Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

cei mai buni mici

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#19
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
La Selgros/Kaufland etc. gasesti mici doar in Romania. Nu e chiar un produs european. Gasesti cevapcici, insa aia au cu totul alt gust.

#20
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007

 mihai!, on 04 mai 2013 - 00:08, said:

Nu ai tu acces in Irlanda , dar carnea de mici de la Godac este cea mai buna.

Confirm si eu, pasta de mici de la Godac e excelenta.

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006

 grouch, on 03 mai 2013 - 22:38, said:

in irlanda
cred ca ma las pagubas pana la urma ,oricum nu am incredere in mici ,mai bine sa ai halca de carne in fata, orice vietate ar fi
sau incerc cu cei de la cristim
ms mult pt opinii
mai bine...nu exista mici buni, pe care sa-i poti cumpara din hipermarketuri, sau de la mari producatori gen cristim. Selgros, Metro, Kaufland...etc, i-am incercat pe toti si sunt niste porcarii ordinare cu pretentii de mici. Daca vrei ceva asemanator si gustos, cauta pe la macelarii arabesti si/sau turcesti. Nu-s ca ai nostri, dar sunt buni.  In Romania, sanse sa gasesti mici adevarati doar la carmangerii de cartier.

#22
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Corect ! Magazinele mari folosesc din greu aditivi (E-uri) ca nu stiu exact cand si/sau cat vor vinde. Macelariile de cartier , cele care au autorizatie de a prepara semipreparate tocate, ai alte riscuri: sa fie alterat micul si bagat inca o data la framantat/tocat! Sau carnea din mic e "expirata", multe condimente ca sa mascheze gustul, mirosul!
Deci: cei mai buni mici  ii faci cu manuta ta chiar daca reteta e putin mai "elaborata".
PS: avem in oras un gratangiu renumit pt. mici lui dar a dat putin faliment pt. ca nu facea fata comenzilor a dat peste cap reteta lui Posted Image, are si macelarie proprie.

Edited by mihaiC1, 04 May 2013 - 12:31.


#23
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Eu n-am mai mancat mici adevarati de pe vremea lui Ceausescu. Ce cumparam azi cu denumire de "mici" nu au nici o treaba cu micii reali. O carne tocata ( facuta din nimicuri si resturi ) careia daca i-ai pune un pic de verdeata ar iesi chiftele. Daca gaseste cineva mici adevarati sa imi zica si mie de unde i-a luat.

#24
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
eu cred ca o sa fac homemade...dupa reteta din 1920...sa vad de unde gasesc ceafa de vita.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Rețetă de mici : www.e-retete.ro/retete/mititei-de-casa

#26
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
in cluj exista un magazin, "mititerie" sa ii spun asa:)) doar mici vinde.dar vinde cu miile. denumirea e "mici de someseni" .mai buni ca aia nu am mancat niciodata nicaieri.si sunt mare amator

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006

 gerbil, on 04 mai 2013 - 13:00, said:

Eu n-am mai mancat mici adevarati de pe vremea lui Ceausescu. Ce cumparam azi cu denumire de "mici" nu au nici o treaba cu micii reali. O carne tocata ( facuta din nimicuri si resturi ) careia daca i-ai pune un pic de verdeata ar iesi chiftele. Daca gaseste cineva mici adevarati sa imi zica si mie de unde i-a luat.
de unde esti?

#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 richelieu, on 04 mai 2013 - 10:38, said:

nu exista mici buni, pe care sa-i poti cumpara din hipermarketuri, sau de la mari producatori gen cristim. Selgros, Metro, Kaufland...etc, i-am incercat pe toti si sunt niste porcarii ordinare cu pretentii de mici. Daca vrei ceva asemanator si gustos, cauta pe la macelarii arabesti si/sau turcesti. Nu-s ca ai nostri, dar sunt buni.  In Romania, sanse sa gasesti mici adevarati doar la carmangerii de cartier.
Eu am exact aceeasi parere! (nu mai sunt mici buni)

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cred că de vină e carnea din care sunt preparați micii, nu rețeta. Eu am observat că sarmalele erau mult mai bune pe vremea lui Ceaușescu. Deci sarmalelele făcute de mine, cu aceeași rețetă sunt mai puțin gustoase, savuroase comparativ cu cele făcute pe timpuri. Cred că ar trebui să cumpăr carne de la țărani ca  să fie la fel de bune.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Da, poate fi si asta un motiv, in special in cazul micilor facuti cu carne de porc.

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am auzit că se importă la greu carne de porc din China. S-ar putea ca ăsta să fie motivul pentru care micii nu sunt așa gustoși. Alt motiv ar putea fi rasa porcului. Poate că fiecare rasă de porc are alt gust. Făceam o similitudine cu mieii care sunt foarte diferiti la gust și consistența cărnii, în funcție de rasă dar am auzit că depinde și de tipul  solului de pe care paște iarba.

#32
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Sau mai depinde si de concentrate, hormonii, furajele (a se citi vegetale crescute cu ingrasaminte, insecticide, ierbicide, pesticide...!) date animalului Posted Image de catre "tzaranul/fermierul roman"!

Edited by mihaiC1, 08 May 2013 - 12:13.


#33
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Incercati mititeii din carne de vita si oaie de la Dan Macelaru, din Drumul Taberei....
Mai e o macelarie cu mici ok pe la piata  Trapezului dar pentru mine este cam departe

#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Unde sunt astea exact?

#35
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Dan Macelaru este la intersectia b.dul Timisoara cu str.Romancierilor, iar p-ta Trapezului pe Theodor Pallady, spre iesirea pe A2.
O seara buna!

#36
cristi_an2000

cristi_an2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.12.2006
Buna seara, intervin si eu... Sunt un super mare gurmand iar micii sunt in top pentru mine. Mici excelenti gasiti la o carmangerie aflata in com. Berceni, se numeste La Spartu' iar micii de acolo sunt cei mai buni din intreg Bucurestiul. Credeti-ma ca stiu ce zic, nu vreau sa fac reclama nimanui, dar astia chiar sunt super buni. O alta carmangerie cu mici buni dar si cu o pastrama de oaie cum rar mananci e la Pta Giulesti la nea Virgiel. E un magazin pe colt, nu e foiarte mare dar produsele sunt super ok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate