Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ZTE V987

- - - - -
  • Please log in to reply
792 replies to this topic

#1
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Deschid acest topic despre ZTE V987 quad core deoarece intentionez sa-mi achizitionez un astfel de telefon si cred ca este un dual sim despre care merita sa discutam.
Specificatii:
Chipset : MediaTek MT6589 Quad-core 1.2 GHz ARM Cortex™-A7
GPU: PowerVR™ SGX 544MP
Instruction set: ARMv7 (VFPv4, NEON)
Software environment Embedded:OS:  Android 4.1.2 (Jelly Bean)
Dimensions (width x height x depth): 141 x 70 x 8.9 millimetres
Weigth: 165 grams (battery included)
Color: Black and white
Battery Capacity:  2500 mAh
Memory RAM:capacity: 1 GB ROM-capacity: 4 GB
Expansion slot: microSD memory card, supporting up to 32 GB
Network support
Primary phone: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Secondary phone: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
Data links: GPRS, EDGE, HSPA+
Display Type: IPS-LCD capacitive touchscreen / OGS (one glass solution)
Size: 5 inches, HD resolution (720 x 1280 pixels)
Camera Main (rear): 8 megapixels with autofocus and single LED flash Secondary (front): 1 megapixel
Bluetooth (802.15): Bluetooth 4.0 + Enhanced Data Rate + A2DP
Wireless LAN / Wi-Fi (802.11):   IEEE 802.11 b/g/n
USB: USB 2.0 Client, Hi-Speed (480 Mbit/s)
USB Series Micro-B (Micro-USB) connector
Satellite navigation Built-in GPS module: MT6628 chipset
GPS antenna: Internal
Complementary GPS services:   A-GPS (Assisted GPS), MediaTek EPO (Extended Prediction Orbit), GLONASS
Additional features
Sensors: Gravity, Proximity and Light sensors
Analog Radio: FM radio (87.5-108 MHz) with RDS radio receiver
Others: Dedicated LED for notification of missed calls / new messages

De ce mi-l doresc? In primul rand pentru ca suporta 3G pe 900 MHz (Orange, Vodafone). Apoi, procesorul MTK6589, gps-ul ce suporta doua sisteme GPS (american) si GLONASS (rusesc). Am mai luat in calcul si bateria care la 2.500mAh este peste majoritatea smart-urilor (sigur exceptand Lenovo P770 cu 3.500mAh),  si rezolutia ecranului HD. Apoi ca este fabricat de un producator mare si vor fi dezvoltate ROM-uri ce vor corecta eventualele buguri inerente inceputului.
Este tot dual sim stand by asa cum sunt majoritatea dual-simurilor, acest lucru putand fi un impediment.

Film aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_yHhW83ySI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Bogdan_3690

Bogdan_3690

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 31.03.2013
Un pret?

#3
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Pe piata chinezeasca in jur de 300$, pe la noi cam 1400 lei...

#4
kaboom13

kaboom13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.03.2012
Eu cred ca merita!

#5
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Poze detaliate si impresii gasiti pe site-ul rusesc: http://habrahabr.ru/...ew/blog/175417/

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Pagina oficiala a telefonului este aici: http://www.ztedevice...61970e9392.html
Deocamdata este adresat doar pietei din China. Pe site-urile ZTE adresate altor tari nu l-am gasit. Probabil ca inca nu s-au dezvoltat ROM-uri ROW (rest of the world), ci doar cele pentru piata asiatica.
Pentru cei ce doresc sa-l comande, sfatul meu este sa mai astepte pana vor aparea softuri dedicate "restului lumii".

#7
muppetz

muppetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.05.2008
De ce te-ai oprit la acesta ? Exista astazi telefoane similare pana la identitatate pe piata online chineza . Le tot studiez si eu de ceva timp si am observat ca pe aceeasi gama de pret gasesc telefoane identice pe hardware  dar diferite ca aspect . Nu vreau sa pomenesc clonele care uneori sunt incredibil de interesante . Ce le diferentiaza , cred , este capabilitatea brandului pentru update (care desigur este apropiata de zero la toate marcile chinezesti) , capacitatea bateriei , display , finisaje si desigur pret . Restul dupa cum spuneam nu conteaza pentru ca sunt identice .   Uite ce-ti propun si astept pareri :
- Zopo 810 ; 980(C2)
- Neo N003
- Umi X2
- Lenovo S920
- Thunderbird i6 Pro
- iOcean X7
- Freelander(Newman) i30
- Goophone X7
- Jiayu G4
- K-Touch V9
- TCL(Alcatel) Y900 ; P600 , asta ar fi primul grup la care tel. au un aspect original sunt mai bine cotate pe piata si au probabil dupa reviews au anume renume .  Un al doilea grup este al acelor branduri de clone precum : HDC , Thunderbird , Star , Bedove , Cubot , Miz etc .
Al treilea dar nu si cel din urma este al celor asa-zis "no-name" .
Cel mai tare , insa , este grupa high-end cu :
- Lenovo K900
- Huawei Ascend D2
- Oppo Find 5
- ZTE Grand S .
Telefoanele accesibile din prima grupa sunt limitate de :
- capacitatea bateriei (fiind dual-sim)
- display - chiar daca unele sunt full HD , cu rezolutie mare , luminozitatea si claritatea lasa de dorit
- nu au microfon suplimentar pentru reducerea zgomotului
- nu au senzor magnetic
- faza cu Glonass de la MTK 6589 este un bluf pentru ca n-am auzit de la nimeni ca l-a utilizat ,
- nu au buton de "home"
- in general camerele foto cu toate ca sunt de 13 Mpx , sunt de proasta calitate
- display-ul nu este Gorilla Glass la niciunul
- difuzoare de proasta calitate , sunetul se aude infundat si incet ,
- plastic de foarte proasta calitate , am vazut recent un francez pe Youtube care face un review la o clona frumusica de HTC si flamband scurt capacul pur si simplu l-a spart , a urmat desigur acel binecunoscut "o-la-la" si un chicotit scurt de ras dupa care si-a urmat recenzia .
- majoritatea nu au hot-spot
   Plusuri :
- PRET ,
- performante (MTK 6589 - quad performant , mai putin energofag decat cele pe Arm 9)
- sunt destule care ofera in pachet  doua baterii , folie display , husa , cover etc
- lb romana la majoritatea
- 3G pe 800;900 si 2100 la toate
   Minusuri :
- lipsa unei comunicari corecte si reale cu partenerul chinez , ba nu stie engleza , ba este lapidar in raspunsuri , ba iti raspunde la altceva si nu la intrebarea care i-ai pus-o
- vama si TVA aplicat aici , iesi relativ mai ieftin daca ti-l trimite prin curierat rapid si pune o valoare mai mica pe pachet
- tepele siturilor chinezesti . sunt ff putine serioase si de incredere dar si acelea mai dau chixuri pentru ca nu exista un real respect pentru cumparatorul din Romania dar mai ales volumul mic de vanzari al fiecaruia pune in dificultate aprovizionarea cu tel originale , sigilate si noi .

    Plata trebuie facuta obligatoriu prin PayPal din considerente de siguranta . Sub nici o forma plata prin Escrow , Western , card sau cont bancar !!!
Personal ma folosesc de  un S3 si am ajuns la concluzia ca este mult prea scump pentru ce stie sa faca (50% din ce stie sa faca este extraordinar dar inutilizabil in folosirea cotidiana si plina de buguri) si cum arata (prea mult plastic) Vreau sa trec la unul chinezesc pentru care banii dati sunt in concordanta cu aparatul si in plus este dual sim ceea ce ma scuteste de caratul a doua telefoane . Eu as opta acum , astazi , pentru , in ordine : Lenovo S920 , Zopo C2 sau Neo N003 ( deci ceva pana in 300 de $ ) . Zopo are alt OS dar se poate scrie androidul 4.2.1 de pe Zopo 980 de pe -www.needrom.com- (idem si pentru celelalte)

ok

Edited by muppetz, 12 May 2013 - 03:36.


#8
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
La cateva intrebari ai raspuns singur.
Avantajul ZTE V987 in fata celor enumerate este dat de baterie - 2500mAh - apoi, tehnologia OGS (One Glass Solution) pentru ecran - imagine mai clara si mai luminoasa si 3G - UMTS 900 / 2100 MHz. La acestea adaug brandul fabricantului (ZTE este unul dintre concernurile de telefonie mobila si telecomunicatii ce activeaza pe piata de peste 10 ani), dezvoltarea viitoare de softuri, gasirea cu mai mare usurinta a acesoriilor si eventualelor piese.
Nu poti compara ZTE, Huawei, Lenovo, care au in spate mii de angajati, o mare experienta, vanzari semnificative, putere financiara, cu marci de genul Jiayu, iOcean sau Neo. Multe dintre aceste firmulite de nisa promit marea cu sarea dar au foarte mari intarzieri in livrarea produselor. De pilda Jiayu G4 trebuia sa apara din februarie, foarte multi oameni l-au platit (presale) si nimeni nu l-a primit...
Cateva dintre telefoanele indicate de tine sunt single sim, nu dual sim. De pilda Newman (Freelander i30) sau Lenovo K900, Huawei Ascend D2, ZTE Grand S. Lenovo K900 va fi un best seller, dar la un pret ce va sari de 500$. Trebuie sa fie lansat oficial in cateva zile...
Singurul telefon pe care l-as lua in discutie versus ZTE V987 este Lenovo S920. Din start trebuie sa spun ca apreciez foarte mult aceasta marca, trecandu-mi prin mana perioade de timp mai lungi ori mai scurte A789, P770, A660, P700. Pentru mine dezavantajul lui S920 este dat de dimensiunile mai mari, bateria mai mica, display-ul mai mare (5,3 inch) la aceeasi rezolutie si 3G doar la 2100... Suficiente motive ca sa aleg tot ZTE V987.
Urmaresc piata quad core-urilor MTK65589 de la primele lansari (decembrie 2012) si asteptam, dupa avalansa de firmulite de garaj, sa vad marii producatori. Acestia s-au lasat destul de mult asteptati si de putin timp au venit cu cateva modele insa neconvingatore ca performante. Probabil ca inca mai testeaza piata.

#9
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
O prezentare a continutului pachetului in filmuletul urmator: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7NHG7JvkHzE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In cutie sunt telefonul si bateria aferenta, incarcator, cablu de date, casti si adaptor de priza european.

#10
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Dupa cautari pe mai multe site-uri si intrebari adresate vanzatorilor, pentru a mi se confirma ca modelul e pe stoc, l-am comandat astazi, de aici http://dx.com/p/zte-...te-black-205190
Am gasit si case protector la un pret bun aici: http://www.ebay.co.u...984.m1497.l2649
Acum le astept sa soseasca.
Pe unele pagini de net denumirea completa a telefonului este ZTE Grand X Quad V987.

Attached Files



#11
bombonel3221

bombonel3221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 23.02.2006
Dar de ce nu ai luat de pe etotalk: www.etotalk.com/zte-v987-android-41-mt6589-quad-core-12ghz-dual-sim-50-inch-hd-1g-ram-80mp_p3668.html sau www.tmallbox.com/mobile-phone/14917-mtk6589-zte-v987.html .
Vad ca sunt mai ieftine.

Intreb doar ca vreau sa imi iau si eu un V987 dar de pe tmallbox, ca e mai ieftin acolo. Stii ceva despre aceste siteuri?

Multumesc,
Daniel

#12
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Pentru ca de pe etotalk mi-am luat teapa iar tmallbox nu mi se pare un site de incredere. Prefer sa dau cativa dolari in plus dar sa fiu sigur ca pachetul este trimis repede si ca in el nu se afla altceva. Inainte de a comanda este bine sa va interesati cu privire la seriozitatea site-ului, apoi luati legatura cu ei pentru a verifica disponibilitatea.
Comerciantii mai rasariti au cateva bucati din modelele cele mai solicitate pe stoc, ceilalti nu au nimic - incaseaza banii, asteapta sa mai adune cateva cereri si lanseaza comanda catre fabricant... Daca aparatul exista in stocul lor fizic il vor trimite in 2-3 zile lucratoare, altfel in 8-12 zile sau chiar mai mult... Sau niciodata, ca la Etotalk...
Chinezii raspund cu mare intarziere la intrebarile adresate pe e-mail - dupa 2-5 zile. Si acesta poate fi un criteriu de seriozitate.

La Etotalk pretul este fara transport, pe care cer foarte mult.
Sa va spun cum decurg lucrurile la ei - lansezi comanda, faci plata. Primesti pe mail confirmarea aproape instantaneu. Dupa 2 zile iti vor trimite un e-mail prin care te instiinteaza ca ei se gandesc la client si ca este bine sa platesti si softul lor MODROM, soft destul de slabut care nu-ti permite sa faci back-up sau sa instalezi un alt ROM (am patit aceasta si eu si multi altii care au comandat Lenovo P770). Totodata iti trimit si factura electronica pentru plata a 5$ acest MODROM. Le raspunzi ca nu vrei. Dupa doua zile insista in prostie cu tot felul de blabla-uri pana cand sictirit le trimiti 5$ pe softul lor...
Dupa alte 2 zile iti multumesc si spun ca vor expedia produsul in 48 ore. Astepti 72 ore si le scrii... Evident ca-ti raspund dupa vreo 3 zile cu niste scuze inutile. Mai trec 2-3 zile si primesti in sfarsit un traking number. Apoi intri pe site-ul Singapore Post unde constati ca telefonul tau se odihneste. Si iar se odihneste, vreo 2 saptamani - asta daca ai noroc sa nu fie Craciun, Anul Nou sau Noul An Chinezesc, atunci cand nimic nu se misca doua sapatamani...
Si uite asa se implinesc 45 de zile de cand ai platit. Deschizi caz pe PayPal, in care arati ca pachetul tau e inca la posta din Singapore si ca-ti vrei banutii inapoi. Comerciantul te trateaza cu dispret, refuza si cu "judecata" PayPal vei primi inapoi banii (mai putin vreo 110 lei din cauza diferentelor de curs valutar, a comisioanelor bancii si ale PayPal) dupa ce au trecut 70 de zile. Asadar, inca odata, evitati Etotalk.

Edited by V_i_c_t_o_r, 20 May 2013 - 19:27.


#13
bombonel3221

bombonel3221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 23.02.2006
Ok. E bine de stiu. Eu comand frecvent din China deobicei de pe dx, focalprice si cateva siteuri cu piese pentru telefoane.
Sincer, m-am gansit ca asa se procedeaza, dupa ce se dai comanda, chinezul merge la depozit, ia produsele si le expediaza.
Deocamdata mai astept, poate mai scade si pretul. Eu mai sunt curios cum o sa fie la vama si daca va fi nevoie sa platesti ceva.
Te rog sa ne tii la curent cu situatia comenzii. Posted Image


L.E. se pare ca ai avut dreptate cu tmallbox: www.tmallbox.com/forum/forum.php?mod=viewthread&tid=63 exact cum ai patit si tu.

Edited by bombonel3221, 20 May 2013 - 20:27.


#14
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postbombonel3221, on 20 mai 2013 - 19:58, said:

Eu mai sunt curios cum o sa fie la vama si daca va fi nevoie sa platesti ceva.
Cum cetateanul din Romania este la cheremul functionarului, am optat pentru varianta mai prietenoasa cu cetatenii contribuabili, respectiv Bulgaria. Telefonul se va duce direct in Bulgaria, la un amic ce si-a mutat afacerea acolo (tva 20%, impozit 10%, birocratie mai putina). Acolo nu te cauta si-n c.. ca sa te taxeze la rupere... Cum el se duce de 2-3 ori pe saptamana la Ruse, nu-i o problema.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Daca stiai dinainte, si mai puteai astepta il puteai lua de pe dualsim.ro.
Pentru clientii existenti il au la ~1400RON, si pentru restul la 1480 RON, gata rootat.

#16
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Probabil. Numai ca, din cauza unor experiente nefericite, nu cumpar de la astfel de "magazine" din Romania.

#17
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Foarte intereasant telefonul.
Pare un candidat bun pentru inlocuirea lui Lenovo A750 care ma cam supara cu blocajele. Nu prea ma incinta faptul ca are spatele alb dar as putea trece peste acest lucru credPosted Image
Victor, asteptam detalii dupa ce il primesti. Ce ROM vrei sa-i pui?

#18
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Nici eu nu sunt foarte incantat de spatele alb dar astept sa vad concret ce fel de alb este... Pana nu-l voi tine in mana nu ma pot pronunta. Oricum, am comandat si un case-protector negru care ii va acoperi spatele.
Voi merge pe rom-ul fabricantului pe care voi instala Magazinul Play si il voi roota.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate