Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Studentia in Bucuresti vs. Studentia in provincie

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTipiric, on 03 mai 2013 - 21:32, said:

Mie mi-ar fi si rusine sa spun ca am facut facultatea aia la care toti paralelii iau diplome.
Nu stiu ce ti se pare o noutate ! La tine care a fost procentul ?
Paralel inseamna ca a invatat/tocit sa treaca de absolvire dar nu e angajabil.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2013 - 21:50.


#74
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 02.12.2007
Pai cum, mirificele facultati romanesti produc oameni neangajabili? Posted Image
Ati absolvit facultati de neangajabili? Presupun ca ati tras din greu sa ajungeti la nivelul asta.Posted Image

#75
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2013 - 10:32, said:

75 sunt paraleli (din experienta mea). Da' nu facultatea-i de vina.
Exagerezi.
Tin minte ca la profilul meu am fost 220 de studenti in primul an.
In anul 3 si-au luat diploma de licenta intre 30-40.
Niciunul din cei care au terminat facultatea (in cazul specializarii mele) nu sunt paraleli sau nu stiu nimic din ce au facut la facultate.

#76
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,656
  • Înscris: 09.05.2008

View PostOriOn20, on 04 mai 2013 - 11:56, said:

Exagerezi.
Tin minte ca la profilul meu am fost 220 de studenti in primul an.
In anul 3 si-au luat diploma de licenta intre 30-40.
Niciunul din cei care au terminat facultatea (in cazul specializarii mele) nu sunt paraleli sau nu stiu nimic din ce au facut la facultate.
Ti se pare normal, ca din 220 admisi, sa termine 40?
Sub 25%?
E penibil.

#77
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postfuturist, on 04 mai 2013 - 12:20, said:

Ti se pare normal, ca din 220 admisi, sa termine 40?
Sub 25%?
E penibil.
Nu e chiar așa de penibil. Din 220 de admiși, pentru 50 probabil a fost doar un backup. Pentru alți 50 este a 2a facultate și n-au timp de ea, vreo 20 s-au angajat și considerat că se descurcă și fără facultate și restu fie nu și-au dat interesul, fie au ales greșit domeniul, fie erau mult sub nivelul mării.

Vorbeați mai devreme de străinezia. Nu știu cum e prin lume, dar în țările germanice tot cam 20-25% termină în timpul „regulamentar”. Cei mai mulți termină o facultate de 3 ani în minim 4, un master de 2 în minim 3 și așa mai departe.

Edited by [ady], 04 May 2013 - 12:33.


#78
sherban_net

sherban_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.01.2008

View PostTipiric, on 03 mai 2013 - 21:32, said:

Nu te gandi ca n-ai bani caci si in tara facultatile sunt scumpe, un semestru la facultatile astea de dau diplome la toti prostii si toti paralelii costa cat un semestru la o facultate de prestigiu din Occident. Caminul si mancarea platesti oriunde. curaj ca nu trebuie sa fii bogat sa te duci afara...
Foarte, foarte interesanta comparatia. Posted Image

#79
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,656
  • Înscris: 09.05.2008
@[ady], si tot e prea mare procentu' de ratari.

#80
Alexandrr

Alexandrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 04.09.2011

View PostJesssica, on 02 mai 2013 - 22:46, said:

Pe scurt:

Ce vreau eu: Un oras care sa ma scoata din stadiul in care ma simt acum, un soi de ''protejata'' sub nasul mamei, nu stiu cum sa explic mai pe indelete, dar cred ca va prindeti voi. Sa ma invete cum sa lupt/dau din coate pentru ce vreau. Accentul sa cada pe individualism si pe legea junglei. Sa nu se simta asa pregnant in aer mentalitatea ''mi-e frica de gura lumii'' sau ''cand bazaie pana si-o musca, toata lumea afla''. Sa gasesc ceva oameni care sa nu-si traiasca intreaga viata dupa canoanele societatii. Nu ma deranjeaza aglomeratia/agitatia.

Ce imi ofera Iasiul, orasul actual: Oameni prea centrati pe ''gura lumii'', stagnare, cam pasivi, incuiati.
Avantaje: facultate aproape de casa, cheltuiala (mai) putina, mai putini babuini comparativ cu capitala, cunosc bine orasul.

Ce am auzit eu despre Bucuresti, dar habar n-am daca-i asa: doua extreme, predomina maimutareala. Joburi simtitor mai multe comparativ cu cele din provincie. Diversitate de oameni, am de unde alege ce vreau. Oamenii sunt nesimtiti, oarecum intr-un sens pozitiv (din ceea ce am dedus eu). Adica pun accent pe ce vor ei, nu pe parerea lui x despre ceea ce vor ei.
Dezavantaje posibila mutare: departe de casa, cheltuiala semnificativa, habar n-am nimic despre oras.

Sunt dispusa sa fac pasul asta datorita avantului frenetic al varstei. Doar ca vreau sa stiu de la cunoscatori daca-i chiar adevarat ca, da, uite, intr-adevar se cunoaste o diferenta semnificativa intre posibilitatile capitalei si posibilitatile pe care ti le ofera Iasiul. Asa, sa ma plimb aiurea prin tara si sa constat ca si la Iasi as fi avut parte de aceleasi marafeturi, n-as face mare branza decat sa vantur niste bani degeaba si posibil sa-mi intind la maximum gradul de suportare al cretinismelor.

Holla. Eu de exemplu vroiam cu ardoare la Bucuresti sa intru la facutate, dar din fericire n-am ajuns acolo si am ajuns la optiunea a doua, Iasi ul. Pot sa zic ca e cea mai buna alegere. Facultatea imi place, mi-am facut multi prieteni, cu colegii ma inteleg bine si iesim mai mereu prin parcuri si bem sau in cluburi. Distractia e garantata, si da, is mai putini handicapati decat in Bucuresti.

#81
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,656
  • Înscris: 09.05.2008

View PostAlexandrr, on 04 mai 2013 - 16:31, said:

is mai putini handicapati decat in Bucuresti.
Normal.
Au ramas aia care n-au avut bani de spaga pentru nas.
Plus ca nu toti controlorii sunt fani Andreea Marin sau Mihaela Radulescu.

#82
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postfuturist, on 04 mai 2013 - 12:20, said:

Ti se pare normal, ca din 220 admisi, sa termine 40?
Sub 25%?
E penibil.
Au mai teminat inca 20-30 de la a doua sau a treia incercare.
Cum ne spuneau intotdeauna profesorii: "Facultatea nu este obligatorie".

Edited by OriOn20, 04 May 2013 - 16:51.


#83
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postfuturist, on 04 mai 2013 - 12:20, said:

Ti se pare normal, ca din 220 admisi, sa termine 40?
Sub 25%?
E penibil.

Normal nu este, insa se petrece peste tot. Eu nu sunt la facultate in Romania insa aici unde sunt, incep vreo 100 si in anul 3 mai vezi 8-9.
Nu este normal, pentru ca facultatile sug fonduri de la buget.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate