Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Studentia in Bucuresti vs. Studentia in provincie

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Pe scurt:

Ce vreau eu: Un oras care sa ma scoata din stadiul in care ma simt acum, un soi de ''protejata'' sub nasul mamei, nu stiu cum sa explic mai pe indelete, dar cred ca va prindeti voi. Sa ma invete cum sa lupt/dau din coate pentru ce vreau. Accentul sa cada pe individualism si pe legea junglei. Sa nu se simta asa pregnant in aer mentalitatea ''mi-e frica de gura lumii'' sau ''cand bazaie pana si-o musca, toata lumea afla''. Sa gasesc ceva oameni care sa nu-si traiasca intreaga viata dupa canoanele societatii. Nu ma deranjeaza aglomeratia/agitatia.

Ce imi ofera Iasiul, orasul actual: Oameni prea centrati pe ''gura lumii'', stagnare, cam pasivi, incuiati.
Avantaje: facultate aproape de casa, cheltuiala (mai) putina, mai putini babuini comparativ cu capitala, cunosc bine orasul.

Ce am auzit eu despre Bucuresti, dar habar n-am daca-i asa: doua extreme, predomina maimutareala. Joburi simtitor mai multe comparativ cu cele din provincie. Diversitate de oameni, am de unde alege ce vreau. Oamenii sunt nesimtiti, oarecum intr-un sens pozitiv (din ceea ce am dedus eu). Adica pun accent pe ce vor ei, nu pe parerea lui x despre ceea ce vor ei.
Dezavantaje posibila mutare: departe de casa, cheltuiala semnificativa, habar n-am nimic despre oras.

Sunt dispusa sa fac pasul asta datorita avantului frenetic al varstei. Doar ca vreau sa stiu de la cunoscatori daca-i chiar adevarat ca, da, uite, intr-adevar se cunoaste o diferenta semnificativa intre posibilitatile capitalei si posibilitatile pe care ti le ofera Iasiul. Asa, sa ma plimb aiurea prin tara si sa constat ca si la Iasi as fi avut parte de aceleasi marafeturi, n-as face mare branza decat sa vantur niste bani degeaba si posibil sa-mi intind la maximum gradul de suportare al cretinismelor.

Edited by Jesssica, 02 May 2013 - 22:47.


#2
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Îs atât de multe lucruri de discutat cu privire la „problema” ta încât nici nu-mi vine să mă apuc.

Ideea e următoarea: Nu veni în bucurești pentru că vei primi ceea ce-ți dorești, legea junglei. Spuma țăranilor și mârlanilor e aici cu sau fără buletin de bucurești.

#3
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Sanse in cariera sunt clar mai multe in Bucuresti insa cocalarii sunt in floare si aici nesimtire cata vrei(si nu e nimic pozitiv) mizerie multa etc etc. Orasul il inveti repede, prieteni iti faci la fel de repede la 20 de ani deci astea nu sunt probleme. Daca ma intrebi totusi as trece peste toate minusurile si as veni din nou in capitala. bafta!

#4
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Daca si Iasiu' e provincie..., eu nu m-as stabili in Bucuresti decat daca as fi fortat, mi se pare cel mai stresant oras incepand de la structura, oameni, magazine, restaurante, rromi, caini, mizerie pana la sistemul de transport si problemele cu aglomeratia. Nu ai zis ce facultate vrei, conteaza foarte mult.

Edited by MeT4L, 02 May 2013 - 23:20.


#5
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Hai în Cluj! :D

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
De ce nu iei in considerare si facultatea in strainatate ? Macar de-as fi avut eu sansa asta pe "vremea" mea. Pentru voi acum e foarte simplu!

#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,490
  • Înscris: 13.06.2004
Cu joburile e mai bine, tâmpiţi sunt fără număr şi pe aici. De obicei, dacă îi ignori, te ignoră.

#8
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Deci balanta inclina spre nu.

 [ady], on 02 mai 2013 - 23:18, said:

Hai în Cluj! Posted Image

Nu cred ca mi s-ar potrivi Clujul...

 lawrence38, on 02 mai 2013 - 23:20, said:

De ce nu iei in considerare si facultatea in strainatate ? Macar de-as fi avut eu sansa asta pe "vremea" mea. Pentru voi acum e foarte simplu!

Nu vreau sa dezvolt tema asta, ideea e ca nu am avut bani suficienti.

#9
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 23:35, said:

Nu cred ca mi s-ar potrivi Clujul...
În afară de faptul că e cam departe de Iași, de ce nu?

#10
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
la faculta e naspa...trebuie sa inveti...
prieteni si distractie vei avea si la iasi si la bucuresti, depinde cat esti de comunicativa, de deschisa la minte, etc..

insa, in Bucuresti vei cheltuii o caruta de bani pentru a avea conditii cat de cat decente.

low cost insemana sa stai la camin cu inca vreo 3 tute care numai la invatat nu se gandesc si din cauza carora vei face multe nopti albe. La inceput o sa fie Joy&Fun dar cand se vor apropia examenele te vei trezi la realitate care va fi groaznica.

Edited by alexandru_1988, 02 May 2013 - 23:56.


#11
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
@Ady, Mi se pare un oras linistit si eu tocmai contrariul il caut. Adica am inteles ca oamenii sunt calmi, asezati fata de zbuciumul capitalei si tocmai de asta mi se pare locul potrivit pentru planurile de a-mi trai viata dupa 40 de ani (simple repere, nu-i batut in cuie). Acum, la 19, caut zbucium pe care simt ca Bucurestiul mi-l poate da cel mai bine.

Edited by Jesssica, 02 May 2013 - 23:57.


#12
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 23:57, said:

@Ady, Mi se pare un oras linistit si eu tocmai contrariul il caut. Adica am inteles ca oamenii sunt calmi, asezati fata de zbuciumul capitalei si tocmai de asta mi se pare locul potrivit pentru planurile de a-mi trai viata dupa 40 de ani (simple repere, nu-i batut in cuie). Acum, la 19, caut zbucium pe care simt ca Bucurestiul mi-l poate da cel mai bine.
O sa ai posibilitatea sa lucrezi si in Bucuresti chiar daca faci facultatea in Iasi. Tu de exemplu daca locuiesti in Iasi, nu vad rostul sa pleci in alta parte... Cat despre anturaje, stii vorba aia... ce se aseamana se aduna. Posted Image In orice caz, daca tu ai degand sa mergi la facultate din simplul motiv ca nu mai vrei sa fii protejata mamei, mai bine nu te mai apuca de ea ...

#13
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

 RCmake, on 03 mai 2013 - 00:08, said:

In orice caz, daca tu ai degand sa mergi la facultate din simplul motiv ca nu mai vrei sa fii protejata mamei, mai bine nu te mai apuca de ea ...

Posted Image Nu stiu cum de ai inteles tocmai chestia asta, da' o pun pe seama orei tarzii.

Edited by Jesssica, 03 May 2013 - 00:14.


#14
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 23:57, said:

@Ady, Mi se pare un oras linistit si eu tocmai contrariul il caut. Adica am inteles ca oamenii sunt calmi, asezati fata de zbuciumul capitalei si tocmai de asta mi se pare locul potrivit pentru planurile de a-mi trai viata dupa 40 de ani (simple repere, nu-i batut in cuie). Acum, la 19, caut zbucium pe care simt ca Bucurestiul mi-l poate da cel mai bine.
Nu e chiar așa :P E unul dintre cele mai mari centre universitare din țară. Cât de liniștit poate fi un oraș în care sunt aproape la fel de mulți studenți și locuitori ? (îți spun eu, nu foarte).
Un oraș linistit precum l-ai descris tu e Sibiul :P

#15
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 lawrence38, on 02 mai 2013 - 23:20, said:

De ce nu iei in considerare si facultatea in strainatate ? Macar de-as fi avut eu sansa asta pe "vremea" mea. Pentru voi acum e foarte simplu!

Simplu de intrat. Greu dpdv material/psihic.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
De scoala nu intrebam nimic, nimic? Cum sunt profesorii, se trece cu spaga, sunt examenele grele etc, etc?

P.S. si ca sa nu fiu off-topic: ramai in Iasi ca e mai fain ca in Bucuresti, Bucurestiu-i nasol.
Iti zice unu care a calcat de 2 ori in Bucuresti si o data in Iasi Posted Image

Edited by Bursul, 03 May 2013 - 00:50.


#17
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 Bursul, on 03 mai 2013 - 00:42, said:

si ca sa nu fiu off-topic: ramai in Iasi ca e mai fain ca in Bucuresti, Bucurestiu-i nasol.
Iti zice unu care a calcat de 2 ori in Bucuresti si o data in Iasi Posted Image
Faptul că ție nu îți place Bucureștiul nu e foarte relevant. Sunt cel puțin 1 milion de români care iubesc Bucureștiul (nu mâ întelege greșit, nici mie nu îmi place). Doar ea își poate da seama dacă s-ar putea integra în mediul respectiv.
Faptul că o îndemni să rămână la mama acasă iarăși nu o văd ca pe un lucru bun. În facultate ar trebui să pleci cât mai departe, să vezi cum e lumea atunci când nu e mama să-ți dea de mâncare, tata să-ți repare mașina de spălat sau bunica să se ia de tine că ai venit acasă la 2 noaptea cu un tip care avea creastă.

-------
Spuneai că ai 19 ani. Până la vârsta asta nu te-ai plimbat prin țară? N-ai 1-2 prieteni prin București la care să stai câteva nopți ? Asta ar ajuta enorm. Bucureștiul e genul de oraș care fie îți place după 2-3 nopți petrecute acolo, fie nu.
Eu mă mai dusesem prin marile orașe câteva zile de capul meu sau cu niștre prieteni ca să-mi pot face o părere proprie. De exemplu, în București am mers odată la un concert. Eram eu cu prietena și încă un cuplu. Am stat vreo 3-4 zile pe străzile capitalei, fără să știm nimic. Am ajuns prin căminele din regie într-o noapte la un tip care s-a oferit să ne arate zona, într-o noapte am stat prin cluburi, am dormit și în gară... Tot felul de tâmpenii care m-au ajutat să-mi fac o părere proprie.
Din toate orașele, când m-am dus la facultate am ales Clujul și culmea, nu fusesem niciodată. Dar restul nu îmi plăceau, ai mei mă băteau la cap să merg în Timișoara, toți colegii mei plecat-au în străinezia sau la București...așa că am luat o decizie Posted Image

Află cât mai multe detalii despre diferite orașe. As I said, sunt multe care nu sunt chiar așa cum ți le inchipui tu, începând cu Clujul.

Edited by [ady], 03 May 2013 - 01:15.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 22:46, said:

Sunt dispusa sa fac pasul asta datorita avantului frenetic al varstei.
Nu ai iesit in lume pana la varsta asta ?!

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 22:46, said:

Doar ca vreau sa stiu de la cunoscatori daca-i chiar adevarat ca, da, uite, intr-adevar se cunoaste o diferenta semnificativa intre posibilitatile capitalei si posibilitatile pe care ti le ofera Iasiul.
Bucurestiul ofera mai mult dar dupa absolvire, e irelevant acum unde faci facultatea (strict economic poate conta). Crezi ca la Microsoft angajatii sunt scoliti in Seattle ?

 Jesssica, on 02 mai 2013 - 22:46, said:

Asa, sa ma plimb aiurea prin tara si sa constat ca si la Iasi as fi avut parte de aceleasi marafeturi, n-as face mare branza decat sa vantur niste bani degeaba si posibil sa-mi intind la maximum gradul de suportare al cretinismelor.
Tu alegi. Acum marafeturile sunt aceleasi.

Pe urma (dupa absolvire) poti pleca oriunde. Si atunci incepe viata.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2013 - 05:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate