Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

sterilizare motan in timpul caldurilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
DMB

DMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2006
Imi pare rau pentru motanelul tau, Freddy. Eu am pierdut-o (a facut piometru) pe prima mea catelusa, Judy, la 7 ani si un pic. :(
Nu am avut pisicute insa am avut o cunostinta care avea, si pisicute si motanei. Multi. Vreo duzina. Toti, necastrati. Intr-un apartament de 2 camere, de vreo 40 de metri patrati. Cind am intrat prima data acolo am crezut ca lesin. Si credeti-ma ca sint tare din fire, insa mirosul era... indescriptibil.
Si nu stiu de ce, am senzatia ca aceia care sint contra sterilizarii nu au avut niciodata experienta mirosului de pipi de pisoi in casa, altfel si-ar fi schimbat parerea rapid...

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Imi pare rau de catelusa ta. Daca o sterilizai nu ar fi facut piometru. Omul din greseli invata. Dupa ce a inceput sa marcheze, l-am tinut in curte si intr-o veranda  dar tot mai intra in casa., nemernicul, ca sa ne "parfumeze". Celalalt, saracu' , nu a marcat nicidata. Era bland si linistit. Asta  de acum era dracu' gol, bataus, agresiv, neastamparat dar avea si momente de afectiune cand nu mai scapai de el. Acum a scapat de metehne, au ramas doar calitatile.

#21
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 DMB, on 21 mai 2013 - 12:19, said:

Imi pare rau pentru motanelul tau, Freddy. Eu am pierdut-o (a facut piometru) pe prima mea catelusa, Judy, la 7 ani si un pic. Posted Image
Nu am avut pisicute insa am avut o cunostinta care avea, si pisicute si motanei. Multi. Vreo duzina. Toti, necastrati. Intr-un apartament de 2 camere, de vreo 40 de metri patrati. Cind am intrat prima data acolo am crezut ca lesin. Si credeti-ma ca sint tare din fire, insa mirosul era... indescriptibil.
Si nu stiu de ce, am senzatia ca aceia care sint contra sterilizarii nu au avut niciodata experienta mirosului de pipi de pisoi in casa, altfel si-ar fi schimbat parerea rapid...

Animalele se cresc la curte, nu vorbim de mania romaneasca a tine animale la bloc.
Motanii necastrati marcheaza si curtea insa au o personalitate aparte. Cand sunt mici sunt simpatici dupa care devin sobri si in timp se umplu de rani si zgarieturi.
Animalul nu e o jucarie pe care sa o mutilam dupa bunul plac, il lasam asa cum este.

Discutii in contradictoriu pe tema castrarii stiu inca din anii '80 insa acum tot romanul s-a facut expert in animale de companie.
Nu e de mirare ca unii forumisti stiu atat de multe povesti incat devin mai destepti decat natura.

#22
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cei mai tari experti sunt aia care n-au avut in viata lor un animal de companie da' au o parere. Pertinenta cred ei. :angel:

Urlati pe (dupa) toate gardurile ca v-au invadat maidanezii si pisicile fara stapan, si tot voi comentati despre metode de contraceptie eficiente?! Hotarati-va. Ce facem? Omorim toate pisicile si cainii? Omorim pisicile si cainii in exces si pe alea ramase le lasam sa se imperecheze in voie? Ce facem cu puii? Ii omorim si pe ei?

#23
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 Dev, on 21 mai 2013 - 16:43, said:

Cei mai tari experti sunt aia care n-au avut in viata lor un animal de companie da' au o parere. Pertinenta cred ei. Posted Image

Urlati pe (dupa) toate gardurile ca v-au invadat maidanezii si pisicile fara stapan, si tot voi comentati despre metode de contraceptie eficiente?! Hotarati-va. Ce facem? Omorim toate pisicile si cainii? Omorim pisicile si cainii in exces si pe alea ramase le lasam sa se imperecheze in voie? Ce facem cu puii? Ii omorim si pe ei?

:) Stimate forumist, te inseli, eu nu fac parte din categoria descrisa de tine. Nu sunt expert, chiar daca am avut animale cu acte inca dinainte de '89.
Experti sunt cei care au probleme nerezolvate si au descoperit brusc afectiunea unui animal de companie.
Ei au prins "microbul" animalelor de curand iar eu l-am cam pierdut de mai bine de 20 de ani.
Cei care si-au dorit mult un lucru au tendinta sa se poarte ciudat atunci cand si-l permit, asa fac si multi proprietari de animale.
Acum ei traiesc o experienta noua, au caine/pisica, merg la pet-shop, merg la salon, merg la veterinar.
Pentru multi este doar o joaca, un moft de pe urma carora sufera animalele.

S-a umplut Romania de rase nepotrivite de catei si pisici. Blanosii nu traiesc bine in clima noastra, sufera, insa romanul are putere asupra lor si ii chinuie.
Animalul nu este o jucarie pe care sa o chinuie fiecare prost dupa bunul lui plac. Din cauza asta este nevoie de legi stricte pentru detinerea si ingrijirea animalelor.
Probabil ca peste cativa ani vor aparea aceste legi si nu se va mai juca nimeni de-a Dumnezeu sau de-a natura (in functie de religia pe care o are).

Ai curte si conditii p sa poti detine 1-2 animale. Daca stai la bloc mergi frumos la zoo si vezi acolo animale.

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Asta cu jucatul de-a Dumnezeu ar fi trebuit să le-o spui oamenilor acum 30 mii de ani, atunci când au domesticit câinii. Ce ne facem cu vacile, oile, porcii și caprele? Le dăm voie să zburde libere prin natură?

#25
awazi

awazi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2012
ii rog pe toti cei care incearca sami schimbe parerea despre castrate sa nu mai posteze, nu am dechis topicul ca sa va impartasiti voi frustrarile ci doar vreau sa aflu daca e bine sau nu sa castrezi
motanul cat e in calduri.

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 awazi, on 25 mai 2013 - 16:51, said:

ii rog pe toti cei care incearca sami schimbe parerea despre castrate sa nu mai posteze, nu am dechis topicul ca sa va impartasiti voi frustrarile ci doar vreau sa aflu daca e bine sau nu sa castrezi
motanul cat e in calduri.

Castrează-l fără nici o grijă dacă a trecut de un an. Și încă o dată: motanii nu intră în călduri. Ei sunt apți să se reproducă oricând găsesc o pisică în călduri. Manifestările motanului tău se datorează faptului că undeva in apropiere există o pisică în călduri. Ei simt asta de la câteva sute de metri.

#27
awazi

awazi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2012

 Freddy12, on 25 mai 2013 - 20:55, said:



Castrează-l fără nici o grijă dacă a trecut de un an. Și încă o dată: motanii nu intră în călduri. Ei sunt apți să se reproducă oricând găsesc o pisică în călduri. Manifestările motanului tău se datorează faptului că undeva in apropiere există o pisică în călduri. Ei simt asta de la câteva sute de metri.
mersi. o sal mai tin pana in august, ca atunci face un an. vad ca s-a potolit, na mai marcat si e mai cumintel. cum vine ziua lui ma duc direct la vet :D

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
O fi ieșit pisica vecinilor din călduri și de-aia s-a potolit dar vezi ca mâțele intra în călduri la 2-3 luni așa că să te mai aștepți la episoade de genul acesta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate