Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Masina electrica de ascutit cutite

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Daca exista cineva care foloseste acest produs sa faca cateva precizari in legatura cu rezultatul obtinut dupa ascutirea cutitelor. Intrati la oricare magazin din lista pentru detalii referitoare la obiectul in cauza.

Daca folositi alt produs (electric sau mecanic) si sunteti multumiti lasati un link.
Multumesc.

#2
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Cumpara -ti un masat profesional, nu masina electrica ...cutitele (mai ales cele profesionale) se ascut cu masatul  

Metoda corecta ar fi piatra de ascutit care se inmoaie in apa (odata la cateva luni) iar apoi cu masatul se honuieste practic lama se inchid si se aliniaza porii metalului

unghiul la care trebuie ascutit un cutit e undeva intre 10 si maxim 45 grade ...depinde de cutit material etc...

PS

Electrically powered stones and grinding wheels need to be used with great care. Heat generated by the stone while grinding with these devices can anneal (soften) the steel, causing the knife to dull quickly with use.


succes...

PS2 daca totusi vrei un sfat cu ce sa cumperi ... spune mai intai ce anume vrei sa ascuti .... Ce tip de set/ producator etc...


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KFIg9Cm-nJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oIz8QNVb4P8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rocket1982, 11 May 2013 - 21:07.


#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Nu mai bine cumperi alt cutit?

#4
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Depinde ce are deja ..... eu am dat pe un set 800 ron .... acum ceva vreme ...cca 4 ani -cumparat in UK .... sunt f multumit de calitate ...peste ce se gaseste la noi in comert ...

Cutitul meu ...desi acum folosit doar pt home use tine cca 1 luna  fara sa il ascut ...(

Un cutit cumpartat de la Kaufland(printre cele mai bune la raport pret calitate ) ceva--- asia line ---tine cca 1-2 saptamani .
Recomand seria aia de la Kaufland  pt home use ... nu au manerul de cea mai buna calitate- (in timp se duce culoarea ) insa lama este cu MULT peste facaturi china....

Am cumparat 3 bucati -1) Chef knife 2) Chef knife cu gauri pt legume /branzeturi 3) Carver

Ps se ascut foarte bine ... lama este din ceva tratat sau aliaj ...nu din tabla moarta

Edited by rocket1982, 11 May 2013 - 21:35.


#5
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
http://info-culinar....=18&discuss=yes

#6
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Mai bine iti iei un set Miracle Blade de la teleshopping, nu ai vazut cum taie ananasul si pepenele verde dintr-o singura lovitura?

#7
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Cutitele sunt absolut obisnuite, mostenite din familie, facute de mesteri din vremuri trecute, dar care iata si dupa ani sunt la fel de bune.
Din cand in cand le mai dau pe o piatra de polizor foarte fina.
Acum nu vreau sa ma complic, ci intrebam doar daca acea masinarie este ok cat de cat, pentru ca altfel piatra de polizor (si ea la fel de demult...) inca mai poate sa le ascuta, este adevarat cu ceva mai mult efort fizic.
In rest, nu am nevoie sa tai rondele de .5mm de ceapa, sau alte soficticarii si fineturi.

#8
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
ascutirea cutitului pe piatra este super usoara si rapida.
Eu imi ascut cele 2 cutite principale in 5 min, recurenta la 2 saptamani.
Se ascut incat poti sa tai foaia de hartie cu usurinta.
Avantajul este dat si de unghiul de ascutire pe care ti-l poti alege(in functie de calitatea otelului si de calitatea bucatarului).
Santoku de ex il tin cu unghi mai mic si cu el tai mereu chestiile fine, cum ar fi rosiile.

Piatra se gaseste prin piata/targ, trebuie sa fie de approx 18 cm lungime, cu 2 granulatii. Pret max10 ron.
http://www.scule.com...25mm-p-761.html

#9
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

View Postrocket1982, on 11 mai 2013 - 21:26, said:

Depinde ce are deja ..... eu am dat pe un set 800 ron .... acum ceva vreme ...cca 4 ani -cumparat in UK .... sunt f multumit de calitate ...peste ce se gaseste la noi in comert ...

Cutitul meu ...desi acum folosit doar pt home use tine cca 1 luna  fara sa il ascut ...(

Un cutit cumpartat de la Kaufland(printre cele mai bune la raport pret calitate ) ceva--- asia line ---tine cca 1-2 saptamani .
Recomand seria aia de la Kaufland  pt home use ... nu au manerul de cea mai buna calitate- (in timp se duce culoarea ) insa lama este cu MULT peste facaturi china....

Am cumparat 3 bucati -1) Chef knife 2) Chef knife cu gauri pt legume /branzeturi 3) Carver

Ps se ascut foarte bine ... lama este din ceva tratat sau aliaj ...nu din tabla moarta
care?gama asiatica?KPN?eu am unul de cativa ani si tine bine.in timp s-a dus culoarea de bambus de pe maner si a devenit negru

#10
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Da recomandam ceva ieftin ...nu oricine poate da 200 300 de ron pe un cutit ...dar cele de la kaufland fac treaba buna atat timp cat ai grija de ele
Asia Line  /KPN (cu precizarea ca se curata manerul in timp) totusi din ce am vazut poate fi inlocuit
Sunt cutite bune (hai sa spunem entry level ) pe care le recomand  incepatorilor , amatorilor ,semi pros .... sunt copii dupa ceva asiatic ...(desi nu cred ca ar face fata la o lada de ardei gras taiat juliene apoi cubulete ) ardeiul si painea fiind cele mai stricatoare / tocesc imediat lama de cutit drept

Oricum si insist asypra acestui detaliu ..au o lama peste orice chinezesc...gen telesoping etc ....

Eu am asa ceva http://www.deglon.fr....php?langue=eng

Am avut si henkel ...etc dar desi henkelul e poate o idee mai subtire ...in timp cca 1 2 ani de folosit zilnic profesional lama se duce de tot (cei drept majoritatea cumpara din cea mai ieftina gama a lor)

Am pt patiserie un Victorinox excelent nu i am gasit cusur .... dar stiti voi victorinox ul are maerele alaea urate /ergonomice


http://www.amazon.co...d/dp/B008M5U1QI

In ceea ce priveste ascutitul ..daca o faci cu o panarama dinaia de il face la 45 de grade ..intre 2 metale rotunde .... ele nu or sa taie niciodata ...firul de par...de pe mana si nici nu vor scoate in evidenta calitatile cutitului...
Ma refer la ceva gen asta ..sau cele electrice ...    http://www.totalfish...la-p-11043.html

In ceea ce priveste piatra de ascutit ...conteaza foarte mult granulatia ....
Se incepe -- 220 apoi 400 pt foarte tocit ....  apoi 600, 800  pt reasezare tais .... iar in filmuletul de mai sus ... a ajuns la 4000 8000 12000 pt finisare .si da ..cand ajungi la 12000 este exact ca o lama de ras....

Edited by rocket1982, 12 May 2013 - 11:32.


#11
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Bun, multumesc pentru toate precizarile.
Scopul era sa nu mai frec cutitul pe piatra de polizor si am crezut ca acel produs poate sa ajute cumva.
In rest... nu am nevoie sa taie firul de par in doua, ci doar sa fie un cutit functional in liminta unei folosiri casnice, obisnuite.
Prin urmare voi ramane la vechea piatra, sau am sa cumpar una asa cum a aratat un colegul apanoiu mai sus.

#12
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
este o diferenta de granulatie intre cea de polizor clasica si cea recomandata de mine.

Cutitele tip "asia line" de care am si eu unul la munca modelul tip santoku cu gauri sunt dintr-un otel tip inox, adica cel mai prost otel pt cutit.
Se ascute pe piatra in 20 secunde si nu isi tine mai deloc taisul.

Am ramas placut surprins de cutitele de la Ikea (culmineaza cu cel vg10 - 200 ron care este chiar ok) si de Berghoff(un model tip santoku, approx 110ron)
Pt un cutit pe care o sa il folosesti toata viata eu cred ca este ok pretul.

#13
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Depinde ce tai cu el si pe ce suprafata , daca ai taietorul/fundul din lemn/bambus nu se duce repede ... dar la plastic vei vedea ca il ajuta sa se toceasca .

Din ce o fi nu stiu ....si am dat exemplul de mai devreme de la amator ,incepator la semi-pro  dar in nici un caz profesional  !

Nu uita ca un cutit se ascute RAR pe piatra si doar trebuie intretinut cu masatul (si neaparat adus in granulatie peste 1000 ).... acu eu am lucrat cu bucatari si bucatari---- unii care inteleg ,
altii care ...lasa bre ca merge ..... ei sunt cei care pleaca cu bataturi pe aratatorul mainii drepte ! din prima zi!

Edited by rocket1982, 13 May 2013 - 16:54.


#14
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
depinde de unghiul ales si de cat se abuzeaza de el.
Un cutit folosit cu o oarecare grija nu are nevie de masat, ca nu i se indoaie taisul. oricum nu este nevoie de masatele de pe piata care sunt cu riduri si strica taisul.
eu il dau pe lateralul fundului de lemn(am modelul baban de la ikea, il recomand)
O ascutire de intretinere la 2 saptamani este ok. Nu ii fac taisul de nou la 2 sapt...

Nu vorbeam de nivelul pro, deoarece profesionistilor nu prea le pasa de echipament, il abuzeaza, etc. Eu vorbeam dpdv al unui om cat de cat pasionat.

#15
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Este putin 2 saptamani in regim casnic .... pt un cutit profi ... dar e destul de relativa comparatia ne stiind pe ce il folosesti (numai legume sau si carne pui oase etc...)...eu unul folosesc toata gama pe care o am ...nu cred ca pot compara cu ..ce ai zis.
Eh profesionistii adevarati pretuiesc un cutit bun .... restul..nu prea

Edited by rocket1982, 14 May 2013 - 10:53.


#16
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
http://matrix-direct...oduct&id_lang=7

#17
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Eu, când consider ca nu mai taie cuČ›itul, tot pot sa tai foaia de hârtie în aer cu el. Depinde cât de ascuČ›it îl vrei, îl poČ›i considera tocit Č™i după ce tai 4 felii de pâine.
Apropo de ascuțit... Nu toate otelurile se ascut la fel, nu toate pot avea ascuțișul la fel de bun.

Edited by apanoiu, 27 May 2014 - 17:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate