Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

probleme presiune urinare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Salut!
  Am 32 de ani si de circa 2-3 saptamani am constatat ca jetul la urinare nu mai este deloc puternic, simt ca pur si simplu se scurge din mine fara sa mai pot eu sa imping, sa creez presiune.Mentionez ca beau foarte putine lichide si atunci cand beau folosesc sucuri carbogazoase, alcool deloc, cafea doar dimineata.Am incercat sa cresc cantitatea de lichide absorbite pe zi si am constatat ca a crescut si numarul de vizite la toaleta..dar fara presiunea cu care eram obisnuit.Viata mea sexuala e ok, nu simt dureri sau alte chestii anormale, lipsa presiunii este singurul lucru care ma deranjeaza.Nu am facut nicioa analiza pentru ca nu cred ca e asa de grav...totusi, ce sa fie de vina?

#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Bea mai multa apa, dar abtine-te sa mergi la toaleta pana nu mai poti si atunci sa vezi ce jet o sa tasneasca din tine!

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
un control la prostata n-ar strica...

#4
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Chiar nu stiu cum sa tratez aceste raspunsuri, in gluma sau in serios!Nu se pune problema nici de prea mult sex sau masturbare si nici nu am de gand sa stau 10 ore pana ma duc la baie...Presupun mai degraba o problema la nivelul vezicii urinare, daca mananc ceva cu mult lichid (pepene, ciorbe, etc) trebuie sa merg la baie destul de repede ( ca si pana acum) doar ca jetul nu mai are aceeasi presiune.Nu cred ca rinichii au ceva iar despre prostata,,,ce treaba ar avea?

#5
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Prostatat e "creierul" care controleaza urinarea si ejacularea...Daca e bolnava prostata o sa ai probleme cu astea doua.

#6
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Ce tratament,ceaiuri,etc considerati ca ar trebui folosit?desi problema nu e neaparat deranjanta nu vreau sa ramana asa, vreau sa fie cum a fost pana de curand

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Poate fi o infectie a vezicii urinare, care cu timpul duce la fibrozare.
Un control la urolog nu costa prea mult.
Exista un colac de WC care masoara exact catacteristicile jetului. (urometrie de flux)


Edited by Ahasverus, 12 May 2013 - 22:50.


#8
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Mi s-a sters postul cu sexul excesiv desi e o cauza serioasa a inflamarii prostatei ; Un act sexual zilnic poate duce in cativa ani la afectiuni ale prostatei . E logic orice organ suprasolicitat se defecteaza

#9
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Am citit ceva despre adenomul e prostata si m-am cam ingrijorat...cam seamana!

#10
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Fa o biopsie pentru linistea ta...

#11
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 dacotec, on 12 mai 2013 - 20:38, said:

Nu am facut nicioa analiza pentru ca nu cred ca e asa de grav...totusi, ce sa fie de vina?
Cel mai probabil poate fi vorba de prostata. Mai pot fi implicate ceva pietre sau vezica. Un urolog te poate lamuri despre ce e vorba. In locul tau as merge sa vad un urolog, e un simptom destul de ingrijorator.

#12
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Am tot citit despre prostata asta si tot nu-mi vine sa cred ca la 32 de ani sa-mi faca probleme...desi nu e imposibil asa ceva!Am dus o viata relativ echilibrata, fara alcool, tigari, cafea destul de putina...doar ca nu pot sa beau apa, dar lichide tot am mai consumat!Incerc sa ma programez la o consultatie dar jena e evidenta..nici macar nu stiu cum decurge un astfel de consult!

#13
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Pai o sa iti verifice doctorul prostata. Poti sa faci si tu asta acasa - daca e moale inseamna ca e sanatoasa, daca e tare inseamna ca e bolnava.
http://www.wikihow.c...k-Your-Prostate

#14
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

 dacotec, on 13 mai 2013 - 20:17, said:

Am tot citit despre prostata asta si tot nu-mi vine sa cred ca la 32 de ani sa-mi faca probleme...desi nu e imposibil asa ceva!Am dus o viata relativ echilibrata, fara alcool, tigari, cafea destul de putina...doar ca nu pot sa beau apa, dar lichide tot am mai consumat!Incerc sa ma programez la o consultatie dar jena e evidenta..nici macar nu stiu cum decurge un astfel de consult!
Poate nu ar fi rau sa faci analize inainte cum ar fi : urocultura , Psa si sumar urina.  Daca este infectie sau adenom prostata ar trebui sa se vada la aceste analize.

#15
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Ti-ai verificat pana la urma prostata?

#16
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Azi vorbesc cu un doctoe urolog, astept o parere si de la el.

#17
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 dacotec, on 13 mai 2013 - 20:17, said:

Am tot citit despre prostata asta si tot nu-mi vine sa cred ca la 32 de ani sa-mi faca probleme...desi nu e imposibil asa ceva!Am dus o viata relativ echilibrata, fara alcool, tigari, cafea destul de putina...doar ca nu pot sa beau apa, dar lichide tot am mai consumat!Incerc sa ma programez la o consultatie dar jena e evidenta..nici macar nu stiu cum decurge un astfel de consult!
Lasa rusinea deoparte si vezi-ti de sanatate.

#18
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Am vb cu doctorul si mi-a recomandat Xatral si vitamina E si tinemo totul sub observatie...sper sa se termine totul bine!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate