Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Medicamente gratuite / compensate pentru copii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 17.08.2011
Fratilor, am si eu o intrebare. Nu m-a interesat pana acum subiectul, pentru ca fetita mea a fost perfect sanatoasa pana la 4 ani cand a mers la gradi. Numai ca in primul an de gradi a facut otite, viroze, penumonii si tot tacamul, una dupa alta, a fost un calvar tot anul. De cate ori am avut probleme, am dus fata la Spitalul Grigore Alexandrescu, am primit diagnostic, reteta, am cumparat reteta de la farmacie, I-am dat medicamentele copilului si am pus-o pe picioare. Abia acum m-am mai dezmeticit si m-am gandit sa intreb: nu cumva fata ar fi avut dreptul la gratuitate sau compensare pentru unele din medicamentele respective? Nu ma refer neaparat la Nurofen sau Panadol care sunt 10 lei sticla, dar ma refer la altele care au fost extrem de scumpe, stiu ca dadeam vreo 200 roni minim pe o reteta care cuprindea: antibiotic (zinnat, lekoklar etc), substante pentru aerosoli (ex: flixotide), medicamente pentru imunitate (ex: Isoprinosine sirop, esberitox) sau siropuri de tuse foarte scumpe (ex: grintus). Stie cineva sa imi spuna daca o parte din medicamentele respective ar fi putut fi obtinute gratuit sau compensate, si cum sa fac in caz ca se intampla iar sa se imbolnaveasca fata? Multumesc mult.

#2
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Bai omule nu ai nimerit o doctorita de familie cu am eu . Copilul meu cel mic era tot asa mai bolnavicios de mic si mergeam la medicul meu de familie imi dadea la reteta compensata un medicament care se compensa cam 5 lei iar la bani dadeam aproape 100 de lei si asta lunar . Acum revenind la problema ta anumite medicamente nu sunt compensate sau sunt compensate intr-o valoare mai mica

#3
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 17.08.2011
Pai da, am impresia ca tot sistemul e de asa natura ca descurajeaza treaba asta cu gratuitatea.
Eu nici n-am mai trecut pe la dr de familie, ca e varza, duceam copilul direct la spital.
Nu ma intereseaza o compensare din asta cu 5-10 lei, ca nu merita efortul cat alergi dupa ea... mai mare daraua decat ocaua... dar ma interesa daca sunt compensate / gratuite astea mai scumpe, care se simt la buzunar, si se simt rau...

#4
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Gratuite nu prea mai sunt acum, dar compensate da. Acum depinde de medicul tau. Eu am avut odata o reactie alergica la niste medicamente si aveam niste mancarimi ale talpilor ingrozitoare; am fost la dermatolog sa-mi dea o crema de a costat 70 lei (aveam si eu pana in 18 ani la momentul ala, cu trimitere de la medicul de familie si toate alea) desi ar fi putut la fel de bine sa imi prescrie o crema care facea acelasi lucru, si costa 5-6 lei.

Retele compensate pot fi eliberate doar de medicul tau de familie. Daca ti se pare prost, schimba-l. E pacat sa dai atatia bani degeaba, cand pot fi salvati cu ajutorul medicului de familie.

Edited by bluething, 12 May 2013 - 11:30.


#5
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 17.08.2011
M-am gandit si eu sa o schimb, dar nu am nicio garantie ca dau de una mai buna... Ideea e ca am gasit o doctorita foarte buna la spital, si cand are copilul probleme ma duc oricum la ea. Ma intrebam, daca ea imi da o reteta si ma duc cu reteta ei la dr de familie, dr de familie o poate "rescrie" compensata? Scuze de intrebarile usor idioate, dar sunt in ceata total... Cum ziceam mai sus, copilul a fost perfect sanatos pana la 4 ani, iar problemele astea in serie au venit ca tavalugul peste noi si habar nu am care sunt drepturile de pacient ale copilului...

#6
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Da, ar trebui sa poata rescrie.
Mai intreaba si tu prin rude, vecini, vezi cine e multumit de medicul lor.
Ca altfel, ce-i drept, n-ai de unde sa stii pe cine prinzi.

#7
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Au intelegeri cu farmaciile si cu distribuitori. Pana acum se gaseau medicamente mai ieftine romanesti , de pilda la copilul meu cand avea 1 an ia fost prescris paracetamol iar dupa ce s-a smecherit din nurofen si panadol nu l-a mai scos de i-a stricat si stomacul de la astea . Ar fi bine sa descri medicamentele pe care ai dat mai mult si poate cineva stie daca e compensat sau nu.

#8
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Reteta compensata/gratuita se poate da si din spital... Nu stiu exact in ce conditii, daca nu, mergi cu prescriptia data de medicul din spital la medicul de familie.
Medicamentele mai scumpe sau mai ieftine le alegi la farmacie (pe baza substantelor care sunt trecute pe reteta). Antibioticele si Flixotide se compenseaza, Isoprinosine, Esberitox sau Grintuss nu se compenseaza!

#9
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 17.08.2011
Aha, OK, multumesc mult. O sa incerc data viitoare sa iau antibioticele compensate, daca o sa mai fie nevoie de ele...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate