Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

probleme presiune urinare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Faptul ca ai ajuns la medic era pasul cl mai important ce trebuia  facut. Felicitari si sanatate multa iti doresc. Totusi nu mai pune pe net tratamentul recomandat pentru ca poti incuraja astfel consumul aiurea de medicamente.

#20
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Dupa 4 zile de tratament constat ca treburile s-au modificat un pic, presiunea a crescut cam cu 30%, senzatia de urinare a scazut mult, sper sa fie ok.Am vb si cu doctorul care mi-a zis sa continui tratamentul si sa facem dupa o luna si o ecografie..Doamne ajuta!

#21
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Dupa 10 zile de tratament senzatiile de urinare au disparut complet, presiunea a crescut simtitor, undeva spre 50% din norma dar cantitatea eliberata este jumatate sau chiar mai putina

#22
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Am incheiat tratamentul si mare lucru nu am constatat, ba cred ca presiunea incepe din nou sa scada acum, de cand nu mai iau pastile!TREBUIE SA MA PREG DE ECOGRAFIE...

#23
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postdacotec, on 12 mai 2013 - 20:38, said:

Salut!
  Am 32 de ani si de circa 2-3 saptamani am constatat ca jetul la urinare nu mai este deloc puternic, simt ca pur si simplu se scurge din mine fara sa mai pot eu sa imping, sa creez presiune.Mentionez ca beau foarte putine lichide si atunci cand beau folosesc sucuri carbogazoase, alcool deloc, cafea doar dimineata.Am incercat sa cresc cantitatea de lichide absorbite pe zi si am constatat ca a crescut si numarul de vizite la toaleta..dar fara presiunea cu care eram obisnuit.Viata mea sexuala e ok, nu simt dureri sau alte chestii anormale, lipsa presiunii este singurul lucru care ma deranjeaza.Nu am facut nicioa analiza pentru ca nu cred ca e asa de grav...totusi, ce sa fie de vina?
Din ce spui aici rezulta ca ai adenom sau hiperplazie benigna de prostata.
Tratametul e extrem de simplu: ulei de seminte de dovleac si in - 1 lingura de 3 ori pe zi inainte cu 30 minute inainte de mancare sau LICOPROSTAT
Foloseste si un supliment alimentar care are extract de palmier pitic (saw palmetto [engleza] serenoa repens [latina]): PROSTATE COCKTAIL SERENPURE.
Un alt produs eficient este ZMA (zinc magneziu aspartat) il gasesti la magazinele cu suplimentele pentru sportivi.

Ca sa fii sigur ca e HPB (hiperplazie benigna de prostata) si nu adenom, iti recomand sa faci un examen PSA (desi asta se face in mod normal numai la barbatii peste 50 ani).

P.S. Hiperplazia benigna de prostata si adenomul apar DOAR in lipsa unei vieti sexuale.

#24
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
O sa incerc tratamentul cu uleiul de seminte de dovleac, mi-a mai fost recomandat de cineva.cat despre ultimul punct..cred ca eu sunt exceptia!

#25
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
De azi incep tratamentul cu ulei de seminte de dovleac...astept minuni!

#26
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Dupa 3 zile de tratament cu ulei de seminte de dovleac constatat o crestere a presiunii urinare, asemanatoare cu cea avuta la tratamentul cu Xatral.Inca nu am ajuns la eco....

#27
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Am facut si un set de analize de sange si urina si PSA si...a reiesit ca sunt sanatos tun!totusi eu constat acceasi problema, presiune scazuta cu variatii de la o zi la alta, fara sa-mi dau seama exact ce influenteaza acest lucru.Urmeaza o ecografie si...mai vedem!

#28
tony-montana

tony-montana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.11.2008
salut. am cam aceleasi simptome ca si tine de vreo luna si am 37 de ani. urmeaza sa vad un medic. ai facut ECO? ce a iesit? ai luat un tratament care sa dea roade? cum te mai simti? multumesc.

poti sa-mi dai mesaj privat daca nu vrei sa raspunzi aici. toate bune.

Edited by tony-montana, 02 January 2014 - 20:30.


#29
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Din pacate nu am ajuns sa fac inca ecografia, situatia nu s-a mai schimbat deloc din mai, de cand au inceput problemele mele.recunosc ca nici nu beau foarte multe lichide..dar nici inainte nu eram un mare bautor.daca rezolvi ceva, astept mesaj de la tine.

#30
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Dupa inca un PSA si o ecografie tot nu am gasit problema....ma gandesc sa nu fie vreun canal de la rinichi infundat sau alta nebunie, prostata pare sa fie ok

#31
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Salut. Am vazut ca ai facut si o cura de ulei de dovleac despre care ai zis ca da roare, ai renuntat la aceasta cura? efectul a incetat odata cu administrarea uleiului, la fel ca si in cazul medicamentului?

Apropo de vitamina E, tie ti-a recomandat-o medicul dar aici http://www.wikihow.c...Prostate-Cancer zice in partea a 4-a la punctul 1 ca trebuie sa fim atenti la vitamina E.

#32
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Dupa cura cu ulei de dovleac am simtit ca lucrurile merg mai bine, dar nu exceptional.La fel si dupa ce am luat Omnic Tocas, parca -parca...dar un jet lung, puternic, cum era acum 4-5 ani nu am mai avut.

#33
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Ceaiuri ai incercat? Eu am acuma unul de la Fares (Prostata si vezica) care contine printre altele si seminte de dovleac.
Un remediu auzit la un domn mai in varsta e acela al introducerii in rect de catei de usturoi mari cat mai eco-bio (cate unul pe zi), crestati pe lungime si tinuti in prealabil (nu mai retin cat ... juma de ora) intr-un amestec de ulei de masline si rachiu natural cat mai tare. Cura ar trebui tinuta 3 luni pe an dupa care cica rezultatele sunt remarcabile. Usturoiul fiind un antibiotic natural, tind sa-l cred.
Cred ca merita incercat.

#34
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Inclin sa cred ca nu e de la prostata, e ceva pe rinichi si aparatul urinar

#35
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Si de atatia ani nu a putut niciun doctor sa-ti spuna care ar fi problema?

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdacotec, on 28 aprilie 2017 - 09:43, said:

Dupa cura cu ulei de dovleac am simtit ca lucrurile merg mai bine, dar nu exceptional.La fel si dupa ce am luat Omnic Tocas, parca -parca...dar un jet lung, puternic, cum era acum 4-5 ani nu am mai avut.
Ai oprit investigatiile la o simpla ecografie si stai de 4 ani asa???
Esti tare.....
Eu am avut o problema similara, totul aparea ok, toate rezultatele analizelor erau bune, mai putin, evident, uroflowmetria. Dar dupa ce s-au epuizat metodele acestea, doctorul m-a pus sa fac altele, respectiv o uretrografie, care nu este tocmai placuta, dar care a evidentiat o ingustare a uretrei fix in dreptul prostatei, deci nu avea cum sa apara la ecograf. Pe urma mi-a facut o ureterotomie, o interventie chirurgicala minora, prin care s-a elucidat introducand o camera video pe uretra ce se intampla acolo....mi-a montat o sonda urinara si m-a tinut internat 3 zile cu ea, astfel incat uretra si-a revenit, preluand forma sondei. Dupa, au urmat 3 luni de tratament si...acum totul e perfect.
Nu sunt chestii cu care sa te joci, pentru ca in timp problemele pot escalada destul de urat.
Du-te si fa mai multe investigatii, nu o mai lasa asa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate