Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

OMG - organisme modificate genetic: pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
957 replies to this topic

#37
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@rich - hai ca ai comis-o ... nu insista ca n-are rost

@horia - mie imi suna un clopotel cand aud ca omul se considera peste ce este el de fapt, si vrea sa creeze plante sau animale care nu exista in natura , lucrand la insasi structura genetica. dar deh, suntem si noi niste mici dumnezei, nu ?
de ce cultiva milioana asa ceva ? simplu ! cuvantul PROFIT iti spune ceva ?

#38
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dar niste argumente ai? poti sa dai exemplu de planta creata care nu exista in natura?

tin sa-ti amintesc faptul ca nici omul nu a existat de cand s-a format planeta....se vorbeste prin targ de faptul ca a aparut cam de 6 milioane!

#39
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
daca tu te iei dupa ce se vorbeste prin targ, n-o sa ajungi departe ...  6 milioane de ani ! uau ! au dat in bobi, sau cum le-a iesit cifra asta ?


View Postrich1974, on 13th July 2010, 09:35, said:

poti sa dai exemplu de planta creata care nu exista in natura?

plantele rezistente la tot felul de ierbicide sau imune la boli, create prin mutatii genetice.
sau cartoful cu gene luate de la rosie, astfel incat sa nu mai fie atractiv pt. gandacul de colorado

daca mai vrei si alte ex., pune mana si le cauta.

de ex. acuma stii care este unul din proiectele la care lucreaza cei ce n-au ce face ? introducerea unei gene din paianjan in capra domestica. panza de paianjan contine o substanta (imi scapa numele) care ajuta la inchiderea rapida a ranilor. vor sa izoleze acea substanta ulterior, din laptele de capra.

#40
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu ai inteles nimic....

vreau sa-ti spun ca speciile actuale evolueaza in altceva. speciile actuale au evoluat la randul lor din altceva.....dar evolutia naturala se face foarte lent.
ingineria genetica nu face decat sa grabeasca evolutia si sa o indrepte catre ce ne este noua necesar. e atat de greu de inteles?

LE.

si ce ti se pare rau?
cartoful ala va fi mai curat fiindca nu va mai fi stropit cu insecticide....
insasi plantele, pe cale naturala, sintetizeaza diferite substante ca sa se apere de daunatori si boli....tu crezi ca totul e asa de simplu, dupa ureche, ca la manelisti?

Edited by rich1974, 13 July 2010 - 11:24.


#41
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Darwin, "evolutia speciilor" si "originea omului"
Veriga lipsa la ce-a scris maestrul a fost si ea descoperita, ulterior
Daca caracteristicile genetice la primate s-au putut modifica in timp, ( mai mult la unii si mai putin la altii ) nu-i oare absurd sa consideram ca-i tomata mai veche decat istoria ?
Ori ne deranjeaza faptul ca se schimba prea repede si nu consideram normal ca si omu' de rand sa vada schimbarile ?

#42
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
iti dai seama ca producatorilor de pesticide nu le pica bine un cartof care nu se mai stropeste.
si ce fac.....platesc niste ciumpalaci care sa faca propaganda impotriva OMG.

asa faceau rusii, plateau organizatiile ecologiste din germania ca sa lupte impotriva energiei nucleare pentru ca sa-si vanda ei petrolul si gazele.

#43
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
o sa avem cartofi cu bolile rosiei si invers. Foarte fain.

#44
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pe asta de unde ai scos-o frate? sau esti platit si tu de companiile europene de pesticide?

stiti care e ipocrizia maxima? ca noi in europa nu avem voie sa cultivam soia modificata dar in schimb importam din sua si brazilia! la mai mare!

#45
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postrich1974, on 13th July 2010, 15:33, said:

pe asta de unde ai scos-o frate? sau esti platit si tu de companiile europene de pesticide?

Normal ca sunt platit, uite ma platesc "in natura" imi trimit pesticide pe geam.. da au uitat sa-mi modifice creieru sa fie compatibil cu ideea asta geniala. Ca "insider" ce ma crezi, te intreb - da de modificari genetice pentru rezistenta la glifosfat ai auzit? Astea sunt in avantajul fabricantilor de pesticide au ba? Ca de fapt astea formeaza  grosul productiei de porumb si soia modificate genetic, nu cele rezistente direct la daunatori


Quote

stiti care e ipocrizia maxima? ca noi in europa nu avem voie sa cultivam soia modificata dar in schimb importam din sua si brazilia! la mai mare!
Corect. Am putea trai si fara importuri, in fond nu e prea clar daca intr-adevar plantele modificate au adus imbunatatiri reale

Quote

For years the biotechnology industry has trumpeted that it will feed the world, promising that its genetically engineered crops will produce higher yields.
That promise has proven to be empty, according to Failure to Yield, a report by UCS expert Doug Gurian-Sherman released in March 2009. Despite 20 years of research and 13 years of commercialization, genetic engineering has failed to significantly increase U.S. crop yields
http://www.ucsusa.or...e-to-yield.html

#46
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dragul meu....

cea mai importanta veriga tehnologica la o cultura este combaterea buruienilor, probabil ca deja stii asta!
la soia, buruienile sunt o mare problema...
asa ca, soia modificata ar fi o binecuvantare!

#47
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

rich1974 said:

...platesc niste ciumpalaci care sa faca propaganda...
Acu' io stiu ce-i propaganda, da nu stiu ce-i ciumpalacu'
A fost obtinut prin inginerie genetica ?
De unde putem lua si noi ?

Dacă tot ziceti despre vorbele din târg:
Musai dumnezeul multora, a fost genetician.
Nici mecanic, nici electrician, nici economist ci pur si simplu a făcut inginerie genetica.
Că se reprofilează mai târziu si se apucă de drept, asta-i altă poveste.
Si ce-i rau din ce a aparut, nu-i creatia lui, ci a zilierilor/palmasilor.
Ori, să faci altfel si mai repede decât a facut el, este rău.
De ce ?
Habar n-am, da'i de rău, nu auzi bine ?
Cam asta-i prin târg...

#48
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dragul meu, cu argumente mistice nu ajungi prea departe!
dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista!
ti-a dat planta de soia sa ai proteina din belsug.....acum, fii si tu in stare sa gasesti o metoda sa combati buruienile din ea! cei de la monsanto au gasit!

#49
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

rich1974 said:

...cu argumente mistice nu ajungi prea departe! ...
spune-mi rogu-te, chiar ai citit ce am scris acolo ?!?  :roflmaofast:

#50
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.06.2010
hibrid nu hibrid bun shi sanatos sa fie numai ca din semintze de hibrid nu iese rod ca din hibridul primar ci speciile combinate shi diverse corcituri

#51
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postscaiba, on 13th July 2010, 17:51, said:

spune-mi rogu-te, chiar ai citit ce am scris acolo ?!?  :roflmaofast:

tu inca nu stii cu cine stai de vorba ...


View Postrich1974, on 13th July 2010, 12:20, said:

nu ai inteles nimic....

vreau sa-ti spun ca speciile actuale evolueaza in altceva. speciile actuale au evoluat la randul lor din altceva.....dar evolutia naturala se face foarte lent.
ingineria genetica nu face decat sa grabeasca evolutia si sa o indrepte catre ce ne este noua necesar. e atat de greu de inteles?

macar sa fi inteles tu. ceea ce nu e nicidecum cazul.

am o noutate pt. tine - prietene, speciile nu evolueaza. n-au evoluat si nici nu vor evolua vreodata. se adapteaza diferitelor situatii si conditii , dar asta este cu totul altceva. oricum, las-o moarta.

"ingineria genetica nu face decat sa grabeasca evolutia si sa o indrepte catre ce ne este noua necesar" - asta e o zicere demna de categoria - DIN PUTUL GANDIRII.

Edited by DDuras, 13 July 2010 - 23:29.


#52
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
degeaba, nu aveti nici un argument care sa stea in picioare!

faptul ca ceva se adapteaza nu inseamna evolutie?

#53
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View Postrich1974, on 12th July 2010, 10:21, said:

...

sa fie clar pentru toata lumea...
TOT ce se cultiva la ora actuala este modificat genetic, numai ca.....
pana acum, modificarile se faceau prin hibridari, durau mult si erau mai putin controlabile. la ora actuala, ingineria genetica permite realizarea unor soiuri/hibrizi asa cum vrem noi.
TOT ce se cultiva la ora actuala este foarte diferit de varietatile salbatice!

pai taman aici e diferenta, si .... durerea, hibridarea dura .... si aveai timp si cum sa vezi si sa analizezi consecintele, aveai cum la o adica sa aplici si remedieri daca si unde era cazul. Pe cand la OMG .... nu mai ai timp, nu ai cum sa studiezi daca sunt sau nu efecte adverse .... etc.



View Postrich1974, on 13th July 2010, 12:20, said:

nu ai inteles nimic....

vreau sa-ti spun ca speciile actuale evolueaza in altceva. speciile actuale au evoluat la randul lor din altceva.....dar evolutia naturala se face foarte lent.
ingineria genetica nu face decat sa grabeasca evolutia si sa o indrepte catre ce ne este noua necesar. e atat de greu de inteles?

LE.

si ce ti se pare rau?
cartoful ala va fi mai curat fiindca nu va mai fi stropit cu insecticide....
insasi plantele, pe cale naturala, sintetizeaza diferite substante ca sa se apere de daunatori si boli....tu crezi ca totul e asa de simplu, dupa ureche, ca la manelisti?

de unde stii tu ca evolutia se face spre ceea ce este noua necesar? este normal ca "evolutia" sa fie facuta ptr ceea ce este PROFITABIL si nu neaparat pentru consumatori.

Cartoful ala o fi "mai curat" dar din pacate nici gust si nici propietati de cartof nu prea mai are. Astia trecuti de 30 de primaveri ne mai amintim gustul cartofilor (si nu numai) de pe vremea cand "Cercetarea" in domeniu era rezervata politrucilor, adica era mai mult declarativa.


View Postrich1974, on 13th July 2010, 12:28, said:

iti dai seama ca producatorilor de pesticide nu le pica bine un cartof care nu se mai stropeste.
si ce fac.....platesc niste ciumpalaci care sa faca propaganda impotriva OMG.

asa faceau rusii, plateau organizatiile ecologiste din germania ca sa lupte impotriva energiei nucleare pentru ca sa-si vanda ei petrolul si gazele.

eu oi fi ciumpalac, dar iti garantez ca nu ma plateste nimeni pentru asta, pur si simplu inca mai vad si dincolo de limita stric materialista a problemei.


Cum am mai spus, problema mea cu OMG-ul este in primul rand ca-mi limiteaza posibilitatea de a alege, degeaba am eu grija sa nu ma incurc cu asa ceva, daca vecinului putin ii pasa.

#54
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
frate, tu pe ce baza faci afirmatiile astea? este genetician sau le dai asa din burta?

hai sa nu discutam despre gust....
dara te leg la ochi si iti dau un pepene romanesc versus un pepene spaniol (recoltat copt din camp), nu o sa faci diferenta, iti garantez! am testat pe pielea mea! m-am saturat de legende urbane cu gustul mancarii romanesti!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate