02, said:

Se zvonea ca o sa mareasca rca-ul si celor care au copii peste 18ani.
Urmeaza sa scumpeasca si celor care au prieteni/verisori de peste 18 ani, apoi celor care au sub 18 ani si tot asa.

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Calculatoarele astea online sint bune daca vrei sa comanzi o asigurare. Dar ce te faci daca vrei sa vezi cat costa asigurarea la o masina, sa vezi daca merita sa cumperi masina ? Nu inteleg de ce nu spune cat costa asigurarea in functie de capacitatea cilindrica, an de fabricatie, emisii CO2, greutate, mai stiu eu ce, plus date despre proprietar si atat. De ce-mi cere seria unei masini pe care eu nu o am ? Eu cum pot afla fara sa am o masina ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate