Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Pfa cod CAEN 4932 am dreptul sa am angajati?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
codeman

codeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.10.2007
Buna Ziua!
Detin un PFA Taxi de aproximativ sase ani. Acum doua luni am fost la ITM si am intrebat daca pot sa angajez o persoana sa lucreze in schimburi cu mine si raspunsul lor a fost pozitiv. Este vorba de un verisor de al meu. Baiatul s-a apucat de scoli a dat examenul pentru atestat profesional, am facut formele de angajare si liber la munca. Toate bune pana intr-o zi cand la un control al celor din Primarie mi-a fost retinuta autorizatia taxi pana ma duc la ei la birou la discutii. Supus cum ma stiu m-am prezentat la biroul celor de la serviciul transporturi sa discut si sa imi i-au licenta inapoi. Aici am fost avertizat intai verbal apoi ca sa fie ei si mai siguri au dat si in scris un Avertisment ca am incalcat Legea 38/2003 si conform articolului 52 alineatul 2 litera d nu pot instraina autovehiculul unei alte persoane sa efectueze activitatea de taximetrie.
Am incercat sa le explic ca ITM-ul si cei de la finante nu au nici o problema, dar ei spun ca fiecare e cu legea lui.
Am citit pe un alt site ca s-au facut scrisori catre Primaria Bucuresti si ca raspunsul lor la aceasta chestiune ar fi fost pozitiv. As vrea sa ma ajutati si pe mine cu argumente sa pot face acelasi lucru la Galati unde in primarie se doarme cu legea sub perna. Am fost la mai multe birouri de consiliere juridica sa imi redacteze o scrisoare catre primarie si nu ma ajuta nimeni. Eu nu stiu sa o "compun" deoarece ma gandesc sa nu scap din vedere anumite aspecte sau articole. Va multumesc.

Edited by codeman, 19 May 2013 - 09:56.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Conform cu O.U.G. nr. 46 din 11 mai 2011 un PFA poate avea angajati.

#3
codeman

codeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.10.2007
De acord cu tine dar cei din Primarie nu vor sa auda de aceasta ordonanta, deoarece in atricolul 1 din OUG 44/2008 este specificat: "Prezenta ordonanţă de urgenţă nu se aplică profesiilor liberale, precum şi acelor activităţi economice a căror desfăşurare este organizată şi reglementată prin legi speciale".

#4
codeman

codeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.10.2007
Mai are cineva vreo idee?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
La titlul intrebarii treaba-i clara. La fel cum si in povestea cu taximetria iarasi e clara. Ca-i legea 38 stramba acum (cand a fost data un PFA nu putea avea angajati) e alta poveste. Si numai cei cu initiativa legislativa pot corecta.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
e discutabil cat de stramba e legea aia. modul in care e privita depinde de modul in care privesti ciolanul :)
cand esti departe de ciolan si iti doresti o autorizatie de taxi, legea e foarte buna, pentru ca favorizeaza taximetristii independenti (au o treime din autorizatii rezervate) in lupta cu firmele care ar lua toate licentele ca sa nu-i lase si pe independenti sa manance o paine
odata castigata autorizatia, legea incepe sa devina nasoala si nedreapta, pentru ca nu te lasa sa-ti angajezi soferi (pentru care n-au mai ajuns autorizatiile) si sa-i pui la munca..

#7
codeman

codeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.10.2007
Smiley. La noi la Galati nu stiu sa fierezervate licente pentru PFA-uri. Poate asa o fi la Bucuresti unde taximetria este inca o afacere. Nu te gandi ca am luat eu licenta cu o singura masina si acum vreau sa ma imbogatesc de pe urma angajatului. Ceea ce vreau eu ar fi ca Primaria sa-mi asigure conditii sa pot aduce bani la buget. Dupa cum stii serviciul de taximetrie este incadrat la servicii publice Persoana pe care vreau sa o angajez va avea contract de munca, deci bani la pensii si la CAS. Masina lucreaza mai multe ore deci mai multe incasari pe casa de marcat bani mai multi la impozit. Eu pur si simplu nu mai fac fata singur la taxele si impozitele pe care statul le impune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate