Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

VARA...cu cortul la munte

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
loosh

loosh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.07.2007
Salutare iubitori de cort si libertate.
Puteti sa imi dati si mie cateva informatii despre campare la:
Valea Muresului (parca pe langa Pogaceaua este un loc de campare), Turda, Manastirea Prislop. Sighisoara, Sovata-Praid?
Am de gand sa merg o saptamana cu cortul cu doi copii (4 si 7 ani). Am facut si anul trecut iesiri cu ei de 2-3 zile la Targu Neamt (langa manastirea Secu) ,  Gura Humorului (Arinis) si la Vulcanii Noroiosi (Buzau), iar anul acesta indraznesc o iesire mai lunga.
Ne-am hotarat pentru o aventura la cort findca ideea e foarte agreata si de sotie si de copii. Mentionez ca vom merge cu masina, iar campingul vrem sa fie unul accesibil din acest punct de vedere.
Avem :
- cort 4 persoane cu living
- masa, scaune,
- slatele gonflabile, si pompa,
- aragaz de vioaj cu butelie 10 litri
- dus solar
- incarcator solar
- gratar
- topor
- lopatica

Sunt binevenite orice sfaturi si orice informatii.

Multumesc.

#20
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Renunta la saltele gonflabile si ia-ti saltele-izopren.

#21
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Haine groase, iar pentru copiii mai mici poate chiar si caciula, in cort se face foarte frig peste noapte, chiar daca e vara. Si cand spun frig, ma refer la FRIG! Stiu ca nu e cine stie ce noutate ca la munte se lasa frig seara, dar zau ca doua ore in jurul unui foc seara nu te pregatesc pentru o noapte in cort din punctul asta de vedere. Ma rog, acum mai depinde si de cat de bun e sacul de dormit....

#22
corbaci1952

corbaci1952

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.01.2010
Imi pare rau ca nu am ajuns anul trecut pe aceasta pagina. Eu folosesc cortul din 1993 si am cutreierat aproape toata tara. Am spus ca imi pare rau ca nu am ajuns inca de anul trecut pe aceasta pagina deoarece dupa citirea tuturor postarilor imi dau seama ca nu vi s-a oferit ceea ce ar fi trebuit. Posibilitati de campare cu cortul intr-un loc foarte frumos, aproape, fara ursi ori alte animale neprietenoase, cu multi brazi si o apa curgatoare foarte curata. Toate astea sunt la Garana (Poiana Lupului), inainte de Trei Ape (Brebu Nou) https://maps.google.....16531&t=m&z=13
Drumul de la Resita pana la Trei Ape este perfect (proaspat asfaltat). Gasiti poze la:  https://www.facebook.com/cornelbaci Attached File  20100630_29.jpg   175.58K   63 downloads Attached File  HPIM2183.jpg   382.68K   70 downloads Attached File  HPIM2184.jpg   289.53K   71 downloads

Attached Files


Edited by corbaci1952, 04 February 2014 - 13:29.


#23
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Stimati utilizatori. Doresc sa merg cateva zile la munte (RO) cu cortul si inca nu sunt decis asupra locatiei. Ceea ce imi doresc este o zona mai retrasa, linistita, eventual la marginea unei paduri si musai ceva apa in zona (de preferat curgatoare) . Anii precedenti am fost la Padina, pe valea Doftanei, Gura Diham, am zis sa schimb locatia. Ma gandeam anul acesta sa vizitez Transalpina, cineva spunea ca se poate campa in zona Voineasa ... nu cunosc, rog pe cei care au traversat transalpina sa imi spuna daca este ceva interesant in zona. Astept informatii despre alte destinatii.
Multumesc.

#24
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
Pe Transalpina este un camping un pic mai sus de Obarsia Lotrului (intre Obarsie si Sugag) cu toalete si tot ce trebuie (este o pensiune/cabana care are si camping).

Parca era un camping si la Obarsie, dar nu mai stiu daca este functional. Dar se poate campa acolo langa rau (este teren privat insa), dar nu stiu care este riscul de a intalni ursul...

Edited by horiamak, 02 July 2014 - 09:06.


#25
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Alte locatii din tara, departe de ursi si alte lighioane? Nu vreau cabane si alte locatii private ... vreau ceva salbatic, dar unde mai merg si alti oameni. Gen, pe marginea unui drum forestier ...

Edited by catavencuadelin, 02 July 2014 - 10:19.


#26
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 catavencuadelin, on 01 iulie 2014 - 13:08, said:

Stimati utilizatori. Doresc sa merg cateva zile la munte (RO) cu cortul si inca nu sunt decis asupra locatiei. Ceea ce imi doresc este o zona mai retrasa, linistita, eventual la marginea unei paduri si musai ceva apa in zona (de preferat curgatoare) . Anii precedenti am fost la Padina, pe valea Doftanei, Gura Diham, am zis sa schimb locatia. Ma gandeam anul acesta sa vizitez Transalpina, cineva spunea ca se poate campa in zona Voineasa ... nu cunosc, rog pe cei care au traversat transalpina sa imi spuna daca este ceva interesant in zona. Astept informatii despre alte destinatii.
Multumesc.

Voineasa nu prea are treaba cu Transalpina .... exita un drum care trece prin Voineasa (Brezoi - Petrosani) dar care doar intersecteaza Transalpina

Dar pe acel drum este foarte oki ptr campat .... atat inainte de Voineasa cat si dupa.

 catavencuadelin, on 02 iulie 2014 - 10:18, said:

Alte locatii din tara, departe de ursi si alte lighioane? Nu vreau cabane si alte locatii private ... vreau ceva salbatic, dar unde mai merg si alti oameni. Gen, pe marginea unui drum forestier ...


o zona foarte oki si relativ aproape de Bucuresti ar fi Magureni de Prahova - doar ca este la altitudine mai joasa (bun mai pe toamna cand la munte e deja prea frig) exista drum asfaltat care traverseaza comuna Magureni si conbtinua pana in jud Dambovita (de acolo nu mai e asfalt)

#27
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007

 horiamak, on 02 iulie 2014 - 09:05, said:

Pe Transalpina este un camping un pic mai sus de Obarsia Lotrului (intre Obarsie si Sugag) cu toalete si tot ce trebuie (este o pensiune/cabana care are si camping).

Parca era un camping si la Obarsie, dar nu mai stiu daca este functional. Dar se poate campa acolo langa rau (este teren privat insa), dar nu stiu care este riscul de a intalni ursul...

Am stat noi acolo langa rau si e foarte frumos. Animale salbatice n-am vazut, insa noaptea se auzeau zgomote ciudate si dimineata ne spuneau vecinii de cort ca sunt mistreti. Daca sunteti mai multi la un loc eu zic ca e ok, e destul de circulat drumul respectiv vara.

Edited by gabrolio, 02 July 2014 - 19:06.


#28
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006
Eu iti recomand zona Leresti-Voina.
E populat cu corturi, fara sa fie insa mare inghesuiala
Poti manca la cabana Voina, mancare buna si preturi decente.
Nu am vazut/auzit urs
E pe malul raului.

#29
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Thanx for all.

#30
dr_mda

dr_mda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.07.2014

 Tarzy, on 02 iulie 2014 - 10:26, said:

o zona foarte oki si relativ aproape de Bucuresti ar fi Magureni de Prahova - doar ca este la altitudine mai joasa (bun mai pe toamna cand la munte e deja prea frig) exista drum asfaltat care traverseaza comuna Magureni si conbtinua pana in jud Dambovita (de acolo nu mai e asfalt)
Ne poti spune, mai exact,  unde se poate campa  in Magureni?

#31
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
pai nu e in Magureni .... ci dupa ce traversezi satul (venind dinstre DN 1), traversezi satul .... drumul face un viraj de aproximativ 90 de grade .... treci peste un pod si intri apoi intr-o zona impadurita ... soseaua trece pe langa un rau si sunt multe locuri stanga dreapta propice camparii

daca intri pe google maps se vede destul de oki .... drumul 115B  https://www.google.c...m/data=!3m1!1e3

Edited by Tarzy, 08 July 2014 - 14:48.


#32
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Am ales zona Bran-Moeciu ... ce imi puteti spune despre zona, avantaje/dezavantaje ??

#33
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 catavencuadelin, on 09 iulie 2014 - 09:24, said:

Am ales zona Bran-Moeciu ... ce imi puteti spune despre zona, avantaje/dezavantaje ??
Poti campa la Plaiul Foii. Dar nu ai toalete. Zona e frumoasa. Poti manca la Plaiul Foii. E multa lume pe acolo in week end.

#34
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Campingurile in Ro sunt apropiate de 0. Unde ai ceva utilitati se percep preturi de campare ce concureaza cu pretul la o pensiune. Pe valea ariesului, campare intr-o curte cu pretentie de camping, fara utilitati, doar un bec seara 30 lei/ cort, 20 lei/ masina. Superb. Plus ca nu prea te lasa sa faci foc de tabara. Un rahat. Pe langa Mama Uta. Pfff. In Sovata ai camping ceva mai frumos cu dusuri si WC curatele. Am renuntat la cort in camping amenajat. E ridicol. Mai bine alegi zone salbatice, gratis, sau la pensiund

#35
danutzablondutza

danutzablondutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.10.2010
Dar cu plecare din Iasi...imi puteti recomanda ceva? Nu foarte departe si cazare  as vrea in casute..dar mai confortabile...mentionez ca am doi copii 3 si 5 ani...!

#36
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012

 cristi_mre, on 09 iulie 2014 - 10:08, said:

Campingurile in Ro sunt apropiate de 0. Unde ai ceva utilitati se percep preturi de campare ce concureaza cu pretul la o pensiune. Pe valea ariesului, campare intr-o curte cu pretentie de camping, fara utilitati, doar un bec seara 30 lei/ cort, 20 lei/ masina. Superb. Plus ca nu prea te lasa sa faci foc de tabara. Un rahat. Pe langa Mama Uta. Pfff. In Sovata ai camping ceva mai frumos cu dusuri si WC curatele. Am renuntat la cort in camping amenajat. E ridicol. Mai bine alegi zone salbatice, gratis, sau la pensiund

Pei eu asta caut, salbaticie, nu vreau zone amenajate, toalete, dusuri, etc. Un rau si o padure e suficient pentru toate ... tarzan :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate