Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

rotopercutor sa merite

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
E chiar aici pe softpedia reclama urmatoare:
http://www.lidl.de/d...1&et_lid=804434
Ma intereseaza daca aveti rotopercutorul PBH 1050 A1 sau l'ati testat, vreau sa stiu daca merita pentru a gauri betonul rapid si fara efort, daca nu as avea nevoie de alta recomandare, pe la acelasi nivel de pret.

Attached Files


Edited by dan.me, 09 May 2013 - 21:10.


#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
Eu am vazut la baietii care au venit sa imi instaleze centrala o scula adevarata cu care au spart betonu. Asta de o ai tu in poza nu stiu ce beton spargi si cat de groz dar in zid de bloc nu cred ca reusesti mare lucru. doar daca e din caramida.

#3
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Nu stiu, e mare si asta. Vad ca e pneumatica, o fi un avantaj.
Cred ca s'au vandut destule, nu a testat'o cineva?
Forta de percutie = 3 joule, cred ca functie de material e o forta minima pentru a'l sparge. Cat o fi pentru beton?!?

Edited by dan.me, 09 May 2013 - 21:30.


#4
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
La banii aia , nu poti avea pretentii mari , daca o tii pe langa casa omului da, pentru lucrari serioase nu.
Pai 3 Joule are un Hitachi care este de 3 ori mai scump.

Edited by istratei, 09 May 2013 - 21:34.


#5
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Asa ca ar fi buna la 3 joule. Acel Hitachi dadea gauri de diblu fara probleme in cel mai dur beton de bloc comunist?

@A10: nop nu ma refeream la gaurit betonul ca nici nu m'as pricepe nici nu stiu daca incape in ea asa burghiu.

Edited by dan.me, 09 May 2013 - 21:49.


#6
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Da , chiar astazi l-am :"muncit".

#7
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Ca sa am o idee si eu, intra in el fara oprire, in cateva secunde, sa zicem 1 minut era gata gaura de diblu?

Nu am idee cum sa'l probez pe asta de la Lidl.

Edited by dan.me, 09 May 2013 - 22:13.


#8
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Da.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Chinezăriile la ofertă nu prea își merită banii. Eu aș lua un Bosch Verde(ideal ar fi albastru, dar nu știu dacă îți permiți), sau o Makita, dacă vrei să te țină și să merite investiția. E bună doar pentru găurire, despre spart betonul poți să uiți ideea.

Eu am asta http://www.bosch-pro...s/gbh-2-26-dfr/, dar nici asta nu face față la spart beton, doar așa la lucrări mai ușoare. Pentru spart serios e nevoie de un ciocan demolator http://www.bosch-pro...1-e-5704-ocs-p/, dar sări din ghete când auzi prețul.

Edited by Digix, 09 May 2013 - 22:33.


#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca mai degraba ne spuneai ce vrei sa faci cu scula respectiva si iti spunea cineva daca merita banii sau nu. "pentru a gauri betonul rapid si fara efort" nu cred ca exista scula la 300 de lei :) Daca vrei sa spuspenzi corpuri de mobila in casa sau alte chestii mai usoare, ceva chinezarie gen Skill merita toti banii. Eu unul nu as lua nimic electronic, de la Lidl. Am cumparat diverse kkturi la oferta din plictiseala si nu pot sa spun decat cat dai atata face. cu un Skill sau Einhell cumparat din magazin de bricolaj, ai sanse mai mari sa iti schimbe scula in timp util.

#11
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
- limitator de reglare a adâncimii 210 mm - cool
- Energie de percuţie 0 – 3 J
Sa'ti gaureasca sanatos, pare de rasa.

Parkside nu e cunoscuta?

La Lidl aproape tot e de calitate chiar daca e cu discount, vorbind de supermarket-uri. (am scris inainte de a vedea ce ai patit)

 filipxxx, on 09 mai 2013 - 23:05, said:

...magazin de bricolaj, ai sanse mai mari sa iti schimbe scula in timp util.
La Lidl o schimba in 3 ani, numai ca e dupa cheful angajatului la momentul respectiv lol, unii mi'au spus de o zi, altii de 3 zile iar alta fata draguta/inteligenta de 3 ani Posted Image

Referitor la gaurit zidul am vrut sa spun ca mai am nevoie de gauri de diblu, dar vreau sa le gaureasa inteligent.

Edited by dan.me, 09 May 2013 - 23:17.


#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Să fim serioși, Parkside e cunoscută de la Lidl, nu am mai văzut prin altă parte. Ce să schimbe în 3 ani? Nici cărbunii nu cred!

Pentru 5 găuri pe lună sunt convins că e OK, dar strict ca o opțiune personală, nu aș da din principiu banii pe ea sau pe alți hibrizi chinezești trecuți prin Germania pentru aplicarea etichetelor.

#13
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sistem pneumatic percutie = sistemul este compuns dintr-o camasa lunga, un piston cu biela-manivela angrenata de motor iar percutorul este un piston liber la capatul celalalt al camasii care loveste in prinderea burghiului. Sistemul este creat asa pentru a rezolva din multele probleme datorate percutiei asupra mecanismelor de angrenare. Toate ciocanele percutoare au acest sistem, pana si alea facute in toaletele vapoarelor. Masinile de gaurit mici au sistemul de percutie format din doua roti cu dinti care aluneca una pe cealalta si cand scapa dintii intre ei apare si lovitura, sistem mult mai ineficient cu uzura mare si rapida asupra componentelor.

La cele pneumatice este important sa se unga bine locasul sistemului. Unele necesita o completare de vaselina. Altele mai deosebite cer completare cu ulei. Specifica in manualele lor.

#14
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu am un rotopercutor Makita cu energie de impact 2,7 Jouli. Intra in beton ca in branza.

3,0 Jouli aia daca sunt pe bune, e o energie de impact mai mult decat suficienta pentru orice utilizare chiar si profesionala.

Si eu zic ca daca este pentru dat 10-20 ....chiar si 100 de gauri pentru dibluri pe an, e o scula pe care merita sa o ai pe langa casa daca pretul este unul mic.

Pe mine m-a costat Makita peste 250 de euro.

#15
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Sa inteleg daca turatia in gol e pe la 1000 rot/min sigur e ciocan nu bormasina cu percutie... si pe eticheta scrie "ciocan", pretul nu e cel mai mic gasit desi e mic, de exemplu rotopercutor Stern/Austria la 2 mil are 1000 rot/min deci ar trebui sa fie si asta ciocan.

Atasez fara cropping :)

Attached Files



#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 Arkouda, on 10 mai 2013 - 08:18, said:

3,0 Jouli aia daca sunt pe bune, e o energie de impact mai mult decat suficienta pentru orice utilizare chiar si profesionala.

Utilizarea profesională nu presupune din păcate numai acest aspect. Cu o bormașină tip hobby, nu poți să dai găuri 8 ore, că nu o mai poți ține în mână de fierbinte ce e, asta dacă mai și funcționează după atâta timp în mod continuu.

#17
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Dan, tu vrei sa folosesti scula acasa, nu ? Adica nu o soliciti la munci pe santier.

Ieri am luat din Praktiker rotopercutor Budget. Azi il pun la treaba. Desi, pentru tine, iti recomand ceva mai micut. Tot Budget, dar 900 de watti, la 180 de lei.

#18
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu zic ca si daca o ia pentru utilizare pe santier, pentru faptul ca are garantie un an ar trebui sa nu-i creeze probleme. Incercarea moarte n-are. Daca o ia la forja si pica in 3 luni o returneaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate