Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Grosime sapa.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Salut!

Deschid un subiect nou pt ca nu am gasit nimic concludent in celelalte topice.
E in regula daca torn o sapa de grosime medie 8 cm peste placa de la etaj? Placa are aproximativ 14 cm, este armata cu bare fi 8 la 10 cm si calareti fi 10. Deschiderea maxima este de 4/4 m.

Ma gandesc ca cei 8 cm de beton suplimentar au totusi o greutate destul de mare, nu prezinta o problema de rezistenta?

Multam!

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ori faci o sapa usoara cu bilute de polistiren ori plachezi intai cu extrudat si peste torni sapa.

#3
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
La extrudat as renunta. Sunt costuri destul de mari, mai ales ca trebuie si armata. Am sa studiez ideea cu bilutele.

#4
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
am folosit eu sapa cu bilute :)
daca te hotarasti la ea sa stii ca tre si ceva nisip, si mare atentie la amestecare: nu o torni pana cand nu te asiguri ca e omogena, adica o amesteci in betoniera sa ii mearga fulgii, sau bilutele.

#5
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Poti, te rog, sa-mi spui o reteta aproximativa?
Un consum pe mc, si daca nu cer prea mult, un furnizor?

Cum se comporta in timp?

Mersi!

#6
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Vad ca nimeni nu a mai dat nici un semn de viata prin postul asta si era un subiect care ma interesa si pe mine, deci ti-l poluez putin:

Am de turnat o sapa de 8 cm peste polistiren expandat de 5cm. Acum, exista o mie de capete si tot atatea pareri, deci voi incepe prina  intreba cateva chestii care mie mi se par cruciale:

1. Se armeaza o sapa de 8 cm, peste polistiren? Daca da, cu ce plasa?
2. Se pune sau nu bariera de vapori (folie) intre sapa si polistiren?
3. Pe terasa exterioara se toarna sapa umeda sau semiumeda?
4. Se hidroizoleaza terasa sub sapa, sau peste sapa?

Daca poate cineva sa dea un raspuns care sa convinga odata pentru totdeauna toata lumea, as aprecia! :cheers:

#7
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
ce vrei tu ne se exista!!! (sa convingi pe toata lumea!) haha

referitor la sapa cu bilute, am vb cu nemuriciu pe mail si i-am dat info pe care le stiam.

1. se armeaza obligatoriu daca este peste polistiren. o plasa de buzau pusa la mijloc(mare atentie sa fie chiar la 1/2) si poti sa folosesti si armarea in masa cu fibre de polipropilena sau altceva.
mai bine daca e problema cu greutatea o sapa de 5 si polistiren de 8.
2. daca tot pui sapa atunci ea sa izoleze si fonic tre sa fie flotanta deci: se pune folia dedesupt si perimetral o folie de 1-2 cm.
3. doar umeda!
4. cum vrei tu, cauta pe net ca se gasesc usor sisteme de izolat terase, clasice cu termoizolatia sub hidroizolatie, sau inversate, etc.
eu as merge pe una inversata.

sper ca o sa asculti de capetele care zic ca mine :)

#8
borbelou

borbelou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2007
Deci pana la urma se poate turna o sapa de 5cm pt icalzirea in pardoaseala pe o placa cu armatura identica cu ce ai specificat? Avand in vedere ca la 5cm vine cam 100kg pe mp

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate