Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

VARA...cu cortul la munte

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
karyna_tm

karyna_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.09.2009
Buna,
Vrem sa plecam in vara cu fetita noastra de 3 ani si jumatate cu cortul undeva la munte, pentru 5-7 zile.
Ne gandeam la o zona amenajata, fiind mai in siguranta... ;-)
Eu si fetita nu am mai fost cu cortul niciodata, sotul a mai fost, insa demult...deci se justifica oarecum emotiile... ;-))
Puteti sa ne recomandati locuri frumoase, sfaturi, etc...
Noi suntem din Timisoara.
Mersi.

#2
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Mai aproape ar fi o tură de Apuseni, una relaxantă. Sunt trasee marcate și sate pe drum și nu în ultimul rând, peisaje care-ți taie răsuflarea.
Ceva mai departe ar fi munții Făgărașului, cu „sediul central” la Negoiu. Totul este marcat, trasee pentru toate gusturile și se poate ajunge ușor și pe vârf. În ultima zi puteți mânca o ciorbă la Bâlea Lac. Problema ar fi că nu sunt sate pe drum, dar sunt cabane + turiști peste tot Posted Image
Un mic „overview” asupra munților făgăraș au făcut cei de la TVR. Sunt 3 părți (nu vă speriați de custura sărății, nu trebuie să o luați pe acolo Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gv3UyMFEWGA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by [ady], 17 May 2013 - 12:07.


#3
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Dirste, sint toate utilitatile acolo.
Valea Cerbului, e orasul in apropiere.
In curtea unui localnic de oriunde. Ai tot ce iti trebuie.
Fiindca aveti copil mic.

Eu m-as duce pe platoul Bucegi, dar trebuie mai multi. Sint ursi.

#4
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012
mergeti intai un week-end. "de proba' si ca sa vedeti cu ce va confruntati.
si cum sa va pregatiti pt 5 zile.

daca va place va luati rulota

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu iti recomand Valea Cernei - Herculane, la km 12, 100 metri mai jos de pensiunea Dumbrava.

- ajungeti relativ usor cu masina
- aveti Baile Herculane pentru cumparaturi
- puteti sa va scaldati in Cerna
- locul destul de drept
- puteti sa faceti focul
- iar proprietarii sunt cei mai de treaba oameni din lume pe care i-am cunoscut. Puteti cumpara de la ei haleala.

Probabil vei auzi de vipere & shit. Avand in vedere ca au fost si tabere de copii p'acolo iti imaginezi ce periculos e locul.

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si eu zic Apuseni (mai exact, Muntii Bihor-Vladeasa) pentru inceput. Sunt munti mai molcomi.

Din zona Padis sau La grajduri se pot face trasee cum ar fi:
- Cetatile Ponorului
- Focul Viu
- Circuitul Galbena
- Lumea Pierduta
- Cetatile Radesei

Fagaras nu cred ca sunt cei mai potriviti munti pentru incepatori.

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Încercați și lacurile din preajmă. Știu că există, nu le știu pe nume. De pildă Cinciș, ceva mai departe, lîngă Hunedoara, am văzut corturi pe mal.
În Apuseni La Grajduri e un loc bun de campat și de făcut trasee.
Tot în Apuseni se campează frumos pe Valea Sighiștelului, dar mai subțire cu traseele. În schimb, stai la soare, te bălăcești etc. Ca și trasee - valea și canionul, deși cam nepotrivite din cauza lungimii pentru 3 ani, și ceva peșteri.

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ceva pesteri? Sunt foarte multe pesteri pe Valea Sighistelului (peste 100). Si tot de acolo se poate merge (pe jos) la Pestera Ursilor. E un traseu foarte fain.

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
In zona Herculane sunt vipere iar in zona Bucegi sunt ursi, e bine de stiut asta pentru ca aveti si un copil mic cu voi, trebuie sa aveti in vedere sa fiti relativ aproape de o zona civilizata cu dotari medicale.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

View PostSeb, on 17 mai 2013 - 14:15, said:

Ceva pesteri? Sunt foarte multe pesteri pe Valea Sighistelului (peste 100). Si tot de acolo se poate merge (pe jos) la Pestera Ursilor. E un traseu foarte fain.

Da, dar din alea peste 100 are rost să vezi vreo 10 - 12, din care poţi vedea cu copilul de 3 ani doar vreo 4 - 5, şi asta dacă parcurgi toate cheile, pînă în capăt.
Bună sugestia cu Peştera Urşilor. E uşor vizitabilă, dar nu ştiu dacă se încumetă un copil de 3 ani la traseul pe jos. Vestea bună e că se poate merge cu maşina.

#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca o luam asa, nici un traseu nu e pentru un copil de trei ani. Decat daca e carat in carca majoritatea drumului.

Edited by Seb, 17 May 2013 - 18:03.


#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Vipere la Herculane sunt sus, pe munte, pe grohotis, le poti intalni cand stau la soare, De altfel am vazut una si in Ceahlau, tot pe pietre. Nu stau in poiana Dumbrava, am fost si noi de mai multe ori cu cortul.

Pentru inceput puteti merge intr-un camping amenajat, care are toalete, dusuri, loc pt facut gratar. De exemplu este camping Ananas la Cisnadioara (aveti ce vizita in imprejurimi deplasandu-va cu masina) - asta e incercat de noi, dar gasiti si altele pe net.

#13
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare

Legat de vipere in zona Herculane. Noi am fost in prima saptamana din mai in zona Herculane - Cheile Nerei si pot spune ca sunt vipere.
Le-am vazut pe sosea, iar pe traseul La Tunele din Cheile Nerei am intalnit una foarte aproape de noi; cand a inceput sa sasaie la noi am facut cale intoarsa.
Trebuie mare atentie unde calci.

#14
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View Post[ady], on 17 mai 2013 - 11:57, said:

Ceva mai departe ar fi munții Făgărașului, cu „sediul central” la Negoiu. Totul este marcat, trasee pentru toate gusturile și se poate ajunge ușor și pe vârf. În ultima zi puteți mânca o ciorbă la Bâlea Lac. Problema ar fi că nu sunt sate pe drum, dar sunt cabane + turiști peste tot Posted Image
Fara suparare dar ai cam exagerat. Ai fost serios ?
Recomanzi Muntii Fagarasului la incepatori care poate n-au urcat niciodata pe munte, au si specificat ca n-au dormit niciodata la cort, si mai au si un copil de 3 ani? Mai si exclamezi ca "se poate ajunge usor si pe varf" ?

Edited by Tiby_med, 20 May 2013 - 00:51.


#15
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Mi-am dat seama că nu am ținut cont de copil, dar era prea târziu să editez.
Nu m-am mai chinuit să rog un moderator să editeze/steargă că a primit ulterior recomandări mai potrivite.

Edited by [ady], 20 May 2013 - 02:10.


#16
camy02

camy02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.07.2009
Tot in Apuseni iti recomand si eu. Noi am fost acum 2 ani la Garda de Sus cu cortul,am campat chiar langa "Mama Uta", este un camping amenajat cu o poienita superba cu capite de fan, copiii si-au facut f. usor prieteni acolo, sunt multe familii cu copii iar seara cadeau rupti dupa alergatul in voie. Se pot face trasee la cascada Varciorog, pestera Scarisoara, pestera Ursilor...peisajul este de vis.

#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Da, langa Mama Uta era ceva camping care arata bine. La Mama Uta am campat noi pt o noapte si nu a fost prea placut, toaletele si dusul pt camping erau foarte murdare.

#18
puiu_liviu

puiu_liviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.11.2009
Recomand si eu campingul de langa mama uta...patronul e super ok, te ajuta cu tot ce ai nevoie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate