Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Placare cu Cupru si procesul de stanare.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

AMAN_SER

AMAN_SER

Senior Member

• Grup: Senior Members
Am deschis acest subiect datorita importantei lui pentru hobbysti si amatori ai electronici.  Momentan majoritatea electronistilor care isi fac singuri cablajele se confrunta cu urmatoarele probleme.

1) Stanarea cablajului, proces folosit pentru acoperirea suprafetelor de cupru care raman expuse. Desi se gasesc pe piata solutii acestea sunt scumpe si in cantitati mici.

Intrebarea mea este: daca reusesc sa dizolv staniu intr-o solutie de acid sulfuric prin electroliza (presupun ca electroliza accelereaza procesul) staniul care se afla in solutie se va depune pe cupru cand acesta este introdus in solutia rezultata.
-------------------------------------------------
2) am reusit sa fac rost de o solutie de sulfat de cupru pe care am amestecat-o cu acid sulfuric, si am reusit sa plachez o bucata de cablaj.

Intrebarea este: ce se intampla cu solutia de sulfat de cupru si acid sulfuric in timp (mentionez ca atat catodul cat si anodul sunt tot din cupru), vreau sa stiu daca se pierde din solutia de sulfat de cupru sau din acidul sulfuric.

O ultima intrebare este, se poate obtine sulfatul de cupru prin electroliza intr-o solutie de acid sulfuric?
Sulfatul de cupru a fost interzis pentru agricultura si se gaseste foarte greu.

myshyk

myshyk

Guru Member

pe vremuri, foloseam solutie de fixator fotografic uzat, folosita in laboratoarele foto, pentru a arginta circuitele. Era cea mai usoara metoda.

wide

wide

Active Member

• Grup: Members
placarea cu cupru este o solutie foarte costisitoare dar si migaloasa in acelasi timp

au aparut mici routere cnc care prin aschiere iti fac cu ajutorul unui program orice fel de cablaj imprimat vrei. chiar pentru smd-uri

si nu te costa nici foarte mult

AMAN_SER

AMAN_SER

Senior Member

myshyk, on 05 mai 2013 - 21:06, said:

pe vremuri, foloseam solutie de fixator fotografic uzat, folosita in laboratoarele foto, pentru a arginta circuitele. Era cea mai usoara metoda.

Am gasit pe net niste fixator 500ml,  cam cata suprafata poate acoperii, si daca se poate mai multe detalii privind  manevrarea,  toxicitate etc. Multumesc.

wide, on 05 mai 2013 - 21:08, said:

placarea cu cupru este o solutie foarte costisitoare dar si migaloasa in acelasi timp

au aparut mici routere cnc care prin aschiere iti fac cu ajutorul unui program orice fel de cablaj imprimat vrei. chiar pentru smd-uri

si nu te costa nici foarte mult

Placarea va fi a gaurilor, ma intereseaza procesul de placare in mod deosibit pentru placile dublu placate. Si nu numai pe mine, ce obtin aici vreau sa transform intr-un tutorial pe aria de electronica, momentan eu fac cablajele prin metoda foto.

Routerele CNC costa foarte mult, si daca nu produci pentru cineva nu este rentabil sa investesti 1000$.

wide

wide

Active Member

AMAN_SER, on 05 mai 2013 - 21:17, said:

Am gasit pe net niste fixator 500ml,  cam cata suprafata poate acoperii, si daca se poate mai multe detalii privind  manevrarea,  toxicitate etc. Multumesc.

Placarea va fi a gaurilor, ma intereseaza procesul de placare in mod deosibit pentru placile dublu placate. Si nu numai pe mine, ce obtin aici vreau sa transform intr-un tutorial pe aria de electronica, momentan eu fac cablajele prin metoda foto.

Routerele CNC costa foarte mult, si daca nu produci pentru cineva nu este rentabil sa investesti 1000$.

din cate stiu ar exista o solutie argintata care se depune pe orice suprafata si asta chiar fara electroliza insa pentru trecerile metalizate cred ca e nevoie de ceva mai mult

Edited by wide, 05 May 2013 - 22:10.

AMAN_SER

AMAN_SER

Senior Member

wide, on 05 mai 2013 - 22:00, said:

din cate stiu ar exista o solutie argintata care se depune pe orice suprafata si asta chiar fara electroliza insa pentru trecerile metalizate cred ca e nevoie de ceva mai mult

Am reusit sa fac treceri metalizate insa nu l-a calitatea care doream insa am intampinat probleme din cauza guvernului, au scos de pe piata 2 substante de care am nevoie sulfatul de cupru si persulfatul de sodiu.

Pentru trecerile placate este nevoie doar de o substanta activatoare initial am folosit grafit insa nu este suficient de bun si ma gandesc sa folosesc o substanta pe baza de argint.

Nu prea ma descurc cu chimia atat de bine si nu stiu cam ce se intampla cu solutia de placare(sulfat de cupru si  acid sulfuric) ma refer la o perioada maxima de depozitare, numarul de folosiri  etc.

Edited by AMAN_SER, 06 May 2013 - 06:56.

myshyk

myshyk

Guru Member

la folosirea fixatorului, e obligatoriu folosirea unui fixator utilizat la developari foto, cu cat au fost developate mai multe fotografii, cu atat cantitatea de argint din solutie e mai mare.Se mai poate folosi clorura de argint, nu stiu daca se poate procura. Sulfat de cupru s-ar putea sa mai gasesti la vreo intreprindere vinicola, nu cred ca au renuntat complet la folosirea de ``zeama bordeleza`` la stropit via. Despre fixator, discuta cu un fotograf, el te poate ajuta  cu tot ce te poate interesa, inclusiv recuperarea argintului din solutia de fixator.

Edited by myshyk, 06 May 2013 - 07:50.

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

In general acopar toate traseele cu cositor.

AMAN_SER

AMAN_SER

Senior Member

myshyk, on 06 mai 2013 - 07:47, said:

la folosirea fixatorului, e obligatoriu folosirea unui fixator utilizat la developari foto, cu cat au fost developate mai multe fotografii, cu atat cantitatea de argint din solutie e mai mare.Se mai poate folosi clorura de argint, nu stiu daca se poate procura. Sulfat de cupru s-ar putea sa mai gasesti la vreo intreprindere vinicola, nu cred ca au renuntat complet la folosirea de ``zeama bordeleza`` la stropit via. Despre fixator, discuta cu un fotograf, el te poate ajuta  cu tot ce te poate interesa, inclusiv recuperarea argintului din solutia de fixator.

Ma tem ca toate solutiile de mai sus sunt greu de procurat sau scumpe, si va trebuii sa revin la intrebarile initiale, Adica se poate obtine sulfat de cupru prin electroliza in acid sulfuric cu electrozi de cupru, si acelasi procedeu si la staniu adica odata ce staniu ar ajunge in solutie se poate depune pe cupru.

edy_wheazel, on 06 mai 2013 - 07:59, said:

In general acopar toate traseele cu cositor.

Stiu ce zici edy dar metoda este destul de pedestra daca pot sa ii spun asa, vreau sa pun la punct un procedeu nu industrial dar macar la indemana, am ajuns in era smd urilor si au crescut pretentiile, acum hobbysti au mai mult de furca si cred ca ar merita sa tinem si noi pasul cu tehnologia.

AMAN_SER

AMAN_SER

Senior Member

Am gasit ceva pentru stanare insa nu sunt sigur, daca are cineva mai multe detalii (in special privind procurarea produselor in Romania) va rog...

Stannous Chloride 5 grams/liter
Sulphuric Acid (66 Be) 10 ml/liter
Thiourea 50 grams/liter

Apa trebuie sa fie  distilata

AMAN_SER

AMAN_SER

Senior Member

Se pare ca este posibil obtinerea sulfatului de cupru din acidul sulfuric si cupru.
http://en.wikipedia....per(II)_sulfate

Edited by AMAN_SER, 06 May 2013 - 11:16.

wide

wide

Active Member

sulfatul de cupru sau "piatra vanata" se gaseste pe toate drumurile ........... iar costul e acceptabil

nu are nici un sens sa va complicati cu extragerea din acidul sulfuric, un acid extrem de periculos si scump pe deasupra

AMAN_SER

AMAN_SER

Senior Member

wide, on 06 mai 2013 - 12:00, said:

sulfatul de cupru sau "piatra vanata" se gaseste pe toate drumurile ........... iar costul e acceptabil

nu are nici un sens sa va complicati cu extragerea din acidul sulfuric, un acid extrem de periculos si scump pe deasupra

Nu se mai gaseste, in 2007 a fost interzis exact acolo unde se gasea din belsug si aproape moca. In 2007 certificatul de omologare privind utilizarea si comercializarea sulfatului de cupru a expirat si autoritatile au profitat de ocazia aceasta si nu l-au reinoit.

Eu am descoperit treaba asta pe calea cea grea dupa ce am colindat pe la toate magazinele din oras care comercializau asa ceva

Edited by AMAN_SER, 06 May 2013 - 12:20.

wide

wide

Active Member

nu vreau sa fac reclama dar ma vad nevoit sa pun cateva link-uri:

http://www.okazii.ro...u-kg-a124923286

http://www.sulcup.ro/cuso4.php
http://www.e-chimica...-de-cupru-palet
http://www.e-chimica...sulfat-de-cupru
http://www.fipro.ro/...pru_pentahidrat

Edited by wide, 06 May 2013 - 12:43.

AMAN_SER

AMAN_SER

Senior Member

wide, on 06 mai 2013 - 12:42, said:

Corect, insa cine cumpara 25Kg  sau o tona sau 250 g la un pret absurd. Singurul loc unde se gaseste sulfatul de cupru la un pret decent este eBay insa trebuie sa iti faci cont si pe eBay si pe paypal.

Din cauza autoritatilor avem de furca si cu sulfatul de cupru si cu persulfatul de sodiu.

Ideia acestui topic este sa gaseasca o solutie la indemana, si dintre substantele enumerate mai sus ce-a mai importanta este persulfatul de sodiu pe care multi il prefera in locul clorurei ferice. Personal decat sa ma intorc la clorura ferica mai bine folosesc acizi.

Edited by AMAN_SER, 06 May 2013 - 13:08.

wide

wide

Active Member

AMAN_SER, on 06 mai 2013 - 12:55, said:

Corect, insa cine cumpara 25Kg  sau o tona sau 250 g la un pret absurd.

25lei pt un kg de sulfat e mult? ......... lol

cu cat vrei sa-l cumperi de pe ebay? cu 1E?

cat crezi ca o sa te coste transportul? dar vama? crezi ca o sa-l scoti mai ieftin de 25lei per kg? ....... lol

un link cu 17lei kg poate de data asta te multumeste pretul

http://www.magazinul...t-de-cupru.html

Edited by wide, 06 May 2013 - 13:31.

AMAN_SER

AMAN_SER

Senior Member

wide, on 06 mai 2013 - 13:23, said:

25lei pt un kg de sulfat e mult? ......... lol

cu cat vrei sa-l cumperi de pe ebay? cu 1E?

cat crezi ca o sa te coste transportul? dar vama? crezi ca o sa-l scoti mai ieftin de 25lei per kg? ....... lol

un link cu 17lei kg poate de data asta te multumeste pretul

http://www.magazinul...t-de-cupru.html

Exclus okazii, ma refeream la celelalte. Care vand la cantitati mari si ultima care vindea 250g cu 56 de lei.

Problema principala era una de chimie, ce se intampla cu solutia de sulfat de cupru si acid sulfuric in timpul electrolizei.

Da e buna ultima varianta desi ma mira ca vand, desi nu au dreptul cu atat mai putin pentru agricultura.

Edited by AMAN_SER, 06 May 2013 - 14:15.

wide

wide

Active Member

AMAN_SER, on 06 mai 2013 - 14:13, said:

Problema principala era una de chimie, ce se intampla cu solutia de sulfat de cupru si acid sulfuric in timpul electrolizei.

pana la urma pe tine ce te intereseaza? sa plachezi trecerile sau sa experimentezi doar de dragul de a experimenta?

pentru placare ai nevoie doar de sulfat de cupru ......... atat

AMAN_SER, on 06 mai 2013 - 14:13, said:

Exclus okazii, ma refeream la celelalte.

ala de pe okazii e tot magazin. daca ai fi citit ai fi inteles

esti cam ciudat, te incumeti sa cumperi de pe ebay de la mama draku, mult mai scump cu transport si vama cu livrarea la sfantu' asteapta dar nu si de pe okazii unde totusi ai posibilitatea de a verifica produsul si mai ales de al cumpara pe loc ....... no comment

Edited by wide, 06 May 2013 - 15:02.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate