Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Plata CASS pentru luni lipsa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011
Am fost pentru cateva luni plecat afara cu jobul (angajat in Germania) si am revenit in tara unde m-am reangajat. Dupa experienta de bete-n roata a celor de la Casa de Sanatate cand am avut nevoie de un formular european (cautau sa vada daca n-am intreruperi in ultimi 5 ani) ma intrebam daca n-ar trebui sa-mi platesc lunile lipsa cu echivalentul minimului pe economie in ideea de-a nu ma trezi cu bete in roate in eventualitatea nefericita daca ajung prin spitalele patriei sau daca voi mai avea vreo data nevoie de vreun formular.

Recomandari?

PS. Cunosc un caz de roman in Germania ce-a beneficiat din primele zile de beneficiile asigurarii sale medicala pentru o situatie grava fara ca cei de acolo sa comenteze ceva.

Edited by pixu, 12 May 2013 - 12:58.


#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
de vreme ce nu a platit nicun angajator pentru tine, e cazul sa platesti tu. Asa se procedeaza si cu alte "gauri", gen pentru zilele de concediu fara plata sau cand pur si simplu nu esti angajat (si nici in somaj, ca atunci se plateste automat). Mergi la ei si o sa-ti calculeze ei pentru toate perioadele astea (inclusiv daca exista vreo "gaura" intre momentul cand ai terminat facultatea/master si momentul angajarii) la salariul minim pe economie. Nu o sa fie foarte mult de plata, dar macar stii ca esti acoperit. Posibil ca in cazul unei spitalizari sa-ti ceara adeverinta de la Casa de Sanatate si de acolo sa nu o elibereze pana nu platesti restantele, deci tot acolo ajungi.

#3
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postpixu, on 12 mai 2013 - 12:57, said:

Am fost pentru cateva luni plecat afara cu jobul (angajat in Germania) si am revenit in tara unde m-am reangajat.

Din moment ce ai fost angajat legal in Germania si ai avut intrerupt contractul in .ro pe acea perioada, nu vad de ce trebuie sa platesti si-n tara, daca nu ai gap-uri intre momentul incetarii contractului in .ro si inceperea serviciului in .de ....

Edited by IP-XCENTRIC, 12 May 2013 - 15:43.


#4
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011

View PostMichidoo, on 12 mai 2013 - 14:25, said:

de vreme ce nu a platit nicun angajator pentru tine, e cazul sa platesti tu. Asa se procedeaza si cu alte "gauri", gen pentru zilele de concediu fara plata sau cand pur si simplu nu esti angajat (si nici in somaj, ca atunci se plateste automat). Mergi la ei si o sa-ti calculeze ei pentru toate perioadele astea (inclusiv daca exista vreo "gaura" intre momentul cand ai terminat facultatea/master si momentul angajarii) la salariul minim pe economie. Nu o sa fie foarte mult de plata, dar macar stii ca esti acoperit. Posibil ca in cazul unei spitalizari sa-ti ceara adeverinta de la Casa de Sanatate si de acolo sa nu o elibereze pana nu platesti restantele, deci tot acolo ajungi.
In primul rand, multumesc pentru raspuns. Sincer, nu inteleg de ce trebuie sa fie astfel de "gauri" acoperite din moment ce am cotizat ani de zile si n-am beneficiat decat odata de-o internare, dar poate-mi explica cineva motivul. Dincolo am fost angajat legal, dar e drept cateva zile n-am mai fost intre drumul de DE-RO.

Sa zicem ca cineva emigreaza la noi din america latina, africa etc. S-a angajat, are un accident si e internat in spital (poate chiar inainte de primul salar). Ma gandesc ca nu e lasat sa moara si nici nu i se cere o caruta de bani pentru ca "n-a cotizat 5 ani". Ideal ar fi sa stiu temeiul legal in baza caruia sunt "obligat" sa n-am gauri (nu de alta, dar am cotizat si cotizez mult peste media salariatilor din RO).
Ma apuca draci cand ma gandesc cati rromi beneficiaza de asigurari si n-au cotizat un leu la buget in viata lor!

View PostIP-XCENTRIC, on 12 mai 2013 - 15:41, said:

Din moment ce ai fost angajat legal in Germania si ai avut intrerupt contractul in .ro pe acea perioada, nu vad de ce trebuie sa platesti si-n tara, daca nu ai gap-uri intre momentul incetarii contractului in .ro si inceperea serviciului in .de ....
E cam greu sa nu fie gap-uri... nu ma puteam urca in avion cu toate sarsanalele si masina. Posted Image

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
pai..logica e ca la orice alta asigurare. Sa zicem ca ai platit RCA timp de 10 ani, n-ai avut accident vreodata, dar se intampla sa uiti sa-l reinoiesti si tocmai atunci sa ai accident. Ce faci, te duci si spui ca nu ti se pare corect sa platesti, ca tu ai avut RCA 10 ani si niciun accident? Alt exemplu: daca ai fost plecat afara probabil ca ti-ai facut o asigurare de sanatate (daca nu ti-a oferit angajatorul). Daca iti rupeai o mana si ajungeai la spital, crezi ca te bagau in seama fara asigurare?

Nu incerc sa te conving ca astia de la sanatate iti iau banii pe drept. Si nici nu stiu unde scrie in lege. Eu ti-am spus doar din experienta personala, pentru ca din momentul in care angajatorul nu a mai platit pentru mine, a trebuit sa platesc eu si cand m-am dus prima data mi-a luat la puricat tot istoricul si am platit pentru urmaroarele perioade: cateva luni intre terminarea masterului si momentul cand m-am angajat, zilele de concediu fara plata de la munca, perioada intre 2 job-uri si cateva saptamani dintre momentul cand s-a incheiat contractul de munca si am infiintat un PFA. Mai mult, in numai cateva saptamani din momentul asta am ajuns in spital, cu o boala care necesita de obicei spitalizare 3-6 luni (eu am scapat ieftin, cu doar cateva zile si restul acasa) si concediu medical de 1 an. Urgent atunci am platit si ultimele restante (asigurarea pentru venitul estimat pe PFA), astfel incat am beneficiat de spitalizare si de medicamentatie gratuita (vorbim de un tratament de 1000-3000 euro, care oricum nu se gaseste in farmacii, se da doar de la spital, deci as cam fi bagat-o pe maneca daca nu aveam asigurare). TOTUSI, "colegi" de-ai mei din spital lucrasera cu ziua si n-aveau niciun fel se asigurare dar erau bagati la "caz social" fara prea multe formalitati, astfel incat au beneficiat de aceeasi ingrijire ca mine. Probabil din punctul tau de vedere nu e ok ca platitorii si neplatitorii sa aiba aceleasi drepturi, dar iti spun ca m-am bucurat pentru ei, ca altfel nu aveau nicio sansa de supravietuire, la boala pe care am avut-o cu totii. MAI MULT, cand m-am dus de curand la spital sa fac o analiza de control, neavand asigurarea platita la zi si oricum neavand chef sa mai trec pe la doctor pentru trimitere, am dorit sa platesc analiza iar asistentele de acolo au fost extrem de socate si nu mai stiau cum sa faca sa ma scape de plata (suma era ceva gen 20-30 lei). Au vrut sa ma bage la caz social sau chiar mi-au explicat ca pot sa beneficiez de asigurarea unei rude (ex parinti) - pe asta n-o stiam, dar pana la urma am platit si cu asta-basta.

Iti zic aceste povesti pentru ca am o vaga impresie ca la noi (inca mai) e diferit fata de State, de exemplu, unde daca nu ai asigurare te plezneste cu o factura de nu o pot plati nici nepotii tai. Poate ca si la noi te taxeaza, dar din experienta mea nu am vazut sa vina cu factura, ci mai degraba sa se acorde servicii medicale gratuite celor care au avut nevoie dar nu au avut cum plati. Da, serviciile alea sunt din banii platiti de tine, dar nici tie nu cred ca ti-ar fi comod sa ti se refuze servicii medicale pentru ca nu ai putut plati.

#6
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postpixu, on 12 mai 2013 - 19:10, said:

E cam greu sa nu fie gap-uri... nu ma puteam urca in avion cu toate sarsanalele si masina. Posted Image

Nu este chiar asa de greu, cand ai deja un precontract cu o data de incepere acolo, poti sa dai preavizul si sa-ti iei concediu de odihna pt. mutare si pregatirea plecarii...

#7
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011

View PostMichidoo, on 12 mai 2013 - 22:31, said:

pai..logica e ca la orice alta asigurare. Sa zicem ca ai platit RCA timp de 10 ani, n-ai avut accident vreodata, dar se intampla sa uiti sa-l reinoiesti si tocmai atunci sa ai accident. Ce faci, te duci si spui ca nu ti se pare corect sa platesti, ca tu ai avut RCA 10 ani si niciun accident? Alt exemplu: daca ai fost plecat afara probabil ca ti-ai facut o asigurare de sanatate (daca nu ti-a oferit angajatorul). Daca iti rupeai o mana si ajungeai la spital, crezi ca te bagau in seama fara asigurare?
Sorry, vorbim de situatii semnificativ diferite. N-am pretentia sa fi fost tratat in perioada dintre cele doua joburi (cele cateva ziele cand n-am fost asigurat), dar nici sa mi se ceara sa fi fost asigurat in RO cand de fapt eram asigurat in DE cu toata familia. Si acum, daca am venit inapoi sa dau bani pentru acele trei luni? Nu vi se pare aberant? De ce? Ca nu sunt bani la buget?

View PostIP-XCENTRIC, on 12 mai 2013 - 23:27, said:

Nu este chiar asa de greu, cand ai deja un precontract cu o data de incepere acolo, poti sa dai preavizul si sa-ti iei concediu de odihna pt. mutare si pregatirea plecarii...
Din pacate, de la teorie la practica e cale lunga. Si la nemti trebuie sa inchizi niste conturi, cu televiziunea, primaria, sanatatea, banca, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate