Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Roboți inteligenți vor pune stăpânire pe lume în mai puțin de 100 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
Experții în tehnologie sunt de părere că mașinării superinteligente precum cele din filme ca “Terminatorul” sau “Matrix” vor exista în mai puțin de 16 de ani.
Oamenii de știință consideră că vom avea de-a face cu o singularitate tehnologică (momentul în care inteligența artificială va detrona mintea umană) în mai puțin de 20 de ani. Conform legii lui Moore, se estimează că în aproximativ 20-30 de ani computerele vor depăși puterea de calcul a creierului uman, care este de ordinul a 1014 operații pe secundă. Părerile între specialiști sunt împărțite. În timp ce unii spun că oamenii își vor depăși limitările fizice cu ajutorul mașinăriilor, alții cred că oamenii își vor pierde majoritatea abilităților și vor fi absorbiți de inteligența artificială.

Futurologul Ray Kurzweil, care a scris mai multe cărți despre singularitatea tehnologică, estimează că mașinăriile vor fi mai inteligente deât oamenii până în 2029 și în 2045 vor fi de miliarde de ori mai puternice în comparație cu inteligența umană.
Bill Hibbard, profesor de IT la Univeritatea Wisconsin-Madison, nu face predicții îndrăznețe, însă este convins că inteligența artificală va ajunge la nivelul celei umane cândva în acest secol.
Ernest Davis, profesor la Universitatea din New York, este mult mai sceptic. "Nu văd niciun semn în direcția creări unei singularități", a declarat acesta. "Deși în prezent avem calculatoare capabile să joace Jeopardy (Riști și câștigi) și să facă diferite operațiuni complexe, acestea sunt încă la ani lumină de mintea unui copil de 7 ani, în termeni de viziune, limbaj, intuiție sau cunoștințe despre cum funcționează lumea fizică", spune Davis.
Acesta dă și un exemplu în acest sens. "O persoană care vede cum cineva scapă o cană de cafea pe jos știe imediat care va fi rezultatul, în timp ce un robot trebuie să facă mai multe analize, simulări și măsurători pentru a înțelege rezultatul", conchide Davis.
Joan Slonczewski, microbiolog la un liceu din Statele Unite, trage însă un semnal de alarmă și avertizează că oamenii au renunțat deja la mai multe sarcini inteligente precum abilitatea de a scrie, de orientare, de memorare sau de a face calcule.  "De la inventarea tiparului de către Gutenger oamenii au învățat în mod constant diferite lucruri pe care acum le transmitem mașinăriilor. În prezent și anumite activități precum îngrijrea celor bolnavi sunt transferate către roboți", spune Slonczewski.

sursa

#2
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Nu ti cred,wăi!

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
The robots are coming!
Run for your lives!

Legea lui Moore e frumoasa, dar nu e axioma.
In plus, mare problema ramane software-ul pentru acel AI, nu partea de putere de calcul.

#4
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
sper ca pe ALICE o cunoasteti:)
ALICE

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Who the fuck is Alice ?

#6
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
O mica observartie. Legea lui Moore nu se mai poate aplica multi ani! S-a ajuns la nivel de nanometri in industria electronica si astfel cu tehnologia actuala va fi imposibil de avansat. Asa am invatat la facultate, daca minte profu, mint si eu.

#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
@Xenon
Irelevant. Un pc cat salariul mediu sau telefon dăștept au pus stapanire deja pe biped. Ce va urma sunt detalii minore.

Edited by Super Chief, 09 May 2013 - 08:49.


#8
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Sigur nu-s "cercetatorii britanici" astia de au facut studiul si au ajuns la concluzia asta?

Edited by AMETHIST, 09 May 2013 - 08:55.


#9
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

View Postpg-soare, on 09 mai 2013 - 08:48, said:

O mica observartie. Legea lui Moore nu se mai poate aplica multi ani! S-a ajuns la nivel de nanometri in industria electronica si astfel cu tehnologia actuala va fi imposibil de avansat. Asa am invatat la facultate, daca minte profu, mint si eu.

Cel mai mic tranzistor va fi facut din electroni,protoni si neutroni. Mai mic de atat nu cred ca se poate Posted Image.
Totusi, e imposibil sa creezi roboti cu constiinta propie etc, dar sa faci armate de roboti programati si sa distrugi toata lumea e posibil Posted Image. Eu de asta m-as speria, nu ca vor incepe robotii sa gandeasca singuri si sa ne omoare pe toti. Iar robotii astia nu vor arata in nici un caz ca niste oameni, picioare etc, vor fi foarte mici, rapizi si cu putere de tragere foarte mare :D.

Edited by echo3, 09 May 2013 - 08:57.


#10
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Defapt tranzistorii sunt facuti din Si.  Deci din atomi.

#11
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 09 mai 2013 - 08:47, said:

Who the fuck is Alice ?

Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RQ51hXDvxns?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 09 mai 2013 - 08:47, said:

Who the fuck is Alice ?

Un program in care s-au bagat chestii de genul:
Daca gasesti in ce scrie utilizatorul cuvintele "Cum","cheama","pe tine","ce", "nume","ai" etc. Spune-i ca te cheama Alice Posted Image. Si cica chestia asta se numeste robot inteligent Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image.
Si ca sa creeze iluzia asta te intreaba si Allice dupa cum te numesti.... Si-ti zice Nice to meet you!!!

Edited by echo3, 09 May 2013 - 09:06.


#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Echo, de fapt eu ma refeream la: :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dRcQZLseS1Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Candva, cand multi de pe forum nu erau nascuti, exista chiar un bot de IRC care mima credibil un AI la o conversatie :)

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu nu cred nimic din acel articol (si pe deasupra extrem de stupid) !

Pe o jumatate de Pamant oamenii cred ca robotii sunt/vor fi buni (partea asiatica) iar cealalta parte de Pamant oamenii cred ca robotii sunt/vor fi rai (continentul american).
Am ajuns la concluzia asta dupa ce am vizionat numeroase filme americane si numeroase filme japoneze !

Si pana sa construiasca omul o inteligenta artificiala capabila sa ia decizii de una singura (vedeti HAL 9000 din Odiseea Spatiala) va trece mai mult de un secol Posted Image

La ora actuala nu este posibil sa se faca un program gen interfata audio conceput pentru a permite computerelor sa isi exprime informatiile verbal...(gen
Spoiler
...pentru sistemele de operare, darămite sa se construiasca masinarii superinteligente precum “Terminatorul” sau “Matrix”  in mai putin de 16 ani ?!


L.E.:
sau ceva de genul lui SIRI de la apple.

Edited by tom_1133, 09 May 2013 - 09:24.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si pana si HAL a luat o decizie proasta.

#17
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View Postpg-soare, on 09 mai 2013 - 08:48, said:

Avea dreptate. Pe măsură ce tehnologia de astăzi le permite constructorilor să avanseze în producţia tranzistoarelor nanometrice, apar noi probleme de arhitectură precum interconexiunea din cupru dintre tranzistoare.

Dar, au găsit soluţii. Legea lui Moore va mai dura puţin.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RWhcwVxI2sQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Banuiesc ca aceste super computere sunt, de fapt, enspe mii de cpu-uri/servere legate intre ele.
Pana nu apare computerul cuantic, nu se poate face mare branza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate