Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Semnul Crucii, SEMNUL lui HRISTOS !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
646 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postioham, on 12 mai 2013 - 02:31, said:

Băi mă disperi, ești un  fenomen... și pe felia asta ești tare... offff fă-te mă duhovnic...la maici.
Dar tu crezi că rugăciunea înseamnă să ai colecții și panoplii de rugăciuni, biblioteci cu rugi, măi creștinule,
mă sperii să văd tipi ca tine. Te-am întrebat chestii, nu răspunde cu întrebări, ok, bagă răspuns...
Recunoști Crucea lui Hristos ca fiind sfințită cu sîngele Lui și ca simbol al jertfei ispășitoare,
sau și la tine Crucea e arma crimei? Faci semnul crucii?
Daca imi spui unde apare crucea in VT, iti spun. Pana atunci, nu. Posted Image
Tot n-ai gasit rugaciunea, este?

Edited by mario_bril, 12 May 2013 - 02:36.


#38
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmario_bril, on 12 mai 2013 - 02:33, said:

Daca imi spui unde apare crucea in VT, iti spun. Pana atunci nu. Posted Image
Tot n-ai gasit rugaciunea, este?
Ce rugăciune să găsesc că nu am nevoie.
Te-am întrebat dacă recunoști Crucea ca semnul lui Hristos.
Dacă nu spui, voi crede ce vreau.
Ce întrebi tu îți dau de aici, ca să știi...

Iacov a binecuvantat cu mainile sale pe fiii lui Iosif, dupa cum este scris: "Si Iosif i-a luat pe amandoi feciorii sai, pe Efraim cu dreapta sa, in fata stangii lui Israel, iar pe Manase cu stanga sa in fata dreptei lui Israel, i-a apropiat de el. Dar Israel si-a intins mana dreapta si a pus-o pe capul lui Efraim, care era cel mai tanar, iar mana stanga a pus-o pe capul lui Manase. Dinadins si-a incrucisat mainile fiindca Manase era cel dintai nascut. Si i-a binecuvantat pe ei..." (Fac., 48, 13-15).

sau asta...
„Crucea Domnului nostru Iisus Hristos a fost inchipuita tainic, in Legea Veche, si prin semnul T, care apara pe cei ce il au pe fruntea lor (Iez., 9, 4-6), sau prin pecetea lui Dumnezeu care pastreaza nevatamati pe cei ce o au insemnata pe fruntile lor” (Apoc., 7, 2-4 ; 9, 4)

Edited by ioham, 12 May 2013 - 03:00.


#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postioham, on 12 mai 2013 - 02:41, said:

Ce rugăciune să găsesc că nu am nevoie.
Iti spun eu ca ai nevoie de ea. Si inca e una stringenta. Iti repet ca vad ca esti cam uituc: rugaciunea Sf. Efrem Sirul.

#40
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmario_bril, on 12 mai 2013 - 02:43, said:

Iti spun eu ca ai nevoie de ea. Si inca e una stringenta. Iti repet ca vad ca esti cam uituc: rugaciunea Sf. Efrem Sirul.
Am rugăciuni, vezi-ți de tine,  lasă-mă pe mine.
Nu mă rog la sfinți ci la Hristos și la Dumnezeu, pe sfinți îi cinstesc.
Hai că fac noapte albă aiurea. Chiar am plecat, pa!

#41
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postioham, on 12 mai 2013 - 02:41, said:

Dacă nu spui, voi crede ce vreau.
Ce întrebi tu îți dau de aici, ca să știi...

Iacov a binecuvantat cu mainile sale pe fiii lui Iosif, dupa cum este scris: "Si Iosif i-a luat pe amandoi feciorii sai, pe Efraim cu dreapta sa, in fata stangii lui Israel, iar pe Manase cu stanga sa in fata dreptei lui Israel, i-a apropiat de el. Dar Israel si-a intins mana dreapta si a pus-o pe capul lui Efraim, care era cel mai tanar, iar mana stanga a pus-o pe capul lui Manase. Dinadins si-a incrucisat mainile fiindca Manase era cel dintai nascut. Si i-a binecuvantat pe ei..." (Fac., 48, 13-15).

sau asta...
Crucea Domnului nostru Iisus Hristos a fost inchipuita tainic, in Legea Veche, si prin semnul T, care apara pe cei ce il au pe fruntea lor (Iez., 9, 4-6), sau prin pecetea lui Dumnezeu care pastreaza nevatamati pe cei ce o au insemnata pe fruntile lor (Apoc., 7, 2-4 ; 9, 4)
Fii atent aici: nu mai plagia. Asta nu e raspunsul tau si stii foarte bine asta. Este de fapt de aici: http://www.crestinor...ucii-79908.html

Ca sa iti arat ce urat este sa plagiezi, te intreb acum in versetele amintite de tine din Apocalipsa, unde scrie ca este vorba de cruce? Dar in Iezechiel 9, stii ca de fapt in original, in Septuaginta, acel simbol nu exista? Ca de fapt traducatorii Bibliei ortodoxe l-au adaugat ca sa dea bine in crestinism?

View Postioham, on 12 mai 2013 - 02:48, said:

Am rugăciuni, vezi-ți de tine,  lasă-mă pe mine.
Nu mă rog la sfinți ci la Hristos și la Dumnezeu, pe sfinți îi cinstesc.
Hai că fac noapte albă aiurea. Chiar am plecat, pa!
Ei vezi, asta e defectul tau: esti habarnist! Rugaciunea Sf. Efrem Sirul nu este o rugaciune catre sfinti. Dar tu habar nu ai de nimic. Ca de obicei. Pa!

P.S. Nici nu stii cat de folositoare iti este. Posted Image

Edited by mario_bril, 12 May 2013 - 02:55.


#42
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmario_bril, on 12 mai 2013 - 02:50, said:

Fii atent aici: nu mai plagia. Asta nu e raspunsul tau si stii foarte bine asta. Este de fapt de aici: http://www.crestinor...ucii-79908.html
Ca sa iti arat ce urat este sa plagiezi te intreb acum in versetele amintite de tine din Apocalipsa, unde scrie ca este vorba de cruce? Dar in Iezechiel 9, stii ca de fapt in original, acel simbol nu exista? Ca de fapt traducatorii Bibliei ortodoxe l-au adaugat ca sa dea bine in crestinism?
Ce plagiere delirezi mă, ți-am dat text de pe pagină să citești, precum faci și tu cu litere înclinate
de pe curva de wiki, tu ai voie, eu nu? Deja dormi și ai fantezii cu Ponta? Ești pe invers?
Ți-am dat versete mă,  tu spui că le-am plagiat, ești nebun?
Dacă tu înghiți rahaturi demonice cu adăugiri și alte prostii, n-ai decît. I-al pe Cornilescu și fă topic
cu modificări închipuite, tu vrei să spui că Crucea este simbol contrafăcut, adăugat ? FAAAAAALS,
diavolul vă lucrează bine, ia-te de mînă cu martorii și cu restul.

RĂTĂCITULE pe cărări orientale, ești din toate cîte-oleacă, adică nema...

View Postmario_bril, on 12 mai 2013 - 02:51, said:

Ei vezi, asta e defectul tau: esti habarnist! Rugaciunea Sf. Efrem Sirul nu este o rugaciune catre sfinti. Dar tu habar nu ai de nimic. Ca de obicei. Pa!
Băi mama habarniștilor, ți-am zis că nu mă-nchin la sfinți că veni vorba de sfinți
și nu cunosc rugăciunea lui Sf. Efrem, n-am voie să n-o cunosc? Mă leși acum?
Am rugăciuni. N-ai răspuns nimic din ce te-am întrebat, deci ești mega rătăcit.

Edited by ioham, 12 May 2013 - 03:10.


#43
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
http://www.crestinor...irul-70663.html

Quote

"Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al grairii in desert nu mi-l da mie (1 metanie) [argia - periergia - philarchia- argologia]. Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei, daruieste-mi-l mie, slugii tale (1 metanie) [sophrosyne- tapeino-phrosyne- hypomone- agape].
Asa, Doamne si imparate, da-mi mie sa-mi vad caderile mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin (1 metanie)".
Dupa care se fac rapid 12 metanii mici repetand mereu in tacere la fiecare dintre ele rugaciunea vamesului: "Dumnezeule, milostiv fii mie pacatosului si ma miluieste!".
Amin.

#44
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

View PostCorupt, on 11 mai 2013 - 23:07, said:

De ce trebuie sa se simta umili si subordonati cuiva ? Posted Image

Pentru ca asa e ! Accepta , nu te razvrati ! Posted Image

#45
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012
ma, voi va puneti cu mario brill ?

#46
JUNIOR2

JUNIOR2

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 03.08.2012

View Postmario_bril, on 12 mai 2013 - 01:57, said:

Pai nu ai spus tu ca sarpele din punct de vedere simbolic este Satan? Acum vii si spui ca e altfel? Pe langa faptul ca nu ai absolut nicio alaturare intre sarpe si Satan in Biblie, mai vine si Iisus si ne indeamna sa fim intelepti ca sarpele. Este ca tu de fapt habar nu ai de simbolistica? Si ca te-ai trezit vorbind? Si daca e asa, de ce nu recunosti, ma maestre,ma? Ce e mare lucru? Rolul tau pe aici nu este ca sa inveti? Sau tu vrei sa ne predai noua ceea ce tu habar nu ai? Daca este ca sa inveti, asculta, baga la cap, nu mai ridica coada si nu mai latra prin gard la trecatori si invata. Ai sa imi multumesti daca vei tine cont de sfatul asta.
"Şi în cer s-a făcut un război. Mihail şi îngerii lui s-au luptat cu balaurul. Şi balaurul cu îngerii lui s-au luptat şi ei, dar n-au putut birui; şi locul lor nu li s-a mai găsit în cer. Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit Diavolul şi Satana, acela care înşeală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ; şi împreună cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui." Apocalipsa 12:7-9.
"Sarpele insa era cel mai viclean dintre toate fiarele de pe pamant, pe care le facuse Domnul Dumnezeu."(Geneza).
Sf Ioan Gura de Aur spune ca diavolul s-a folosit de sarpe ca sa-i ispiteasca pe Adam si Eva insa nu intamplator, caci acesta era cel mai viclean dintre toate animalele create de Dumnezeu, deci a ales ce ii era deja asemanator. De aici asemanarea diavol-sarpe. Asa cum sarpele este insidios, silentios, ataca prin surprindere, isi strecoara veninul care otraveste sangele victimei si ii paralizeaza puterile fizice, la fel diavolul prin pacat omoara tacut , prin minciuni, prin viclenie, otraveste si paralizeaza puterile sufletesti..
Cand ne invata sa fim intelepti ca serpii se refera la viclenia binecuvantata de care a dat dovada Iosif cand a castigat binecuvantarea tatalui sau, adica sa stim sa ne purtam in lume viclean cu cei vicleni ca sa nu ne dam margaritarele porcilor si sa fim calcati in picioare de ei.Nimeni nu-ti cere sa fii prost, sa te dai legat in mana celui ce vrea sa-ti ia viata pe nedrept.
Carja respectiva e alt simbol. Pe cand datorita neascultarii evreii mureau in pustie muscati de serpi veninosi, la rugaciunile lor a incetat bataia Lui Dumnezeu si lui Moise i s-a cerut sa faca un sape de arama la care oricine va privi se va vindeca. Acest sarpe de arama il preinchipuieste pe Hristos si de aceea el apare pe carja episcopala. De ce s-a facut un sarpe de arama si nu altceva? Datorita principiului simetriei care cere ca raul sa fie invins printr-o mod simetric evenimentului care l-a provocat. de exemplu mantuirea a venit prin ascultarea unui singur om, devreme ce pierderea raiului a aparut prin neascultarea unuia, daca pretul ei a fost moartea, repunerea in situatia  initiala trebuia sa vina tot prin moarte . Mai citeste si tu din sfintii parinti si lasa filosofiile orientale!
Nu degeaba Iisus se compara cu un miel. Se pare ca animalele au primit fiecare o trasatura aparte de personalitate, au fiecare o anumit trasatura specifica doar lor. Nu stiu de ce te miri ca diavolul e asemanat cu un sarpe, de vreme ce insusi Fiul Lui Dumnezeu Se aseamana cu un miel.

Edited by JUNIOR2, 12 May 2013 - 09:23.


#47
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postioham, on 11 mai 2013 - 23:36, said:

- De aia se face botezul, care este mărturia unui cuget curat.
- Tot ce faci faci cu putere de la Dumnezeu.

E valabil si pentru alte neamuri necrestine, eventual B.C., din locuri de pe Pamant despre care nici nu se putea visa la cea vreme??

View Postioham, on 12 mai 2013 - 00:06, said:

Nu știu la ce te referi... probabil obiceiuri păgîne. Șarpele are are simbolistica pe care o știm.
Iar un șarpe încolăcit, va descrie o spirală, care este o referire/ stilizare a lui 666.
Cifrele initiale arabe, cele pe care le stim noi, erau unghiulare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cv3MFvHYdkk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postofi_tm, on 12 mai 2013 - 09:19, said:

[/size]
E valabil si pentru alte neamuri necrestine, eventual B.C., din locuri de pe Pamant despre care nici nu se putea visa la cea vreme??
E valabil doar pentru creștini. Ceilalți au legea firii și a zidirii.

View Postofi_tm, on 12 mai 2013 - 09:23, said:

Cifrele initiale arabe, cele pe care le stim noi, erau unghiulare: [media]http://www.youtube.com
Mishto filmulețul, tare chestia cu unghiurile.

Edited by ioham, 12 May 2013 - 09:32.


#49
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postioham, on 12 mai 2013 - 09:32, said:

E valabil doar pentru creștini. Ceilalți au legea firii și a zidirii.
Mishto filmulețul, tare chestia cu unghiurile.
Si nu era mai bine sa ne lase pe toti in legea firii si a zidirii, sa traim si noi asa cum au trait atatea generatii de necrestini ?
Asa-i ca spirala 666 are colturi :) ?

Edited by ofi_tm, 12 May 2013 - 09:35.


#50
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postofi_tm, on 12 mai 2013 - 09:34, said:

Si nu era mai bine sa ne lase pe toti in legea firii si a zidirii, sa traim si noi asa cum au trait atatea generatii de necrestini ?
Asa-i ca spirala 666 are colturi Posted Image ?
Dacă vrei tu, poate să aibă și colțuri, tot spirală se cheamă, dar contează de către cine și în ce context este folosită.

Nu, nu era mai bine.

[ http://www.koralek-obchod.cz/pictures/dratena%20SPIRALA%20ctverec%20platina%20ozn-KLP%2030x30mm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/945265_528906353837748_2044020852_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
hoinar

hoinar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.10.2004
Visam adeseori câte ceva cred până pe clasa a VII-a si pe urmă se făcea că ajung lângă o prăpastie si cădeam în ea si mă trezeam din somn speriat, asta până i-am povestit mamei despre asta si mi-a spus să încerc să-mi fac cruce prin somn, ceea ce am si făcut iar de atunci nu am mai visat niciodată partea cu prăpastia.

#52
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Posthoinar, on 09 octombrie 2013 - 21:39, said:

Visam adeseori câte ceva cred până pe clasa a VII-a si pe urmă se făcea că ajung lângă o prăpastie si cădeam în ea si mă trezeam din somn speriat, asta până i-am povestit mamei despre asta si mi-a spus să încerc să-mi fac cruce prin somn, ceea ce am si făcut iar de atunci nu am mai visat niciodată partea cu prăpastia.
Foarte frumos exemplul asta.

#53
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthoinar, on 09 octombrie 2013 - 21:39, said:

Visam adeseori câte ceva cred până pe clasa a VII-a si pe urmă se făcea că ajung lângă o prăpastie si cădeam în ea si mă trezeam din somn speriat, asta până i-am povestit mamei despre asta si mi-a spus să încerc să-mi fac cruce prin somn, ceea ce am si făcut iar de atunci nu am mai visat niciodată partea cu prăpastia.

Vrajeala, stimabile.

#54
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postzexelica, on 10 octombrie 2013 - 06:49, said:

Vrajeala, stimabile.
Pai omul a trait-o personal, deci de unde sa fie vrajeala?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate