Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

vamuire colet

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
moniquemonica

moniquemonica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.03.2014

View PostSerafim606, on 28 octombrie 2015 - 15:09, said:

Te-ai dat singur de gol ca nu-i cadou cand le-ai trimis detalii legate de plata.
  nu chiar. nu aveam ce face si am ales sa scap repede si sa platesc! dar o sa imi mai comand diferite lucruri si eram curioasa cum sa fac sa nu mai platesc banii astia in plus, ca de aia le iau de acolo, asa daca stiam ca platesc 511 lei le luam de aici si gata...

#20
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
La colete voluminoase și transport prin curier puțin probabil să poți scăpa de taxe.

#21
moniquemonica

moniquemonica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.03.2014

View Postspeleus, on 02 noiembrie 2015 - 21:00, said:

La colete voluminoase și transport prin curier puțin probabil să poți scăpa de taxe.
nu a fost un colet voluminos, chiar micut, in jur de 4 kg , am platit 506 lei taxe tva +dhl. in fine.. am platit si gata.. dar am o noua intrebare la coletele cu valoare sub 150 de dolari am se mai plateste tva si alte taxe? asa scrie la ei pe sit e ca nu s-ar plati aceste taxe , dar am vazut aici in forum postase cineva ca are un colet de 100 dolari si trebuie sa plateasca taxele, sunt nedumerita... sa inteleg ca urmatorul colet care e sub 150 dolari il voi plati?  la fel ca pe primul?
ps: daca vreau sa cumpar marfa din china si sa o vand in romania legal online ce trebuie sa fac?  ce fel de factura trebuie sa cer sau cum se face? !!!

#22
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Daca-l comanzi normal, prin posta normala, e posibil ca la vama sa nu te mai puna sa platesti taxe vamale, doar TVA, ramane foarte mult la latitudinea vamesului. Eu am scapat de plata taxelor vamale, o singura data am platit TVA la ceva produs de vreo 80$.
Daca comanzi folosind DHL sau alta forma privata de posta, acestia te vor taxa cu mai multe, chiar si cu taxe de-ale lor pentru ca-ti fac ei platile catre stat la TVA si taxe vamale.

#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
A descoperit romanu' cufarul cu aur... Pai, daca nu existau taxele si obligativitatea platii lor, nu erau unele produse mai ieftine aici?

Si da, sunt destule cazuri in care iesi si mai ieftin si cu mai putine batai se cap daca le cumperi direct de aici. Dar na, bubulii cei rai romani cer multi bani.

In plus, s-a intalnit hotul cu prostul: declarate cadou, da' parca le-ai revinde nitel, nu?

Edited by dexterash, 09 November 2015 - 12:43.


#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Colegu' @dexterash, nu mai arunca rautati  :D
Eu sint interesat si la inceput, nu fac comert si pentru niste ,,nimicuri " nu am chef sa platesc cit nu face.
Chiar nu gasesc produsele respective in Ro !
Daca putem sa fim ajutati, cei neavizati, este binevenit.

Cam da, bubulii sint calici rau :P

Mulțumesc de intelegere.

#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nimicurile sub 10 euro nu sunt purtatoare de taxe. Nimicurile peste 10 euro sunt purtatoare de taxe, asa cum plateste oricine - inclusiv importatorii/bubulii rai.
Ah, si in caz ca vreti sa revindeti legal mai benoclati ochii si la: certificari(CE+altele), documentatii(inclusiv in limba romana), garantii etc.

P.S. A spune adevarul nu inseamna a fi rau sau a arunca rautati.

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Pai da coleg drag si bun, sa spui adevarul nu este rau, grav, etc...

Importatorul en gros se urca in avion, merge la chinezul șef la fabrica, negociaza, bate palma, pentru un volum mare de marfa da un sfert din pretul platit de noi pe site, plateste tva, transport, etc  si tot are de trei ori cistig.
Daca vorbim de adevar.

Edited by crisstonne, 09 November 2015 - 20:49.


#27
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005

View Postmoniquemonica, on 03 noiembrie 2015 - 12:01, said:

nu a fost un colet voluminos, chiar micut, in jur de 4 kg , am platit 506 lei taxe tva +dhl. in fine.. am platit si gata.. dar am o noua intrebare la coletele cu valoare sub 150 de dolari am se mai plateste tva si alte taxe? asa scrie la ei pe sit e ca nu s-ar plati aceste taxe , dar am vazut aici in forum postase cineva ca are un colet de 100 dolari si trebuie sa plateasca taxele, sunt nedumerita... sa inteleg ca urmatorul colet care e sub 150 dolari il voi plati?  la fel ca pe primul?
ps: daca vreau sa cumpar marfa din china si sa o vand in romania legal online ce trebuie sa fac?  ce fel de factura trebuie sa cer sau cum se face? !!!
Legal, daca vanzatorul este persoana juridica iar cumparatorul persoana fizica, pana la valoarea de 10 euro nu se plateste nimic. Intre 10 euro si 150 de euro se plateste doar TVA iar peste 150 de euro se plateste si TVA si taxe vamale. Uita de "gift" pentru ca nu are nicio relevanta legala, poate fi invocat doar daca expeditorul este persoana fizica.
Folosind Posta Romana (ca livrare in Romania, de la origine va fi alta posta) ai mari sanse sa nu platesti nimic chiar si la colete ce depasesc 100 de euro insa timpul de livrare este lung. Cu un serviciu de curierat rapid va ajunge in una-doua zile in tara insa vei plati si ultima taxa catre stat si te poti trezi si cu niste taxe suplimentare de la curieri daca nu indeplinesti anumite conditii si nu te misti rapid cu actele.

#28
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010
Am si eu o nelamurire, a mai intampinat cineva asta? E prima data cand comand din afara Uniunii Europene.
Am de primit din Japonia un colet sub 1 gk, in valoare declarata de 900 ron, in Bucuresti, este vorba de un ceas pentru mine, nu pentru comercializare. A primit de la Posta Romana un Aviz de instiintare, unde spune ca ma poate reprezenta in vederea vamuirii, sau pot merge singur la un  oficiu postal cu asistenta vamala in Bucuresti. Dupa ce expira 5 zile de la primirea avizului, o sa fiu sunat sa ma prezint la vama..
In cazul in care vreau sa ma reprezinte Posta Romana in vederea formalitatilor vamale, am calculat la ei pe site ca m-ar costa 83 lei pentru colet international plus taxa de 20 lei comisionariat vamal. Intrebarea mea este, acesta este tariful pe care il percepe Posta Romana pentru reprezentarea mea in vederea efectuarii vamuirii, urmand sa platesc pe langa acestea si taxe de vamuire? Sau platesc doar aceste taxe, ele reprezentand vamuirea pentru acest colet?

Aici am calculat tariful https://www.posta-ro...fe.html#2-Colet

Ce ma sfatuiti sa fac, sa ma reprezinte posta, sau sa astept 5 zile si sa merg unde ma sfatuiesc ei?

Edited by csm_1, 29 January 2018 - 14:35.


#29
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Plătești și TVA pe lângă taxe vamale, care e vreo 170 lei. Taxele vamale le calculează în funcție de nomenclator. Parcă era vreo 4% din valoare, sau ceva de genul.

Cum vrei. Dacă ai timp să te duci, du-te, scutești ăia 20 de lei. Nu știu ce cozi sunt la biroul de la care-l ridici, poate știu mai bine colegii din București. Tu plătești la Poștă ăia 20 de lei, taxa pentru ca ei să te reprezinte. Taxă de vămuire nu știu să existe. Ei se duc, plătesc la biroul vamal taxele vamale și TVA-ul, ridică coletul, după care iau banii de la tine și-ți livrează coletul. Nu știu dacă mai adaugă ceva taxe pe drum, dar nu cred. Ar trebuie să fie inclus în ăia 20 lei și transport, ce mai fac ei.

#30
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010
Multumesc pentru raspuns. Da, asa e, am platit TVA-ul plus taxe vamale care au fost vreo 3.5%, deci total 210 lei. Daca imputerniceam Posta Romana mai plateam in plus vreo 103 lei, adica cei 83 lei calculati la ei pe site in functie de tara de provenienta, valoarea coletului si mai stiu eu ce.. si cei 20 de lei comisionariat vamal. Sunt smecheri, am sunat la ei si nu au fost in stare sa-mi explice ce platesc in plus daca aleg sa ma reprezinte, sau poate au facut doar pe prostii... Mi-au zis ca nu pot spune daca si cat platesc in plus, ca decizia de a fi reprezentat de posta imi apartine doar mie in calitate de client, desi le-am dat toate detaliile legate de colet.
Daca mai sunteti in situatia asta si aveti posibilitatea sa meargeti sa va reprezentati singuri, nu apelati la posta, ca platiti in plus degeaba, in fct de valoarea coletului.

Edited by csm_1, 31 January 2018 - 15:33.


#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Tu te uitai greșit la ce-ai dat link mai sus. Te uitai la prețuri pentru a trimite un colet. Toate tarifele alea sunt la trimiteri poștale. La ei pe site nu există calculator pentru taxe vamale, alea se stabilesc pe nomenclatorul din legislația vamală.

#32
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010
Am inteles, atunci retrag tot ce am zis, eventual rog un moderator sa stearga postarea mea. My bad.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate