Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Facebook, subiect general

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
916 replies to this topic

#811
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postradurus, on 09 ianuarie 2023 - 09:07, said:

Ce sa fac pe telegram si altele unde nu e nimeni?
Eu le-am spus tuturor : "de saptamana viitoare ma gasiti pe telegram si signal. am parasit definitiv platformele meta (FB/Insta/Whatsapp)". Si gata. Cine vrea sa discute cu mine, ma gaseste. Facebook nu e alpha si omega. Au existat metode de comunicare si socializare inainte de asta, exista si dupa asta.

Edited by ro_explorer, 09 January 2023 - 14:13.


#812
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postro_explorer, on 09 ianuarie 2023 - 14:12, said:


Eu le-am spus tuturor : "de saptamana viitoare ma gasiti pe telegram si signal. am parasit definitiv platformele meta (FB/Insta/Whatsapp)". Si gata. Cine vrea sa discute cu mine, ma gaseste. Facebook nu e alpha si omega. Au existat metode de comunicare si socializare inainte de asta, exista si dupa asta.
Când cunoști persoane care le au cu tehnologia, cât de cât, e lejer, altfel grelut să îi convingi să mai creeze un cont în altă app.

Mi se pare că exagerezi și tu, colegu. Mai rămâne să le spui, că dialogăm pe viitor doar prin FAX și mail.

Eu nu am vreun impediment in a lăsa conturile acolo, deși încep să folosesc Insta din ce în ce mai rar, de pildă, dar pe WhatsApp comunic des cu taicameu, e cam principala metodă, ori diverse servicii, magazine etc., iar cu restul pe Mess.

Telegram folosesc strict pt chestii mai neimportante.

#813
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostVlad_22, on 09 ianuarie 2023 - 15:35, said:

Mai rămâne să le spui, că dialogăm pe viitor doar prin FAX și mail.
Chiar fax nu, caci nu mai exista tehnologia aia (sau telegraf, daca tot veni vorba) dar oricine poate sa imi dea un telefon sa discute cu mine.
Prin mail da, nu vad problema - oricine poate sa imi trimita un mail ca sa imi ceara numarul de telefon :)

Revenind, eu daca am nevoie sa discut cu cineva o sa discut cu acea persoana prin mijloacele disponibile. Recurg sila telefon(voce) sau sms daca e nevoie - nu ma cramponez in produsele meta. SUnt impotriva politicii meta de functionare asadar nu le folosesc produsele - e atat de simplu.

#814
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, sunatul clasic devine din ce în ce mai rar folosit... Dacă e urgent, clar prefer apelul, că e prin rețea, ori Mess, WhatsApp, Meet etc. în detrimentul SMS ori scris.

#815
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010
De cateva saptamani se intampla lucruri...ciudate: dispar postarile puse pe pagina home(pentru prieteni).Trebuie sa trec pe pagina  de prezentare si de aici sa dau share.
Sau, postarile sunt trunchiate: fara toate pozele sau fara link-urile atasate.
Am cautat posibilitatea de a ma adresa FB dar nu am gasit nimic pentru asta.

Se poate face ceva?
Multumesc anticipat!

#816
pestik

pestik

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.04.2016
Salutare tuturor!
Rog un sfat la urmatoarea problema.Asociat contului personal de facebook aveam si o pagina pentru afacerea mea  si o data cu ea si contul de bussines.Aveam si 2 campanii de facebook ads in derulare.Ieri dupa amiaza am descoperit ca mi-a fost spart contul de bussines (am primit un email ca o adresa de email s-a inscris in pagina de bussines si imediat  nu am mai avut acces cu drept de administrator. Am schimbat parola la contul personal am activat verificarea cu 2 pasi , am blocat cardul asociat contului de publicitate ,dar nu mai pot face altceva.Daca cineva apreciaza pagina de bussines, primesc notificare pe contul personal . Ceva sfaturi?

#817
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Salutare , putin ajutor in legatura cu facebook.
Astazi in jurul orei 06:00 cineva din Ho Chi MInh City a schimbat mail-ul asociat contului meu si parola si nu mai mai pot conecta sau recupera parola.
Contul mu este facut cu numarul de telefon  ( ciudat ca nu pot da recuperare pe numarul de telefon) si a reusit sa schimbe contul asociat fara sa aiba acces la email ( codul de verificare).
Am incercat in rahatul ala de centru de asistenta , desi selectez " email asociat a fost schimbat"  urmatoarea intrebare este daca am acces la email sau telefon asociat contului si mai departe singura optiune este email-ul [email protected] , cel schimbat si nu exista optiunea pentru telefon.
Mai exista vreo optiune ?
Nu e mare cont , doar pentru cateva persoane.

#818
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Am primit și eu acum vreo 2 săpt și ceva spre 3, cred, mail și SMS de la Facebook, că s-a încercat resetarea parolei contului meu, dar noroc că am autentificarea prin 2 pași activată și mail de recuperare, pe lângă cel cu care e creat contul. Plus că am altă parolă față de cele de la mail, că sunt care au peste tot aceleași parole sau parole asemănătoare și dacă le sparge un cont, unii forțează și reușesc să spargă și mail-urile etc.

View Postseck, on 14 ianuarie 2023 - 09:20, said:

Salutare , putin ajutor in legatura cu facebook.
Astazi in jurul orei 06:00 cineva din Ho Chi MInh City a schimbat mail-ul asociat contului meu si parola si nu mai mai pot conecta sau recupera parola.
Contul mu este facut cu numarul de telefon  ( ciudat ca nu pot da recuperare pe numarul de telefon) si a reusit sa schimbe contul asociat fara sa aiba acces la email ( codul de verificare).
Am incercat in rahatul ala de centru de asistenta , desi selectez " email asociat a fost schimbat"  urmatoarea intrebare este daca am acces la email sau telefon asociat contului si mai departe singura optiune este email-ul [email protected] , cel schimbat si nu exista optiunea pentru telefon.
Mai exista vreo optiune ?
Nu e mare cont , doar pentru cateva persoane.
Dacă îți poți dovedi identitatea cred că da. Probabil vor cere dovezi, cum ar fi cartea de identitate.

Edited by Vlad_22, 14 January 2023 - 15:13.


#819
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postro_explorer, on 09 ianuarie 2023 - 14:12, said:

Eu le-am spus tuturor : "de saptamana viitoare ma gasiti pe telegram si signal. am parasit definitiv platformele meta (FB/Insta/Whatsapp)". Si gata. Cine vrea sa discute cu mine, ma gaseste.
Sau nu mai cauta Posted Image Oricum nu va detrona nimeni Whatsapp (curand) oricat incearca intrucat ofera o functionalitate completa multipltforma si compatibila iar peste 20% din populatia globului o foloseste activ, la mare distanta de competitie. 2 miliarde de contuiri active si peste 5 in total + cele cu utilizare ocazionala sau inactiva.

View PostVlad_22, on 24 decembrie 2022 - 17:17, said:

Nici eu nu sunt fan musai app Facebook, nu înțeleg de ce nu au încercat să unifice Facebook și Messenger într-o singură app, în fine
Cred ca e mai bine asa, sa nu fie totul centralizat, pentru redundanta plus ca sunt diferite ca platforma si orientare. Meta/FB a cumparat pentru ca a inteles ca va fi lider si e mai bine sa fie in ograda lor.

Edited by andreic, 11 February 2023 - 22:12.


#820
change_me

change_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 25.11.2013
buna.
in curand o sa fie ziua mea de nastere,as vrea sa se stie cand este insanu de niste colegi de-ai mei care m-ai mult i-am acceptat din bun simt nu ca-mi facea placere.
daca o sa activez functia ,,take a break'' adica sa nu-i sterg doar sa nu vada postarile se poate sa nu primeasca notificari cum ca e ziua mea?Multumesc

Edited by change_me, 16 February 2023 - 22:19.


#821
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am 2FA (2 factor authentication) activat. M-am conectat de la alt PC si am primit urmatorul mesaj

"Ai configurat Generatorul de coduri ca metodă de securitate pentru autentificarea cu doi factori, dar nu mai acceptăm această funcţie. Dacă ai salvat anterior codurile de recuperare, introdu unul dintre aceste conturi pentru a-ţi recăpăta accesul la cont."

Nu se mai accepta aplicatia Microsoft Authenticator? SAu nici un alt fel de aplicatie generator coduri?

#822
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Edit
Am sters aplicatia Microsoft Authenticator si am ales in schimb sa primesc cod prin sms. Dupa ce am setat aceasta metoda, imi scrie "Generatorul de coduri nu mai este acceptat. Te rugăm să-l ştergi şi să adaugi o altă metodă de securitate."

Sa inteleg ca Facebook nu mai accepta deloc 2fa ?

#823
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
(pe android)
Facebook functioneaza tot mai rau, cel putin in browser.
(Am oroare de aplicatie pentru ca impinge tot mai multe chestii sponsored si sugested si nu ma intereseaza astea deloc. In firefox am *****er (exact a db l oc -ker). In chrome e ca in app, toate gunoaiele apar)
Incarc fb in browser si arata cu starting screen ca in app (Meta shit 3s in loc sa imcarce feed-ul), se  comporta ca in app, dar mai prost.
Dau sa scriu comentariu, nu vad casuta de dialog unde scriu.
Editez un comentariu, ma mut pe alta app ca copiez niste date sau sa iau niste info, ma intorc la comentariul meu care e inchis si cu ultimele chestii scrise anulate.
Nu functioneaza ca un webbrowser ci ca o app in webbrowser.
Derulez in sus si aproape la fiecare derulare sare inapoi 1/4 din screen.

O sa incerc Brave browser.

Nici aplicatia nu e cum trebuie.
Fac tap pe un attachment in messenger lite, se deschide app fb si imi arata feed-ul meu cu nimic special.

Edited by radurus, 30 April 2023 - 17:57.


#824
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Brave merge mai fluent.

#825
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

Quote

You’re Temporarily Blocked
It looks like you were misusing this feature by going too fast. You’ve been temporarily blocked from using it.
If you think this doesn't go against our Community Standards let us know.

Dau click si ma misc la fel ca intotdeauna, dar de 1 saptamana au trecut la limitari! Se pare ca nu sunt singurul care ma misc mai rapid si are astfel de probleme!

#826
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am primit urmatorul mail de la [email protected]. Ce inseamna ? De fapt ce presupune developer account ?


Unregistration notice

Hi, This is to inform you that your developer account does not have any roles on any apps (such as an admin). As such, to keep your developer account registration, we ask that you create an app or receive a role on an existing app within the next 30 days. If this developer account is not associated with an app by this date, this developer account will become unregistered. Please note that this will be the only reminder you receive in this time period and if no action is taken, this account will become unregistered in 30 days. Any removal of your developer account does not impact your personal Facebook account.

Go To App Dashboard

Edited by MembruAnonim, 09 May 2023 - 08:50.


#827
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.11.2021
mkscorpion...cred ca ai un malware in browser care iti face redirect la pagini clonate. nu exista ca facebook sa nu accepte 2fa, deci malware.
instaleaza-ti un virtualbox cu linux mint si incearca de pe ala sa te loghezi...

am patit o chestie asemanatoare tie cand am incercat sa ma loghez pe yahoo mail. ii dadeam parola > accepta > ii dadeam codul 2fa > imi dadea pagina de logare din nou
asa ca m-am pus in linux, iar acolo mi-a mers. semn deci ca eram pe ceva pagina de fishing pe winows (chrome)

#828
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu ce pot verifica daca am malware in browser?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate