Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pacaleala cu o plasma achizitionata de la Dorom serv

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
catalinamatei59

catalinamatei59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.05.2013
Am achizitionat  de pe site  http://digitalmarket.ro/ apartinand firmei   Dorom serv  srl o plasma de 152 cm in valoare de 3100 ron, (avea un pret  forte  bun fata de alte firme 300-400 ron mai mic) pana aici toate bune si frumoase.Posted Imagema suna baieti confirm comanda , ma suna curierul, cand sa ridic   plasma observ ca ambalajul pare vechi si plimbat.eram un pic ingrijorat. am vrut sa desfac  coletul dar nu ma lasat  cei de la fan courier (pe motiv ca trebuie platit ) astfel nu am nici o sansa sa il deschid pana nu dau bani.
In fine, platesc 31 mil  il duc in curte si il desfac , STUPOARE... era o plasma cu  ecranul spart , crapat.
ii sun pe cei de la Dorom serv, le fac poze  cu plasma sparta le trimit pe mail,
Acum bani nu pot sa ii mai recuperez de la fan courier ,.Sun din nou la dorom serv care imi raspund  dupa jumatate de zi de sunat sa imi trimita courierul sa  isi ridice panaramile,
Am stat o zi, doua si nimic,  atunci am chemat eu pe cei de la  fan courier sa  ridice.plasma
Acum stau si astept sa gaseasca ei o solutie sa  gaseseasca cine este vinovat , dar probabil   mai mult ca sigur  aceasta  plasma este plimbata la alt client stiind  ca este   deteriorara si o sa trimita  coletul inapoi.
Cei de la Dorom nici nu vor sa auda de  schimbat  produsul sau sa imi trimita  bani inapoi
Curierul a vazut si el ca ecranul era spart,   apoi a completat  un  proces verbal
Ce as putea face sa imi recuperez macar bani?
O zi buna tuturor

Edited by catalinamatei59, 09 May 2013 - 11:39.


#2
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
procesul verbal pe care l-a completat curierul...ai si tu un exemplar?

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Sa mai cumperi si alta data de la firme d-astea fantoma. Ai chitanta pentru plata? Ai o copie dupa procesul verbal de la fancourier? Mergi la ANPC si depune o plangere.

#4
catalinamatei59

catalinamatei59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.05.2013

View PostAnn0nyym0us, on 09 mai 2013 - 11:34, said:

Sa mai cumperi si alta data de la firme d-astea fantoma. Ai chitanta pentru plata? Ai o copie dupa procesul verbal de la fancourier? Mergi la ANPC si depune o plangere.
am copie dupa factura, proces verbal chitanta.

Edited by catalinamatei59, 09 May 2013 - 11:38.


#5
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013

View PostAnn0nyym0us, on 09 mai 2013 - 11:34, said:

Sa mai cumperi si alta data de la firme d-astea fantoma. Ai chitanta pentru plata? Ai o copie dupa procesul verbal de la fancourier? Mergi la ANPC si depune o plangere.

total de-acord

cum sa cumperi de pe tot felul site-uri ciudate

intr-un fel meriti teapa, fara suparare

protectia consumatorului

#6
catalinamatei59

catalinamatei59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.05.2013

View Postionut_blue, on 09 mai 2013 - 11:33, said:

procesul verbal pe care l-a completat curierul...ai si tu un exemplar?
il am in original

#7
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Nu prea se intelege mare lucru din pozele alea....Unde e televizorul de fapt?

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Atunci sesizeaza Politia si ANPC-ul Posted Image

#9
catalinamatei59

catalinamatei59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.05.2013

View PostGonthar, on 09 mai 2013 - 11:37, said:

Nu prea se intelege mare lucru din pozele alea....Unde e televizorul de fapt?
am mai adaugat poze

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Mergi la ANPC si la politie. Sunt sanse mari sa fi nevoit sa alergi prin instanta, avand in vedere de unde ai cumparat. Daca tot ai avut 3200 de lei pentru televizor, probabil ai bani si sa consulti un avocat, ceea ce ti-as recomanda.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Poate e vina Fan Curier si nu a firmei care l-a trimis. Am o cunostinta care a lucrat pe acolo, habar nu aveti voi cum arunca pachetele de colo, colo, nici gunoierii nu arunca gunoiul in masina cum arunca ei pachetele.

Edited by gerbil, 09 May 2013 - 11:45.


#12
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Cand a vazut curierul ca era ecranul spart ? Atunci cand ti l-a adus sau cand l-ai trimis tu inapoi ? TV-ul trebuia desfacut in prezenta lui Gheorghe ala care ti l-a adus, dupa ce ai facut plata. Singura varianta pentru tine ramane OPC-ul. Numai ca e greu de dovedit ca ala ti-a adus un televizor spart, daca nu l-ai desfacut in prezenta lui.

Edited by nasol2008, 09 May 2013 - 11:51.


#13
asdasd01

asdasd01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 28.09.2008
Daca ai cumparat online ai termen 10 zile in care poti primi banii inapoi de la firma de la care ai cumparat fara nici o intrebare din partea firmei. Cauta pe net legea comertului electronic.

#14
catalinamatei59

catalinamatei59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.05.2013

View Postnasol2008, on 09 mai 2013 - 11:50, said:

Cand a vazut curierul ca era ecranul spart ? Atunci cand ti l-a adus sau cand l-ai trimis tu inapoi ? TV-ul trebuia desfacut in prezenta lui Gheorghe ala care ti l-a adus, dupa ce ai facut plata. Singura varianta pentru tine ramane OPC-ul. Numai ca e greu de dovedit ca ala ti-a adus un televizor spart, daca nu l-ai desfacut in prezenta lui.
cand am desfacut  cutia prima data am  vazut tv spart
l-am desfacut in prezenta  a doi martori ., curierul inca  nu plecase din fata porti cand l-am chemat.
am depus plangere si la opc si la politie

#15
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008

View Postasdasd01, on 09 mai 2013 - 11:54, said:

Daca ai cumparat online ai termen 10 zile in care poti primi banii inapoi de la firma de la care ai cumparat fara nici o intrebare din partea firmei. Cauta pe net legea comertului electronic.

Asta nu se aplica in cazul in care tv-ul este facut terci. Se aplica pentru produsele care sunt intacte si functionale. Oricum, cu plangere la OPC ar trebui sa-ti recuperezi banii. Tind sa cred ca cei de la Fan Courier au dat cu el de pereti pe perioada transportului. Nu cred ca ii puneau aia TV-ul spart in cutie.

#16
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
http://www.anpc.ro/

Vezi tu, costa cu 300 de lei mai putin pe un site fantoma, dar aia 300 de lei fac cat 3100 de lei cand e vorba de faze de genu. Bafta.

#17
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Trebuia sa-l intimidezi un pic pe curier, si ii zicea ca nu platesti pana nu vezi ca totul e inregula, eu o singura data am avut de ridicat o comanda de la fan curier, si cand a venit pustiu, mi-a zis ca el nu ma lasa sa-mi desfac coletul pana nu platesc, ca asa e procedura si i-am zis ca daca nu ma lasa sa ma uit sa vad daca nu cumva e spart ceva pe acolo nu-i platesc nimic, apoi a zis ca trebuie sa-i dau banii ca sa ma lase sa vad ce e inauntru, apoi am zis hai bine da sa semnez, a inceput sa completeze acel formular de primire, si am luat coletul cu japca si l-am desfacut sa ma asigur ca e totul ok, apoi i-am dat banii curierului si toata lumea a fost fericita, se panicase un pic atunci cand a vazut ca deja desfacusem coletul fara sa-i dau banii, dar i-am zis ca nu ma risc sa platesc ceva defect ca poate e vina lui.

Parca imi spusese atunci baiatul de la fan, ca daca e din vina lor, plateste firma despagubiri, dar e cu dus si intors, ca nu stii cine e de vina defapt, vezi ce rezolvi cu reclamatia, 3100 RON aruncati asa pe ferestra e o suma maricica, totusi nu cred ca la 3100 RON trebuia sa te mai uiti la 300-400 lei, mai bine luai de acolo unde era un pret mai corect nu toate chilipirurile sunt si bune.

#18
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Asa e ! toti aveti dreptate Posted Image

E cu dus si intors !
Ori firma aia la pacalit pe initiator si au bagat in colet un tv stricat;
ori cei de la Fan Curier sunt vinovati pentru "proasta manevrare a coletului"  -sau cum se zice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate