Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Asigurare locuinta pentru cutremur

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcrisstonne, on 20 iulie 2016 - 14:22, said:

Salut colegi.
Ca sa nu deschid un subiect nou, o sa intreb aici.
Care este firma de asigurari, sau primele trei, mai bine, care sa nu creeze probleme ori sicane, ori sa falimenteze (asta este teoretic, nu stie nimeni), in caz de cutremur si daune datorate acestui fenomen natural ?
Firme puternice, reasigurate la rindul lor.
Daca se considera reclama, postarea de nume aici, astept sfaturi pe p.m.
Mulțumesc.
Stai linistit ...in caz de cutremur nu vei primi nimic indiferent de firma de asigurari.....

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Asta a iesit pe calculatorul lor, evaluat ap. la 50k €, echivalent lei.
Cred ca este decent, pe un an.

Attached Files



#21
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Nu văd suma...

Eu plăteam vreo 950 lei la Omniasig, la 40K și cu asigurarea bunurilor cu valoare peste 200 euro... Am renunțat acum 2 ani, aveau o birocrație internă ce mă enerva.

PS: asigurarea făcută întrucât era credit ipotecar de care am scăpat intre timp.

#22
tropojo

tropojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.02.2016
Intentionez sa inchei o asigurare facultativa pentru locuinta pentru principalele riscuri: cutremur, inundatii, incendiu.
Am luat legatura cu un broker de asigurari care mi-a trimis mai multe oferte de la principalele companii de asigurari.
Din ce am mai citit pe internet, am inteles ca bonitatea unei societati de asigurare depinde in mare masura de procentul din prima de asigurare care este platit catre un reasigurator.

http://www.economica...are_100552.html

La nivelul anului 2014, procentele de reasigurare ar fi fost conform ASF urmatoarele:

Firma
Allianz Ţiriac: 19%
Groupama: 8,6%:
Generali: 23%
Omniasig: 66%
Uniqa: 46%

Din pacate insa, informatiile cu privire la procentele actuale de reasigurare nu sunt disponibile pe Internet, ca doar pentru asta avem ASF.
Brokerul cu care am discutat mi-a spus ca nici una din principalele companii nu platesc reasigurare la contractele de asigurare a locuintelor impotriva cutremurelor. Asta verbal, caci asa cum am spus nu stiu unde se poate verifica acest lucru.

Pe alte site-uri am gasit informatii contradictorii:

http://www.romaniali...-afacere-428943

"La nivelul anului 2015, firmele au cedat în reasigurare 23% din primele brute subscrise pe segmentul asigurărilor de calamitate și incendiu, cu peste 10 puncte procentuale mai puțin decât în 2014."

http://www.transilva...cazut-prin-lege

"Companiile din Romania au cedat, anul trecut, catre reasiguratori, doar  23% din primele brute subscrise pe segmentul asigurarilor facultative de locuința, cu peste 6 puncte procentuale mai puțin decat in 2014, arata datele obținute de Profit.ro de la Autoritatea de Supraveghere Financiara ( ASF)."

Nu precizeaza insa care companii cedeaza si ce procent catre reasiguratori.
De asemenea inteleg ca aceste procente se pot modifica de la an la an; asta inseamna ca daca anul acesta firma la care ma asigur cedeaza in reasigurare sa spunem 35%, la anul poate scadea la 25%, si tot asa.

#23
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Depinde care este intrebarea.
Procentul cedat in reasigurare depinde de clauzele din contractul de reasigurare. Cand ajungi sa platesti 66% ca in cazul de mai sus, cred ca marea majoritate a riscurilor sunt transferate catre reasigurator, cand procentele sunt mai mici, se agreaza ceva de genul: "Eu am un portofoliu dat in reasigurare de 10 milioane euro, daca paguba depaseste 5 milioane euro, reasiguratorul plateste sumele suplimentare"
Daca altul asigura numai sumele care depasesc 7 milioane euro, atunci va plati mult mai putin in reasigurare.
Ideea este ca brokerii si agentii habar n-au chestiile astea, astea sunt din bucataria interna a firmei de asigurari.
In principiu nu e un criteriu primordial sa stii le clasifici dupa cat au dat in reasigurare, mai degraba conteaza cu cine fac reasigurarea. Era o vreme cand unele societati pur romanesti de asigurare se reasigurau la niste "no-name" internationali.
Eu m-as uita la soliditatea firmei in Romania si la nivel international, nu cred ca e o diferenta intre Generali, Allianz si Groupama. Uniqa si VIG sunt intr-o liga separata, dar nu sunt nici ele neaparat mici.

Edited by yndy, 02 October 2016 - 21:02.


#24
Zolybee

Zolybee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.12.2005
O intrebare pur teoretica, punand deoparte faptul ca romania nu are bani. In principiu tot ceea ce se afla sub un imobilul (nu stiu exact la 4-5m?) este proprietatea statului, daca nu ma insel. Un cutremur are loc astfel "pe" proprietatea statului, cutremur care distruge proprietatea unui cetatean roman. Atunci de ce statul nu preia responsabilitatea pentru ceea ce s-a intamplat? In acest caz de ce nu despagubeste Statul pe cei pagubiti? De ce trebuie de fel un proprietar sa plateasca polita de asigurare pentru cutremure? Ma refer aici numai la cutremul nu si la celelalte calamitati naturale bine inteles. Tin sa repet ca intrebarea este doar teoretica si sunt constient de realitarea din romania respectiv din lume.

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Lasa realitatea din Romania ca n-are treaba cu asta...
Statul ar avea o responsabilitate doar daca (1) ar cauza cutremurele sau (2) ar putea sa le impiedice dar n-ar face-o. Cum niciuna nu e valabila responsabilitatea nu exista.
Gindind din alta perspectiva - indiferent cine cui plateste asigurarea/despagubirea toti sintem cetateni romani. Noi constituim statul si tot noi ii furnizam banii. Deci chiar daca ar plati statul in realitate tot noi am da banii.

#26
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ce mai buna asigurare existenta si nu da niciodata faliment Posted Image. Cu mentuinea sa iei telefonul cu tine sa dai un semn de viata sa nu renunte aia la cautat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WuM-EAnor4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate