Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

aberatii (cromatice)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010
@glumetu:

Sunt multe L-uri de 6-7000 lei care au aberatii cromatice in draci. Unele si mai scumpe. Spre exemplu, trebuie sa fi tampit sa dai banii pe 85mm 1.2L II USM. Focus mai lent ca 1.8 USM, se extinde la focus, sharp abia pe la f/2.8 poate fi, aberatii cromatice aproape la fel ca 1.8 USM, mai putine, dar ARE (vezi review-ul lui Kay Wong de la DigitalRevTV), doar daca vrei o juma` de kil de sticla in plus merita luat. E doar un exemplu, mai sunt cateva la fel de scumpe sau putin mai ieftine. 17-40mm f/4 L abereaza si el in draci (am facut personal teste), 35-ul 1.4L slab, dar la 1.4 - 2 are cateva. Cred ca majoritatea obiectivelor cu diafragma deschisa au aberatii cromatice, oricat ar trata ei lentilele, intervine fizica.
85-ul 1.8G de la Nikon are mai multe aberatii cromatice decat 85-ul 1.8 USM de la Canon. Unul e generatie 2012 unul 1992, macar Canon are scuze.

Oricum, cine se streseaza de aberatiile cromatice? Sa fim seriosi...90% nici nu le observa.

Edited by Puidediavoll, 10 May 2013 - 16:30.


#2
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Sa nu uitam ca pot fi reparate destul de usor in soft.

#3
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostPuidediavoll, on 10 mai 2013 - 16:29, said:

Sunt multe L-uri de 6-7000 lei care au aberatii cromatice in draci.
E doar un exemplu, mai sunt cateva la fel de scumpe sau putin mai ieftine. 17-40mm f/4 L abereaza si el in draci (am facut personal teste), 35-ul 1.4L slab, dar la 1.4 - 2 are cateva. Cred ca majoritatea obiectivelor cu diafragma deschisa au aberatii cromatice, oricat ar trata ei lentilele, intervine fizica.
Waw, nasol dacă sticlă L produce aberaţii cromatice. Inclusiv prime-urile.

View PostPuidediavoll, on 10 mai 2013 - 16:29, said:

Spre exemplu, trebuie sa fi tampit sa dai banii pe 85mm 1.2L II USM. Focus mai lent ca 1.8 USM, se extinde la focus, sharp abia pe la f/2.8 poate fi, aberatii cromatice aproape la fel ca 1.8 USM
De acord cu tine...n-aş plăti aproape 2000$ pt. un obiectiv L care prezintă atâtea defecte.

View Postblonduzzik, on 10 mai 2013 - 16:44, said:

Sa nu uitam ca pot fi reparate destul de usor in soft.
Şi asta e adevărat.

#4
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostPuidediavoll, on 10 mai 2013 - 16:29, said:

Sunt multe L-uri de 6-7000 lei care au aberatii cromatice in draci. Unele si mai scumpe.
...
Mai puiut, de ce nu deschizi tu un sit, de ex. www.p(ui)d(e)d(iavoll)review.eu? La cate obiective ai testat tu cu siguranta ai avea un trafic mai tare ca www.dpreview.com. Si chiar e pacat sa se piarda atata experienta cata ai tu. Uite, am verificat ce ai zis tu si intr-adevar, L-urile mele cam abereaza. M-ai pus pe ganduri. Cred ca le vand.

#5
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View PostPuidediavoll, on 10 mai 2013 - 16:29, said:

trebuie sa fi tampit sa dai banii pe 85mm 1.2L II USM. Focus mai lent ca 1.8 USM, se extinde la focus, sharp abia pe la f/2.8 poate fi, aberatii cromatice aproape la fel ca 1.8 USM, mai putine,


Se mai numeste si sindromul  " strugurii sunt acri " ...Posted Image

Sunteti off-topic , eu zic sa va mutati cu discutia in topicul dedicat ... Posted Image

#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostPuidediavoll, on 10 mai 2013 - 16:29, said:

@glumetu:

Sunt multe L-uri de 6-7000 lei care au aberatii cromatice in draci. Unele si mai scumpe. Spre exemplu, trebuie sa fi tampit sa dai banii pe 85mm 1.2L II USM. Focus mai lent ca 1.8 USM, se extinde la focus, sharp abia pe la f/2.8 poate fi, aberatii cromatice aproape la fel ca 1.8 USM, mai putine, dar ARE (vezi review-ul lui Kay Wong de la DigitalRevTV), doar daca vrei o juma` de kil de sticla in plus merita luat. E doar un exemplu, mai sunt cateva la fel de scumpe sau putin mai ieftine. 17-40mm f/4 L abereaza si el in draci (am facut personal teste), 35-ul 1.4L slab, dar la 1.4 - 2 are cateva. Cred ca majoritatea obiectivelor cu diafragma deschisa au aberatii cromatice, oricat ar trata ei lentilele, intervine fizica.
85-ul 1.8G de la Nikon are mai multe aberatii cromatice decat 85-ul 1.8 USM de la Canon. Unul e generatie 2012 unul 1992, macar Canon are scuze.

Oricum, cine se streseaza de aberatiile cromatice? Sa fim seriosi...90% nici nu le observa.
17-40/4 L este chiar ok, are aberatii moderate, ceea ce pentru un obiectiv vechi este foarte laudabil. 85/1.8G are aberatiile cromatice excelent controlate (pentru un obiectiv fara nano-coating), ceea ce i se poate reprosa este un pic de bokeh fringing, care-i cam altceva. Ambele obiective citate de tine sunt ieftine (si excelente la preturile alea), nu intra decat daca vrei tu in categoria 6-7k RON. SI probabil numai pe o raza de 1km in jurul Motrului.

85/1.2 L II este extrem de bun la aberatii cromatice. Iarasi, daca vorbim de bokeh fringing e alta poveste.

Diafragma relativa n-are nicio legatura cu aberatiile cromatice.

tl;dr: mai citeste.

#7
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010
@alexx20alexx: citeste ce vorbesc oamenii care le-au incercat pe amandoua. Cu 85-ul 1.2 nu cred ca am ocazia sa ma joc prea curand, e prea scump sa-l cumpere vreun cunoscut. Dar se vede ca se extinde la focus, ca e mai lent (e mai lent si ca Sigma 85 1.4EX) si ca e soft. Asa ca voi astia cu L-urile nu le mai ridicati in slavi. Odata ce se extinde la focus e clar ca nu-i nici weather-sealed. Sa dai 2000 Euro pe un obiectiv care nu e trebuie sa fi fanatic Canon L sau tampit cu bani. Macar recunoasteti problemele care le au si alea, nu exista obiectiv perfect.

Daca mi-ati da un 85 1.2 sigilat, acum l-as pune in vanzare cu 3000 lei mai putin, numai sa scap de el sa iau altceva. Nu mai spune tu ca strugurii sunt acrii si bla bla, nu mai bate alte apropouri. Uita-te in video lui Kay, arata clar ca se extinde (deci nu-i weather-sealed), e mai lent la focus si mai soft pana si la f/1.8 decat 85-ul 1.8 USM la 1.8. Cautati ce spune Ken Rockvell sau chiar romanasi de-ai nostrii care au tras cu amandoua. Nu e fix care sa nu aiba aberatii cromatice la diafragme deschise, oricat le-ar controla ei, ele exista. Inafara de obiectivele macro si super-tele, sunt doar cateva L-uri care merita luate (70-200mm f/4L IS, 70-200mm f/2.8L IS II, 35mm 1.4L, 50mm 1.2L, 24-105mm f/4L IS, 135mm f/2, si mai sus, tele-urile toate) . Dar deh, sunteti destui care nu recunoasteti bubele lor.

@nenis: Ce-i cu poza aia? Aia face de ras orice 85mm, focusul e pe piept, nu pe fata/figura. O poti face si cu un 50mm 1.4, si cu un 85mm 1.8 USM sau variante Sigma. Nu-i ceva care sa puna "porcul" in valoare, aia care o are.

@glumetu: 17-40mm f/4L pe crop e fix ca un 18-55mm IS II, doar ca are o constructie mai solida si putin mai controlat la aberatii, putin, dar se observa. Pe Full Frame deformeaza in draci, nu stiu la ce dracu il tot laudati doar pentru ca e un "cerc rosu" ieftin, acum fara suparare. Nu merita banii! Cunosc bine 17-40, eram hotarat sa-l iau dupa ce am dat Sigma 17-70, pana m-am jucat cu unul si nu-i asa cum spun unii.

Edited by Puidediavoll, 10 May 2013 - 19:29.


#8
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Ai niste surse de informare extrem de dubioase, care in combinatie cu restul "motorului de procesare" dau o combinatie letala...

Noi vorbeam despre aberatii cromatice, tu ai dat-o iar pe-alaturi, cu lipsa weather sealing din cauza de lipsa internal focus, cu deformare pe FF... Evident gresesti si pe aici dar, sincer, m-am plictisit deja :)

Seara buna tuturor!

#9
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View PostPuidediavoll, on 10 mai 2013 - 19:23, said:

@nenis: Ce-i cu poza aia? Aia face de ras orice 85mm, focusul e pe piept, nu pe fata/figura. O poti face si cu un 50mm 1.4, si cu un 85mm 1.8 USM sau variante Sigma. Nu-i ceva care sa puna "porcul" in valoare, aia care o are.
are valoare sentimentala domne ce vrei acum.. 1000D -ul cu care e facuta era sufocat de porc. Despre focus ce sa zic habar nu am ce am facut si nu gasesc varianta ca sa imi arate si unde am focusat. Eram relativ incepator si eu si diafragma era ff deschisa  f2 1/60 iso 1600. Deci pt un incepator cu 1000d la iso 1600 si 1/60 ( din mana la bebelus) la f2 la lumina palida a doua becuri tungsten eu zic ca e relativ ok spre misto pozaPosted Image. Despre prostioarele pe care le debitezi despre obiective nu stiu ce sa zic. Pe  mine nu ma deranjeaza asa de tare....  asa ca poti sa bati campii linistit in continuare daca ma intrebi pe minePosted Image

Edited by nenis, 10 May 2013 - 20:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate