Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Gravity (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#37
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Ii dau un 8. Imaginea este cea mai importanta intr-un film si chiar daca nu am fost de acord cu cateva scene filmate mai radical (sau aiurea), in general cadrele au fost exceptionale.

Ce nu inteleg (poate am scapat eu explicatia) este de ce nu reusea sa comunice cu pamantul. Cand a incercat din ISS ar fi fost normal sa poata comunica. La fel din capsula Soyuz.

#38
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View PostDihorul Razboinic, on 16 octombrie 2013 - 21:55, said:

OK... lu' asta ce nota ii dai? Posted Image

Avand in vedere ca nu doar legile fizicii fac un film bun nu i-as da 11/10 desi si acesta e extraordinar pe nisa lui. Scuza-l pe Alfonso Cuaron ca nu ne-a tinut ora de fizica decat 90% asa cum trebuia altfel majoritatea dintre ne-am fi plictisit total si filmul n-ar fi luat mai mult de nota 5 pe imdb et al.

Edited by panaceu888, 18 October 2013 - 21:37.


#39
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
Din cate am inteles eu, respecivele ramasite au distrus toti satelitii de comunicatii....

#40
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View Postmad_boy, on 18 octombrie 2013 - 21:36, said:

Din cate am inteles eu, respecivele ramasite au distrus toti satelitii de comunicatii....

Omul se astepta ca Ryan Stone sa comunice cu operatorii HAM de pe pamant de parca SOYUZ si ISS au integrate astfel de statii de radioamatori. Probabil au ... sau nu ... sa ne lamureasca careva. Oricum, altceva in afara de protocoale dedicate de comunicatii spatiale nu vad ca acele space stationuri sa aiba, altfel decat daca vreun astronaut nebun isi aduce statia de radioamator cu el in spatiu ,...

Totusi nu inteleg pe ce frecventa nimeri Ryan Stone astfel incat sa asculte latratul cainilor de pe pamant pe acele aparate! Va ramane un mare mister.

Edited by panaceu888, 18 October 2013 - 21:48.


#41
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Pai vorbeau aia in Vostok si Mercury acum 50 de ani si nu vorbesc astia acum.

#42
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostGenjurooo, on 18 octombrie 2013 - 21:26, said:

Ce nu inteleg (poate am scapat eu explicatia) este de ce nu reusea sa comunice cu pamantul. Cand a incercat din ISS ar fi fost normal sa poata comunica. La fel din capsula Soyuz.
Se inchisese guvernul american fix in momentul ala.

View Postpanaceu888, on 18 octombrie 2013 - 21:40, said:

Omul se astepta ca Ryan Stone sa comunice cu operatorii HAM de pe pamant de parca SOYUZ si ISS au integrate astfel de statii de radioamatori. Probabil au ... sau nu ... sa ne lamureasca careva. Oricum, altceva in afara de protocoale dedicate de comunicatii spatiale nu vad ca acele space stationuri sa aiba, altfel decat daca vreun astronaut nebun isi aduce statia de radioamator cu el in spatiu ,...

Totusi nu inteleg pe ce frecventa nimeri Ryan Stone astfel incat sa asculte latratul cainilor de pe pamant pe acele aparate! Va ramane un mare mister.
Te-ai lamurit singur. Ryan daduse peste o frecventa de radio amatori, de unde venise latratul (radio-amatorul avea caini) si bebelusul plangand, deci statiile spatiale erau capabile sa prinda orice frecventa de pe pamant, numai aia care trebuie nu. In momentul ala.

#43
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostM0n0, on 19 octombrie 2013 - 02:27, said:

Se inchisese guvernul american fix in momentul ala.
Si aia de la NASA fugeau toti avand misiunea in orbita.
Dar mai sunt europenii, rusii, indienii, chinezii, japonezii.

#44
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Poze frumoasa, poveste proasta si gaunoasa. 6 pentru efort.

#45
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Placut ochiului, insa in rest... m-a cam plictisit.

#46
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Salut. Mie mi s-a parut ca este un film slab spre prost. Sa ne intelegem. La film ma refer ca intreg si nu la detalii tehnice sau anumite imagini. Eu nu am reusit sa il vad decat la o calitate destul de proasta pe net asa ca nu vreau sa ma pronunt la aspectele pur vizuale. Dar ca joc....Sandra Bullock nu mi s-a parut niciodata vreo mare actrita. Si nu cred ca filmul asta face altceva decat sa confirme asta. Cat despre Clooney, ce sa zic, cred ca joaca bine dar filmul nu prea il avantajeaza.
Putem face o comparatie cu alt film, pe care eu il recomand - Europa Report. Film, zic eu, mult mai bun in special prin artisti. Dar si prin abordarea regizorale - docudrama, cineverite. Prin Anamaria Marinca si Niqvist. Deci daca este sa aleg intre doua filme "spatiale" Europa Report castiga detasat, pentru mine.

PS - Chiar si Prometheus (2012) mi s-a parut mai incitant decat aiureala asta.

Edited by ionsalajan, 24 October 2013 - 09:44.


#47
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Nu inteleg de ce judeca unii oameni filmele cand le vad in versiuni CAM de pe net :wacko:
Mergi la un cinema 3D sau chiar mai bine la un IMAX, abia apoi vino si spune ce parere ai avut, atunci cand ai vazut filmul asa cum a vrut regizorul sa il vezi.

#48
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
@ionsalajan nu il asculta pe Nenea Zap, dai banii degeaba. La filmul asta - cel putin - ai fost foarte inspirat sa il vezi de pe net.

#49
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

View Postmad_boy, on 24 octombrie 2013 - 10:34, said:

@ionsalajan nu il asculta pe Nenea Zap, dai banii degeaba. La filmul asta - cel putin - ai fost foarte inspirat sa il vezi de pe net.

In afara de Avatar si filmul asta, restul nu merita vazute in 3D.
Ti-ai gasit si tu fix filmul asta la care sa spui asta :lol:

#50
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Acum poate ai drepatate. Dar sa stii ca eu am vazut si Odiseea spatiala 2001 pe net. Este adevarat ca la o calitate mai buna, totusi. Dar nu l-am vazut 3D. Si tot mai crd ca este unul din filmele de referinta ale genului, desi este facut in 1968. Nici nu eram pe vremea aia. Si totusi......Daca un film are valoare, trebuie sa aiba mai multe calitati, nu doar cateva imagini frumoase. Daca este cazul sa ne referim la filmari exceptionale, avem de exemplu The tree of life din 2001 de Malick, sau poate filmele lui Lars von Trier - Melancholia sau Antichrist. Acolo imaginile sunt cu adevarat de exceptie. Sunt de arta. Asta daca vrei sa vorbim despre impactul vizual. Asta despre care vorbim imi pare doar o supa reincalzita si atat. Dar.. sunt de acord cu tine in cinema si 3D se vede altfel, aici ai dreptate.

#51
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postionsalajan, on 24 octombrie 2013 - 10:58, said:

Dar sa stii ca eu am vazut si Odiseea spatiala 2001 pe net.
Acum nu cred ca orice porcarie slaba spre proasta te face sa te gandesti la 2001. Si cele doua nu pot fi mai indepartate ca poveste si directie. Nu are cum sa te faca sa te gandesti la 2001 doar pentru ca e in spatiu...Armageddon sau Apollo 13 nu te-au facut sa-ti amintesti de 2001, asta e sigur. Ai gasit in Gravity niste teme care nu erau tocmai superficiale...de te-a facut sa te gandesti la 2001.
Si da, conteaza enorm sa-l vezi la cinema...macar in HD...ca pana si 3D-ul ala e facut dupa ce s-a filmat filmul.
Linistea si calmul, frumusetea cadrelor, povestea terifianta ti-au adus aminte de 2001. Gravity e un film bun spre foarte bun din orice punct de vedere. Actorii joaca foarte bine, scenariul e foarte bun, tehnica e de top...nu vad de ce te poti plange...decat chestii superficiale si nefondate.

#52
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009

View PostNenea Zap, on 24 octombrie 2013 - 10:56, said:

In afara de Avatar si filmul asta, restul nu merita vazute in 3D.
Ti-ai gasit si tu fix filmul asta la care sa spui asta Posted Image

Eee, ziceam doar ca nu prea merita investitia intr un belet+drum+popcorn and shit...

#53
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Eu tot la asta ma refeream: filmul asta chiar merita banii de film la cinema 3d + drum + popcorn & co.
Pe un ecran de calculator nu are cum sa te prinda.

#54
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
Ce sa zic, pe mine cu tot treiDeu nu m a prins.

Unde doar ce vazusem Django...nus'.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate