Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

vamuire colet

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
raresdb

raresdb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.07.2008
Vreau sa cumpar cateva chestii ieftine de pe saiturile chinezesti focalprice/dealextreme. Am o intrebare, cum pot scapa de magaria aia de vamuire si sa imi trimita coletul direct acasa. Posta romana si gusterul care face pe vamesul la oficiul postal are program pana la ora 14, si nu am cum sa ajung sa ridic coletul, doar de nu imi iau o zi de concediu. Pot sa deschida coletul fara sa fiu eu de fata si sa imi trimita acasa ce e de trimis?

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
tu crezi ca e asa de simplu "sa scapi" ?

#3
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Forget it, am intrebat si eu, m-am rugat de ei,am vrut sa ofer si o atentie de 50 ron, nimic.
Eu sunt tot timpul plecat pe drumuri, la vama e deschis doar 2 zile/saptamana, 5 ore / zi. Nu am cum sa ajung, am vrut sa trimit pe cineva si a zis ca accepta doar rude de gradul 1 cu buletinul meu in fata, nu am rude de gradul 1... de asemenea au zis ca daca nu ajung in cateva zile (cat au mai ramas din 30) o sa trimita coletul inapoi.
Traim in Romania si asta spune tot :)

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postopop, on 11 mai 2013 - 11:21, said:

tu crezi ca e asa de simplu "sa scapi" ?
cred ca el vrea sa scape de drumul pana la posta, nu de vamuirea in sine. normal ar fi sa se poata, sa deschida coletul si sa-ti spuna cat ai de plata.... dar de, traim in romania...

#5
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Nu au dreptul sa deschida coletul in lipsa ta. Apoi, ar veni atatia care sa se planga ca le lipsesc lucruri din colet. Asta e procedura legala. Daca nu, data viitoare: societate de curierat care aduce coletul acasa.

Edited by andreyfitza, 11 May 2013 - 11:47.


#6
raresdb

raresdb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.07.2008
Ok, si cei de la curierat cum fac vamuirea fara sa imi bat eu capul cu drumurile? De putut se poate, doar ca nu se vrea.

#7
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postraresdb, on 11 mai 2013 - 12:37, said:

Ok, si cei de la curierat cum fac vamuirea fara sa imi bat eu capul cu drumurile? De putut se poate, doar ca nu se vrea.
Se poate, doar ca posta romana nu ofera astfel de servicii. Nu am auzit pana acum ca posta sa-ti aduca coletul acasa.

#8
raresdb

raresdb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.07.2008
Nu trebuie sa aduca coletul acasa, ci la oficiul postal de care apartii. Adica sa vina la fel cum vin coletele din interiorul uniunii europene.

#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
In momentul in care si China va adera la UE, atunci o sa primesti coletul la oficiul postal de domiciliu.
Pana atunci, ori te duci la oficiul vamal, ori comanzi prin DHL/TNT/UPS, care se ocupa de toata treaba in locul tau.

#10
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Prin DHL primesti coletul acasa? Astfel scapi de taxe vamale/tva?

#11
raresdb

raresdb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.07.2008
Il primesti acasa, insa nu scapi de taxe, scapi de umblat. Factura / acte le oferi celor de la DHL si ei se ocupa de vamuirea marfii dupa care iti aduc acasa coletul.

#12
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
De acum se poate și la Poșta Română vămuirea și livrarea la domiciliu, în plus expedierea de colete internaționale se poate face de la orice oficiu, nu mai există oficii poștale vamale:

Bucureşti, 30 august 2013 – Compania Naţională Poşta Română anunţă că, începând cu data de 2 septembrie a.c., trimiterile extra-comunitare adresate persoanelor fizice domiciliate în Bucureşti şi judeţul Ilfov vor fi livrate la domiciliul clienţilor, ca urmare a procesului de vămuire centralizată, în urma obţinerii de către Poşta Română a Autorizaţiei de Comisionar în vamă, care desfăşoară activităţi de curierat rapid.

Toate operaţiunile de declarare la vamă vor fi efectuate de către Poşta Română, pe lângă Biroul Vamal „Bucureşti Poştă”. Ulterior punerii în liberă circulaţie a trimiterilor poştale sosite din străinătate, eventualele taxe vamale şi/sau TVA vor fi achitate, pe bază de factură, în momentul livrării trimiterii la domiciliul clientului.

Distribuirea trimiterilor poştale sosite din spaţiul extra-comunitar pentru persoanele fizice domiciliate în Bucureşti şi judeţul Ilfov se va face după cum urmează:
prin livrare la domiciliul clientului, începând cu data de 2.09.2013
în cadrul Oficiului poştal nr. 6, din Municipiul Bucureşti, ulterior datei de 30.08.2013, până la finalizarea stocurilor de trimiteri rămase în sold.


#13
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Deci cand primesc ceva vine coletul la usa si trebuie sa ii arat functionarului factura pe laptop? Ar fi super asa.

Posta cum plateste vama daca ei nu vad factura decat cand imi vine coletul la usa?

#14
ryddy

ryddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.07.2007
O intrebare daca ma poate ajuta cineva...Vreau sa comand un telefon din china care costa 300 $...La vama cand ajunge coletul..ce mai trebuie sa platesc? TVA-ul in valoare de 24% din 300$ + taxe vamale? daca da care ar fi taxele vamale? Rog un raspuns va rog.

#15
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
La vamuire, daca in coletul primit nu se afla si o factura, ti se va cere o dovada a platii facut pentru acel telefon, poate sa fie un print dupa mail-ul cu plata efectuata, cel mai probabil prin PayPal.
La acea valoare se calculeaza TVA-ul.
In afara de TVA, s-ar putea sa platesti taxa de magazinaj postei, e parca sub 50 de bani / zi, depinde cat de repede te duci tu la posta sa ridici coletul. Daca urmaresti numarul de tracking pe Posta Romana si te prezinti imediat dupa ce a aparut la oficiul postal coletul cu numarul de tracking, nu mai platesti nimic postei, doar la vama.

Edited by Ciubex, 26 December 2013 - 11:03.


#16
moniquemonica

moniquemonica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.03.2014
vreau ajutor! am tot citit pee aici ce era de citit si tot nu am gasit un raspuns la problema mea. am cumparat din china haine in valuare de 300 dolari! plata prin western union, colet in vama dhl, pe colet scrie cadou, dar cu toate astea am primit mail de la vama cu urmatoarea cerere: Buna ziua,
Vama va solicita sa ma ajutati cu:
-   dovada de plata la extern (paypal, western union, extras de cont, aliexpress sau un print screen dupa site-ul de achizitie cu valoarea produsului).
-   cu declaratia din attach completata si semnata

acum am trimis cele solicitate .. 1. intrebarea mea e: o sa platesc 24% din valuarea coletului + cat?
2> cum fac sa nu mai platesc atatia bani celor de la dhl? daca pe colet scrie cadou..? e cadou. de ce trebuie sa platesc atatea taxe? sunt persoana fizica, bunurile le cumpar pentru mine nu spre a fi vandute, plus ca nu le cumpar de pe un site, cineva mi le trimite de acolo ca persoana fizica! va rog ajutor , idei ceva.
ps: nu va repedeti va rog e doar o intrebare, nu incerc sa fur statul nici sa pacalesc pe nimeni, va multumesc!

#17
moniquemonica

moniquemonica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.03.2014

View Postmoniquemonica, on 28 octombrie 2015 - 13:44, said:

vreau ajutor! am tot citit pee aici ce era de citit si tot nu am gasit un raspuns la problema mea. am cumparat din china haine in valuare de 300 dolari! plata prin western union, colet in vama dhl, pe colet scrie cadou, dar cu toate astea am primit mail de la vama cu urmatoarea cerere: Buna ziua,
Vama va solicita sa ma ajutati cu:
-   dovada de plata la extern (paypal, western union, extras de cont, aliexpress sau un print screen dupa site-ul de achizitie cu valoarea produsului).
-   cu declaratia din attach completata si semnata

acum am trimis cele solicitate .. 1. intrebarea mea e: o sa platesc 24% din valoarea coletului + cat?
2> cum fac sa nu mai platesc atatia bani celor de la dhl? daca pe colet scrie cadou..? e cadou. de ce trebuie sa platesc atatea taxe? sunt persoana fizica, bunurile le cumpar pentru mine nu spre a fi vandute, plus ca nu le cumpar de pe un site, cineva mi le trimite de acolo ca persoana fizica! va rog ajutor , idei ceva.
ps: nu va repedeti va rog e doar o intrebare, nu incerc sa fur statul nici sa pacalesc pe nimeni, va multumesc!

View Postmoniquemonica, on 28 octombrie 2015 - 13:44, said:

vreau ajutor! am tot citit pee aici ce era de citit si tot nu am gasit un raspuns la problema mea. am cumparat din china haine in valoare de 300 dolari! plata prin western union, colet in vama dhl, pe colet scrie cadou, dar cu toate astea am primit mail de la vama cu urmatoarea cerere: Buna ziua,
Vama va solicita sa ma ajutati cu:
-   dovada de plata la extern (paypal, western union, extras de cont, aliexpress sau un print screen dupa site-ul de achizitie cu valoarea produsului).
-   cu declaratia din attach completata si semnata

acum am trimis cele solicitate .. 1. intrebarea mea e: o sa platesc 24% din valuarea coletului + cat?
2> cum fac sa nu mai platesc atatia bani celor de la dhl? daca pe colet scrie cadou..? e cadou. de ce trebuie sa platesc atatea taxe? sunt persoana fizica, bunurile le cumpar pentru mine nu spre a fi vandute, plus ca nu le cumpar de pe un site, cineva mi le trimite de acolo ca persoana fizica! va rog ajutor , idei ceva.
ps: nu va repedeti va rog e doar o intrebare, nu incerc sa fur statul nici sa pacalesc pe nimeni, va multumesc!
   a venit si suma de plata 511 lei de plata la un colet in valoare de 300 dolari

View Postmoniquemonica, on 28 octombrie 2015 - 13:44, said:

vreau ajutor! am tot citit pee aici ce era de citit si tot nu am gasit un raspuns la problema mea. am cumparat din china haine in valoare de 300 dolari! plata prin western union, colet in vama dhl, pe colet scrie cadou, dar cu toate astea am primit mail de la vama cu urmatoarea cerere: Buna ziua,
Vama va solicita sa ma ajutati cu:
-   dovada de plata la extern (paypal, western union, extras de cont, aliexpress sau un print screen dupa site-ul de achizitie cu valoarea produsului).
-   cu declaratia din attach completata si semnata

acum am trimis cele solicitate .. 1. intrebarea mea e: o sa platesc 24% din valuarea coletului + cat?
2> cum fac sa nu mai platesc atatia bani celor de la dhl? daca pe colet scrie cadou..? e cadou. de ce trebuie sa platesc atatea taxe? sunt persoana fizica, bunurile le cumpar pentru mine nu spre a fi vandute, plus ca nu le cumpar de pe un site, cineva mi le trimite de acolo ca persoana fizica! va rog ajutor , idei ceva.
ps: nu va repedeti va rog e doar o intrebare, nu incerc sa fur statul nici sa pacalesc pe nimeni, va multumesc!
valoare de plata 511 lei la 300 dolari colet!

Edited by moniquemonica, 28 October 2015 - 15:10.


#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Te-ai dat singur de gol ca nu-i cadou cand le-ai trimis detalii legate de plata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate