Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Oale Inox Pyramis sau Vitesse ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
PaCaTeL

PaCaTeL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.06.2011
Buna, sunt interesat sa achizitionez un set de oale de inox si as vrea niste pareri despre cele 2 marci. Ca si pret am observat ca Vitesse sunt putin mai scumpe.

Multumesc anticipat.

#2
morariusalexandra

morariusalexandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2014
Buna, eu folosesc un set de oale Vitesse de 2 ani si sunt foarte multimita de calitatea lor si acum sunt ca noi, desi le-am folosit mereu. Eu mi-am cumparat setul de oale de inox din acest loc http://oale-inox.com/ si am gasit o promotie foarte buna.

#3
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am 2 oale de inox de ceva timp....le folosesc numai la gem, zacusca, bulioane....Una mare de 20 l parca si alta de vreo 10 l. Au fundul gros de cca 2 cm si te rup de grele ce sunt. Sunt excelente. Nu stiu ce marca (banuiesc ca sunt turcesti de la Zilan) sunt dar sigur nu-s de fite. Parca cea mare a costat acum vreo 5 ani 150 ron ailalta parca 100 ron acum vreo 2 ani.
La oalele astea de inox nu trebuie sa te zgarcesti pentru ca rezista generatii daca sunt de calitate nu stifturi ieftine de pe net.

Edited by Clovis, 08 November 2014 - 19:22.


#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Io am una Homeburg. N-am gasit multe detalii despre acest producator, doar ceva anunturi pe olx/tocmai.ro - vanzare set de 16 bucati adus din Austria dar cu variatie mare de pret (150 - 800 de lei).

Personal sunt tare multumita de respectiva oala dar cred ca singurul mod sa-mi mai fac rost de inca cateva e sa mi le aduca cineva din Austria/Germania.

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006
Daca priviti la canalele TV care prezinta retete gastronomice si alte asemenea, o sa observati ca bucatarii profesionisti folosesc vase din cupru/alama si nu din "inox". Uneori folosesc vase din aluminiu. Explicatia este simpla: vasele din cupru/aluminiu transmit caldura mai repede decat vasele din otel inoxidabil (inox). Cat timp va ia ca sa raciti o ciorba facuta in oala din inox inainte de a o baga in frigider?

Stiu, oalele si cratitele din cupru sunt foarte scumpe.

#6
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postgabicen, on 09 noiembrie 2014 - 00:48, said:

Daca priviti la canalele TV care prezinta retete gastronomice si alte asemenea, o sa observati ca bucatarii profesionisti folosesc vase din cupru/alama si nu din "inox". Uneori folosesc vase din aluminiu. Explicatia este simpla: vasele din cupru/aluminiu transmit caldura mai repede decat vasele din otel inoxidabil (inox). Cat timp va ia ca sa raciti o ciorba facuta in oala din inox inainte de a o baga in frigider?

Stiu, oalele si cratitele din cupru sunt foarte scumpe.
Pai si la oalele de inox fundul ala gros tot din aluminiu  este numai ca e imbracat in inox...dar miezul tot Al e. La fel si la oalele sub presiune.

Nu cred ca folosesc oale de aluminiu pentru ca aluminiu e toxic pentru organism.....dar mai stii.....

Edited by Clovis, 09 November 2014 - 11:54.


#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postgabicen, on 09 noiembrie 2014 - 00:48, said:

[...]Cat timp va ia ca sa raciti o ciorba facuta in oala din inox inainte de a o baga in frigider?[...]
Io de obicei fac mancarea seara asa ca nu ma pasioneaza timpul de racire. Dimineata o bag in frigider.

#8
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postshiva, on 09 noiembrie 2014 - 11:55, said:

Io de obicei fac mancarea seara asa ca nu ma pasioneaza timpul de racire. Dimineata o bag in frigider.
Daca nu se termina intre timp.....

#9
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
@gabicen

Te asigur că toate oalele „de ciorbă” sunt din oțel inoxidabil.
De fapt, cam totul e din așa ceva, de la blaturi la cuptoare etc.

#10
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Vad ca nu s-a mai scris nimic p-aici. Am luat si eu o oala de fonta emailata de la Vitesse, acu doua saptamani. Am gatit de doua ori varza a la Cuj de doua ori si utima data  un cotlet de miel. Toate la cuptor. Deci nu temperaturi grozave. Ei bine a crapat emailul in jde mii de directii...Ma duc sa le-o dau in freza !

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Vitesse e chinezarie, de cealalta n-am auzit in viata mea.

#12
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Am rascolit tot netul si n-am gasit nimic concret despre acest Vitesse.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu sunt foarte multumit de cratitele din inox  Ozti luate de la raionul de oale profesionale al Selgros. Singurul inconvenient e ca sunt cam grele fiindca au fundul foarte gros dar pentru gemuri si zacusti e exact ce trebuie.

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postgabicen, on 09 noiembrie 2014 - 00:48, said:

Daca priviti la canalele TV care prezinta retete gastronomice si alte asemenea, o sa observati ca bucatarii profesionisti folosesc vase din cupru/alama si nu din "inox". Uneori folosesc vase din aluminiu. Explicatia este simpla: vasele din cupru/aluminiu transmit caldura mai repede decat vasele din otel inoxidabil (inox). Cat timp va ia ca sa raciti o ciorba facuta in oala din inox inainte de a o baga in frigider?

Stiu, oalele si cratitele din cupru sunt foarte scumpe.
Realizez ca răspund unui post vechi de 3 ani, dar...in bucătăriile Profesioniste, cuprul nu este atât de larg folosit și asta nu din considerente de preț, ci pentru ca acel transfer termic are și avantaje, cât și dezavantaje, in funcție de preparatul pe care îl faci. Uzual și mai ales la ciorbe, se folosește inoxul. Seturile de oale din inox de la Metro, cele din gama Horeca, oferă din punctul meu de vedere un raport calitate/preț optim. Sunt bine lucrate și făcute sa reziste in condiții grele de exploatare.

#15
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Este acum la Metro un set de bucatarie (tigaie si doua cratite) din cupru la un pret foarte bun. Exteriorul este din cupru iar interiorul este din inox, au fundul dublu si au o oarecare greutate.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postjohnysibiu, on 17 aprilie 2017 - 10:24, said:

Este acum la Metro un set de bucatarie (tigaie si doua cratite) din cupru la un pret foarte bun. Exteriorul este din cupru iar interiorul este din inox, au fundul dublu si au o oarecare greutate.
Ia sa ma duc sa le vad si eu. intotdeauna am admirat bucatariile cu cratitele si tigaile de arama atarnate pe pereti. Macar 2 tigai sa le agat  de dulapul suspendat, asa... pentru impresia artistica

#17
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

View PostFreddy12, on 17 aprilie 2017 - 00:53, said:

Eu sunt foarte multumit de cratitele din inox  Ozti luate de la raionul de oale profesionale al Selgros. Singurul inconvenient e ca sunt cam grele fiindca au fundul foarte gros dar pentru gemuri si zacusti e exact ce trebuie.

Nu face pete de astea pe interior? In poza este Tefal Intuition 24 cm. O singura utilizare de 20 de minute in care am fiert niste paste.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   322.38K   17 downloads
  • Attached File  2.jpg   390.05K   13 downloads
  • Attached File  3.jpg   381.77K   11 downloads
  • Attached File  4.jpg   315.69K   9 downloads
  • Attached File  5.jpg   251.6K   7 downloads
  • Attached File  6.jpg   262.08K   8 downloads

Edited by danrogo2001, 01 April 2019 - 23:36.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ai dat focu cam mare si trebuia sa le mai amesteci.
eu am de la ikea si rezista de ani de zile.

Edited by arg, 01 April 2019 - 23:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate