Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Un timisorean va alerga 200 de kilometri pentru o cauza nobila

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Diferenta majora intre baiatul asta si cel cu bicicleta este ca asta alearga pentru a ajutora copiii inteligenti care provin din familii sarace (biciclistul alearga bicicleste pentru a demonstra romanilor ca raw-vegans are za shit). Sa pui semnul egal (sau sa faci vreo legatura de orice fel) intre cele doua proiecte mi se pare o jignire la adresa alergatorului.

Edited by crz, 16 May 2013 - 15:29.


#20
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Ma bate si pe mine gandul sa fac o chestie din asta pentru o cauza nobila - anume sa ajut o persoana sarmana(pe mine mai precis).
Nu am conditie fizica sa alerg sau sa pedalez dar cred ca as fi in stare sa ma joc la computer 24 de ore. Ati dona bani pentru asa ceva?

#21
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postcrz, on 16 mai 2013 - 15:29, said:

Diferenta majora intre baiatul asta si cel cu bicicleta este ca asta alearga pentru a ajutora copiii inteligenti care provin din familii sarace (biciclistul alearga bicicleste pentru a demonstra romanilor ca raw-vegans are za shit). Sa pui semnul egal (sau sa faci vreo legatura de orice fel) intre cele doua proiecte mi se pare o jignire la adresa alergatorului.

Nu a pus nimeni vreodată semnul egal, și totuși ambii au în comun un lucru deosebit de important: PROMOVAREA SPORTULUI. În al 2-lea rând, să îi spui cuiva că ceea în ce el crede  aduce o jignire nu știu cui este lipsit de bun simț. Fiecare are o altă motivație pentru ceea ce face, dar ei fac ceva că să promoveze acest lucru. Tu ce faci în acest sens?
Mie asta mi se pare o jignire la aresa tuturor sportivilor și a celor cu astfel de inițiative să zici ca un tip care promovează ceva prin sport(indiferent de motivatie, chiar dacă ar vrea să demonstreze că cea mai bună guma de mestecat e TURBO) este de căcat și asta pentru că tu nu ești de acord cu el (în cazul ăsta, mâncarea vegetală).

View PostGonthar, on 16 mai 2013 - 15:35, said:

Ma bate si pe mine gandul sa fac o chestie din asta pentru o cauza nobila - anume sa ajut o persoana sarmana(pe mine mai precis).
Nu am conditie fizica sa alerg sau sa pedalez dar cred ca as fi in stare sa ma joc la computer 24 de ore. Ati dona bani pentru asa ceva?
Dacă o faci cu stil și la categoria potrivită, da.
Era un tip în DotA2 care a jucat 24 de ore non-stop dota la nivel competitiv (adică nu freacă buha la solitair) cu live streaming, webcam cu el, microfon etc. Din când în când, mai făcea câte un meci cu fanii care îl urmăreau și cum erau doar 9 locuri în joc, se băteau view-erii pentru un loc în meciul respectiv.
A strâns sute de mii de view-eri în acest timp și multe sponsorizari.
Apoi a fost luat de una din echipele de top din lume.
Desigur, ca să ajungi sa faci asta, trebuie, la fel ca sportivii de mai sus, sa te antrenezi extrem de mult.

Edited by [ady], 16 May 2013 - 15:52.


#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostGonthar, on 16 mai 2013 - 15:35, said:

Ma bate si pe mine gandul sa fac o chestie din asta pentru o cauza nobila - anume sa ajut o persoana sarmana(pe mine mai precis).
Nu am conditie fizica sa alerg sau sa pedalez dar cred ca as fi in stare sa ma joc la computer 24 de ore. Ati dona bani pentru asa ceva?

As dona bani virtuali, de Monopoly.

#23
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Post[ady], on 16 mai 2013 - 15:44, said:

(...) și totuși ambii au în comun un lucru deosebit de important: PROMOVAREA SPORTULUI.
Ei nu promoveaza sportul ci diverse alte chestii, prin sport. Chiar si tu spui asta:

View Post[ady], on 16 mai 2013 - 15:44, said:

(...)să zici ca un tip care promovează ceva prin sport(...)
Si nu cred ca e cineva in masura sa imi interzica:
1. sa am o opinie relativ la fiecare din lucrurile promovate prin sport
2. sa imi exprim acea opinie

View Post[ady], on 16 mai 2013 - 15:44, said:

În al 2-lea rând, să îi spui cuiva că ceea în ce el crede  aduce o jignire nu știu cui este lipsit de bun simț.
vs.

View Post[ady], on 16 mai 2013 - 15:44, said:

Mie asta mi se pare o jignire la aresa tuturor sportivilor și a celor cu astfel de inițiative să zici ca un tip care promovează ceva prin sport(indiferent de motivatie, chiar dacă ar vrea să demonstreze că cea mai bună guma de mestecat e TURBO) este de căcat și asta pentru că tu nu ești de acord cu el (în cazul ăsta, mâncarea vegetală).
Fuck logic. Mai intai spui ca e lipsit de bun simt sa faci ceva, dupa care faci fix acel lucru :huh:
Also, eu nu am spus ca demersul biciclistului este o jignire. Comparatia intre demersul biciclistului si cel al alergatorului ar fi jignitoare, pentru ca scopul unuia este infinit mai nobil. Evident, conform sistemului meu de valori.
Daca nu poti sa intelegi ceea ce scriu si daca nu poti raspunde coerent, fara sa te contrazici, mai bine nu mi te mai adresa, pe bune.

Edited by crz, 16 May 2013 - 21:18.


#24
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
:meh: scriam de pe telefon și până scriu 3 cuvinte schimb 5 idei (iar în lipsa unei aplicații dedicate recitirea e destul de dificilă) și de aici a rezultat inconsistența.
Ai spus că „Sa pui semnul egal[...] intre cele doua proiecte mi se pare o jignire la adresa alergatorului.”. Doar pentru că unul crede că prin demersul lui ajută 10 copii cu burse, iar celălalt crede că prin demersul lui ajută întreaga omenire prin aderarea la un stil de viață mai sănătos nu cred că legitim să zici că cel din urmă reprezintă o jignire la adresa celui  dintâi dacă s-ar încerca o echivalare, oricum ai lua-o.

Dacă promovezi ceva prin sport, promovezi automat și sportul (asta am vrut să zic mai sus). Ambele inițiative aduc beneficii sportului (pe lângă cauza pentru care luptă ei) motiv pentru care  mi se pare deplasată afirmația ta.

Și, desigur, ceea ce crezi tu e doar treaba ta.

Quote

Ziua 2: Am ajuns cu bine la Ineu, dupa 55 km

Dupa o prima zi mai grea decat ma asteptam, ma gandeam ca ziua a doua va fi si mai grea sau poate chiar ultima in cursa.
Am plecat incet, cu dureri in genunchi, datorate lipsei faselor pe ultimii 20 de km ai primei zile.
Primii 8 km am mers singur, deoarece drumul era prea aglomerat ca sa fiu insotit de bicicleta. Pe acesti 8 km ma gandeam ca trag cat pot, iar cand nu mai pot, din diferite motive, ma inlocuiesc fetele la alergare. S-a dovedit s anu fie asta ziua cand e nevoie de asa ceva.



Besicile din prima zi s-au vindecat cat de cat si nu m-au mai deranjat. Surpriza a aparut cam la km 25, cand la o pauza mi-am dat jos pantofii si am vazut 3 noi besici, mari cat toate zilele, dar inca nedureroase. Le-am tratat cum au meritat si am putut continua drumul fara probleme din cauza lor.



Incercarile zilei de azi au fost caldura si problemele intestinale; plus obisnuitele deja besici.
Caldura am pacalit-o un pic cu o pauza de pranz de vreo 2 ore jumate.
Problemele intestinale nu prea le-am putut pacalii. Fetele din echipa de suport m-au obligat azi sa opresc mai des si sa mananc si sa ma hidratez mai bine ca in prima zi, cand concluzia a fost ca m-au lasat puterile deoarece nu m-am alimentat prea bine.
Asa ca am mancat vrute si nevrute, pana s-au amestecat bine, prea bine Posted Image



Sfarsitul zilei a fost bun, am ajuns cu bine la Ineu, desi orasul parea ca se indeparteaza de noi pe masura ce noi ne apropiam de el.
Azi am renuntat la pensiune si ne-am cazat la familia Ionescu, parintii unui bun prieten din Timisoara. N-am regretat nici o clipa alegerea, sunt niste oameni foarte de treaba.



O veste buna e ca azi am depasit jumatatea distantei… avem deja 114 km alergati.
Au mai ramas 86, pentru ultimele 2 zile.



Maine e ziua a treia, fara planuri precise privind destinatia. Stim doar atat: sa ne apropiem cat mai mult de Beius, urmand a innopta probabil in Beius si sa ne intoarcem cu masina sambata dimineata, pt a alerga distanta ramana pana sa ne oprim de tot sambata, in fata Colegiului National Samuil Vulcan.

[ http://alergpentruocauza.ro/wp-content/uploads/2013/05/2013-05-16-2122-300x168.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://alergpentruocauza.ro/wp-content/uploads/2013/05/2013-05-16-2153-300x168.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by [ady], 16 May 2013 - 22:19.


#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
[ http://img507.imageshack.us/img507/5451/donatie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

#26
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Am dus la bun sfarsit si ziua a treia a alergarii.
Lucrurile au decurs azi bine, cu in total de 53 km alergati.
Nu mai avem mult si ajungem la Beius!



Dupa caldurile mari pe care a trebuit sa le suportam in a doua zi, pana la Ineu, azi ne-am decis ca trebuie sa ne trezim mai repede, sa nu mai prindem caldurile amiezii. Zis si facut. Cum insa socoteala de acasa nu se potriveste aproape niciodata cu cea din teren, azi am avut parte de o zi mai mult noroasa, fara calduri excesive, chiar cu ploaie.



Asadar, am plecat din Ineu la 7:40. Racoarea diminetii ne-a inviorat, asa ca am mers bine cam 15 km, chiar daca resimteam de dimineata oboseala zilei precedente.
In afara de aproximativ primii 8 km langa Ineu, traficul rutier de azi ne-a fost favorabil.
Reversul medaliei a fost insa prezenta suisurilor si coborasurilor repetate, urcarile urmand a lase urme adanci in muschii picioarelor.



Obisnuitele besici si-au avut si azi reprezentatia. Dar de acum suntem maestrii in doftorirea lor.
Vremea a tinut din plin cu noi, a fost noros, racoare si a plouat exact in pauza noastra de pranz, exact dupa ce am terminat picnicul in aer liber.



Finalul alergarii de azi l-am facut in localitatea bihoreana Petid, de aici urmand a relua maine traseul spre Beius.
Spre bucuria mea, mai sunt pana la Beius doar aproximativ 30 de km.
Cu cazarea… am facut azi cea mai potrivita alegere: fiind aproape de Beius, am mers cu masina sa innoptam la Mama in Beius, ea rasfatandu-ne cu cele mai bune mancaruri.,,,,,



Maine e ultima zi, si aparent cea mai usoara, din pricina distantei ramase, aproximativ 30 km.
Vom pleca din Petid, jud Bihor, si vom ajunge in centrul orasului Beius, la ora 15:00.


[ http://alergpentruocauza.ro/wp-content/uploads/2013/05/2013-05-17-2200.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://alergpentruocauza.ro/wp-content/uploads/2013/05/2013-05-17-2172.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sursă

Edited by [ady], 18 May 2013 - 00:21.


#27
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

Quote

Am ajuns cu bine la Beius, dupa aproape 200 km alergati.

Multumesc toturor celor care m-ati sustinut, pe perioada desfasurarii campaniei, la plecarea din Timisoara si la sosirea in Beius.

Revin mai tarziu cu detalii.
http://alergpentruoc...-bine-la-beius/

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Felicitari Posted Image

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Salut prieteni,
In data de 16 septembrie am acordat cele 7 burse "Alerg Pentru O Cauza", editia a 2-a.
Desi fizic am lipsit de la decernarea burselor, cu sufletul am fost alaturi de elevii premianti.
Doresc sa ii felicit pe premianti pentru ambitia, perseverenta si pentru rezultatele lor de pana acum si sa le urez succes si putere de acum incolo.
Ei sunt:
Cristina Bogdan (media 9:93)
Mădălina Copăcian (9:53)
Silviu Bogan (10:00)
Emma Bejan (9:63)
Alexandra Laza (9:83)
Florina Ciuciu (9:86)
Loredana Ghiţă (10:00)
Felicitati-i si voi cand ii intalniti.
Doresc sa le multumesc tuturor donatorilor si tuturor celor care m-au sustinut sa duc acest proiec la final, cu succes.
O zi frumoasa sa aveti.
Remus


[ https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1239401_458554290917506_1997338219_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Remus Sime alearga si anul asta:

Alerg Pentru O Cauză - Ediția a VI-a, 4-5 noiembrie 2017
200 de km în alergare ștafetă între Timisoara și Beiuș
Start: Sâmbătă, 4 noiembrie, ora 9:00, Timișoara, Parcul Botanic
Sosire: Duminică, 5 noiembrie, ora 16:30, Beiuș, Colegiul Național „Samuil Vulcan”


9002 lei momentan pentru burse.
Ieri a fost o zi in care donatiile au tot venit.
Multumim!
Donațiile sunt inca deschise.



http://alergpentruocauza.ro/

[ https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/23244202_1307434276029499_8404289128304157553_n.jpg?oh=4b365866253c47f91453da55aad9c44e&oe=5AA27E78 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/23032475_1307434592696134_1847645854204446019_n.jpg?oh=e338fed5a96a36b78195857b3486abf3&oe=5AAE523E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 05 November 2017 - 09:25.


#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Up!

Alerg Pentru o Cauza - Editia a VII-a, 24-25 noiembrie 2018
Va invitam sa sustineti si anul acesta cauza elevilor merituosi din Beius, prin proiectul Alerg Pentru O Cauza.
Iata-ne ajunsi la editia numarul 7 :)

Poti sa ni te alaturi in alergare (alergand un tronson de 5 km) sau poti sa donezi pentru bursele elevilor.

http://alergpentruocauza.ro/?fbclid=IwAR1QjWqsTKOdwaHZAZiYQyh0JY0DexT40OvttMoTbpiTjIMLc4gi2lsOXas

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
UP

Vrei sa faci o diferenta?
Poti!
Proiectul Alerg Pentru O Cauza, editia nr 8, este in plina desfasurare.

Sunt elevi care se straduiesc sa invete foarte bine (au media pe anul precedent > 9), dar care provin din familii care au nevoie de ajutor financiar.
Impreuna cu tine, pentru cativa dintre ei, vom da burse de merit, in valoare anuala de 1200 lei fiecare.
Poti dona aici, pt oricare din cei care alearga stafeta de 200 de km intre Timisoara si Beius.


https://bunulsamaritean.galantom.ro/event-projects/view?id=2102&fbclid=IwAR1sOmziO3RGtiYH60I6tgP17C0cS5uKNw_IovfSbBRm5PjchP3kl-NAfkQ

#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostBursul, on 15 mai 2013 - 23:58, said:

Mie mi-e frica mai mult de caini, decat de tiruri.
Posted ImageMie de tantari.

Dar unde doarme noaptea ?

Si de la cine strange bani ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate