Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Cozile din comunism, dovada unui sistem falimentar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2583 replies to this topic

#1
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013
Vreau sa ma refer la perioada anilor 1980-1989.
Aud prea des in jurul meu oameni de la 40 la 80 de ani,vestiti laudatori ai vremurilor de atunci si pentru cei care au uitat lectia istoriei as incerca in cateva randuri sa descriu cateva dintre caracteristicile acelor vremuri si ma intreb de ce ar regreta cineva sau si-ar putea dori sa mai experimenteze asa ceva.
Sa-i dam drumul.
Alimentele erau rationalizate si chiar si asa nu se gaseau.Paine 350 gr de pers/zi,unt 100 de gr/luna,oua 10 buc/luna,lapte 1,5 l/persoana,ulei,zahar,orez,faina cam 1 kg/pers lunar.
O butelie de aragaz ca sa ajungi sa o schimbi tot asa odata pe luna,trebuia sa stai la o coada care se forma dinaintea rasaritului,si poate venea masina dupamasa poate nu,se intampla sa nu vina si trebuia sa iti mai petreci o zi asteptand-o.Pensionarii din familie erau cei care de obicei se ocupau de asta sau casnicele.Carnea,cu oase,dupa ore petrecute la coada tot asa pe cartela 1,5 kg/pers.
Sapun se gasea rar,singurul care era permanent prezent era unul de rufe.Si hartie igienica gaseai rar si nu puteai lua decat cateva suluri odata.Caldura prin sistemul de termoficare nu prea era,cu resou nu prea puteai pentru ca se lua curentul cateva ore pe zi si noaptea,si in plus cei de la Intreprinderea de retele electrice,iti bateau la usa,faceau controale si daca te gaseau cu resou in priza sau cald era problema.
Aveai apartament de la stat cu chirie mica dar de ex daca erau doi pensionari intr-un ap de 2 camere se considera ca au cea ce se numeste spatiu excedentar,si statul le baga un strain in casa caruia-i inchiria o camera in apart respectiv.
Ambulanta venea dupa ceasuri de asteptare si intrebau intotdeauna ce varsta are pacientul,si daca era pensionar,deci neproductiv,intarzia cat mai mult doar doar il scoteau din sistem pe cale naturala.Transportul in comun era cu autobuze care aveau tuburi de gaz pe acoperis,chiar si taxiurile aveau tuburi pe acoperis.Benzina era tot cu ratia,cozi imense,un singur plin pe luna.
Sa mai zic?Ma opresc aici deocamdata,eu inteleg ca acum e rau din multe puncte de vedere,dar se poate spune ca e mai rau decat atunci?
Nu puteai iesi din tara,decat sa vizitezi eventual o tara din blocul comunist.Acum poti merge oriunde doar cu buletinul.
Aveai serviciu asigurat e adevarat dar nu ceea ce vroiai sau iti placea sa faci ci ceea ce vroia statul si unde vroia el ca iti dadeau repartitie,uneori in alt oras decat cel natal.Armata era obligatorie si soldatii erau dusi la strans recolta mai mult decat la instructie.Si multe altele pe care oamenii care atunci aveau 20-30 de ani nu vor sa si le aminteasca.Poate de aceea au votat dupa revolutie tot cu comunistii din FSN.Oamenii care doar se vaita in loc sa actioneze sunt cei care nu stiu si nu pot face ceva dupa puterea mintii lor,vor sa le dea statul si serviciu si siguranta zilei de maine.
Statul e un hot care fura de la toti.Nu iti da nimic daca tu nu vrei sa faci ceva ca sa iesi din buda,in caz ca ai ajuns acolo.Parerea mea!

#2
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Domnu' holograma - perioada mai nasoala a fost 1985 - 1990 = cincinalul in care Ceausescu s-a horatat sa achite toata datoria externa a Romaniei. Si a si reusit, caci in iulie 1989, Romania era "suverana" economic. Urmatoarea perioada 1990-1995 urma sa fie iar OK.
Pe de alta parte, se stia deja din anii 70 ca Iliescu va fi urmatorul, si va fi "inscaunat" in 1990.
"Cozile" nu-s nici o dovada, caci ia uita-te la amricani cand e cate-o promotie sau apare cate-un ifon nou stau aia ca vitele si 3 zile in fata magazinului ca sa prinda promotia.
Pe vremea lu' Ceausescu omul avea servici, casa, masina, 2 concedii platite pe an. Acum ce are? Credit pentru casa, masina, vacanta, electrocasnice.
Faza cu "atunci nu aveam banane" nu tine frate, ca decat sa manc ardeiul vestic de plastic as prefera sa-l mananc pe ala romanesc. Dar ce sa vezi, ca agricultura-i pe butuci, economia asisderea.
Mai deschideti ochii fratilor, nu puneti botul la orice mizerie propagandista.
Ca nu puteam sa ies din tara? Ca sa vad ce?
99% din romanii ce-si fac vacantele in strainatate, habar n-au in ce tara traiesc.

Edited by SOCRATE_MMXII, 03 May 2013 - 04:33.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Nu era roz nici atunci insa si in zilele astea traim intr o lume in care avem doar iluzia ca suntem liberi, in realitate suntem sclavii unui sistem financiar si avem parte de niste servicii de proasta calitate.
Ce ma deranjeaza in mod special (zilele astea) sunt alimentele din vest pe care suntem obligati sa le cumparam din lipsa de optiuni. Micile afaceri ale taranilor sunt puse pe butuci din cauza a enspe mii de autorizatii de provenienta/producator. Am luat rosii din spania...sa-mi bag p*la in ele ca n-au niciun gust, castravetii is ca pla la propriu si la figurat..mananca o mancare buna numa' sa poti Posted Image bag p*la in ea evolutie tehnologica...

Edited by A10, 03 May 2013 - 04:55.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 SOCRATE_MMXII, on 03 mai 2013 - 04:32, said:

Urmatoarea perioada 1990-1995 urma sa fie iar OK.
Nu exista nici o premisa sa fie asa. Comunismul a cazut in Europa. Care mai era piata de desfacere a Romaniei pentru tampeniile produse comparativ cu vesticii ? Sa consumam noi ce produceam si sa fim 100% independenti iarasi e o tampenie economica.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2013 - 05:28.


#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 SOCRATE_MMXII, on 03 mai 2013 - 04:32, said:

"Cozile" nu-s nici o dovada, caci ia uita-te la amricani cand e cate-o promotie sau apare cate-un ifon nou stau aia ca vitele si 3 zile in fata magazinului ca sa prinda promotia.

IPhone-u' ii fita, aia stau de placere. La noi fita era mai simpla: nu stai la coada, nu mananci.

Quote

Pe vremea lu' Ceausescu omul avea servici, casa, masina, 2 concedii platite pe an.

Servici unde rupeau toti hamu', bloc din prefabricate si masina dupa care stateai cativa ani si aveai benzina rationalizata.

Quote

Faza cu "atunci nu aveam banane" nu tine frate, ca decat sa manc ardeiul vestic de plastic as prefera sa-l mananc pe ala romanesc.

Se poate si asa.

Quote

Dar ce sa vezi, ca agricultura-i pe butuci, economia asisderea.

Daca era comunism ambele mergeau de minune!

Quote

Mai deschideti ochii fratilor, nu puneti botul la orice mizerie propagandista.

Propaganda era atunci, acuma-i parfum.

Quote

Ca nu puteam sa ies din tara? Ca sa vad ce?

Nu puteai sa iesi din tara ca partidu' stia ca nu mai vi inapoi.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
toate putorile care nu au produs in viata lor ceva, care nu au vandut in viata lor ceva, care nu si-au asumat raspunderea pentru nimic, nici macar nu si-au asumat existenta lor, au nostalgia comunismului si in general, a sistemelor totalitare.

#7
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012

Quote

Cozile" nu-s nici o dovada, caci ia uita-te la amricani cand e cate-o promotie sau apare cate-un ifon nou stau aia ca vitele si 3 zile in fata magazinului ca sa prinda promotia.
Aia stau pentru ca asa vor ei ! Ai nostri stateau pentru ca nu aveau alta solutie ;)

Quote

Faza cu "atunci nu aveam banane" nu tine frate, ca decat sa manc ardeiul vestic de plastic as prefera sa-l mananc pe ala romanesc.
Ce-ar fi sa sprijini producatorul roman si sa nu mai cumperi din hypermarket ... Ce zici ? Mai apoi,ce-ar fi sa-l contactezi direct pe el si sa-i propui sa-ti livreze o anumita cantitate de legume . Bineinteles,daca vrei sa-l sprijini.Cu toti suntem buni la dat din gura,putini suntem in stare sa punem in practica.

Quote

Ca nu puteam sa ies din tara? Ca sa vad ce?
Hai ma,nu mai plange dupa Nea Nicu' ! Poti sa te stabilesti in Corea de Nord daca tot iti pare rau de dragul vremurilor trecute.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

 holograma999, on 03 mai 2013 - 04:17, said:

Vreau sa ma refer la perioada anilor 1980-1989.
Aud prea des in jurul meu oameni de la 40 la 80 de ani,vestiti laudatori ai vremurilor de atunci si pentru cei care au uitat lectia istoriei as incerca in...

Eu nu am nimic de laudat din perioada aia...

Aia de care zici sint niste nefericiti ai sortii si niste neputinciosi.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 rich1974, on 03 mai 2013 - 06:22, said:

toate putorile care nu au produs in viata lor ceva,
Pai da, ca blocurile, scolile, spitalele, strazile, etc, etc, etc, s-au construit singure.

 rich1974, on 03 mai 2013 - 06:22, said:

care nu au vandut in viata lor ceva
Au vandut puliticienii tot dupa 89. Ce mai, sunt genii capitaliste Posted Image .

#10
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 holograma999, on 03 mai 2013 - 04:17, said:

Vreau sa ma refer la perioada anilor 1980-1989.
Aud prea des in jurul meu oameni de la 40 la 80 de ani,vestiti laudatori ai vremurilor de atunci si pentru cei care au uitat lectia istoriei as incerca in cateva randuri sa descriu cateva dintre caracteristicile acelor vremuri si ma intreb de ce ar regreta cineva sau si-ar putea dori sa mai experimenteze asa ceva.
Sa-i dam drumul.
Alimentele erau rationalizate si chiar si asa nu se gaseau.Paine 350 gr de pers/zi,unt 100 de gr/luna,oua 10 buc/luna,lapte 1,5 l/persoana,ulei,zahar,orez,faina cam 1 kg/pers lunar.
O butelie de aragaz ca sa ajungi sa o schimbi tot asa odata pe luna,trebuia sa stai la o coada care se forma dinaintea rasaritului,si poate venea masina dupamasa poate nu,se intampla sa nu vina si trebuia sa iti mai petreci o zi asteptand-o.Pensionarii din familie erau cei care de obicei se ocupau de asta sau casnicele.Carnea,cu oase,dupa ore petrecute la coada tot asa pe cartela 1,5 kg/pers.
Sapun se gasea rar,singurul care era permanent prezent era unul de rufe.Si hartie igienica gaseai rar si nu puteai lua decat cateva suluri odata.Caldura prin sistemul de termoficare nu prea era,cu resou nu prea puteai pentru ca se lua curentul cateva ore pe zi si noaptea,si in plus cei de la Intreprinderea de retele electrice,iti bateau la usa,faceau controale si daca te gaseau cu resou in priza sau cald era problema.
Aveai apartament de la stat cu chirie mica dar de ex daca erau doi pensionari intr-un ap de 2 camere se considera ca au cea ce se numeste spatiu excedentar,si statul le baga un strain in casa caruia-i inchiria o camera in apart respectiv.
Ambulanta venea dupa ceasuri de asteptare si intrebau intotdeauna ce varsta are pacientul,si daca era pensionar,deci neproductiv,intarzia cat mai mult doar doar il scoteau din sistem pe cale naturala.Transportul in comun era cu autobuze care aveau tuburi de gaz pe acoperis,chiar si taxiurile aveau tuburi pe acoperis.Benzina era tot cu ratia,cozi imense,un singur plin pe luna.
Sa mai zic?Ma opresc aici deocamdata,eu inteleg ca acum e rau din multe puncte de vedere,dar se poate spune ca e mai rau decat atunci?
Nu puteai iesi din tara,decat sa vizitezi eventual o tara din blocul comunist.Acum poti merge oriunde doar cu buletinul.
Aveai serviciu asigurat e adevarat dar nu ceea ce vroiai sau iti placea sa faci ci ceea ce vroia statul si unde vroia el ca iti dadeau repartitie,uneori in alt oras decat cel natal.Armata era obligatorie si soldatii erau dusi la strans recolta mai mult decat la instructie.Si multe altele pe care oamenii care atunci aveau 20-30 de ani nu vor sa si le aminteasca.Poate de aceea au votat dupa revolutie tot cu comunistii din FSN.Oamenii care doar se vaita in loc sa actioneze sunt cei care nu stiu si nu pot face ceva dupa puterea mintii lor,vor sa le dea statul si serviciu si siguranta zilei de maine.
Statul e un hot care fura de la toti.Nu iti da nimic daca tu nu vrei sa faci ceva ca sa iesi din buda,in caz ca ai ajuns acolo.Parerea mea!
FOARTE BUNA RADIOGRAFIA ACELOR ANI, FELICITARI ! Citind randurile de mai sus, m-am intors cu ochii mintii inapoi la adolescenta si tineretea mea timpurie si m-au trecut fiori reci pe sira spinarii. Au fost cumpliti acesti ani 80.
Pe de alta parte, eu cred ca nu-i putem condamna pe nostalgicii care-si amintesc doar lucrurile bune (pentru ca au existat si lucruri bune!), avand in vedere hiper-mizerabila tara in care traim acum si mega-mizerabilii oameni care o conduc.

#11
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
Chiar nu sîntem în stare să terminăm odată pentru totdeauna cu comparațiile astea penibile între situația de azi și situația dinainte de 1989? Evident că acum nu e bine, se vede cu ochiul liber că toți guvernanții de după 1990 au furat pe rupte, iar nivelul nostru de trai este foarte scăzut - dar e la fel de clar că nici înainte de 1989 nu era bine, că guvernanții de atunci nu furau, dar risipeau banii țării pe apa sîmbetei prin tot felul de proiecte faraonice și aberante, iar nivelul de trai era și atunci foarte scăzut.
Din punctul meu de vedere, trebuie să ne intre în cap faptul că avem la dispoziție și alte variante, că nu ne obligă nimeni să alegem doar între sistemul dinainte de 1989 și sistemul de după 1990. Dacă vrem s-o ducem și noi mai bine, soluția nu o reprezintă semicapitalismul "de cumetrie" din zilele noastre, dar nici anticapitalismul total al lui Ceaușescu. Soluția corectă o vedem în acele țări unde se trăiește bine - și nu mă refer la marile puteri economice din categoria SUA, Japonia, Germania etc., ci mă refer la țări mai mici și mai slabe, dar care au reușit să asigure un nivel de trai bun pentru aproape întreaga populație. Se vede cu ochiul liber că în țări ca Polonia sau Noua Zeelandă sau Uruguay nu se întîmplă ceea ce s-a întîmplat la noi după 1990, dar în același timp nu se întîmplă nici ce se întîmpla la noi înainte de 1989. Ei bine, din punctul meu de vedere tocmai asta e varianta corectă: dacă vrem să avem un nivel de trai mai ridicat decît acum, este evident că trebuie să dărîmăm din temelii sistemul actual (în care sîntem conduși de mafioți), dar nu trebuie sub nici o formă să revenim la sistemul dinainte (în care eram conduși de idioți). Se pot găsi pe planeta noastră nenumărate exemple de țări unde pe de-o parte s-au construit blocuri și metrouri fără să existe un Ceaușescu la conducere, iar pe de altă parte guvernanții n-au semnat niciodată contracte de genul Romtelecom, Bechtel, Petrom etc. Asta înseamnă că nu trebuie neapărat să revenim la Ceaușescu dacă vrem să scăpăm de aceste contracte sau să se mai construiască și la noi cîte ceva, și nici nu avem nevoie neapărat de guvernanții actuali ca să beneficiem de libertatea cuvîntului sau libertatea de a călători prin lume.
Pe scurt, varianta corectă pentru creșterea nivelului de trai în țara noastră o reprezintă un sistem total diferit de cel actual, dar total diferit și de cel dinainte de 1989. Așa cum am spus, avem la dispoziție atît de multe modele pe planeta asta, încît nu ne-ar fi greu să alegem unul din ele și să-l punem în practică în țara noastră.

Edited by pletosu, 03 May 2013 - 07:18.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 lucifer76, on 03 mai 2013 - 06:42, said:

ca blocurile, scolile, spitalele, strazile, etc, etc, etc, s-au construit singure
Nu pune ca pe o virtute a comunismului asta ! Orice regim ar fi fost tot se construiau.

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 flomelomanul, on 03 mai 2013 - 07:06, said:

FOARTE BUNA RADIOGRAFIA ACELOR ANI, FELICITARI ! Citind randurile de mai sus, m-am intors cu ochii mintii inapoi la adolescenta si tineretea mea timpurie si m-au trecut fiori reci pe sira spinarii. Au fost cumpliti acesti ani 80.
Pe de alta parte, eu cred ca nu-i putem condamna pe nostalgicii care-si amintesc doar lucrurile bune (pentru ca au existat si lucruri bune!), avand in vedere hiper-mizerabila tara in care traim acum si mega-mizerabilii oameni care o conduc.


Da ma ,ai dreptate, ce cumpliti au fost acesti ani, vai de capul nostru, si al meu in general, nu mai pot sa dorm cand ma gandesc ce rau era, ce rau era ca aveau ai mei o gramada de bani, si nu furau, si nu faceau evaziune fiscala, ce rau era cand venea vara si trebuia musai ca vroia mama, cat o uram pentru asta, o uram ca vroia sa ne tarasca la mare, si plecam cu bilete de la ONT, si erau aia de la mare niste idioti domne`, cand ajungeam acolo ne intrebau la ce hotel vrem sa stam, pai de ce mama dracu nu ne dadea unu la intamplare, si ne mai dadeau si niste cartonase, cu alea mergeam la masa, domne ce banditi erau, sa nu cumva sa umblam cu bani la noi, cica sistemul asta se foloseste acum pe la turci, si se numeste all inclusive, domne tot timpul am crezu ca sistemul asta a fost inventat de turci.

Dupa ce ne saturam de soare cu marea lor fir-ar a dracu, 18 zile, trebuia sa plecam la munte, tot mama saraca, ca trebuie sa ne oxigenam, si mai stateam doua saptamani la munte, si tot ma gandeam, uite domne ca pe vremea aia stateau o luna plecat, dar acum nu mai poti, ca acum ai patron de hranit, ai gurile guvernului de hranit, ai dracu cu sistemul lor, acum inteleg de ce erau toti puturosi, pai sistemul e de vina frate, daca sta omul o luna plecat, pai cum sa-i mai arda nene de munca.

Dar viata in general era foarte grea, o casa costa cam 200 de mii de lei, deci va dati seama ca acum sunt mai ieftine, le iei mai repede, nu mai platesti 35 de ani ca atunci, ai sute de oferte de masini, ai de toate bro`, eu ma bucur, avem mancare multa, avem de toate, cand intru in piata ma asa o ameteala, cand vad ce de bunatati vin, Turcia, Egypt, Indonezia, Malayezia, o nebunie, si imi place ca tot romanul poate sa isi petreaca weekendul la Viena, e bine ca poti sa pleci la Viena, sa halesti un mic, si vii inapoi, asta numesc eu libertate, sa poti sa iti mananci micul linistit, sa nu se uite partidul in gura ta, asta da viata

 neagu_laurentiu, on 03 mai 2013 - 07:26, said:

Nu pune ca pe o virtute a comunismului asta ! Orice regim ar fi fost tot se construiau.

De asta in 23 de ani nici macar nu s-au vopsit, si s-au construit de nu mai putem de ele  , ha ha ha ha ha , gluma zilei !

#14
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
la ZOO leul ar da orice sa poata evada, sa mearga in savana, sa traiasca, in schimb maimutelor le place ca primesc mancare cu ratia si au un loc unde sa doarma.

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
@pletosu
hotia generalizata de astazi este consecinta a pervertirii morale care s-a petrecut in comunism.

si care ar fi  sistemul ala diferit de care vorbesti? ca tot aud pe multi ca nici capitalismul si nici comunismul nu sunt bune, dar mai departe nu spun nimic.

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 rich1974, on 03 mai 2013 - 07:39, said:

@pletosu
hotia generalizata de astazi este consecinta a pervertirii morale care s-a petrecut in comunism.

si care ar fi  sistemul ala diferit de care vorbesti? ca tot aud pe multi ca nici capitalismul si nici comunismul nu sunt bune, dar mai departe nu spun nimic.

De fapt de vina este Stalin, el a inoculat virusul ala al hotziei, se numeste virusul pervertirii morale, si toti au virusul asta in ei, la unii este in stare latenta, nu se manifesta, dar la altii se manifesta accelerat, se pare ca se transmite odata cu ADN, daca ai auzit de teoria asta, savantii lui Stalin au fabricat un virus in 1939, si vroiau sa il dea la nemti, dar cica avionul care il transporta, iti dai seama , era rusesc, si s-a prabusit in Romania, apoi niste tarani au gasit virusii, erau disimulati in branza, astia au halit branza si hatz, s-a infectat poporul. Iti dai seama cat s-a luptat Ceausescu cu virusul asta, mai ales ca era un taran prost, auzi tu la el, sa plateasca datoriile, CE CRETIN PE LUMEA ASTA ISI PLATESTE TOATE DATORIILE ? Cand poti sa stai binemersi, uite americanii, ce e prosti sa isi plateasca trilionu de dolari datorie? Bai ce imbecili erau comunistii astia, auzi tu la ei, sa fii independent economic, sa nu stai capra in fata nimanui, ce idioti domne`

Acum cu virusu asta, stie cineva cum se poate anihila?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Platon, on 03 mai 2013 - 07:36, said:

De asta in 23 de ani nici macar nu s-au vopsit, si s-au construit de nu mai putem de ele  , ha ha ha ha ha , gluma zilei !
Se compara momentele ?!

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 holograma999, on 03 mai 2013 - 04:17, said:

Vreau sa ma refer la perioada anilor 1980-1989.
Aud prea des in jurul meu oameni de la 40 la 80 de ani,vestiti laudatori ai vremurilor de atunci

Pe softpedia laudatorii astia au de obicei 10-20 de ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate