Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Nokia Lumia 925

- - - - -
  • Please log in to reply
1744 replies to this topic

#1
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Nokia a adus in lumina reflectoarelor noul telefon, Lumia 925, dupa o campanie de promovare care a adus multa curiozitate in randul utilizatorilor.
Moto-ul sub care s-a desfasurat campania de promovare, ,,Mai mult decat pot vedea ochii tai”, subliniaza performantele aduse de noile lentilele ale camerei si de noile aplicatii care permit capturarea de imagini de o calitate mai ridicata decat modelele anterioare.
De asemenea, modelul Lumia 925 are inclusa si Nokia Smart Camera Mode, care oferă o modalitate usoara de a capta zece imagini dintr-o data, precum si editarea de imagini cu functii ca Best Shot, Action Shot si Motion Focus. Noul model Nokia Lumia 925 are ca sistem de operare Windows Phone 8, ecran AMOLED WXGA cu rezolutie de 1280×768, procesor Snapdragon dual-core 1,5 GHZ, iar camera principala este PureView de 8,7 MP cu mai multe functii incluse, cum ar fi Optical Image Stabilization, Autofocus. De asemenea, are 1GB RAM, 16 GB memorie interna si poate stoca pina la 7GB prin serviciul SkyDrive cloud.
In acelasi timp, bateria este de 2.000 mAh, care poate fi considerata nici prea mare, nici prea mică, dar care suporta, cu un accesoriu, Wireless Charging. Acesta este primul model din gama Lumia care are carcasa din metal, avand o robustete crescuta, iar partea din spate este din policarbonat, material intalnit si la Samsung. Nokia Lumia 925 a fost lansat in Europa prin Vodafone, impreuna cu alt operator si parteneri de retail. Pe langa Euriopa, modelul va fi lansat in SUA de T-Mobile si in China de China Mobile si China Unicom.
Vanzarile sunt de asteptat sa inceapa in Marea Britanie, Germania, Italia, Spania si China in Iunie, dupa care Lumia 925 va fi disponibil si in SUA si alte tari. Pretul pentru Nokia Lumia 925 este de 469 de euro, fara taxele si subventiile aplicate.

Sursa



[ http://mobile.cdn.softpedia.com/phone-pics/Nokia-Lumia-925-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://mobile.cdn.softpedia.com/phone-pics/Nokia-Lumia-925-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://mobile.softpe...Lumia-925.shtml

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Un 920 cu afisaj AMOLED si geam Gorilla Glass2, greutate mai mica, incarcare inductiva optionala si culori mai normale la carcasa, asta inteleg eu din modelul asta ... a plus optica cu 6 elemente la camera in loc de 5.

#3
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Asa trebuia de fapt sa fie 920-ul de la bun inceput, nu arma alba care este.

#4
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.11.2005
cum se cheama melodia din videoclipul de prezentare?

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View Postdjlove, on 14 mai 2013 - 19:25, said:

cum se cheama melodia din videoclipul de prezentare?

se cheama shazam & soundhound...

#6
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.11.2005

View Postjericho, on 14 mai 2013 - 19:43, said:

se cheama shazam & soundhound...
nu recunoaste...incercasem inainte sa postez

Edited by djlove, 14 May 2013 - 20:08.


#7
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postdjlove, on 14 mai 2013 - 20:03, said:

nu recunoaste...incercasem inainte sa postez

Are un design super, iar camera cred ca da clasa la orice smartphone existent pe android/ios.
Acum ca exista si Instagram pe WP8 cred ca o sa fie un best seller pt Nokia si Microsoft.

PS Uite si sountrack-ul intreg al reclamei:
Koobra feat. Joanna - Something Real | More than your eyes can see
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BHKdILpQ8X8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Designul este bun, dar restul lasa de dorit. Alti producatori se lauda cu poze/filme facute sub apa, statii meteo incorporate, ecrane full hd, cpu/gpu-uri mai performante etc etc. Nokia se prezinta cu un nou flagship: schimbat desingul si pus o lentila in plus la camera. Drept urmare, dupa lansarea lumia 925, actiunile de la nokia au scazut cu 5%. Cum naiba vor ei sa cucereasca cat mai mult din piata in ritmul asta?

#9
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Trebuia să pună bliț xenon și la ăsta. Să le stea în gât parteneriatul cu Verizon și xenon-ul lor. Atunci mai vorbeam, dar nu așa.
SAMOLED, Xenon, apertura mare, stabilizator optic, dimensiuni rezonabile, baterie rezonabilă, wireless charging, BT transfer, carcasă ok (design și materiale), difuzoare duble stereo. Cam așa trebuia să arate. Din ce am enumerat lipsesc xenon-ul, difuzoarele și transferul BT care nu merge întotdeauna. Dacă nu încearcă să depășească handicapul dat de WP prin hardware nu îi văd bine. Cu frumusețea nu merge tot timpul. Da, e un telefon frumos, părerea mea.

Oricum la cameră șterge pe jos cu One în orice condiții. One e marketing pur la capitolul ăsta, nu și Nokia (până la proba contrarie).

#10
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006

View Postawss, on 14 mai 2013 - 21:29, said:

Designul este bun, dar restul lasa de dorit. Alti producatori se lauda cu poze/filme facute sub apa, statii meteo incorporate, ecrane full hd, cpu/gpu-uri mai performante etc etc. Nokia se prezinta cu un nou flagship: schimbat desingul si pus o lentila in plus la camera. Drept urmare, dupa lansarea lumia 925, actiunile de la nokia au scazut cu 5%. Cum naiba vor ei sa cucereasca cat mai mult din piata in ritmul asta?

No shit, statii meteo? Care arata tot timpul cel putin 5 grade in plus fata de realitate? Cpu/gpu mai performante care fac telefonul sa fie cam atat de performant?

#11
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Intr-o piata in care consumatorul s-a obisnuit ca noile smartphoneuri ce apar, sa aiba super noi functii si sa fie din ce in ce mai performante, iar designul sa fie acompaniat musai de o carcasa de aluminu, lucrurile nu stau prea grozav in cazul nokia. Nu ma intelege gresit. Imi place teribil de mult noul 925 (si detin un 920), dar voiam ca nokia sa vina cu abordari mai spectaculosae ca sa capteze cat mai mult atentia consumatorilor. Imi doresc ca nokia sa se poata bata de la egal la egal cu platformele ios si android ca sa avem noi, consumatorii, de unde alege si pentru a intensifica progresul tehnologic al platformelor. Desi WP8 mi se pare un os destul de stabil, rapid si fluid, per total paleste in fata platformelor concurente pt ca privirea oamenilor este furata de: "rezistent la apa si la praf", ecran full hd cu 5646463378 pixeli, camera de 1000 de megapixeli "statie meteo la pachet cu abramburica", "peste 700.000 de aplicatii in store" etc etc. In concluzie, ca nokia sa reuseasca trebuie sa vina cu optiuni noi si functionale.

#12
daemon666

daemon666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 02.05.2007
In conditiile in care esti atat de limitat de WP8 fara ca macar sa ai avantajul ecosistemului Apple cu aplicatii, iTunes, etc, e normal ca succesul se lasa asteptat.
Marea lipsa de personalizare ptr. mine isi spune cuvantul. Toate animatiile alea omniprezente in WP8 mi se par foarte obositoare si imposbilitatea de a le dezactiva e un mare minus.
Lipsa unui centru de notificari , ca sa  nu stai sa iei la rand toate tiles-urile sa vezi care s-a updatat, lipsa de aplicatii ptr. piata romaneasca (e de ras cate aplicatii cu continut romanesc sunt) etc, etc.
Sunt un mare fan hardware Nokia, dar pot sa vina cu cea mai buna camera si sunet, ca tot nu ma intereseaza din moment ce softul ce le anima e total lipsit de facilitatile cu care fostii utilizatori de symbian au fost obisnuiti, manager de fisiere, bluetooth cu functionalitate completa, notificari, profile automatizate si recurente, iesire HDMI in full 1080 HD, ecran cu notificari allways on , transfer fisiere prin wi-fi, securitate ptr. anumite foldere selectabie (poze, mesaje),
Mai zic ?
O mare parte din  astea nu pot fi regasite decat la Android acum, si toti cei care doresc putere si personalizare catre Android se vor indrepta.

#13
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Ca aspect arata ok, insa seamana foarte mult cu 920, ceea ce e un minus pentru ei din start.
In loc sa invete din greselile apple si sa schimbe designul, au lasat la fel.
Cat despre WP8, are dreptate colegul de mai sus, e foarte limitat, mult mai limitat decat ios, nu are rost comparatia cu android.
Poate Nokia si Microsoft isi vor da seama intr`un final ca utilizatorii vor customizarea telefoanelor lor personale, alta in afara de schimbarea culorii pentru tiles si vor face unele schimbari in bine.
E pacat pentru Nokia ca din cei mai buni de pe piata au ajuns sa "se chinuie" sa vanda.
Parerea mea.

#14
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006

View Postawss, on 15 mai 2013 - 13:14, said:

Intr-o piata in care consumatorul s-a obisnuit ca noile smartphoneuri ce apar, sa aiba super noi functii si sa fie din ce in ce mai performante, iar designul sa fie acompaniat musai de o carcasa de aluminu, lucrurile nu stau prea grozav in cazul nokia. Nu ma intelege gresit. Imi place teribil de mult noul 925 (si detin un 920), dar voiam ca nokia sa vina cu abordari mai spectaculosae ca sa capteze cat mai mult atentia consumatorilor. Imi doresc ca nokia sa se poata bata de la egal la egal cu platformele ios si android ca sa avem noi, consumatorii, de unde alege si pentru a intensifica progresul tehnologic al platformelor. Desi WP8 mi se pare un os destul de stabil, rapid si fluid, per total paleste in fata platformelor concurente pt ca privirea oamenilor este furata de: "rezistent la apa si la praf", ecran full hd cu 5646463378 pixeli, camera de 1000 de megapixeli "statie meteo la pachet cu abramburica", "peste 700.000 de aplicatii in store" etc etc. In concluzie, ca nokia sa reuseasca trebuie sa vina cu optiuni noi si functionale.

Pai pentru tine e mai important ce cred altii despre telefonul tau daca tu esti multumit de ceea ce ai? 920 si wp8 s-au lansat acum jumatate de an, exista vreo firma de telefoane care scoate un nou flagship din 6 in 6 luni? 920-ul cand a aparut a fost cel mai bun telefon de pe piata. Se aude ca la toamna, dupa ce MS vor aduce nu stiu ce update care sa suporte ecrane full HD vor veni noi telefoane wp8 dintr-o noua generatie. Nu poti fi tot timpul primul si e important ca ce aduci nou sa si functioneze. Din ce vad eu toate prostiile alea cu palma sau cu ochii de pe S4 functioneaza cand vor ele, statia meteo raporteaza temperaturi aiurea pentru ca normal telefonul e tot timpul cald, quad sau octocore cu 2 giga de ram sacadeaza in contacte sau app drawer si asa mai departe. Asa ca de functii d-astea inovatoare pe care nu le va folosi nimeni pentru ca nu functioneaza sau functioneaza aiurea pe Andoidu lu' peste prajit sunt satul. Parerea mea. :P

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Un telefon este facut sa vorbesti la el si pe urma sa faci poze, sa filmezi, sa asculti muzica si alte cele.

Aia cu SmartStay, scroll cu ajutorul privirii si a mainii sunt niste chestii ce dau bine la marketing, precum clima dubla zona de la masina sau pielea nappa, chestii ce distrag atentia de la calitatea generala a produsului sau de la menirea initiala.
Personal am crescut cu smartphone-uri ca sa zic asa, am avut inca de la inceputiri si personal prefer sa sacrific unele functii sau performante pentru un OS fluid si usor de folosit, iar Andoid-ul nu intra in acea categorie, singurele produse cu Android la care as face o conesie sunt HTC One si Samsung Galaxy S4 Active (in faza de zvon), in rest un Lumia este exact ceea ce trebuie sau Jolla ce a fost lansat recent cu SO-ul Sailfish, derivat din MeeGo cu suport nativ pentru aplicatiile Android.

Personal daca am un Shazam, un client de email bun, un Viber, Skype, o aplicatie de lanterna ma declar multumit de telefon, nu am nevoie de Fruit Ninja sau Real Racing 3, pentru jocuri am consola TV si portabila...
Problema cu hardware-ul slab de la WP este una veche, dar OS-ul se multumeste si cu atat si scoate punctaje bune in benchmark-uri, ramane de vazut ce ne rezerva viitorul, dar pentru moment telefonul asta este best in class, impreuna cu One, in ceea ce priveste fotografia nocturna, finisaje si design, comparativ cu alte telefoane realizate din plastic ordinar.

GSMArena au pus mana pe 925 si au ramas cu impresii bune in urma testului.

#16
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
"The US will follow the initial debut in June with a launch on T-Mobile, and Nokia will price the Lumia 925 at 469 euros in Europe." O sa coste 469 de euro la liber? Mi se pare bun pretul.

#17
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
La noi o sa ajunga undeva pe la 500 euro cel putin, dupa cum sunt magazinele noastre.

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
glumesti daca crezi ca magazinele noastre isi vor adauga doar 31 de euro...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate