Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...
 R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros
 Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?
 Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Energia potentiala a apei de ploaie.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

republicall

republicall

Senior Member

• Grup: Senior Members
N-am stat sa calculez ca nici nu stiu dealtfel, intrebarea ar fi ce masa are apa de ploaie si daca se poate folosi greutatea acesteia la generarea de electricitate. Adica sa se construiasca un proiect gigant care sa colecteze apa iar greutatea acesteia sa produca energie.

Si tot pe tema asta, cum un copac ridica apa din sol se poate construi un sistem cu mii de capilare care sa ridice apa dintr-un bazin, sa o colecteze la un nivel superior iar greutatea astfel adunata sa produca energie?

Nu sunt nebun doar intreb :)

Digix

Digix

Senior Member

Păi deja se face în hidrocentrale. Când plouă mai tare, se produce mai multă energie. Colectarea apei se face pe căi naturale, fără prea multe cheltuieli cu bazine, etc.

Edited by Digix, 18 May 2013 - 21:53.

republicall

republicall

Senior Member

Digix, on 18 mai 2013 - 21:53, said:

Păi deja se face în hidrocentrale. Când plouă mai tare, se produce mai multă energie. Colectarea apei se face pe căi naturale, fără prea multe cheltuieli cu bazine, etc.

mda, nu m-am gandit. Bine ca defapt cred ca intrebarea mea viza zonele de campie.

si la fenomenul de capilaritate ai vreo idee daca e posibil?

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BickMFHAZR0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

hesu152

hesu152

Junior Member

• Grup: Members

republicall, on 18 mai 2013 - 21:41, said:

Si tot pe tema asta, cum un copac ridica apa din sol se poate construi un sistem cu mii de capilare care sa ridice apa dintr-un bazin, sa o colecteze la un nivel superior iar greutatea astfel adunata sa produca energie?

Nu functioneaza pe baza de capilaritate. Fenomenul se manifesta cel mult pana ajunge apa la radacina. Dupa care apare in planta apare fenomenul de suctiune. Suctiune produsa de evaporarea apei din frunze. Eu mi-l imaginez, precum folosirea unui pai mult mai lung, dotat in capat cu o valva.

Digix

Digix

Senior Member

Teoretic e posibilă treaba cu capilaritatea, dar aspectul cel mai important în acest caz este cel economic. Se pune problema dacă ce se cheltuie la început, plus întreținerea sistemului(desfundare de capilare, etc) merită astfel încât să se scoată un profit mulțumitor.

Dacă factorul economic ar fi favorabil, extrapolând prima întrebare, putem combina cele două sisteme prin punerea unor capilare în aval, la baza barajului unei hidrocentrale, care să ridice apa înapoi, peste, în amonte!Posted Image
Cred că aceasta ar fi cea mai ieftină implementare posibilă a ideii tale.

Edited by Digix, 18 May 2013 - 22:46.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

problema nu cred ca e economica, ci provine mai degraba din limitarile fizice ale unui astfel de sistem. fara un aport extern serios de energie nu cred ca poti urca suficienta apa (si suficient de repede) incat sistemul sa poata functiona.

daca elimini partea cu "capilaritate" (care ar fi trebuit, daca inteleg eu bine, sa elimine costul ridicarii apei) ajungi la un pumped storage plant, din care gasesti o gramada in lume: http://en.wikipedia...._power_stations
functionarea lor se bazeaza pe diferenta pretului energiei din retea intre diferite ore: la orele de varf apa curge din lacul de acumulare (se produce energie care este trimisa in retea), la orele de "liniste" este luata energie din retea si cu ea se alimenteaza pompele care duc apa la loc.

f300

f300

30k si ma duc

Nu-i de mirare ca pica lumea pe capete la bac.
Asta cu capilaritatea e o chestie pe care ar trebui sa o dea jos imediat si un copil de 10 ani.

Practic: ia un tub (de ce dimensiuni vrei tu, o teava, un pix, o mina goala de pix). Un pahar plin cu apa (sau ulei sau ce vrei tu). Pune tubul pe jumate (sau cit vrei) in lichid, vezi daca curge lichid pe partea de sus (la infinit...). Evident nu.
In loc de tub se poate folosi un fitil de felinar sau orice chestie care credem ca ar avea proprietati capilare revolutionare.
Logic: perpettum mobile - nu se poate
Logic 2: daca ai o forta care iti suge lichidul in tub, de ce forta ar actiona numai in partea in care vrei tu sa ti-l suga dar nu ar actiona in partea in care "vrei sa ii dea drumul"?
Chiar fara logica si fara vreun experiment chestia e bine studiata de altii, atit pe internet cit si lucrarile de referinta sau popularizare. Prima data am citit-o in una din cartile lu' Perelman (gen Fizica Distractiva), traduse in romana acum zeci (40-50-60?) ani si accesibila si copiilor de clasele 4-6.

republicall

republicall

Senior Member

f300, on 19 mai 2013 - 12:11, said:

Practic: ia un tub (de ce dimensiuni vrei tu, o teava, un pix, o mina goala de pix). Un pahar plin cu apa (sau ulei sau ce vrei tu). Pune tubul pe jumate (sau cit vrei) in lichid, vezi daca curge lichid pe partea de sus (la infinit...). Evident nu.

din cate tin minte de la scoala, foarte vag, parca era vorba ca tubul trebuie sa aiba o grosime foarte mica, o dimensiune critica chiar, adica nici prea subtire nici prea groasa, pentru ca apa sa inainteze. La copaci cred ca apa efectiv nu poate urca mai sus decat este capilarul deoarece nu are unde sa mai urce. Si asa cum spunea cineva mai sus evaporarea rezolva aceasta problema. Deci chiar si daca ar functiona tot ar fi nevoie de energie din afara sistemului. Probabil in desert intr-un sistem inchis ermetic ar functiona. Aberez si eu.

poadol

poadol

Guru Member

N-am stat sa calculez ca nici nu stiu dealtfel, intrebarea ar fi ce masa are apa de ploaie si daca se poate folosi greutatea acesteia la generarea de electricitate. Adica sa se construiasca un proiect gigant care sa colecteze apa iar greutatea acesteia sa produca energie.
Au mai incercat si altii dar au dat gres.

hesu152, on 18 mai 2013 - 22:29, said:

Nu functioneaza pe baza de capilaritate. Fenomenul se manifesta cel mult pana ajunge apa la radacina. Dupa care in planta apare fenomenul de suctiune. Suctiune produsa de evaporarea apei din frunze. Eu mi-l imaginez, precum folosirea unui pai mult mai lung, dotat in capat cu o valva.
Primavara inainte de aparitia frunzelor care sa-ti sustina teoria 'hesu152' vezi un exemplu "cat se poate de real":
"Seva de mesteacăn se colectează doar primăvara (din 20 februarie până în 10 aprilie) practic  în luna martie.", deci frunze deloc.
Ca sa poata fi colectata seva aceea trebuie cumva sa urce in planta (urca prin faimoasa capilaritate), si frunze nu are in acea perioada, de evaporare nici nu poate fi vorba, doar necesitatile viitorilor muguri pot si nu prea pot explica fenomenul de "suctiune" (daca gresesc sa ma corectati).

CAPILARITATE - Proprietate a lichidelor de a urca sau de a coborî în tuburi foarte subțiri, fără a suferi o intervenție din afară.

Nu sunt nebun doar intreb Posted Image
Nici eu, doar ajut: instalatie producere energie electrica Posted Image Posted Image

Edited by poadol, 19 May 2013 - 22:42.

hesu152

hesu152

Junior Member

poadol, on 19 mai 2013 - 22:41, said:

Au mai incercat si altii dar au dat gres.

Primavara inainte de aparitia frunzelor care sa-ti sustina teoria 'hesu152' vezi un exemplu "cat se poate de real":
"Seva de mesteacăn se colectează doar primăvara (din 20 februarie până în 10 aprilie) practic  în luna martie.", deci frunze deloc.
Ca sa poata fi colectata seva aceea trebuie cumva sa urce in planta (urca prin faimoasa capilaritate), si frunze nu are in acea perioada, de evaporare nici nu poate fi vorba, doar necesitatile viitorilor muguri pot si nu prea pot explica fenomenul de "suctiune" (daca gresesc sa ma corectati).

Pai cu valva in capat. Valva care are rolul de a mentine acelasi nivel de lichid. Dam o gaura la baza paiului. Curge sau nu?

Nu am considerat nici un moment, ca ar explica pe deplin functionarea plantelor. Nu ma pricep foarte bine. Insa asta e o notiune care mi-a ramas, combinata cu "ruperea capilaritatii" pamanturilor. Fenomenul e mai complex, prin exemplul meu vroiam sa indic necesarul de energie, chiar si in cazul plantelor.

f300

f300

30k si ma duc

republicall, on 19 mai 2013 - 21:25, said:

din cate tin minte de la scoala, foarte vag, parca era vorba ca tubul trebuie sa aiba o grosime foarte mica, o dimensiune critica chiar, adica nici prea subtire nici prea groasa, pentru ca apa sa inainteze.
Daca tubul este prea mare normal nivelul lichidului din tub creste doar neglijabil intr-adevar. Dar problema nu este cit creste exact, oricit ar creste nivelul in tub pentru ca sa scoti apa din tub trebuie sa invingi exact forta care a ridicat lichidul acolo.

republicall

republicall

Senior Member

f300, on 20 mai 2013 - 09:48, said:

Daca tubul este prea mare normal nivelul lichidului din tub creste doar neglijabil intr-adevar. Dar problema nu este cit creste exact, oricit ar creste nivelul in tub pentru ca sa scoti apa din tub trebuie sa invingi exact forta care a ridicat lichidul acolo.

la capat sa fie un material din material special care la contactul cu apa sa pulverizeze apa, stiu eu un plastic din nanomeri, iar in lipsa ei sa isi reia forma.Dar cred ca ar fi foarte ineficient.

Apropo, de ce in desert nu ar merge un sistem pe baza de evaporare. Adica ma gandesc la apa colectata o singura data, etans de ploaie si sa existe un ciclu continuu de evaporare. Aici cred ca racirea si volumul mare de apa ar fi problema.

Edited by republicall, 20 May 2013 - 16:54.

maryo1990

maryo1990

Member

republicall, on 19 mai 2013 - 21:25, said:

din cate tin minte de la scoala, foarte vag, parca era vorba ca tubul trebuie sa aiba o grosime foarte mica, o dimensiune critica chiar, adica nici prea subtire nici prea groasa, pentru ca apa sa inainteze. La copaci cred ca apa efectiv nu poate urca mai sus decat este capilarul deoarece nu are unde sa mai urce. Si asa cum spunea cineva mai sus evaporarea rezolva aceasta problema. Deci chiar si daca ar functiona tot ar fi nevoie de energie din afara sistemului. Probabil in desert intr-un sistem inchis ermetic ar functiona. Aberez si eu.

Fenomenul de capilaritate functioneaza, numai ca tubul are o dimensiune atat de mica, incat lichidul este ridicat prin tub de fenomenul fizic numit efect pelicular. Acesta se poate observa si la vase cu dimensiuni mai mari, unde apa efectiv poate fi sustinuta de acesta la o anumita inaltime fata de marginea superioara a vasului. In principiu, atat timp cat forta efectului pelicular este mai mare decat greutatea coloanei de apa, aceasta se ridica pana in punctul in care F=G(apa). Acum e lesne de inteles ca pentru niste distante mari (cativa metrii) costul de producere a unui capilar, dar si numarul acestora pentru un debit satisfacator, costurile se ridica la niste cifre...mari.

Edited by maryo1990, 21 May 2013 - 07:05.

f300

f300

30k si ma duc

Oameni buni (presupun) dar fara cunostinte elementare de fizica: problema nu e ca e scump tubul, nu are debit mare, e greu de facut sau alte prostii. Problema e ca nu se poate, principial, daca ai o forta (elastica, gravitationala, tensiune superficiala, ce vrei tu) care iti trage ceva (in cazul asta apa) in sus 1cm (sau 1mm sau cit vrei tu), forta respectiva nu o sa-i dea drumul apei sa iti cada in pahar inapoi si dupa aia sa o suga din nou si sa cada din nou si asa mai departe. E la fel ca si perpetuum mobile cu scripeti si/sau roti dintate (sau toate variantele mai stufoase cu motor si generator electric cuplate intre ele, etc), nu e o dificultate tehnica ce trebuie depasita, daca facem un tub subtire sau nu stiu ce mecanism - pur si simplu nu se poate.

mdionis

mdionis

Senior Member

f300, on 21 mai 2013 - 09:40, said:

Problema e ca nu se poate, principial, daca ai o forta (elastica, gravitationala, tensiune superficiala, ce vrei tu) care iti trage ceva (in cazul asta apa) in sus 1cm (sau 1mm sau cit vrei tu), forta respectiva nu o sa-i dea drumul apei sa iti cada in pahar inapoi si dupa aia sa o suga din nou si sa cada din nou si asa mai departe.

Altfel spus: daca toate fortele ce intervin in discutie sunt ori conservative ori disipative, este ridicol sa crezi ca prin combinarea lor oricat de complicata rezultatul ar putea sa contrazica legea conservarii energiei. Pentru ca un dispozitiv ipotetic sa incalce legea conservarii energiei este absolut necesar sa contina cel putin o parte componenta care sa functioneze dupa o fenomenologie "exotica" necunoscuta stiintei (fenomenologiile cunoscute noua, inclusiv capilaritatea, nu violeaza LCE). Or in momentul in care chiar explicatiile proponentilor pleaca de la proprietatile si fenomenologiile stabilite de stiinta, implicit componentele dispozitivului sunt cat se poate de "cuminti" iar dispozitivul insusi in mod principial nu poate functiona pe post de generator perpetuu de energie din nimic. Pentru o persoana cu un minim de rigoare, singurul "interes" al unei astfel de propuneri ar putea fi identificarea erorilor de rationament sigur existente.
Insa complicatiile au puterea lor de a fascina.

batranul_geo

batranul_geo

Junior Member

Salut

La unele lichide forta de atractie intre moleculele de lichid si peretii solidului in care se afla este mai mare decat forta de coeziune dintre moleculele lichidului . La altele este invers. Primul caz apa si sticla. Al doilea caz mercurul si sticla. In functie de asta si deformarea suprafetei lichidului in apropierea peretilor vasului, asa zisul meniu concav (bombat in jos) sau meniu convex (bombat in sus). Unghiul pe care il face suprafata lichidului cu peretele vasului este "teta"

Dacă un tub este suficient de îngust și adeziunea lichidului la pereții săi este suficient de mare, tensiunea superficială poate trage lichidul în sus pe tub, într-un fenomen denumit capilaritate. Tensiunea superficiala este aceea care tine lichidul "strans", cum ar fi picatura de apa (sau de mercur) pe o suprafata orizontala plana. Aceasta tensiune superficiala, in tuburi cu diametre mici poate invinge greutatea coloanei de lichid. Coroborata cu adeziunea la peretii tubului descrisa mai sus, poate face coloana de apa sa urce. Dar nu la nesfarsit. Mai jos este  si formula matematica.

Înălțimea coloanei ridicate este dată de relația:
h=(2*sigma lichid-aer*cos de teta)/(ro*g*r)
unde h este înălțimea lichidului ridicat, sigma este coeficientul de tensiune superficială lichid-aer, ro este densitatea lichidului, r este raza tubului capilar, g este accelerația gravitațională, teta este unghiul de contact care se face intre suprafata lichidului si peretele (vertical al vasului). Dacă teta este mai mic de 90°, lichidul va urca în tub.

Acum, problema va fi la parasirea tubului de catre lichid in varful lui. Acolo nu mai are de ce sa se agate si sa se traga in sus. Deci, nu va parasi tubul Posted Image Nici daca vei scoate capilarul din vasul cu lichid in care a fost scufundat lichidul nu va curge prin partea de jos. Trebuie suflat din partea cealalta. La copaci, umezeala care paraseste vasele capilare din frunze (sau coaja) prin evaporare este suplinita cu alt lichid bogat in substante nutritive. Copacii incep dezvoltarea atunci cand se dezgheata apa si poate exista fenomenul de capilaritate.

Ma bucur ca sunt tineri care isi cauta visele! Asa eram si eu candva. Chiar ma bucur!

Edited by batranul_geo, 07 November 2013 - 22:21.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate