Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vechiul AMD (Mechanical desktop) e acum Inventor?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Puteam sa las numai titlul topicului :) Pana prin 2000 am lucrat pe PC cu AMD-ul, un soft care la vremea aia mi s-a părut chiar performant. De la o vreme a dispărut si nu mi-e deloc clar cine l-a înlocuit. E o varza de programe pe site-ul Autodeskului ca n-am înțeles nimic. Exista si un autodesk mechanical acum care e prezentat ca făcând mici kinematici, e inventorul care face modelare parametrizata, asamblarea e prezentată separat de cele doua anterioare, pentru FEM au iarasi ceva dedicat... iar AMD-ul făcea el singur toate astea si altele. Acum am impresia ca trebuie sa cumperi o suita de programe...


#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Este si unul si altul, nu s-au inlocuit.
Aici ai link de download pentru Mechanical:
http://www.autodesk....ical/free-trial

Aici pentru Inventor:
http://www.autodesk....mily/free-trial

#3
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Chestia aia de e numita acum mechanical e un mot la autocadul simplu, ii aduce un pic de capabilitati 3D, nu are mai nimic din vechiul AMD, care era complet parametric etc. Nu are rost sa repet ce am scris in primul post...

Edited by SIR, 20 May 2013 - 18:58.


#4
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Stiinta evolueaza odata cu oferta celor de produc soft-uri de proiectare. Nu stiu ce nevoi ai tu la ora actuala dar sunt convinsa ca poti gasi soft-ul dedicat nevoilor tale atat la autodesk cat si dassault.

#5
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
"Wednesday, July 6, 2011
REMINDER: Autodesk Mechanical Desktop Discontinued!
This is a REMINDER!  Autodesk ceased development of Autodesk Mechanical Desktop and is no longer releasing new versions of the product.  Autodesk discontinued development of Mechanical Desktop because the technology in this product was outdated and in order to support the needs of the larger and growing community of Inventor users, Autodesk decided to transfer MDT development resources to support the Inventor product family.
Mechanical Desktop (MDT) 2009 was the last version of the software to be made available.  With the new releases of Autodesk software, Autodesk has updated (or patched) MDT 2009 to allow it to work with other Autodesk software.  This will not continue forever, so you need to plan accordingly.
If you still rely on MDT for data, you need to create a plan to migrate your data to Inventor. ..."

Parerea mea e ca au transferat capabilitatile softului initial catre 7 softuri diferite si au fortat toti clientii lor traditionali sa mai cumpere odata capabilitatile ce fusesera odata cumparate, dar de data asta de pret dublu. A "huge cash cow" cum ar zice un manager de talent...

#6
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Pai si ei mananca...ca si tine nu ?

#7
donbass

donbass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.12.2014
salut! folosesc mechanical desktop 6 de vreo 10 ani, iar acum mi am schimbat calculatorul, mi.am pus windows 7 si nu merge sa l instalez. are cineva vreo idee cum sa l fac sa mearga pe windows 7? multumesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate