Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Crimele Papismului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#1
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
http://www.catehetic...mele-papismului
Erezii Papale - Crimele Papismului

Alterările dogmei au adus după sine, cum era și firesc, alterări și în moralitatea Creștinismului apusean și au condus Papismul la săvârșirea unor fapte pe care istoria le-a caracterizat drept criminale.
Ele nu constituie simple cazuri de abatere sau greșeli personale ale unor reprezentanți ai lui, ci decurg din structura lui statală și din învățătura lui eretică.
Câtă vreme ,,Biserica” Apuseană va rămâne stat, mai ales cu tendințe sociopolitice dominante și câtă vreme va persista asupra dogmei privind satisfacerea dreptății divine, nu va înceta să se repete tristul ei trecut.

Prima pagină neagră a Papismului au scris-o Cruciadele. Din 1005 până în 1270, sub pretextul eliberării Sfintelor Locuri și cu scopul ascuns de a supune răsăritul creștin, Scaunul papal a organizat, în colaborare cu principii apuseni, opt cruciade. La ele au participat grosolanii și fanaticii ,,ostași ai lui Hristos”, care în drumul lor omorau, profanau, disrugeau totul.
Amintim numai că în 1099, atunci când aceste hoarde barbare au ocupat Ierusalimul, au junghiat 70.000 de saracini și i-au ars pe evrei în singaoga lor. De asemenea, în 1204 au măcelărit Constantinopolul și au distrus monumente de o neprețuită valoare culturală, păgubind iremediabil cultura universală.


A două pagină neagră a Papismului a scris-o Inchiziția, care ocoperă unul dintre capitolele cele mai îngrozitoare ale istoriei universale. Ea a dus mii de oameni la chinuri și la foc. A adus groază și teroare peste state întregi. A indentificat Creștinismul în conștințele popoarelor cu neomenia și lipsa de libertate. În sfârșit, ,,a fost premergătoarea ororilor săvârșite de Revoluția Franeză (1789), ale Revoluției Bolșevice (1917) și ale crimelor fascismului și nazismului”.
A fost întemeiată, așa cum am amintit, în secolul al XII-ea ca să sprijine stăpânirea papală în Occident. Victimele ei au fost diferiți eretici, necredincioși, vrăjitori, oameni de alte credințe și în general, cei incompatibili cu sistemul papal sau ipoteticii lui adeversari.
Inchizitorii erau de obicei monahii dominicani, care aveau dreptul să supună pe cei suspecți la chinuri aspre spre a-i constrânge să-și mărturisească vina. Se prevedeau pedepse proverbiale pentru asprimea lor. Biciuirea în public, temniță pe viață, confiscarea averii, moarte prin foc. Faimoase erau ceremoniile publice de ardere a victimelor, pe care le numeau Fapte de credință, la care participau și clericii.


Altă crimă a Papismului, săvârșită în ultimii ani, a fost participarea activă a acestuia la genocidul sârbilor. Este vorba despre Holocaustul Balcanic, despre care istoricii occidentali intenționat nu pomenesc nimic până astăzi.
În 1941 puterile naziste și fasciste ale vremii susținute de papa Pius al XII-lea rup o parte din Iugoslavia și formează statul independent Croația, în care instaurează regimul filonazist ale lui Ante Pavelici.
Arhiepiscopul papistaș Aloijio Stepinats al Zagrebului și Pavelici organizează exterminarea sârbilor ortodocși, a puținilor evrei și țigani din țară, pentru ca Croația să devină un stat papal omogen.
Grupuri de naționaliști croați fanatici (ustași), cu participarea activă a clerului papal, se dedau la masive măceluri și execuții, închideri în lagăre de concentrare, deportări, distrugerea sfintelor biserici, trecere la papism cu forța și alte multe bestialități. În decurs de patru ani (1941-1945) din 2.300.000 de sârbi ortodocși au fost omorâți mai mult de 1.500.000, iar 250.000 au fost trecuți cu sila la papism. Sârbii care au rămas au continuat să trăiască un regim de constrângere și groază.


În 1998, papa Ioan Paul al II-lea a validat în mod solemn aceste crime, proclamându-l ,,sfânt” al ,,bisericii”. Apusene pe instigatorul lor, cardinalul A. Stepinats!
În aceeași vreme Vaticanul era primul care acționa din culise pentru destabilizarea Balcanilor, la împărțirea Iugoslaviei, la crimele occidentului ,,civilizat” săvârșite spre pierzarea ortodocșilor sârbi. Amintim numai mesajul pe care l-a adresat papa, în 1992, diplomaților străini adunați la Vatican: ,,Dezarmați-i pe sârbi sau înarmați-i pe musulmani!” Se vede că Roma nu și-a schimbat până astăzi nici metodele, nici comportamentul, cu toate mobilizările internaționale pacifiste ale ,,Sfântului Scaun” și în pofida fățarnicelor scuze ale pontifului roman.


Catalogul crimelor vechi și noi ale Papismului este mare. Este dureros de spus, dar dacă se va scoate masca religioasă a Vaticanului, se va descoperi o organizație lipsită de scrupule.

#2
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
da, pentru ca papii sunt anticristi.

iar Institutia papala este Anticristul.

#3
Narcotango

Narcotango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.12.2012

View PostTinkerbelle, on 06 mai 2013 - 11:14, said:

http://www.catehetic...mele-papismului
Erezii Papale - Crimele Papismului
...
Un site ortodox ți se pare o sursă obiectivă cu privire la catolicism? :D

#4
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostNarcotango, on 06 mai 2013 - 11:31, said:

Un site ortodox ți se pare o sursă obiectivă cu privire la catolicism? Posted Image

dar cartea de istorie, ti se pare o sursa obiectiva?

nu ai invatat despre papi, niciodata?

#5
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostNarcotango, on 06 mai 2013 - 11:31, said:

Un site ortodox ți se pare o sursă obiectivă cu privire la catolicism?
Măi Narco dragă, oricât mi-ai fi de simpatică ( Posted Image ), scepticismul tău în legătură cu obiectivitatea sursei nu este justificat.
Informațiile, prezentate operativ într-un limbaj accesibil, clar și concis, sunt bazate pe fapte reale.

#6
Narcotango

Narcotango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.12.2012

View Postblueday, on 06 mai 2013 - 11:34, said:


dar cartea de istorie, ti se pare o sursa obiectiva?

nu ai invatat despre papi, niciodata?
O carte de istorie în care aș citi că papa e anticristul categoric nu mi s-ar părea o sursă credibilă.

Ba da.

#7
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostNarcotango, on 06 mai 2013 - 11:31, said:

Un site ortodox ți se pare o sursă obiectivă cu privire la catolicism? Posted Image

cine e mai critic si obiectiv decat un dusman?

In pregatire : opinia white power despre emigrantii musulmani, opinia site-urilor musulmane despre evrei, si un articol al Ku-Klux-Klan despre integrarea negrilor in societate. :D

#8
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostNarcotango, on 06 mai 2013 - 11:40, said:

O carte de istorie în care aș citi că papa e anticristul categoric nu mi s-ar părea o sursă credibilă.

Ba da.

aia e concluzia ce o tragi tu, ca institutia papala, una ABOMINABILA, este anticristica.

Narcotango, te cam dai la narcotice si alcooale, asa-i?

Edited by blueday, 06 May 2013 - 11:44.


#9
Ma_ria

Ma_ria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.04.2013

View PostTinkerbelle, on 06 mai 2013 - 11:14, said:

la crimele occidentului ,,civilizat” săvârșite spre pierzarea ortodocșilor sârbi. Amintim numai mesajul pe care l-a adresat papa, în 1992, diplomaților străini adunați la Vatican: ,,Dezarmați-i pe sârbi sau înarmați-i pe musulmani!”

Se vede că Roma nu și-a schimbat până astăzi nici metodele, nici comportamentul, cu toate mobilizările internaționale pacifiste ale ,,Sfântului Scaun” și în pofida fățarnicelor scuze ale pontifului roman.

Eu nu pot uita asta.

Resurse sunt peste tot. Dar sunt destui ignoranți, care, și dacă le pui în față devezile, își astupă urechile și-și închid ochii, deliberat, ca nu cumva să știe ceva.

Atunci când această instituție va avea iar legea de partea ei, aceste fapte și crime se vor repeta la scară largă, și nu doar pe alocuri, cum este acum, iar Inchiziția va fi repusă la lucru (n-a fost niciodată desființată)  Toate acestea într-un viitor nu prea îndepărtat, chiar înainte de sfârșit. Nu cred că este întâmplător că acum a fost ales ca papă un iezuit.

#10
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postpierre_de_timp, on 06 mai 2013 - 11:40, said:

cine e mai critic si obiectiv decat un dusman?
Te înşeli, mon ami...catolicii şi ortodocşii nu sunt duşmani, ci fraţi întru Hristos. Iar fraţii se mai ceartă între ei. :)

#11
Narcotango

Narcotango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.12.2012

View PostTinkerbelle, on 06 mai 2013 - 11:38, said:

Măi Narco dragă, oricât mi-ai fi de simpatică ( Posted Image ), scepticismul tău în legătură cu obiectivitatea sursei nu este justificat.

Informaţiile, prezentate operativ într-un limbaj accesibil, clar şi concis, sunt bazate pe fapte reale.
Eu zic s-o lași mai moale cu de-astea.

Informațiile din site sunt prezentate de pe poziții partizane. Ca și cum un comunist ar scrie despre crimele capitalismului, mă-nțelegi. Papalitatea a însemnat în istorie mai mult decât inchiziție și cruciade. Informațiile alea sunt prezentate în așa fel încât să cimenteze convingerea ortodoxului credincios că biserica lui e aia bună și credința lui aia corectă deoarece, iată, papiștii au făcut și au dres, deci catolicismul e rău. Dar am impresia că ăsta e alt topic deschis cu intenția de a arunca lături în ceva, acu o fi venit rândul catolicismului.

#12
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
[ http://www.angelfire.com/la2/prophet1/images/popekiss.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ce magar poate sa fie papa, adica pupi Coranul, dar lasi pe tinerii catolici sa omoare musulmani.

IPOCRIZIE !

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postblueday, on 06 mai 2013 - 11:50, said:

ce magar poate sa fie papa, adica pupi Coranul, dar lasi pe tinerii catolici sa omoare musulmani.

Cum adica "lasi pe tineri"? Trebuia sa-i inchida, sau cum?

#14
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postedy_wheazel, on 06 mai 2013 - 11:52, said:


Cum adica "lasi pe tineri"? Trebuia sa-i inchida, sau cum?

ADICA?

nu este papa cel care invata si are calitatea de INFAILIBILITATE ex-caetedra? adica atunci cand invata?

#15
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostNarcotango, on 06 mai 2013 - 11:48, said:

Eu zic s-o lași mai moale cu de-astea.

Informațiile din site sunt prezentate de pe poziții partizane. Ca și cum un comunist ar scrie despre crimele capitalismului, mă-nțelegi. Papalitatea a însemnat în istorie mai mult decât inchiziție și cruciade. Informațiile alea sunt prezentate în așa fel încât să cimenteze convingerea ortodoxului credincios că biserica lui e aia bună și credința lui aia corectă deoarece, iată, papiștii au făcut și au dres, deci catolicismul e rău. Dar am impresia că ăsta e alt topic deschis cu intenția de a arunca lături în ceva, acu o fi venit rândul catolicismului.
Eu îţi propun să te relaxezi.

Ce să-ţi zic dragă, în sec. 21 am şansa, privilegiul, să îmi stabilesc singură sursele de informare. Oricum la final, informaţia care ajunge la mine e tot una modificată, interpretată, modelată. Deci subiectivă. Că nimeni nu poate fi obiectiv în absolut toate cazurile.
N-ai decât s-o vezi ca pe o "aruncare cu lături", e problema ta. Pentru mine libertatea de exprimare este un drept inalienabil, un drept care s-a câştigat cu sânge, suferinţă şi umilinţe.

#16
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
faptul cum toata lumea catolica aclama pe papa ca pe un zeu, este observabil cu privirea !

#17
Narcotango

Narcotango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.12.2012

View PostTinkerbelle, on 06 mai 2013 - 11:58, said:

Eu îţi propun să te relaxezi.

Ce să-ţi zic dragă, în sec. 21 am şansa, privilegiul, să îmi stabilesc singură sursele de informare. Oricum la final, informaţia care ajunge la mine e tot una modificată, interpretată, modelată. Deci subiectivă. Că nimeni nu poate fi obiectiv în absolut toate cazurile.

N-ai decât s-o vezi ca pe o "aruncare cu lături", e problema ta. Pentru mine libertatea de exprimare este un drept inalienabil, un drept care s-a câştigat cu sânge, suferinţă şi umilinţe.
Desigur. Mă fascinează asocierile de forum - ba cu creștinii împotriva islamului, ba cu neoprotestanții și ortodocșii împotriva catolicismului, ba cu ateii împotriva creștinismului ...

Cât patos. Bon, să rămânem în subiect. Acu ai arătat că ești de acord cu fracțiunea ortodoxă și cu cea neoprotestantă care din motive istorice și dogmatice au ură pe catolici. Mai departe ce dorești să ne transmiți?

#18
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postblueday, on 06 mai 2013 - 11:54, said:

nu este papa cel care invata si are calitatea de INFAILIBILITATE ex-caetedra? adica atunci cand invata?

Si le-o zis papa la aia sa-i omoare pe musulmani?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate