Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Studentia in Bucuresti vs. Studentia in provincie

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 22:46, said:

Pe scurt:

Ce vreau eu: Un oras care sa ma scoata din stadiul in care ma simt acum, un soi de ''protejata'' sub nasul mamei, nu stiu cum sa explic mai pe indelete, dar cred ca va prindeti voi. Sa ma invete cum sa lupt/dau din coate pentru ce vreau. Accentul sa cada pe individualism si pe legea junglei. Sa nu se simta asa pregnant in aer mentalitatea ''mi-e frica de gura lumii'' sau ''cand bazaie pana si-o musca, toata lumea afla''. Sa gasesc ceva oameni care sa nu-si traiasca intreaga viata dupa canoanele societatii. Nu ma deranjeaza aglomeratia/agitatia.

Ce imi ofera Iasiul, orasul actual: Oameni prea centrati pe ''gura lumii'', stagnare, cam pasivi, incuiati.
Avantaje: facultate aproape de casa, cheltuiala (mai) putina, mai putini babuini comparativ cu capitala, cunosc bine orasul.

Ce am auzit eu despre Bucuresti, dar habar n-am daca-i asa: doua extreme, predomina maimutareala. Joburi simtitor mai multe comparativ cu cele din provincie. Diversitate de oameni, am de unde alege ce vreau. Oamenii sunt nesimtiti, oarecum intr-un sens pozitiv (din ceea ce am dedus eu). Adica pun accent pe ce vor ei, nu pe parerea lui x despre ceea ce vor ei.
Dezavantaje posibila mutare: departe de casa, cheltuiala semnificativa, habar n-am nimic despre oras.

Sunt dispusa sa fac pasul asta datorita avantului frenetic al varstei. Doar ca vreau sa stiu de la cunoscatori daca-i chiar adevarat ca, da, uite, intr-adevar se cunoaste o diferenta semnificativa intre posibilitatile capitalei si posibilitatile pe care ti le ofera Iasiul. Asa, sa ma plimb aiurea prin tara si sa constat ca si la Iasi as fi avut parte de aceleasi marafeturi, n-as face mare branza decat sa vantur niste bani degeaba si posibil sa-mi intind la maximum gradul de suportare al cretinismelor.
Străinătate. Job se găsește, libertate ai, de bani ai nevoie doar la început, apoi te descurci.

Asta da zbengăială și călire pentru viitor. Dacă nu și nu, mai bine stai în Iași, București e doar o mașinărie de meltenit și îndobitocit oamenii.

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dar de ce nu pleci tu in strainatate? Acolo chiar ca ai invata sa dai din coate si sa te descurci singura.
Facultatea in Ro chiar nu merita, toate sunt niste "parodii".

#21
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008
Lasand la o parte faptul ca Iasi e un oras din partea aia a tarii care a daruit natiunii nume mari,
cum ar fi Mihaela Radulescu si Andreea Marin, parerea mea e ca tre' sa pleci de-acasa. Oriunde.
La varsta aia tre' sa inveti sa fi oleaca pe picioarele tale.
Sa vezi daca poti rezista tentatiilor fara sa ai amenintarea parintilor/cunoscutilor deasupra capului.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Desigur, e mult mai bine afara, daca poti. Desi e probabil prea tirziu pentru a aplica in destule tari (daca vrei sa incepi anul asta).

Bucurestiul este in general de preferat si oricum vrei sa pleci de acasa din cite inteleg (si e o alegere buna).

Oricum tin sa atrag atentia ca in ultimii 5-7 ani totul s-a imputit considerabil, cheltuielile sint destul de mari si banul are in general o mai mare influenta decit ar trebui in mediul asta.

P.S. esti fata, nu? In mod sigur ajuta daca arati bine, stii tu un 8-9/10. Fara gluma.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 22:46, said:

Sa gasesc ceva oameni care sa nu-si traiasca intreaga viata dupa canoanele societatii.
Care-s canoanele societatii?  Daca vrei sa iesi din banal aka droguri, betii si orgii, probabil gasesti mai usor in Bucuresti (plus ca nu afla ai tai).

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 22:46, said:

Ce am auzit eu despre Bucuresti, ... Joburi simtitor mai multe comparativ cu cele din provincie.
Daca mergi sa inveti nu te intereseaza atat de mult situatia joburilor.
Plus ca oricum pentru un student/ tanar absolvent nivelul de salarizare e slabut.

#24
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 22:46, said:

Ce vreau eu: Un oras care sa ma scoata din stadiul in care ma simt acum, un soi de ''protejata'' sub nasul mamei, nu stiu cum sa explic mai pe indelete, dar cred ca va prindeti voi. Sa ma invete cum sa lupt/dau din coate pentru ce vreau. Accentul sa cada pe individualism si pe legea junglei. Sa nu se simta asa pregnant in aer mentalitatea ''mi-e frica de gura lumii'' sau ''cand bazaie pana si-o musca, toata lumea afla''. Sa gasesc ceva oameni care sa nu-si traiasca intreaga viata dupa canoanele societatii. Nu ma deranjeaza aglomeratia/agitatia.
In Bucuresti pe nimeni nu intereseaza "gura lumii". Posted Image
Pentru ce vrei tu (in acest moment) e singurul loc din Romania care se ridica la "standarde", faci ce vrei fara sa afle tot satu'.
Daca te integrezi aici s-ar putea sa nu mai pleci, am avut cativa prieteni din zona moldovei care s-au angajat in timpul facultatii (care pe unde au putut) si toti isi cautau apoi joburi full-time ca sa ramana in Bucuresti dupa absolvire. E drept ca aveau deja un cerc de prieteni, ceva relatii dobandite in timp, se adaptasera aici... practic isi cladisera o viata departe de protectoratul familiei, traiau cum voiau, nu-i plictisea nimeni.

#25
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 22:46, said:

Ce vreau eu: Un oras care sa ma scoata din stadiul in care ma simt acum, un soi de ''protejata'' sub nasul mamei, nu stiu cum sa explic mai pe indelete, dar cred ca va prindeti voi. Sa ma invete cum sa lupt/dau din coate pentru ce vreau. Accentul sa cada pe individualism si pe legea junglei. Sa nu se simta asa pregnant in aer mentalitatea ''mi-e frica de gura lumii'' sau ''cand bazaie pana si-o musca, toata lumea afla''. Sa gasesc ceva oameni care sa nu-si traiasca intreaga viata dupa canoanele societatii. Nu ma deranjeaza aglomeratia/agitatia.

Ce imi ofera Iasiul, orasul actual: Oameni prea centrati pe ''gura lumii'', stagnare, cam pasivi, incuiati.
Avantaje: facultate aproape de casa, cheltuiala (mai) putina, mai putini babuini comparativ cu capitala, cunosc bine orasul.

Ce am auzit eu despre Bucuresti, dar habar n-am daca-i asa: doua extreme, predomina maimutareala. Joburi simtitor mai multe comparativ cu cele din provincie. Diversitate de oameni, am de unde alege ce vreau. Oamenii sunt nesimtiti, oarecum intr-un sens pozitiv (din ceea ce am dedus eu). Adica pun accent pe ce vor ei, nu pe parerea lui x despre ceea ce vor ei.
Dezavantaje posibila mutare: departe de casa, cheltuiala semnificativa, habar n-am nimic despre oras.
1 - Parcă ai vorbit de New York! Bucureştiul este un oraş murdar/jegos, plin de cremA şmecherilor din provincie, aia care au minte pleacă repede din Bucureşti, zic pe lângă, sau spre alte Judeţe.


2 - O să vezi repede că nici Bucureştiul nu este prea grozav: Salariile sunt puţin peste media din provincie, preţurile sunt peste medie, chiriile sunt mai măricele.

3 - În aer o să fie doar noxe, asta după ce toate parcurile au fost retrocedate.

4 - Mama acoliştilor, tatăl drogaţilor + rudele Ungureşti: Au făcut sex într-un fel de bordel Incest şi a luat naştere o categorie ciudată: Şoferul Tătic pe stradă!

4.1 - Aia care fac taxi deja sunt la nivel Războiul Stelelor, ei nu urmăresc legile de circulaţie, ei urmăresc Forţa!

5 - Să nu afle careva că eşti din provincie - O să profite de tine în orice fel pot.
5.1. - Treaba asta este valabil şi ca Bucureştean - Să nu afle aia din provincie că te-ai mutat din Bucureşti, sau că ai stat pe acolo - O să profite de tine, cumva au impresia că eşti bogat.


6. Eşti fată(poate şi una bună): O să ai şanse mai bune să îţi găseşti un gagiu bogat, vreun "amic", asta contează la sfârşitul zilei, pe bune nu ai şanse.

7- Se vede că nu am o părere bună despre oraşul ăla?
7.1 - Câte cunoştinţe(fete bune la corp, poate şi minte) ai care s-au dus la Bucureşti şi s-au ajuns? Şi-au găsit gagic bogat? - Eu merg spre 0, aşa care se întâlneau cu vreun bogat... am multe(majoritatea, toate), la Bucureşti se pune accent pe şmecherie: Poţi să treci multe prin pat, dar nu eşti fraier să rămâi cu vreuna plimbata mai rău că trabucul.
În ghidul meu: Doar punctul 7.1 contează, asta este motivul pentru care multe(majoritatea) rămân singure, se ft aiurea până ajung cârpe şi se întorc acasă fără să fie rezolvate financiar, sau matrimonial.
În Provincie fraiereşti repede pe un nene bogat: Că doar am care după 12 luni au turnat copilul, au luat actul, maşina, 50% din firma: Pe aici merge mai uşor.

De facultate nu zic nimica: La Bucuresti nu se face scoala, oricum cu facultatea nu ai ce face: Fara pile nu se angajeaza.

Edited by ----, 03 May 2013 - 09:34.


#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 ----, on 03 mai 2013 - 09:29, said:

Fara pile nu se angajeaza.
Tu in locul unui patron ai angaja doar asa ?

#27
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

 neagu_laurentiu, on 03 mai 2013 - 09:47, said:

Tu in locul unui patron ai angaja doar asa ?
Să pot să răspund la întrebare asta... probabil ar trebui să scriu vreo câteva mii de cuvinte: Ai lucrat în multinaţionale? Ai lucrat în firme? Ce aveau comun? Era totul sistem piramidal, fiecare îşi aduce cunoştinţele lui.


Eu în locul unui patron probabil mă apucam de băut: Am văzut toate c.v.- urile posibile: Mătrăşite, parfumate, colorate: Deci putea să vină monica belluci: Tot nu o angajam ca străin, sau poate era bună la corp şi îi băgăm un contract pe 3 luni, să văd dacă facem ceva.

Majoritatea patronilor nici nu calca prin toate punctele din ţară, sunt zone prin care patronul nu a călcat de 2 ori, un patron are aşa de multe pe cap că nu sta el să facă fiecare angajare, cel puţin nu sub nivel de director adj.

Nu cunosc macar o firma sa angajeze fara pile! Asta la nivel "intre noi", la nivel public: Mai baga o stire la ziar: S.C. Angajeaza, creste productia, departament nou... nu vine nimenea nou, nimenea din exterior.

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 ----, on 03 mai 2013 - 09:54, said:

Nu cunosc macar o firma sa angajeze fara pile!
Toti colegii mei de munca sunt/au fost angajati numai pe competente. Altfel se ducea sandramaua de rapa.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2013 - 10:00.


#29
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

 neagu_laurentiu, on 03 mai 2013 - 10:00, said:

Toti colegii mei de munca sunt/au fost angajati numai pe competente. Altfel se ducea sandramaua de rapa.
Şi la mine, sau asta ştie majoritatea...
Pile nu înseamnă Persoane Proaste, înseamnă doar Pile, au fost băgate la fix, nu s-a mers la nimereală: Angajăm pe .... Spataru din stradă, mi-a prezentat el nişte diplome, ceva hârtioare şi gata!

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Tu nu ai fost la interviu, nu te-au testat si pe urma angajat fara sa ai vreo treaba cu firma (sau persoane de acolo) ? La mine si colegii amintiti numai asa s-a intamplat. Nu spun ca nu exista si fenomenul in cauza dar nu-i definitoriu.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2013 - 10:15.


#31
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

 neagu_laurentiu, on 03 mai 2013 - 10:12, said:

Tu nu ai fost la interviu, nu te-au testat pe urma angajat ? La mine si colegii amintiti numai asa s-a intamplat.
Ahahahahhahaahhaha: Când eşti bun... eşti bun, nu am făcut un C.V. în viaţa asta!
Crezi că mergeam să stau la coadă la interviu? Pe viitor nu se ştie, poate o să fiu nevoit să fac şi faza asta, dar rău o să îmi pară de mine când o să trebuiască să merg la interviu într-o firmă străină, că ştiu cum merge treaba!

#32
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 23:35, said:

Nu vreau sa dezvolt tema asta, ideea e ca nu am avut bani suficienti.

Din ce am vazut ca scrii pe-aici, imi pari ca fiind o persoana careia nu i-ar fi fost greu sa obtina o bursa...in fine acum, e decizia ta...

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
CV-ul se trimite si pe mail, te cheama la ora exacta, nu stai la coada daca firma in cauza stie sa se organizeze.

#34
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

 neagu_laurentiu, on 03 mai 2013 - 10:17, said:

CV-ul se trimite si pe mail, te cheama la ora exacta, nu stai la coada daca firma in cauza stie sa se organizeze.
Nu ştiu, încă nu am făcut treaba asta, ştiu că se puteau depune şi la firma: Ajungeau pe masă, m-am uitat şi eu pe ele: Deja discutăm de C.V. cu poza(la fete), C.V. care depăşesc o pagină

Nici măcar o firmă serioasă nu o să îşi permită în viaţa asta să angajeze vreun roman, zic pe bază de C.V.: La noi se minte la greu, cu C.V. şi diplomele de facultate te poţi şterge la fund.
Am auzit(şi am văzut) care şi-au luat diplome de la Medicină: Şi nu au dat pe acolo, nu ştiu să facă o injecţie.
Toate facultăţile sunt făcute praf, trăiesc din cotizaţiile studenţilor.

Edited by ----, 03 May 2013 - 10:23.


#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 ----, on 03 mai 2013 - 10:22, said:

Nici măcar o firmă serioasă nu o să îşi permită în viaţa asta să angajeze vreun roman, zic pe bază de C.V.: La noi se minte la greu, cu C.V. şi diplomele de facultate te poţi şterge la fund.
Nu am zis ca numai in baza CV-ului sau a diplomelor ! Nici vorba. Asta-i doar o faza de prima selectie (aproximare). Urmeaza discutia cu acel candidat si luarea deciziei.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2013 - 10:26.


#36
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 ----, on 03 mai 2013 - 10:22, said:

Toate facultăţile sunt făcute praf, trăiesc din cotizaţiile studenţilor.
Mai sunt și alte facultăți în afară de Spiru Haret în țara asta. Nu le băga chiar pe toate în aceași oală.
În plus, dacă din 100 de absolvenți, 5 îs paralel nu înseamnă că facultatea e praf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate