Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

rotopercutor sa merite

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 03.02.2007
Dar de astea ce zici?

http://mastertools.r...tor-bosch-.html,
http://mastertools.r...ml (echivalentul Makita al gamei verzi de la Bosch)
http://www.neomax.ro...p30876s711.html

Părerea mea e ca să-ți iei un sds plus, pentru o schimbare mai rapidă a mandrinei în timpul lucrului.

 Arkouda, on 10 mai 2013 - 09:34, said:

Eu zic ca si daca o ia pentru utilizare pe santier, pentru faptul ca are garantie un an ar trebui sa nu-i creeze probleme. Incercarea moarte n-are. Daca o ia la forja si pica in 3 luni o returneaza.
Crezi că i-o schimbă după 3 luni? Poate să o repare, nu cred că se poate returna pur și simplu. Dacă ar fi așa simplu toți am avea mereu numai bormașini noi.

Scuze de editările repetate, dar nu reușeam să pun ultimul link, care chiar reprezintă o ofertă excelentă. De la circa 700 RON, prețul uzual, oferta duce prețul la 479 RON.

Edited by Digix, 10 May 2013 - 10:06.


#20
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Si inca un lucru important: neaparat sa iei burghie de calitate.

#21
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

 Puferiu, on 10 mai 2013 - 09:33, said:

Dan, tu vrei sa folosesti scula acasa, nu ? Adica nu o soliciti la munci pe santier.

Ieri am luat din Praktiker rotopercutor Budget. Azi il pun la treaba. Desi, pentru tine, iti recomand ceva mai micut. Tot Budget, dar 900 de watti, la 180 de lei.

Cel ce l'ai luat pare solid si bine facut din poza din catalog, ei nu dau pe pagina si specifiatiile ca nu gasesc, la cea de 900w deasemenea?
Da, acasa am nevoie, vreau sa gaureasca cat mai usor si imi place ca aparatura eletronica - de orice tip ar fi - sa ramana cat mai rece, adica randament bun => o anumita calitate.

#22
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Cel la 900 nu e in revista. Pentru ce ai tu nevoie, eu zic ca e suficient. Nu uita de burghie de calitate !

Da o fuga in Praktiker si arunci un ochi peste cele doua modele. Nu te arunca la scule de firma, ca nu are rost sa investesti prea multi bani pentru ce ai tu nevoie.

#23
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Pentru lucrari de tip hobby, nu este nevoie de o scula profesionala; acasa 50 de gauri (nu 5) poti da aproape cu orice scula. este foarte buna aia.

#24
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Eu in primul rand nu eram sigur si nu sunt nici acum cat de usor intra in beton pentru ca am mai lucrat cu cateva laudate de proprietar dar era chin cu ele.
Interesanta opinia ta ca nu e nevoie de scula pro si ca merge oricum sa dau cateva gauri Posted Image Eu am observat ca e mai placut si mai precis cu ceva profesional, lucrezi de placere. Oricum si parerea mea e ca aceea de la Lidl mi'ar fi deajuns si ar avea si are si anumite specificatii.

Edited by dan.me, 10 May 2013 - 11:17.


#25
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Tie ti s-a pus pata pe ala de la Lidl. Atunci ia-l !

#26
imarian

imarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 31.07.2005
O chinezarie te atrage de obicei prin specificatii si accesorii incluse intr-un pret neasteptat de mic. Te bucuri ca ai luat ceva ieftin si apoi ajungi sa regreti. E simplu sa spui ca daca pica intr-o luna il dai la garantie... dar cine se ocupa de garantie e ok, se rezolva repede problemele sau te trezesti ca "e vina utilizatorului, utilizare improprie s.a.m.d."?

Mai bine pui diferenta si iei un Bosch cum a recomandat Digix mai sus.

Chinezarii ordinare am si eu si tatal meu, la ambele a picat percutia. Eu il folosesc pe al meu cand am de amestecat in galeata o lavabila, un pic de ciment... la cate o reparatie minora prin curte.

#27
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Daca nu stii sa lucrezi cu ele, exista riscul sa le si arzi.
Totul este facut in China acum. Depinde doar de marca.

#28
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

 Digix, on 10 mai 2013 - 09:50, said:

Dar de astea ce zici?

http://mastertools.r...tor-bosch-.html,
http://mastertools.r...ml (echivalentul Makita al gamei verzi de la Bosch)
http://www.neomax.ro...p30876s711.html

Părerea mea e ca să-ți iei un sds plus, pentru o schimbare mai rapidă a mandrinei în timpul lucrului.


Crezi că i-o schimbă după 3 luni? Poate să o repare, nu cred că se poate returna pur și simplu. Dacă ar fi așa simplu toți am avea mereu numai bormașini noi.

Scuze de editările repetate, dar nu reușeam să pun ultimul link, care chiar reprezintă o ofertă excelentă. De la circa 700 RON, prețul uzual, oferta duce prețul la 479 RON.
Foarte interesante toate 3.
Conform price.ro la neomax nu au scazut pretul, doar l'au readus la normal, erau singurii cu pretul de 700 ron, am mai vrut sa iau ceva de la ei si nu prea stau la discutii si nici nu prea au ceea ce afiseaza pagina lor. Cred ca daca as indrazni sa mi se strice un anume lucru luat de la ei mi'ar inchide telefonu'nas.

Legat de cele 3, au puteri mai mici, presupun ca o sa intre si mai greu in zid, dar preturi bune pentru ceva semipro.

sds plus are si Parkside, sds e altfel?

 Puferiu, on 10 mai 2013 - 11:22, said:

Tie ti s-a pus pata pe ala de la Lidl. Atunci ia-l !

Da dar n'am fost inca la Praktiker, mi'ai dat de lucru :)
Ai spus ca'l testezi, sper ca revii cu amanunte dupa aia.

 imarian, on 10 mai 2013 - 11:25, said:

...Mai bine pui diferenta si iei un Bosch cum a recomandat Digix mai sus....
Makita

#29
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 03.02.2007

 dan.me, on 10 mai 2013 - 11:43, said:

Conform price.ro la neomax nu au scazut pretul, doar l'au readus la normal, erau singurii cu pretul de 700 ron, am mai vrut sa iau ceva de la ei si nu prea stau la discutii si nici nu prea au ceea ce afiseaza pagina lor. Cred ca daca as indrazni sa mi se strice un anume lucru luat de la ei mi'ar inchide telefonu'nas.


http://www.price.ro/...230_151272.htm. Nu erau scumpi nici la 700, pentru că după cum vezi era și la 862 în altă parte.

 dan.me, on 10 mai 2013 - 11:43, said:

sds plus are si Parkside, sds e altfel?

E o minciună descrierea ce spune că Parkside are sds plus. O mandrină sds plus pentru burghiu sau daltă sds arată așa http://mastertools.a...DFR (2608572213).html, iar una de burghie normale, sau alte chestii care se prind în ea e așa http://www.clubaface...ch-2729607.htmlși nu trebuie să aibe tija aia cu canalele care intră în locașul de sds cum e aia de la Parkside.

Edited by Digix, 10 May 2013 - 12:07.


#30
imarian

imarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 31.07.2005

 dan.me, on 10 mai 2013 - 11:43, said:

Legat de cele 3, au puteri mai mici, presupun ca o sa intre si mai greu in zid, dar preturi bune pentru ceva semipro.


O sa impingi tu impreuna cu trei vecini sa infigi spiralul in zid. Hai sa fim seriosi, se vorbeste de scule de marca nu de chinezarii ordinare. Vor penetra greu daca le folosesti impreuna cu burghie de calitate indoielnica.
Poate sunt manufacturate/asamblate in China, dar unii producatori indiferent de locatia fabricii mentin anumite standarde de calitate. Cu un Bosch asemanator cu cel din primul link am dat gaura adanca de 80cm si a mers brici (scoteam un cablu din casa spre garaj si uitasem ca podeaua garajului e mai inalta decat in restul casei... intelegeti ce am facut)

Tu pana la urma urmei ce vrei? Calitate sau "specificatii"? Pentru "specificatii" poti merge in zona Dorally langa Bucuresti si la 1mil iti iei rotopercutor de 10 Joule si 10.000rpm designed in RPC™

Eu personal dupa ce am tot cumparat chinezarii acum as face astfel daca as avea de dat 10 gauri acasa:
- nu am bani sa cumpar ceva bun mai bine imprumut o scula de la un prieten/ruda
- am banii, cumpar ceva ok pentru ca la 10-20 gauri pe an... e scula "pe viata"

Edited by imarian, 10 May 2013 - 12:39.


#31
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
E ceva ce nu inteleg aci, orium nu sunt in domeniu cu atat mai mult. Eu intrebam de deosebirea dintre sds si sds plus.
Din poza de pe cutia ei eu vad o mandrina sds plus (pentru ca asa se lauda) cu o dalta introdusa si mai jos o mandrina de burghie normale, nu asta ma intereseaza. Deci ea vine cu 2 mandrine in cutie dar de ce cea sds plus nu ar fi plus?

#32
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
SDS plus nu are mandrina. Este prin definitie un sistem de conectare rapida.

Mandrina este numai pentru burghie normale si are conectare SDS PLus.

E ca si cum ai intreba unde-i discul de ambreiaj intr-o cutie de viteze automata la masini. Nu exista asa ceva, merge pe alt sistem, adica convertor de cuplu.

Edited by Arkouda, 10 May 2013 - 12:51.


#33
imarian

imarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 31.07.2005
http://www.atelierul...lus-si-sds-max/
http://en.wikipedia....Drill_bit_shank

Digix s-a inselat acum Posted Image
Aia de la Lidl are SDS si o mandrina normala (accesoriu) care se prinde in SDS... sa poti folosi jucaria cu spirale normale.

LE: SDS (simplu) = SDS plus

Edited by imarian, 10 May 2013 - 12:55.


#34
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da, vezi numai sa nu uiti sa dezactivezi percutia ca te-ai cacat pe ele de spirale normale daca le percutezi in fier de exemplu. Poa' sa se si rupa si sa iti sara drept in mecla.

Edited by Arkouda, 10 May 2013 - 12:56.


#35
imarian

imarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 31.07.2005
Hai ca omul are de pus trei tablouri in casa si tu iti faci griji ca ajunge in structura de rezistenta a casei :))
O sa isi ia Bosch pana urma, cu specificatii mai slabe, iar ala nu o sa aiba forta necesara sa ii sara in mecla.

#36
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 03.02.2007

 imarian, on 10 mai 2013 - 12:54, said:

http://www.atelierul...lus-si-sds-max/
http://en.wikipedia....Drill_bit_shank

Digix s-a inselat acum Posted Image
Aia de la Lidl are SDS si o mandrina normala (accesoriu) care se prinde in SDS... sa poti folosi jucaria cu spirale normale.

LE: SDS (simplu) = SDS plus

Man, ți-am pus și poze. SDS nu e același lucru cu SDS plus. SDS plus e doar un sistem prin care prinzi mai repede mandrina sds sau mandrina normală. SDS max e altceva, e pentru sculele mai mari. Mandrina normală de la Lidl este doar sds, nu sds plus.

 Arkouda, on 10 mai 2013 - 12:50, said:

SDS plus nu are mandrina. Este prin definitie un sistem de conectare rapida.

Mandrina este numai pentru burghie normale si are conectare SDS PLus.

E ca si cum ai intreba unde-i discul de ambreiaj intr-o cutie de viteze automata la masini. Nu exista asa ceva, merge pe alt sistem, adica convertor de cuplu.

Corect!

 dan.me, on 10 mai 2013 - 12:44, said:

Din poza de pe cutia ei eu vad o mandrina sds plus (pentru ca asa se lauda) cu o dalta introdusa.

Aia nu e mandrină sds plus, e doar sds-ul bormașinii, nu poți să o dai afară din bormașină ca pe o mandrină sds plus, ca să pui mandrina sds plus pentru burghie obișnuite.

Edited by Digix, 10 May 2013 - 13:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate