Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Agent termic

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

maryo1990

maryo1990

Member

• Grup: Members
Buna ziua,
Ce agent termic este capabil sa isi faca treaba la 250 de grade? Ma refer la aceeasi treaba  pe care o face in frigidere, numai ca aici o sa "scoata afara" caldura, si o va transporta putin.
Va multumesc!

undercoverbrother

undercoverbrother

Guru Member

• Grup: Validating
Si de ce nu la temperatura mai mica?
Maresti debitul si transferul termic spre exteriorfolosind un radiator mai mare si un ventilator maimare si aia e.'Sau mai multe.

Despre ce e'vb?
pCaldira scoasao vei folosi la ceva sau vrei sa scapi de ea?

Super Chief

Super Chief

Senior Member

• Grup: Senior Members
Daca nu dai detalii mai multe o sa cam astepti multisor un raspuns.

hemTT

hemTT

Senior Member

"sa isi faca treaba la 250 de grade" - aici deja vorbim de instalatii ce costa miliarde .
Cazane acvatubulare de inalta presiune ce furnizeaza abur tehnic .
Tubulatura de inalta presiune , suduri poansonate , teava inox, pompe , instalatii de purjare , transformatoare de curent s.a.

maryo1990

maryo1990

Member

View Postundercoverbrother, on 12 mai 2013 - 14:49, said:

Despre ce e'vb?
Caldura scoasa o vei folosi la ceva sau vrei sa scapi de ea?
Caldura scoasa dintr-o retea de heatpipe-uri va fi ulterior colectata intr-un cazan cu apa, ce va fi recirculata in locuinta. Am nevoie de agentul termic cu instalatia aferenta pentru a transporta caldura de la o sursa destul de mica de caldura. Va fi o flacara deschisa, a carei energie termica va fi colectata foarte eficient. Am identificat o problema a microcentralelor termice de apartament, si am costatat ca gazele esapate au o temperatura ce uneori depaseste 90 de grade. Este o cantitate de energie inmensa, care se pierde, si pe care o platesc din buzunarul meu...

undercoverbrother

undercoverbrother

Guru Member

Pai e pe dos.
Cu cat agentul termic are o temperatira mai mare, cu atat scade randamemtul pt ca'odata cu cresterea temperaturii lui va creste'si temperatira gazelor evacuate.

Pui calorifere mari si mergi pe temperatira scazuta a agentului termic ai rezolvat problema.
Nu poti sa ai temperatura mare a ag termic si temp mica pe evacuare. Caldura produsa trebuie sa se duca undeva dar agentul fiii d f cald nu va absorbi mare lucru.

Super Chief

Super Chief

Senior Member

• Grup: Senior Members
La 39,6 bari apa la 250 grade celsius incepe sa fiarba. Ipotetic, daca instalatia poate lucra sigur la 50 bari nu o sa fiarba.

LE. Energia aia pierduta la evacuare o muti in aerul de combustie. Presupun ca vorbesti de sezonul iarna, in acest caz cam se poate ceea ce doresti.

Edited by Super Chief, 12 May 2013 - 15:38.

maryo1990

maryo1990

Member

View PosthemTT, on 12 mai 2013 - 15:26, said:

"sa isi faca treaba la 250 de grade" - aici deja vorbim de instalatii ce costa miliarde .
Cazane acvatubulare de inalta presiune ce furnizeaza abur tehnic .
Tubulatura de inalta presiune , suduri poansonate , teava inox, pompe , instalatii de purjare , transformatoare de curent s.a.
Este o estimare relativa a temperaturii de lucru. Aceasta poate fi coborata. Initial m-am gandit ca, caldura rezultata in urma primei colectari, de la flacara, sa fie transferata unui schimbator de caldura ce are in instalatie ulei. In functie de numarul de cicluri de recirculare a uleiului in instalatie, temperatura poate fi tinuta intre anumite limite. Nu este singurul mijloc de control al acesteia...
Adevarat ca, o instalatie care are un agent termic care sa fie condensat, vaporizat la temperaturi mari, functioneaza la presiuni inalte.

undercoverbrother

undercoverbrother

Guru Member

Treaba e simpla.
Daca evacuezi caldura putina pe cos ai eficienta.
Cum ajuta cele 250°C in toata povestea asta?

maryo1990

maryo1990

Member

Ma gandeam sa folosesc o cantitate mai mica de gaz pentru o flacara mai mica, a carei temperaturi, mai mica evident, sa o condenzez in cazanul cu apa... Eu am facut pana acum o retea de tevi (heat pipe-uri similare cu cele de la sistemul de racire de la laptop), cu care reusesc sa colectez destul de eficient caldura. Acestea pe care le-am realizat au in interior acetona. Nu le-am incercat la temperaturi de peste 100 de grade cei drept, dar urmeaza sa fac o serie de teste sa vad cum se comporta.

undercoverbrother

undercoverbrother

Guru Member

Cand ai masurat cele 90 de'grade pe evacuare, ce'temperatura avea ad termic?
Ai facut o masiratoare si cu ag la 40-45°C?
Te poti incalzi f bine si cu temp asta cu niste calorifere mai mari doar ca opririlepompei de recirculare vor fi mai rare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate