Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Experimente si cercetari legumicole

- - - - -
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#163
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Dupa cateva saptamani bune de experimentare a rasadurilor de balcon in cutii de plastic transparent, am constatat cu surprindere ca nu necesita udare!
Cateva detalii:
Rasaduri repicate la paharele de unica folosinta, crescute in tavite alveolare la plaja cu neoane, cand le-am mutat 'la rece' le-am pus un cm de apa+ingrasamant lichid 'prin subirigare'...
De atunci, nivelul s-a mentinut cvasi-constant, si-au focut un microclimat propriu, ce se evapora se recondenseaza si se recircula!
Nu ma asteptam...

#164
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
odata cu plantarea in solar am pastrat cateva fire de tomate de rezerva. Asta pentru a avea cu ce sa înlocuiesc daca apar coropisnitele. Nu a fost cazul asa ca am pus trei dintre ele in peturi de 5litri. In momentul asta acestea trei arata foarte bine si sunt la a doua inflorescenta, iar surioarele lor plantate în pământ sunt la prima inflorescenta si par chinuite de frig.
Explicatie: Temperaturile mai mari la rădăcina stimulează cresterea plantei.
Pământul nu depăseste 16℃, dar substratul din peturi se incalzeste la peste 20℃.

#165
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
gurule, eu zica ca merita cateva saptamani de asteptare.

Unii au asteptat chiar ceva mai mult, adica 53 de ani.

#166
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Cand am inceput experimentul, eram oarecum cu inima stransa, ma asteptam la tot ce ar fi putut fi mai rau...dar la barza chioara-i face Dzeu cuib...succes total! (Sau norocul prostului/incepatorului?)
In cel mult doua saptamani vor incepe sa 'aterizeze' direct in campie!
:)
Bine crescute, sanatoase si 'calite'!
Cu putin noroc, in iunie mananc rosioare din productia proprie...
:)

#167
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Sa nu subestimezi niciodata plantele. Au 3.3 miliarde de ani avans fata de stramosii nostri, primatele.

P.S. Daca si tu esti incepator, eu sunt barza. Si nu uita, ca testul numit "barza" baga in sperieti o anumita jumatate a planetei.
Insa poti sa dai o bere: nu faci parte din acea jumatate.

Edited by jumborom, 06 April 2014 - 23:26.


#168
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
La capitolul solarii...sunt cum am zis!
Oricum, experimentul e interesant si mi-a iesit!...aviz amatorilor!
:)

#169
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Vreau sa-mi construiesc ceva asemanator in curte la mine din policarbonat. Aveti idee daca policarbonatul transparent e ok pentru sera? sau impiedica din lumina.
Aici linkul

#170
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Inventiile romanesti cu aplicativitate agro-alimentara
la Salonul International al Inventiilor, Tehnicilor si Produselor Noi de la Geneva


http://gazetadeagric...-la-geneva.html

Edited by meganedoi, 09 April 2014 - 13:16.


#171
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
# Soiuri altoite pe portaltoi profesionist (comparatie cu plantele nealtoite ale acelorasi soiuri)

La sfarsitul lui martie am altoit 30 de plante de tomate din soiurile primite de la prietenii Claudia, Laum, Bybanu, Bilti + Marbena pe un portaltoi produs de un nume mare din top 3 producatori de seminte profesionale. Nu spun numele. Firma importanta. Posted Image

Tehnica de altoire a fost copulatia simpla

Materiale folosite:
- clipsuri pentru altoit,
- lama pentru barbierit,
- cutie transparenta inalta cu capac transparent
- spirt pentru dezinfectarea suprafetelor, materialeor, degetelelor etc
- servetele si alte maruntisuri

Ziua 1 (sau noaptea 1 Posted Image) - 24 mar 14

Attached File  11 24mar z1.jpg   331.32K   80 downloads  Attached File  12 24mar z1.jpg   339.79K   77 downloads



Ziua 3 - 27 mar 14

Attached File  21 27mar z3.jpg   274.82K   71 downloads   Attached File  22 27mar z3.jpg   236.04K   67 downloads



Ziua 11 - 04 apr 14

Attached File  31 4apr z11.jpg   269.66K   65 downloads   Attached File  32 4apr z11.jpg   228.25K   70 downloads



Ziua 16 - 09 apr 14

Attached File  41 9apr z16.jpg   304.33K   68 downloads   Attached File  42 9apr z16.jpg   285.46K   65 downloads


Rata de succes este de 87% (26 altoiri reusite din totalul de 30 plante altoite). Mai am totusi o plantuta cu probleme de sudare intre altoi si portaltoi. Sudura a prins pe ~ 40% din suprafata totala a sectiunii suprapuse. S-a intamplat asa pentru ca am facut greseala de a scoate clipsurile atunci cand am pierdut patru plante crezand ca strangerea clipsurilor stranguleaza circulatia sevei spre altoi. In fine, planta se straduiste sa fie ok, dar ma astept sa se franga destul de usor la locul altoirii.

Concluzii:
# nu este o treba usoara
# necesita urmarirea atenta a evolutiei plantelor si mentinerea unui echilibru cat mai bun intre hidratare, iluminare si aerisire
# pentru a avea control
- fie iti iei ajutoare care sa iti supravegheze plantele cat esti plecat
- fie iti iei concediu de odihna agrolegumicola
- fie programezi lucrurile astfel incat perioada critica sa pice in weekend
(la mine a fost o combinatie intre ajutor si weekend).

Ieri seara am mai facut alte opt altoiri folosind si tehnica altoirii in despicatura.

Seria asta a fost facuta cu plantele care erau prea mici pentru a fi altoite cu doua saptamni in urma. Le-a venit randul acum si se pare ca se simt destul de bine in cutia de plastic. Le urmaresc indeaproape si voi incepe sa le aerisesc... exact in weekend Posted Image

S'avem spor la somn

M

Edited by meganedoi, 11 April 2014 - 00:12.


#172
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Chiar aseara ma gandeam la finalitatea experimentului tau Megane.
Ce alta solutie vezi in afara de clipsuri de altoit (de care nu am) sa prinzi plantulele intre ele?
Vreau sa altoiesc pepeni verzi pe tigva anul asta si sa las si cateva fire nealtoite sa vedem diferenta - hibrizii Adam F1 si Varda F.
Oare o fi buna o anumita tigva?

#173
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Pelops F1.

#174
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pentru pepeni se folosesc niste clipsuri foarte asemanatoare cu carligele de rufe. Eu am folosit clipsuri din silicon. Merg si furtunase tăiate la dimensiuni potrivite.

#175
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
M-ai dat gata. Din astea comune nu sint bune?
Ca nu am portaltoi de tigva hibrid. Am seminte de tigve de mai multe feluri dar comune.
Anul trecut una de se cheama Canonball a facut o radacina de nu o puteam smulge si a parut absolut indiferenta la intemperii si miscoricii de prin sol. Eu la aia ma gandeam ca portaltoi....
Ce zici?
Megane, Mi-ai dat o idee grozava - un tub de perfuzie sectionat cred ca ar merge brici....

Edited by Bybanul, 11 April 2014 - 08:12.


#176
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Carligele trebuie sa fie din plastic

#177
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Foarte frumos, asteptam si eu continuarea experimentului :) probabil ca ai si lot martor, sa ne tii la curent cu evolutia lor, daca tot le-ai facut vedete... trebuie sa le vedem transformarea pana la final.
E bine sa ai timp de joaca :)

#178
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@bybanu, Iti trebuie furtune cu diametre diferite si grosimea de minim 2mm.

@laum, am timp noaptea. Am facut a 30a altoire la 4 dimineata. Le vom observa in paralel cu lotul martor desigur

Edited by meganedoi, 11 April 2014 - 08:42.


#179
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013

View PostBybanul, on 11 aprilie 2014 - 08:11, said:

M-ai dat gata. Din astea comune nu sint bune?
Ca nu am portaltoi de tigva hibrid. Am seminte de tigve de mai multe feluri dar comune.
Anul trecut una de se cheama Canonball a facut o radacina de nu o puteam smulge si a parut absolut indiferenta la intemperii si miscoricii de prin sol. Eu la aia ma gandeam ca portaltoi....
Ce zici?
Megane, Mi-ai dat o idee grozava - un tub de perfuzie sectionat cred ca ar merge brici....

Nu merge cu orice portaltoi pentru ca ia gustul aceluia.

#180
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013

View Postalmadan, on 11 aprilie 2014 - 10:57, said:


Nu merge cu orice portaltoi pentru ca ia gustul aceluia.
Minunat. Pai bine ca am intrebat ca puneam ca barza bunatate de hibrizi si mancam pepeni verzi cu gust de tigva - cum o mai fi si ala da prea bun nu are cum sa fie ca il haleam deja......

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate