Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Hristos a Inviat !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Χριστός ανέστη εκ νεκρών,
θανάτω θάνατον πατήσας,
και τοις εν τοις μνήμασι,
ζωὴν χαρισάμενος!

Christos anesti ek nekron,

thanato thanaton patisas,

ke tis en tis mnimasin,

zoin charisamenos!

Hristos a inviat din morti,
Cu moartea pe moarte, calcand,
Si celor din morminte,
Viata daruindu-le!

καλό Πάσχα!
Pasti Fericit!

#38
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

 mario_bril, on 05 mai 2013 - 09:59, said:

Χριστός ανέστη εκ νεκρών,
θανάτω θάνατον πατήσας,
και τοις εν τοις μνήμασι,
ζωὴν χαρισάμενος!

Christos anesti ek nekron,

thanato thanaton patisas,

ke tis en tis mnimasin,

zoin charisamenos!

Hristos a inviat din morti,
Cu moartea pe moarte, calcand,
Si celor din morminte,
Viata daruindu-le!

καλό Πάσχα!
Pasti Fericit!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AYyMQWke4Z8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 EmaS, on 05 mai 2013 - 09:36, said:

Numai lor le urezi?
Cine mai celebreaza acum Pastele caci eu stiu ca ceilalti l-au avut pe 31 martie?
Daca m-am inselat, apoi imi cer scuze si le urez un Paste fericit tuturor celor care il celebreaza astazi.

Edited by Megs, 05 May 2013 - 10:11.


#40
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

 mario_bril, on 05 mai 2013 - 09:59, said:

Χριστός ανέστη εκ νεκρών,
θανάτω θάνατον πατήσας,
και τοις εν τοις μνήμασι,
ζωὴν χαρισάμενος!

Christos anesti ek nekron,

thanato thanaton patisas,

ke tis en tis mnimasin,

zoin charisamenos!

Hristos a inviat din morti,
Cu moartea pe moarte, calcand,
Si celor din morminte,
Viata daruindu-le!

καλό Πάσχα!
Pasti Fericit!

Ce inseamna cu moartea pe moarte calcand? Ori calca pe moarte ori daruia viata ori se insira cuvinte fara nici o noima?

#41
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 JayBird, on 05 mai 2013 - 16:34, said:

Ce inseamna cu moartea pe moarte calcand? Ori calca pe moarte ori daruia viata ori se insira cuvinte fara nici o noima?
Simplu. A biruit moartea spirituala, murind El insusi pe cruce. Posted Image

Edited by mario_bril, 05 May 2013 - 18:22.


#42
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 mario_bril, on 05 mai 2013 - 18:22, said:

Simplu. A biruit moartea spirituala, murind El insusi pe cruce. Posted Image
Numa pe aia spirituala...atunci cum aia a logicii a daruit viata celor din morminte?

#43
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Adevarat A Inviat!

#44
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

 mario_bril, on 05 mai 2013 - 18:22, said:

Simplu. A biruit moartea spirituala, murind El insusi pe cruce. Posted Image
<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.c...ed/bt1WoR-pYJM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

#45
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 EmaS, on 05 mai 2013 - 21:47, said:

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.c...ed/bt1WoR-pYJM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Hai ca deja o dati in alte laturi cu iepurasii vostrii.
In fiecare an nu-L respectati pe Dumnezeu de craciun in loc sa va aduceti de aminte de El, va aduceti de aminte de mos craciun.
In fiecare an de PASTI, nu paste (http://www.crestinor...sti-135514.html)
veniti cu inventia satanica a iepurasului pe toate ecranele, nestiind ce este acela PASTI si ca IISUS HRISTOS s-a rastignit pentru noi, pentru mantuirea noastra ci nu ca sa ne amintim mereu de iepurasul de pasti !!!
http://www.ortodoxis...l-de-pasti.html

#46
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

 loveparade, on 06 mai 2013 - 00:19, said:


Hai ca deja o dati in alte laturi cu iepurasii vostrii.
In fiecare an nu-L respectati pe Dumnezeu de craciun in loc sa va aduceti de aminte de El, va aduceti de aminte de mos craciun.
In fiecare an de PASTI, nu paste (http://www.crestinor...sti-135514.html)
veniti cu inventia satanica a iepurasului pe toate ecranele, nestiind ce este acela PASTI si ca IISUS HRISTOS s-a rastignit pentru noi, pentru mantuirea noastra ci nu ca sa ne amintim mereu de iepurasul de pasti !!!
http://www.ortodoxis...l-de-pasti.html
Doamne fereste,dar este doar un videoclip dragut pe care si eu l-am primit si am vrut sa vi-l trimit si voua.Cunosc foarte bine insemnatatea Invierii Domnului.

#47
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013
Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.

#48
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 mario_bril, on 05 mai 2013 - 18:22, said:

Simplu. A biruit moartea spirituala, murind El insusi pe cruce. Posted Image

ce e aia moarte spirituala? putea Isus muri spiritual? adica pacatos?

nu vezi ce tampenii debitezi !

#49
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 EmaS, on 06 mai 2013 - 07:05, said:

Doamne fereste,dar este doar un videoclip dragut pe care si eu l-am primit si am vrut sa vi-l trimit si voua.Cunosc foarte bine insemnatatea Invierii Domnului.

Nu te simti ofensata, nu esti tu autoarea videoclipului. Vreau doar sa spun ca pe an ce trece, aceste mari sarbatori isi pierd insemnatatea.
Ca nimeni nu mai stie ce sarbatorim defapt de Pasti si ce sarbatorim de Craciun.

#50
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

 loveparade, on 06 mai 2013 - 13:46, said:


Nu te simti ofensata, nu esti tu autoarea videoclipului. Vreau doar sa spun ca pe an ce trece, aceste mari sarbatori isi pierd insemnatatea.
Ca nimeni nu mai stie ce sarbatorim defapt de Pasti si ce sarbatorim de Craciun.
Deci eu chiar cunosc foarte bine si stiu ce sarbatorim ,nu Pastele ci Invierea Domnului Isus,insa l-am primit si asa am simtit sa vi-l trimit si voua.

#51
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Willigut, on 05 mai 2013 - 20:01, said:

Adevarat A Inviat!


Da este viu .



Demonstratia.


Si, daca n-a inviat Hristos, credinta voastra este zadarnica, voi sunteti inca in pacatele voastre, (1Cor.15:17)


Oricine ramane in El nu pacatuieste; oricine pacatuieste nu L-a vazut, nici nu L-a cunoscut. (1Ioan.3:6)

#52
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 EmaS, on 06 mai 2013 - 15:06, said:

Deci eu chiar cunosc foarte bine si stiu ce sarbatorim ,nu Pastele ci Invierea Domnului Isus,insa l-am primit si asa am simtit sa vi-l trimit si voua.
EmaS, nu mi-ai raspuns la intrebare si chiar sunt curioasa sa stiu raspunsul tau
Deci:

 Megs, on 05 mai 2013 - 10:11, said:

Cine mai celebreaza acum Pastele caci eu stiu ca ceilalti l-au avut pe 31 martie?


#53
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

 Megs, on 07 mai 2013 - 09:42, said:

EmaS, nu mi-ai raspuns la intrebare si chiar sunt curioasa sa stiu raspunsul tau
Deci:
Printre cultele neoprotestante care se pregătesc să celebreze Paştele şi care sunt recunoscute în România se numără baptiştii, adventiştii de Ziua a Şaptea, penticostalii, creştinii după Evanghelie şi biserica Evanghelică Română.

#54
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 EmaS, on 07 mai 2013 - 09:48, said:

Printre cultele neoprotestante care se pregătesc să celebreze Paştele şi care sunt recunoscute în România se numără baptiştii, adventiştii de Ziua a Şaptea, penticostalii, creştinii după Evanghelie şi biserica Evanghelică Română.

Eu am intrebat cine a celebrat invierea lui Isus duminica, 5 mai 2013 si nu cine se pregatesc sa celebreze Pastele.

Pfff, mai lasa copy/paste-ul Posted Image

http://stiri.tvr.ro/...tini_13741.html

Vezi ca articolul e din 11 aprilie si probabil anul trecut cand pastele a picat pe 15 aprilie Posted Image

Edited by Megs, 07 May 2013 - 10:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate