Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Lentile heliomatice ochelari

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
StayCalm

StayCalm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.04.2013
Din pacate cand am comandat ochelarii nu am specificat sa fie heliomatici si acum cu soarele asta orbitor imi dau seama ca rau am facut mai ales ca am ochii cam sensibili la lumina. Oare trebuie sa dau comanda de alte lentile pt ochelari sau se pot modifica cele vechi?

Unii zic ca lentilele heliomatice iti fac ochii mai lenesi si in timp e posibil mai mult sa te incurce. Mie personal mi se par cam inestetice dar na, baba la sanatate rabda de orgoliu :))

Ochelari de soare cu dioptrii are cineva? Or fi buni? Or fi foarte scumpi?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Eu mi-am facut ochelari de soare cu dioptrii, nu imi plac lentilele heliomate.Nu sunt neaparat mai scumpi decat ochelarii normali.

Daca esti din Bucuresti trimite-mi un pm si iti spun unde i-am facut pe ai mei (si de vedere, si de soare) Posted Image

Edited by AlexEn, 10 May 2013 - 08:45.


#3
StayCalm

StayCalm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.04.2013

View PostAlexEn, on 10 mai 2013 - 08:45, said:

Eu mi-am facut ochelari de soare cu dioptrii, nu imi plac lentilele heliomate.Nu sunt neaparat mai scumpi decat ochelarii normali.

Daca esti din Bucuresti trimite-mi un pm si iti spun unde i-am facut pe ai mei (si de vedere, si de soare) Posted Image
Nu sunt din Bucuresti.......dar cat ai dat pe cei de soare cu dioptrii in total?

#4
mai_76

mai_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 14.12.2008
Lentilele heliomate pot fi si estetice, mai ales daca sunt din plastic, cu un grad mic de colorare si combinate cu niste rame frumoase, de calitate! M-am interesat si eu si costa minim 500 de lei.

Edited by mai_76, 10 May 2013 - 09:12.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
in general costa cam 50 lei/lentila colorata (in plus fata de lentilele normale)

Edited by _Smiley_, 10 May 2013 - 09:12.


#6
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Varianta mai ieftina

#7
mai_76

mai_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 14.12.2008
Desigur, cand am zis 500 de lei m-am referit la ochelari (rame+lentile). Cand e vorba de ochelari nu merita facut rabat de la calitate. Lentilele de plastic sunt mult mai usoare si mai rezistente. Eu am aceeasi pereche de 5 ani si au suferit multe socuri, dar au rezistat. Ma gandesc sa-i schimb datorita uzurii morale. Pretul pentru ce mi-a placut mie era 250 de lei cu lentile de plastic doar cu antireflex, iar cu antireflex + heliomat - 500.

Edited by mai_76, 10 May 2013 - 10:56.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostStayCalm, on 10 mai 2013 - 08:48, said:

Nu sunt din Bucuresti.......dar cat ai dat pe cei de soare cu dioptrii in total?

Daca imi aduc aminte bine vreo 900 de lei ramele + lentilele + montajul. Eu am vrut neaparat ochelari cu rama mare astfel incat lentila sa acopere ochiul de la spranceana pana la pometi pentru ca am si o sesnsibilitate mai mare la lumina. Singura conditie a fost ca lentila sa fie dreapata, la majoritatea ochelarilor de soare cu lentila mare, aceasta este usor curbata. Am avut noroc si am gasit unii care sa se potriveasca si cu conditiile lor si cu ale mele :)

Acum depinde si de ce fel de lentile ai nevoie, cele cu cilindru cred ca sunt mai greu de facut si de montat, cel putin asa mi-au spus cei de la optiplaza. Eu am avut nevoie de lentila simpla.

#9
StayCalm

StayCalm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.04.2013
mi-am luat ieri mult asteptatele lentile heliomatice insa fiind innorat afara nu am prea vazut efectul....azi fiind soare am iesit la o plimbare dis de dimineata ca sa-i probez.....am observat ca se uitau cateva persoane ciudat la mine dar am zis ca nu or fi dormit bine.....ei bine cand ajung acasa ii dau jos si ma uit la ei: o lentila maro si una gri....eram ca un Zombie...Jesus Christ! numai in Romania se putea intampla asa ceva.....dna de la magazinul de ochelari imi zisese ca rama avand o tenta maro si lentilele voi fi maro...ok, ok acceptam si gri...dar nu una gri si una maro!......am niste draci de-mi vine sa-i sparg :(

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Pai fugi inapoi cu ei si zi-le sa ii schimbe, nu sta sa te plangi aici ca ramai si cu banii dati si cu lentile in 2 culori.

#11
StayCalm

StayCalm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.04.2013

View PostAlexEn, on 16 mai 2013 - 08:45, said:

Pai fugi inapoi cu ei si zi-le sa ii schimbe, nu sta sa te plangi aici ca ramai si cu banii dati si cu lentile in 2 culori.
asta o sa fac dupa ce termin micul dejun pentru ca "nu sunt eu cand mi-e foame" si m-as putea transforma intr-o fiara :))

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Tj4htEHRno?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Cu atat mai bine, rezolvi problema mai repede :))))

#13
StayCalm

StayCalm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.04.2013
gata, sa zicem ca am rezolvat, din cate mi-am dat eu seama problema a aparut din cauza ca ei dau comanda la atelier pt fiecare lentila separat...practic aia nu stiau ca cele doua lentile sunt de la aceeasi pereche de ochelari.....sper ca maine cand merg sa-i iau sa nu fie una portocalie si alta mov (nu m-ar mira) :))

#14
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012

View PostStayCalm, on 16 mai 2013 - 10:26, said:

gata, sa zicem ca am rezolvat, din cate mi-am dat eu seama problema a aparut din cauza ca ei dau comanda la atelier pt fiecare lentila separat...practic aia nu stiau ca cele doua lentile sunt de la aceeasi pereche de ochelari.....sper ca maine cand merg sa-i iau sa nu fie una portocalie si alta mov (nu m-ar mira) Posted Image)
da.
poate dao comanda cum zic ei... dar pe comanda scrie si culoarea...

ca sa nu mai vorbim ca l-a durut in pwla si pe animalul care le-a montat... ca nu a citit niste litere si nu s-a uitat nici la culoare...

de curiozitate ; cat ti-au cerut peste pretul lor?

#15
gabby123

gabby123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.07.2009
Lentilele heliomate incerca sa impace si capra si varza. Pentru soare cea mai buna protectie o ofera lentila de soare cu dioptrii, daca vreti va dau si niste preturi aproximative iar pentru interior solutia este lentila clara incolora cu tratament antireflex. Heliomatul este de mijloc si are niste lipsuri printre care faptul ca in masina nu se inchid bine sau daca e o lentila ieftina nu se deschid bine in interior-raman inchise permanent

#16
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Lentilele normale se mai pot transforma in heliomate?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate