Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Fast Dormancy pentru Digi Mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
Am sunat la suport RDS si mi-au zis ca reteaua lor nu suporta fast dormancy pe 3G.
Zis si facut, l-am scos din Galaxy Note 2 folosind root dar inca vad wakelock-uri la kernel, care aparent sunt din cauza la fast dormancy.

Acum sunt un pic nedumerit. Suporta fast dormancy reteaua sau nu?

Din testele voastre la ce concluzie ati ajuns?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Pai indiferent ca suporta sau nu telefoanele cu android fac wakelock si consum mare odata ce te joci pe date si revii, mai ales pe 2.3.3, e chestie stiuta Posted Image

#3
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Nici o rețea din RO nu are fd.
Se poate dezactiva fd-ul (vezi în funcție de telefon) astfel scăpând teoretic de wakelock-uile de care vorbea andreic. Ai dat un reboot după ce l-ai dezactivat?
Poți folosi BetterBatterStats să monitorizezi wakelock-urile.

Edited by [ady], 02 May 2013 - 09:52.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post[ady], on 02 mai 2013 - 09:51, said:

Nici o rețea din RO nu are fd.
Miau! :D Vodafone are activata functia asta, dar doar pe reteaua 3G in 2100 Mhz. :P

#5
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004

View PostMembruAnonim, on 02 mai 2013 - 10:04, said:

Miau! Posted Image Vodafone are activata functia asta, dar doar pe reteaua 3G in 2100 Mhz. Posted Image

am sunat la ei si mi-au zis identic.

#6
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
Cu riscul de a învia un topic vechi...
In București telefonul observ ca trece rapid intre H si 3G..Adică rețeaua pare sa aibă FD activ.
In schimb in orașul Suceava telefonul sta in H permanent, nu comuta niciodată în 3G.
Să înțeleg că există FD in București activ și în provincie încă nu l-au introdus?

Poate ne spune Digi_Helper daca in reteaua Digi exista FD activ pe anumite celule, si cum este recomandat pentru power saving sa setam telefonul - FD enabled sau disabled.

Comportamentul componentei de date - H sau 3G la telefon difera in functie de locatie, implicit exista parametrii de retea diferiti in functie de celula.

Edited by spikje, 29 July 2014 - 02:06.


#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Exact, asta mă interesează şi pe mine. La mine este activată.

#8
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004
Am mai întrebat odată pe digi_helper dar niciun răspuns, sau cel puțin n-am văzut eu. Dacă a fost dat îmi cer scuze și rog să mai spună odată în topicul acesta.

#9
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014
In Oradea am gasit celule care sunt si UMTS si HSDPA, doar cand ma conectez la net trece pe HSDPA. Dar de unde se activeaza/dezactiveaza FD pe Android?

Edited by PopM, 29 July 2014 - 15:50.


#10
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
Asteptam cu interes un raspuns.
Personal, am observat ca tine bateria mai mult cand nu comuta intre 3G si H, cand ramane doar H am avut si 2% discharge pe noapte. Telefonul e un Nexus 4, banuiesc ca are FD activ din fabrica, nu am setat nimic in build.prop ca sa dezactivez explicit FD.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In general cam asa e peste tot, 3G cand conexiunea e inactiva si H cand se face trafic. Mai sunt si zone in care sta doar in H, la metrou mi s-a intamplat.

#12
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
Este Fd activ in Brasov de cel putin 4 ani. Nu stiu in alte parti decat in Bucuresti unde de asemeni l-am gasit activ.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate