Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Avantajele si dezavantajele unei case dispuse doar pe parter

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#127
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
150 mp parter inseamna - 150 mp fundatie + 180-190 mp sarpanta + invelitoare, accesorii, pluviale.
150 mp parter + etaj/mansarda inseamna 75 mp fundatie + 90 mp acoperis.
Doar daca terenul este problematic, adancimea de fundare este mai mare la un P+M. In rest adancimea e data de cea de inghet, adica 90-100 cm.
Lipsa planseului de beton se traduce prin marirea sectiunilor grinzilor si stalpilor pentru a echivala lipsa de rigiditate pe care o poate da un planseu prin actiunea se saiba rigida.
Parterul are multe avantaje, in mod special ca si confort, insa bugetul este un dezavantaj clar, as spune minim 20% in plus la costuri.

#128
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Dar la varianta cu etaj te costa mai mult:
- scari: suprafata pierduta si executie ceva mai pretentioasa ( ca dealtfel toata constructia, varianta P fiind mai toleranta la greseli)
- balcoane: executie + intretinere in timp
- cel putin o baie in plus
- retele termice-electrice. La parter intinzi electricele prin pod si cobori pe perete direct unde vrei iar termicele prin podea.

#129
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Buna ziua,

Eu as vrea sa imi fac o casa, pe un teren de 500-600 mp.

Atat eu cat si parintii mei stim sa facem manopera pentru:

Izolatii exterioare sau interioare
Parchet
Gresie si faianta
Zugraveala interioara si exterioara

Mai mult as putea cumpara majoritatea materialelor de constructie si finisaje cu 7-10% mai ieftin decat pretul de lista de la un depozit.
Deasemenea as putea obtine un procent de 5-10% reducere de la un constructor.
Pot obtine o reducere de 30% pentru manopera la instalatia electrica si una de 25% la instalatia sanitara.

Terenul pe care mi-l permit este de 500-600 mp si o suprafata ideala pentru mine ar fi 100 - 120 mp a casei.

Preferabil pentru mine ar fi casa fara etaj. Nu conteaza sa am o curte mare, prefer una mai mica dar cu f f f mult bun gust.

Sfaturi? O casa doar cu parter? sau una P+M ?

Vreau 2 dorm, living, bucatarie, 1 baie matrimoniala si inca una mai mica pentru uz comun - doar wc, chiuveta si poate o cabina de dus in colt.

In timp as vrea si un mic foisor cu gratar.

Repet...sfaturi? In conditiile in care preturile la rosu pentru P si P+M sunt la fel pentru un constructor, pe termen lung ce este mai avantajos?

Edited by cipin85, 09 August 2014 - 15:22.


#130
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Si pe mine m-ar interesa la aceasta suprafata, si datele datele tale aprox, ce e mai avantajos.
Multumiri anticipate celor care isi vor lua timp sa scrie. Am tot citit pe aici, dar in general sunt suprafete mai mari.

#131
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 cipin85, on 09 august 2014 - 15:19, said:

Sfaturi? O casa doar cu parter? sau una P+M ?

P sau P+1, faci o lista cu avantaje/dezavantaje pt fiecare si decizi.
P+M este o struto-camila care doar arata bine.

#132
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Anul acesta imi scot si eu apartamentul la vanzare si o sa ma apuc de o casuta .
Optez pentru una fara etaj ,sa explic cum vad eu lucrurile.
La trecerea de la bloc la casa optez din mai multe motive : vecini zgomotosi ca peste tot ,galagie de la masini ,galagie in parcare ,nu mai depind de "administrantori" etc si motivele continua plus ca blocurile incep sa iasa din garantii in curand si cine stie ce legi apar de consolidari si costuri etc.
Deci o casuta fara etaj cu o suprafata utila de cca. 100 mp este arhisuficienta pentru mine ,sora mea si-a terminat-o pe a ei si este p+etaj mansardat ,160 mp utili si cheltuielile de intretinere pe iarna sunt enorme,dar locuieste cu sotul ei si 2 fetite.
Sa nu uitam motivele pentru care ne mutam la case ce le-am enumerat mai sus ,sa fim cinstiti nu de spatiu interior avem decat daca avem familii cu multi copii se justifica mult spatiu.
Eu vad cheltuieli mult mai mici la casa fara etaj si nu mai vorbesc de intretinere pe timp indelungat care ajunge sa coste foarte mult la cele cu etaj.
Multi constructori pe forumuri nu explica si costurile de instalatii sanitar/electrice care sunt mult in plus la cele cu etaj ,pe cand la cele fara si un proiect bun cu baia lipita de zidul bucatariei aduc o economie de tevi/cabluri ,sunt detalii pe care le-am invatat din constructia casei surorii ,mici detalii care adunate si tras linie cantaresc enorm.
Risipa spatiului pentru holuri si casa scarii care implicit contribuie la metru cub de incalzire 2 calorifere pe casa scarii obligatoriu multi pun si pe holuri toate astea duc la detalii in lant cum ar fi o centrala mult mai puternica mai ales daca este electrica.
Se intampla cand pleci de acasa si uiti cheile de la masina in dormitor ,stai si urca trepte cand esti tanar e ok dar la 60 de ani nu iti e usor.
Eu unul sunt incantat ca scap de vecini si ca bonus o sa am si o gradina sa ma desfat la un gratar cu amicii.
Nu plec de la bloc de 65 mp utili sa fac casa de 150mp ,ca pentru asta cumparam terenul sa ne bucuram de curte nu sa facem jogging prin casa.
Intr-o casa 140mp construiti cam 110 utili poti sa compartimentezi frumos si sa incropezi 3 dormitoare  pentru o familie cu 2 copii mi se pare arhisuficient.
Bine nu includ persoanele care isi permit sa stea la vile cu n etaje si au venituri de mii de euro pe luna .
Cam toti constructorii au spus ca daca vrei peste 120 mp utili atunci opteaza pentru una cu etaj dar daca este sub 120mp atunci iesi mai ieftin la constructie si mult mai redus la intretinere.
Daca imi gasesc un teren de 350-400 mp pentru mine e ideal ca imi raman circa 200 mp de curte ,de ajuns pentru o terasa si un gratar si de ce nu putin inghesuit si de o mica piscina pe viitor.
Sa vedeti ce stres luati la casele cu etaj cand se toarna placa de sus cand stai cu inima in dinti sa nu apara macro fisuri ca nu stiu ce greseli au facut doreii,peste placa aia sa aveti in vedere ca trebuie pusa sapa ,ziduri implicit mai multe +materialele de finisaj aferente.
Fundatia mananca mai mult beton si fier si adancimea mai mare ,e drept ca economisesti la acoperis la cele cu etaj si ca fundatia are suprafata mai mica dar pentru mine celelalte dezavantaje la cele cu etaj sunt infinit mai mari decat la un detaliu ca imi ocupa teren mai mult ,sa fim seriosi 40-50 mp in plus de teren fata de 0 mp care ii aveai la bloc? :)
Sunt cheltuieli iar la decorative/izolatii exterioare unde la etaj trebuie schele care costa in plus,asta daca faci lucrarile etapizat cu mai multi constructori iti aduc economii in regim propriu.
Vantul bate mai puternic de la 7 metri in sus si iti zboara tigla de pe casa ca vedem si noi ce s-a schimbat clima ,aici trebuie sa dau exemplu surorii care are panta mica la acoperis si sta si la malu dunarii si ii zboara mereu tigla la rafale puternice,asa ca optati pentru acoperis cu panta mare.
Cheltuieli cu balcoanele care mi se par un moft ca poti sa stai si in curte la aer ,sora-mea nu a deschis anul asta deloc usa la balcon :) si are vedere la dunare .
Eu v-am explicat cateva si doar foarte putine detalii si sunt patite nu din vorbe.
Sa ne auzim numai de bine si decizia evident ca revine celor ce se angreneaza in aceste proiecte sa le numim .

#133
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Si eu m-am hotarat pentru o casa fara etaj.
2 dormitoare, living, bucatarie, baie, camera tehnica si din bucatarie o iesire spre o mica terasa.
Nu dispun de un buget prea mare, si oricum pe viitor nu-mi doresc copii, asa ca din considerente de buget, optez pentru 400-500 mp teren si o amprenta la sol de maxim 110-120 mp. Consider si eu ca sunt suficienti.

Daca cineva are sugestii de proiect, accept sfaturi :)

#134
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010
Eu m-am decis cu ajutorul celor care postati aici .Casa mea va fi fara etaj .
Dpmdv in toata povestea "constructiei unei case" cel mai important aspect este pozitionarea , forma si geo  terenului .
Va avea 85-95 mp utili , o baie ,o bucatarie mare (12mp ) ,  o terasa tip "tarnat " (asa-i spunea la bunica in sat ) , cat mai bine izolata termic , un sistem de irigatie inteligent pt vegetatia abundenta pe care o dorim .Asta vad acuma sigur .La restul ma mai gandesc .

#135
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Am citit pe aici sute de pagini ...am intrebat in stanga si dreapta si am ajuns la urmatoarea concluzie ...Daca acum stam 3 persoane (eu, sotia si fata 15 ani) in apartament 2 camere 55mp cu tot cu balcon ..cum dracu sa nu ajunga maxim 90mp amprenta.Ce rost are balconul daca stai la casa , cica sa iesi sa bei cafeaua in balcon,  hai sa fim seriosi ...urc cu cafeaua de la parter unde este bucataria in balcon sa vad ce, curtea , casa vecinului , 90% dintre noi avem o vedere de vis :) Nu este mult mai comod cu cafeaua sa ies in curte ca DE ASTA AM DECIS SA STAU LA CASA si sa o beau linistit pe terasa (ideal langa bucatarie) cu un TV , radio alaturi.

Clima se schimba , toti vedem veri cumplite , calduroase (sa-l vad pe ala de doarme la mansarda cu izolatie minima) sau sa vezi ce bine este cand bate vantul si casuta ta este protejata de casa vecinului de 280mp. Salariati cu case de 280mp construite din credit , incalzite iarna doar 1/2 camere. Care este rostul ? eu unul nu-l vad.

Prefer o casuta de 90mp , o curte de 500mp frumos aranjata , ingrijita , eu asa vad viata la curte , daca nu-ti permiti si fam. este compusa din 3/4 membri cu 2 salariati cu salariul aproximativ 1900 ron de persoana. Bafta in tot ce faceti ...

#136
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Si eu sunt pentru casa numai parter.

#137
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Si eu la fel.
Suntem pe o falie seismica importanta si asta face diferenta!

Eventual, maxim cu un demisol!

#138
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
@xTzFlA - nu e chiar asa. Casa cu etaj implica de fapt cam acelasi cost cu una doar parter, fundatia dupa cum bine a scris Astrul mai sus nu trebuie sa fie mai adanca neaparat, dar la parter cu siguranta va fi mai intinsa, la fel si acoperisul. Cat despre incalzit, nu vad cum ar fi mai costisitor sa incalzesti o casa cu etaj fata de una parter, la aceeasi suprafata utila (volum util). Apoi te iei de costul finisajelor - costurile tin de suprafata, nu iti ia nimeni bani in plus ca trebuie sa puna faianta in baia de la etaj fata de cea de jos. Povestea cu vantul la 7 m exact asta este - o poveste. Poti sa pui gresia si la 50 de m inaltime, daca e pusa cum trebuie si sarpanta respecta regulile nu o dai jos nici cu politia, nu mai vorbesc de un banal vant.

Eu sunt la stadiul de citit, momentan stau intr-o casa cu etaj si nu vad nici o problema, am stat si doar la parter, la fel nici o problema. Atata dusul pe scari, dar daca e construita cu cap, nu va trebui sa mergi pe scari mai mult de 2 ori pe zi (respectiv daca separi corect zona zi-noapte). Am incercat sa fac un plan si doar parter dar o casa de 180 mp utili iese prea labartata, nu vad ce sens ar avea sa ocupi 240 mp din teren in loc sa ocupi 120. Iar asta cu urcatul scarilor la batranete e alta poveste, voi nu va ganditi la pensionarii aia care au urcat o viata intreaga la etajul 2-3-4, stand la bloc? Sa fim seriosi. In cele din urma alegerea tine de convingerea fiecaruia, argumente sunt in egala masura si pentru o varianta si pentru cealalta. Daca suprafata utila e foarte mica sunt de acord ca nu merita sa aloci un procent semnificativ unei case a scarilor plus a unui eventual hol.

Edited by blonduzzik, 13 November 2014 - 17:52.


#139
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Diferenta dintre o casa doar parter si una parter cu mansarda , atata timp cat au relativ cam aceleasi suprafete utile ajung cam la aceleasi valori finale  (atata timp cat sunt executate cu acelasi gen de materiale si posibil cu aceiasi echipa se poate face o paralela reala) Din experienta mea persnal pot sa fac o comparatie (dar necinstita) eu sunt in santier cu un P+M (suprafata desfasurata 173 mp , util 139 mp) realizat in regie proprie voi acoperi casa undeva in bugetul de 10,5 - 11 k euro (dar am muncit eu stiind sa fac multe din faza doar unde imi trebuie ajutor iau oameni cu ziua, nu ma grabesc respect termene ) vecinul meu a facut un parter (aproximativ aceiasi suprafete cu un util de 140-145 mp) cu firma (cu multi meseriasi care fac de toate pe sanier ...) multa graba din mai pana la ora asta deja incep finisajele in interior dar excepand manopera  (care habar nu am la cat a negociat-o) cu bugetul meu am inteles ca deabia ce a luat lemnul pentru acoperis  (fara cei 250 mp de tigla) . La tigla iar am avut un avantaj necesatul de tigla la mine e de 110 mp si am o tigla recuperata (a stat vreo 3 ani pe un acoperis) produsa in 2002 de Tarnaveni achizitinata la bani marunti sa nu fie aruncata.

#140
Dasilva

Dasilva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.02.2006
La anul si eu o sa incep constructia casei . Chiar azi mi-a prezentat arhitecta , cu care colaborez , o schema pentru casa , adaptata la  terenul meu. Si ea , mi-a recomandat o casa pe un nivel exact cum doream  si eu sa o fac ; iar despre costuri mi-a spus ca sunt aproximativ egale fata de o casa cu etaj ,  poate chiar mai mici. Revin cu amanunte nu mai am timp de scris.

#141
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006
Tocmai am măsurat temperaturile prin casă. La parter am 21 de grade, iar la etaj am 26 de grade. Camerele sînt încălzite la fel, dar în mod inevitabil aerul cald urcă la etaj prin casa scării, iar aerul rece coboară la parter. Asta-i casa cu etaj.

#142
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
si unde-s robinetii cu termostat?

#143
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006
Am robineți cu termostat la fiecare calorifer. Dar robineții nu vor împiedica aerul cald, produs la parter, să urce la etaj.  Asta, pe lîngă faptul că etajul primește întotdeauna  mai mult soare decît parterul.

#144
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Iocan, on 08 martie 2015 - 23:09, said:

Am robineți cu termostat la fiecare calorifer. Dar robineții nu vor împiedica aerul cald, produs la parter, să urce la etaj.  Asta, pe lîngă faptul că etajul primește întotdeauna  mai mult soare decît parterul.

Inchide mai mult robinetii de la etaj ca sa compensese cu caldura care vine de jos Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate