Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Eliminare alcool rapid

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
frozen_cast

frozen_cast

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.01.2013

 d4m4g3, on 01 mai 2013 - 11:31, said:

Nu trebuie sa ai 0% in RO? Ca eu asa stiu.
In alte parti e permis cu valori diferite, in functie si de tipul autovehiculului condus...

Nu. Este o limita de genul 0.1 sau ceva de genul. La un gratar am baut 2 beri si nu am stiut ca in 4 ore jumate inca mai este alcool in sange. Mi s-a pus etilotestul i mi-a spus ca sunt exact sub limita, deci ceva adevar este.

De adormit nu se punea problema, ca am bagat 2 pliculete de 3in1 strong sa fiu sigur ca ma urc pe pereti.

#38
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 iulyusfagaras69, on 01 mai 2013 - 16:59, said:

stai ma pe treaba ta, berea nu o scoti asa usor , tre' sa treaca 24 de ore , personal nu cred in vre-o metoda de mai sus .
asta-i legenda urbana. am beut 6 beri de la ora 9 pina la 13, la ora 20 m-am urcat la volan si am si fost oprit de politie pentru neacordare de prioritate la trecerea de pietoni. am suflat in alcooltest, 0,0000%

 frozen_cast, on 02 mai 2013 - 10:26, said:

Nu. Este o limita de genul 0.1 sau ceva de genul. La un gratar am baut 2 beri si nu am stiut ca in 4 ore jumate inca mai este alcool in sange. Mi s-a pus etilotestul i mi-a spus ca sunt exact sub limita, deci ceva adevar este.
limita legala in romania e 0,00%, faptul ca nu esti sanctionat pentru valori mai mici de 0,1 la mie e un fel de cutuma, logic de altfel, daca mergi la singe si tragi 15 minute de timp ai sanse foarte mari sa fi curat.

#39
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 frozen_cast, on 02 mai 2013 - 10:26, said:

Nu. Este o limita de genul 0.1 sau ceva de genul. La un gratar am baut 2 beri si nu am stiut ca in 4 ore jumate inca mai este alcool in sange. Mi s-a pus etilotestul i mi-a spus ca sunt exact sub limita, deci ceva adevar este.
Cu cat iesisei la test de ti-a zis asta si nimic mai mult?

Oricum, unde scrie clar si concret ca in RO ai voie sa conduci sub influenta bauturilor alcoolice daca concentratia alcoolului se afla sub limita... 0.1g/L sau care o fi?
Unde scrie in codul rutier/lege/ceva important care sa te absolve de orice vina daca ai "pana la" valorea admisa? Care e 0 pana una alta.

Eu stiu ca peste tot scrie ceva precum faptul ca reprezinta infractiune daca persoana se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora. In plus daca e peste 0.4 te duci si iti verifica din sange, daca ai peste 0.8 ai dat-o-n bara, insa Romania face parte din tarile unde toleranta este 0, lucru regasit intr-o groaza de articole dupa un simplu search pe Google.

#40
frozen_cast

frozen_cast

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.01.2013

 d4m4g3, on 02 mai 2013 - 11:05, said:

Cu cat iesisei la test de ti-a zis asta si nimic mai mult?

Oricum, unde scrie clar si concret ca in RO ai voie sa conduci sub influenta bauturilor alcoolice daca concentratia alcoolului se afla sub limita... 0.1g/L sau care o fi?
Unde scrie in codul rutier/lege/ceva important care sa te absolve de orice vina daca ai "pana la" valorea admisa? Care e 0 pana una alta.

Eu stiu ca peste tot stiu ca scrie ceva precum faptul ca reprezinta infractiune daca persoana se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora. In plus daca e peste 0.4 te duci si iti verifica din sange, daca ai peste 0.8 ai dat-o-n bara, insa Romania face parte din tarile unde toleranta este 0, lucru regasit intr-o groaza de articole dupa un simplu search pe Google.
0.15, sau 0,05, ceva cu 5 la farsit, dar sigur nu mai mare de 0,15.

Ei se gandesc, ca daca tu contesti si vrei sa te duci sa iti ia sange pt analiza, dispare si acel 0,1 si nu isi pierd timpul cu tine.

Nici eu nu am gasit in legislatie ca ai voie sa depasesti 0,00.

#41
nisi1t

nisi1t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.08.2004

 animin, on 01 mai 2013 - 10:18, said:

M-am intors ... dupa o plimbare prin oras si o ciorba de burta sunt ok Posted Image
Nu mahmureala ma deranja ci faptul ca nu stiu daca pot conduce ... ar trebui sa fac 30 km (nu e mult) si merge si un prieten cu mine deci nu e problema de siguranta.
Am fost la un magazin (in care gasesti diverse chinezarii), nu dau nume sa nu se considere reclama, si am cumparat un "Alcoholtester Alcooltest"(asta scrie pe el Posted Image) ) si cand suflu in el se aprinde becul verde (insemnand ca am o alcolemie mai mica de 0.02%). Intrebarea mea este: e posibil?  Aparatul nu pare de incredere, am dat 24 lei pe el Posted Image .
P.S. L-am apropiat de o sticla de tuica desfacuta si s-a facut rosu instant.

Pentru a calcula cat alcool in sange la un animit timp dupa ce ai baut sunt cateva formule acceptate si in instanta conteaza foarte multi parametrii ca si sexul, varsta, greutatea, daca esti bautor social sau impatimit, daca ai mancat inainte etc etc etc.

Nu stiu cat de serios este aparatul care l-ai cumparat dar eu am folosit de cateva ori un program care "estimeaza" alcoolul din sange programul este pe telefon ai nevoie de unul cu Android si ii zice Autodafe Drinking, nu stiu link-ul dar il gasesti gratuit. Ca si teste am incercat sa estimez cu aplicatia respectiva procentul de alcool si cu un tester care avea display pentru a afisa corect procentul de alcool, diferenta a fost neglijabila.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate