Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrare in Romania!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
adin3lu33

adin3lu33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2012
Salutare la toti , am doi copii minori nici unul nu au passaport am doar certificatele de nastere , sunt stabilit in spania si doresc sa fac o vizita in tara , ce stiti pot sa trec vama cu eii avand doar certificatul lor de nastere ? Ar mai fi sa mai fac titlu de calatorie  dar nu as mai chetuii bani pt pe urma le voi face passapoarte in tara la fiecare. Inca nu sunt decis cu ce da vin cu sasina sau cu avionul! Daca unii dintre voi ati fost in cazul meu spunetimi ce ati facut ? Astep raspunsurile voastre.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca esti in UE parca ai voie sa mergi pe unde te taie capul...

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postxeleron, on 14 mai 2013 - 12:44, said:

Daca esti in UE parca ai voie sa mergi pe unde te taie capul...

Dar nu fara acte.

Certificatul de nastere nu e suficient.

#4
nicoll

nicoll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2006
din cate stiu eu trebuie sa le faci titluri de calatorie la consulatul romaniei, iar daca nu sunt insotiti de ambii parinti de declaratie notariala .
ca adult te deplasezi cu buletinul, ca minor trebuie ori pasaport , ori sa fie trecut pe pasaportul unuia din parinti.

Edited by nicoll, 14 May 2013 - 12:49.


#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postnicoll, on 14 mai 2013 - 12:48, said:

din cate stiu eu trebuie sa le faci titluri de calatorie la consulatul romaniei, iar daca nu sunt insotiti de ambii parinti de declaratie notariala .
ca adult te deplasezi cu buletinul, ca minor trebuie ori pasaport , ori sa fie trecut pe pasaportul unuia din parinti.
Gresit.
Eu ca si minor am trecut granita doar cu buletinul in 2007.

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Se referea la minorii ce nu au inca buletin.

#7
adin3lu33

adin3lu33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2012
deci pana la urma imi trebuie titlu de calatorie , si o procura in cazul ca eu nu voi merge cu ei odata . Ma gadeam ca poate te lasa sa intri la vama cu copii doar daca ai certificatul de nastere ( al copiilor) si sa fie ambi parinti.  va multumesc

#8
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007

View PostAndyM, on 14 mai 2013 - 12:51, said:

Gresit.
Eu ca si minor am trecut granita doar cu buletinul in 2007.

Cand a zis minor s-a referit cel mai probabil la cei sub 14 ani, fara "buletin".

In spatiul Schengen cred ca nu e o problema sa-ti plimbi copii "fara acte", nu te intreaba nimeni de sanatate. Insa cum Romania e in continuare pe dinafara, accesul inspre si dinspre Schengen se face pe baza de acte de identitate, iar certificatul de nastere nu este un astfel de document. Cel mai bine ar fi sa intrebi la consulatul din zona in care esti, o sa-ti spuna ei cum faci sa vii cu copii in tara si ce e de facut. Nu as risca sa plec la un astfel de rdum doar bazandu-ma pe parerile exprimatee pe un forum.

#9
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
De intrat s-ar putea sa intrii...dar sa nu ai probleme la plecare. Cel mai sigur da un telefon la consulat si cere informatii.

#10
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Aranjeaza cu o haita de baragladine, sa ti-i strecoare printre ai lor cand vin in vacanta in romania. Pe astia nu-i intreaba nimeni de acte la granita.

#11
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View Postadin3lu33, on 14 mai 2013 - 12:30, said:

Salutare la toti , am doi copii minori nici unul nu au passaport am doar certificatele de nastere , sunt stabilit in spania si doresc sa fac o vizita in tara , ce stiti pot sa trec vama cu eii avand doar certificatul lor de nastere ? Ar mai fi sa mai fac titlu de calatorie  dar nu as mai chetuii bani pt pe urma le voi face passapoarte in tara la fiecare. Inca nu sunt decis cu ce da vin cu sasina sau cu avionul! Daca unii dintre voi ati fost in cazul meu spunetimi ce ati facut ? Astep raspunsurile voastre.

Mergi la Consulatul Romaniei cel mai apropiat de tine si cere sa le faca Pasaport Temporar, valabil pt 1 an de zile. Cind ajungi in tara le poti face pasaport biometric simplu, pe 5 ani (daca sint mai mari de 6 ani virsta) sau pe 3 ani, daca sint mai mici de 6 ani.
Nu iti recomand sa iei titlu de calatorie ca te costa 65 euro (cel putin la Consulatul din Atena, dar nu cred ca difera de Spania) si in tara platesti iar 100 euro pt fiecare copil pt pasaport ca sa te intorci in Spania.
Pasaportul simplu biometric dureaza 3 luni ca sa-l elibereze, dar cel temporar mult mai putin, poate chiar in aceeasi zi. Da un telefon la Consulat si afli ce acte iti trebuiesc (daca nu ma insel, pasapoartele lor vechi, expirate, certificatele lor de nastere, actele voastre de identitate si sa fiti prezenti amindoi parintii, ori sa-ti faca sotia procura tradusa in romana si stampilata de politia locala), taxele (cred ca vreo 40 de euro).
Daca ai putin timp la dispozitie fa-le pasaport temporar. Atentie! Acesta se elibereaza o singura data.

View Postradu.traveller, on 14 mai 2013 - 13:02, said:

Cand a zis minor s-a referit cel mai probabil la cei sub 14 ani, fara "buletin".

In spatiul Schengen cred ca nu e o problema sa-ti plimbi copii "fara acte", nu te intreaba nimeni de sanatate. Insa cum Romania e in continuare pe dinafara, accesul inspre si dinspre Schengen se face pe baza de acte de identitate, iar certificatul de nastere nu este un astfel de document. Cel mai bine ar fi sa intrebi la consulatul din zona in care esti, o sa-ti spuna ei cum faci sa vii cu copii in tara si ce e de facut. Nu as risca sa plec la un astfel de rdum doar bazandu-ma pe parerile exprimatee pe un forum.

Daca in Schengen nu sint puncte de control la frontiera poate calatori fara probleme. Insa exista puncte intre Austria si Ungaria, si la granita cu Romania. Deci nu ar putea intra nici in Ungaria, iar ungurii i-ar trimite la Viena la consulat. Dar nu cred ca cineva are chef dupa drum lung sa astepte la vreun consulat, sau sa plateasca camere la hotel. Omul vrea sa ajunga repede acasa. Deci, trebuie sa plece la drum pregatit.

View Postadin3lu33, on 14 mai 2013 - 12:55, said:

deci pana la urma imi trebuie titlu de calatorie , si o procura in cazul ca eu nu voi merge cu ei odata . Ma gadeam ca poate te lasa sa intri la vama cu copii doar daca ai certificatul de nastere ( al copiilor) si sa fie ambi parinti.  va multumesc

Titlul de calatorie este eliberat doar daca merg ambii parinti la Consulat. Dar odata eliberat, poate calatori un singur parinte. (probabil sa gresesc aici si iti vei lua tot de la consulat acea procura).
Oricum este posibil sa nu ai probleme spre Romania, insa la intoarcere le trebuie acordul ambilor parinti (ori amindoi prezenti, ori sa fie facuta procura pentru cel ce insoteste copiii de catre celalalt parinte, la Notariat. Si asta doar ca sa poata iesi din Romania.

Edited by MIZRAHIND, 14 May 2013 - 14:07.


#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postadin3lu33, on 14 mai 2013 - 12:30, said:

Salutare la toti , am doi copii minori nici unul nu au passaport am doar certificatele de nastere , sunt stabilit in spania si doresc sa fac o vizita in tara , ce stiti pot sa trec vama cu eii avand doar certificatul lor de nastere ?

Sa treci granita, nu vama, ca doar nu sint obiecte, sa-i declari la vama...

#13
adin3lu33

adin3lu33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2012
Problema la mine este timpul ,nu mai am timp sa mai stau sa le fac pasapoarte pt pana la sfarsitul luni trebuie sa fiu in romania.Dar daca vin cu avionul oanere imi va da voie sa ii scot din spania doar cu certificatul de nastere, si cand voi ajunge in tara  ( daca imi va da voie sa ies de aci ) imi va da voie la copii? Pentruca odata aterizat nu cred ca te trimite inapoi in spania! Ma intelegeti ce vreu sa spun ?

Am deschis subiectul pe forum ca sa intreb daca vreunul din voi ati calatorit in situatia mea !

#14
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View Postadin3lu33, on 15 mai 2013 - 11:04, said:

Problema la mine este timpul ,nu mai am timp sa mai stau sa le fac pasapoarte pt pana la sfarsitul luni trebuie sa fiu in romania.Dar daca vin cu avionul oanere imi va da voie sa ii scot din spania doar cu certificatul de nastere, si cand voi ajunge in tara  ( daca imi va da voie sa ies de aci ) imi va da voie la copii? Pentruca odata aterizat nu cred ca te trimite inapoi in spania! Ma intelegeti ce vreu sa spun ?

Am deschis subiectul pe forum ca sa intreb daca vreunul din voi ati calatorit in situatia mea !

In primul rind nu te vor lasa sa te urci in avion. Daca nu ai timp, trebuie sa le faci titlu de calatorie la Consulat. Cind ajungi in tara depui imediat actele pt pasapoarte ca dureaza cel putin 2 saptamini. Dar ai timp sa le faci si pasapoarte temporare, care se emit de catre consulat. E posibil sa le faca in aceeasi zi.
Suna totusi acolo  +34 917344004

Quote

Obținerea paşaportului simplu temporar

Taxa consulară este de 80 euro, iar eliberarea paşaportului simplu temporar se face în aceeaşi zi.
PAŞAPORTUL SIMPLU TEMPORAR se elibereaza cetățenilor români care nu mai posedă un document de călătorie valabil, iar în perioada imediat următoare au nevoie urgentă demonstrată de un paşaport valabil. Pașaportul temporar are o valabilitate de maxim un an și se eliberează doar o singură dată (spre exemplu, pentru a călători urgent în afara UE).
Documentele necesare pentru eliberarea paşaportului simplu temporar:
  • Cartea de identitate/buletinul de identitate/pașaportul expirat
  • În situația pierderii/furtului , denunțul făcut în fața autorităților  spaniole, tradus de un traducător autorizat
  • Pentru minori, este necesară prezența ambilor părinți, cu documente de identitate valabile (cartea de identitate/buletinul de identitate/pașaportul), precum și certificatul românesc de naștere al minorului.
  • Documentul din care să rezulte necesitatea şi urgenţa eliberării acestui document, cu traducerea efectuată de un traducător autorizat
  • În cazul în care unul dintre părinți nu poate fi prezent, procură notarială în vederea obținerii unui pașaport pentru minor
  • În cazul minorilor, este obligatorie prezența minorului și a ambilor părinți
  • În cazul în care numele actuale ale părinților nu coincid cu cele din certificatul de naștere al minorului, va trebui să prezentați și certificatul de căsătorie, sentința de divorț sau documentul din care reiese respectiva schimbare


#15
Mihai_85

Mihai_85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2016
Salutare, Suntem deja in calatorie. Venim din Belgia si suntem deja in Austria. Am uitat pasaportul copilului de 2 ani in Belgia. Nu avem nici un act cu privire la copil doar o copie dupa pasaport. Din experienta ce problema am putea intampina la trecerea frontierei dintre Ungaria si Romania? Multumesc mult

Edited by Mihai_85, 04 August 2016 - 17:12.


#16
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Noi am iesit cu copilul din Romania acum 5 zile, am aratat pasaportul binenteles, va mesul din partea romana ne-a intrebat daca suntem familie si atat, cel din partea maghiara s-a uitat la pasapoarte, copil si portbagaj si atat!

#17
Corinuta86

Corinuta86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2017
Buna.noi trebuie sa venim.in tara la inceputul lunii iunie. Am facut programare la ambasada cu mult timp inainte dar chiar si asa ne-au dat o data prea tarzie.Am incercat sa le explic situatia dar nu reprezinta o urgenta pentru ei.In cazul in care decidem sa venim cu ei asa la ce riscuri ne expunem si vom putea intra pe teritoriu romanesc?

#18
Corinuta86

Corinuta86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2017
Buna.noi trebuie sa venim.in tara la inceputul lunii iunie. Am facut programare la ambasada cu mult timp inainte dar chiar si asa ne-au dat o data prea tarzie.Am incercat sa le explic situatia dar nu reprezinta o urgenta pentru ei.In cazul in care decidem sa venim cu ei asa la ce riscuri ne expunem si vom putea intra pe teritoriu romanesc?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate