Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Originea genetica a romanilor, studii asupra ADN-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#109
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postlucifer76, on 08 mai 2013 - 17:26, said:

Dupa 2000 de ani este irelevant daca te tragi din daci sau alte natii. Esti OM, asta conteaza. Majoritatea romanilor habar nu au ce etnie au avut rudele lor  dinainte de 1900 ...
Zău? Tu ai văzut ce mîndru ie Zenovie cînd zice că ie urmașul coloniștilor romani? Dimn moment ce se tot vorbește despre formarea poporului romîn și se spune din cine s-a format ie clar că ie relevant. Nu am observat să fi spus tu vreodată aici lui Zenovie că ie irelevant dacă ne tragem din romani.

View Postlucifer76, on 09 mai 2013 - 10:18, said:

Sunt unii care nu stiu ce e aia o gluma. Cum naiba sa stiu cine imi sunt stramosii de la 1700 incoace, doar nu sunt urmasul lui Stefan cel Mare Posted Image.
Încearcă să nu mai faci glume cînd alții vorbesc serios; mai ales tu.Avem și așa destui glumeți care duc pe pustii multe discuții cu glumițele lor.

View PostCrugasic, on 16 iunie 2013 - 18:49, said:

Nu ştiu ce se considera Sadoveanu.

Nu oblig pe nimeni să-mi citească mesajele. .

Limba dacilor nu este limba noastră de acum. Procedezi exact ca latinomanii, numai că "în oglindă", pe invers. Latinomanii spun că "rumîna este limba latină vorbită neîntrerupt în părţile noastre", iar tu zici că "rumîna este limba dacă vorbită neîntrerupt în părţile noastre". Ambele afirmaţii sînt false, limba rumînă fiind o limbă nouă, nu limba latină sau limba dacă uşor modificată.

Demonstraţia faptului că limba rumînă nu este limba dacă e foarte uşor de făcut. Deşi nu au rămas texte din limba dacă, au rămas totuşi cîteva zeci de cuvinte, constînd din nume de persoane, de localităţi şi de plante. Aceste nume nu au nici un sens în limba rumînă, adică nu se înţelege nimic din ele. Dacă limba rumînă ar fi limba dacă, aşa cum susţii tu, ar trebui ca o bună parte din aceste nume să fie inteligibile, adică să înţelegem sensul lor. În plus de asta, tot din aceste nume reiese faptul că limba dacă folosea frecvent cuvintele compuse prin fuziune (cuvînt 1 + cuvînt 2 = cuvînt1cuvînt2 = cuvînt3, cu sens diferit de cuvînt1 şi cuvînt2), la fel ca unele limbi de azi precum engleza, germana, rusa sau persana (iraniana). În schimb, limba rumînă nu foloseşte decît foarte rar această modalitate de creare a unor cuvinte noi.

Ba da, dacii şi-au pierdut limba şi au creat una nouă bazată pe limba romanilor. Nu este ceva neobişnuit nici măcar în zilele noastre, de exemplu irlandezii şi-au abandonat limba şi au preluat-o pe a inamicilor lor istorici, englezii, cei care şi azi ocupă o parte din Irlanda. O limbă se răspîndeşte datorită prestigiului crescut, un exemplu fiind tot engleza, al cărei prestigiu a făcut ca rumînii s-o folosească în locul limbii materne în unele domenii şi să-şi scrie limba maternă fără patru litere fundamentale, pentru că acele litere lipsesc din engleză. Şi o limbă moare din cauza prestigiului scăzut, mai ales atunci cînd populaţia poate prelua în locul ei o limbă cu prestigiu crescut.
Demonstrația ta ie greșită.Limba romînă ieste foarte bogată.Nici măcar lingviștii nu cunosc măcat un sfert dintre cuvintele limbii de acum.
Dacă ai avea dreptate ai înțelege toate toponimele romînești.Nu ie cazul. Sînt toponime pe care chiar lingviștii le explică greșit deși iele sînt formate în romînește. Așa că nu ai reușit decît o încercare de demonstrație. Afară de asta textele dacice despărțite de mine sînt în romînește scrise.Dacă nu reușești să pricepi că despărțirea textelor ie bună înseamnă că nu poți gîndi corect.
LIMBA DACILOR SE VORBEȘTE ȘI AZI.Graiul cel mai apropiat de limba de pe plăcile de plumb ieste cel bănățean.„DACEBALĂ ĂNAÎNCEA DU ARMĂSA DACĂ....”.Poate că mai spune azi cineva în Banat „ănaînce” pentru „înainte”.
Dacă irlandezii au luat altă limbă trebuie ca și dacii să fi luat alta? Germanii nu au luat limba latină; nuici grecii, egiptenii, britanii și o grămadă de neamuri orientale.
Nici nu ie nevoie aici de ....demonstrații logice pt că iele se lovesc de alte demonstrații logice contrare, așa că de ce îți pierzi vremea cu iele? Ai dovadă că dacii au vorbit latinește, arat-o. Ieu ți-am arătat 3 dovezi scrise că dacii nu au vorbit latinește.

Edited by florincroitoru, 25 June 2013 - 15:03.


#110
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

View Postflorincroitoru, on 25 iunie 2013 - 15:02, said:

Nici nu ie nevoie aici de ....demonstrații logice pt că iele se lovesc de alte demonstrații logice contrare, așa că de ce îți pierzi vremea cu iele?

Ha ha ha, asta e de pus in rama! Pe masura ce iti citesc aberatiile imi dau seama ca ai probleme grave, ca toti dacopatii.

#111
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postflorincroitoru, on 25 iunie 2013 - 15:02, said:

Zău? Tu ai văzut ce mîndru ie Zenovie cînd zice că ie urmașul coloniștilor romani?
Mandru ca e 0.1% sange de roman? Pai poate are mai mult sange de rus, de ex.

View Postflorincroitoru, on 25 iunie 2013 - 15:02, said:

Încearcă să nu mai faci glume cînd alții vorbesc serios;
Nea Florica, sa nu imi zici ca ai si crezut Posted Image .

View PostDaDanuca, on 25 iunie 2013 - 15:45, said:

Pe masura ce iti citesc aberatiile imi dau seama ca ai probleme grave, ca toti dacopatii.
Amice, gluma e gluma, dar nu tolerez limbajul de acest gen. Ia-o ca pe un mic sfat.

#112
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Nu. |Zenovie a scris clar că iel ieste urmaș de colonist roman, deci vorbim de ceea ce crede iel, nu despre ceea ce o fi iel genetic în realitate.
Am crezut ce ai zis tu acolo, adică ai zis că ai glumit și că uniinu știu de glumă.
Am impresia că DaDanuca ie Fane; asta după limbaj.Și-a schimbat IP-ul. Are Proxy.

#113
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postlucifer76, on 25 iunie 2013 - 17:12, said:

Mandru ca e 0.1% sange de roman? Pai poate are mai mult sange de rus, de ex.
.

Hm .. Nu mai stoioi per unde am citit ca intr-o proasta zi cand in Forum era cam multa agitatie (adic va si pumni si reteveie) Scipio Africvanu a tunat cam asa" "Si cvredeti ca o sa=mi fie frivca de voi atinci cand pe jumatate v-am adus legati in Roma ?!?" si s-a facut  liniste.
Deci inca de pe atunci "roman" insemna unu care ab originem era orice altceva decat roman!!
Iar pe la 100 en roman era un cives romanus care nu  mai era nici macar italic (adica chiar si etrusc, grec, gal din Italia) ci mmajoritari erau celtii de diferite surse ( gali din Galia - azi Franta - celtiberi,m britonici, plus sirieni, anatolieni de toate speciile, traci9 , mnacerdoneni, ilirti si ce mai se nimerea sa fi obtinut intr-un fel sau altul cetatenia romana - de ex un sclav eliberat de un cetatean roman devenera automat cetatean roman!) !!!

#114
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostGhita_Bizonu, on 25 iunie 2013 - 19:14, said:

majoritari erau celtii de diferite surse ( gali din Galia - azi Franta - celtiberi,m britonici, plus sirieni, anatolieni de toate speciile, traci9 ,
Deci de asta, nea Bizoane, francezii si englezii ne primesc cu bratele deschise. Ca suntem rude.

#115
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Înțeleg că asta ie o glumă.

#116
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

View Postlucifer76, on 26 iunie 2013 - 04:47, said:

Deci de asta, nea Bizoane, francezii si englezii ne primesc cu bratele deschise. Ca suntem rude.

Nici ardelenii nu ii primesc pe moldoveni si olteni cu bratele deschise, si sunt mai rude cu astia decat cu francezii sau englezii.

#117
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postlucifer76, on 26 iunie 2013 - 04:47, said:

Deci de asta, nea Bizoane, francezii si englezii ne primesc cu bratele deschise. Ca suntem rude.

Cine ti s-a scos ochiul?
Frate-miu!
AhA! D'aia a scobot asa de adanc!!
Si daca e pa rudenie - aristocratii normanzi din Anglia erau rude bune cu aia francei,. Ba multi erau si8 nobili francezi. Da 100 de nai au purtat rezbel

#118
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Cica musafir esti trei zile.

#119
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
Ce parere aveti de  Daniel Roxin. E plin yt-ul de filmuletele lui despre daci. Merita luat in seama? Invatam ceva de pe urma documentarelor pe care le face?

#120
ursuciz

ursuciz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.01.2007

View Postumbbra, on 29 iulie 2013 - 18:41, said:

Ce parere aveti de  Daniel Roxin. E plin yt-ul de filmuletele lui despre daci. Merita luat in seama? Invatam ceva de pe urma documentarelor pe care le face?

Omul incearca sa rescrie istoria si sa reinvie spiritul dacic, poate nu mereu la obiect dar orisicat bravo lui ca incearca!!!! Usor usor vor deschide mai multi oamnii ochii la adevarata noastra origine poate si datorita unor oameni ca el

#121
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

View Postumbbra, on 29 iulie 2013 - 18:41, said:

Ce parere aveti de  Daniel Roxin. E plin yt-ul de filmuletele lui despre daci.

Alea sunt manele. Manelismul e o moda in Romania de azi, la toate nivelele, de la muzica, la politica. Dacomania e o manea istorica. Adica un kistch gretos, facut de unii care nu au nici in clin nici in maneca, cu domeniu, exact ca in muzica.

#122
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Salut!

Am deschis acest topic dupa un studiu riguros asupra markerilor genetici Y-haplogrupuri.
Am ajuns la probe clare si la o concluzie ce ofera certitudine in ceea ce priveste originea noastra a rom^nilor si anume ca nu suntem urmasii colonistilor romani nici din Italia, nici din Asia sud-vestica, nici macar din Panonia-Iliria si Moesia (aka Serbia-Bulgaria), decat in masura unei marje de eroare de +/- 1-3%, aceasta incluzand doar posibilitatea acestui procent-interval si nu o certitudine precum in cazul precedent.

Astept mai ales contraargumentele celor care considera ca ne tragem ca origine din colonisti romani, iar pentru ceilalti "dacistii" va fi suficient sa citeasca aceasta teza si sa urmareasca dovezile prezentate pe parcursul discutiei.

#123
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Adica suntem daco-geto-costoboco-carpo-agatarsco-celto-sarmati?

Sau Slavo-gepido-avaro-cumano-pecenegi?

Sau poate daco-geto-cumano-slavi?

#124
adpe

adpe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.01.2012
Ai deschis subiectul,ai incitat spiritele dar nu ai venit cu nicio dovadă,de niciun fel,referitoare la ce spun respectivii markeri genetici.Mă interesează din cine sau de unde mă trag !
Mie mi-ai captat atenţia pe de-a-ntregu'.

#125
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View PostCyber-sapiens, on 05 octombrie 2013 - 09:10, said:

Salut!

Am deschis acest topic dupa un studiu riguros asupra markerilor genetici Y-haplogrupuri.

Sunt studii facute de tine personal ? Si daca da, ai studiat urmarind videoclipurile de pe youtube ?
In cazul asta trebuie sa te dezamagesc si sa iti spun ca esti al enspelea care vine cu "descoperiri uimitoare" pe softpedia, filmele acelea au mai fost postate de cateva ori pana acum. Ai descoperit prea tarziu apa calda..cand unii au deja piscine incalzite de cativa ani..

#126
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Suntem în mod sigur înrudiți cu sarmații deoarece ne plac destul de mult caii(cu sau fară atelaje) si totodata indragim foarte mult:
sarmalele, șaormele și saramurile ! Posted Image
În plus presupun ca suntem si urmași ai pelasgilor, ca doar ei erau pretutindeni in zona noastra si mai la sud,
sud-est si sud-vest de spațiul mioritico-carpato-danubiano-pontic, ici-ișa, ici-colea, pretutindeni!

Edited by Teophileos, 05 October 2013 - 10:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate