Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Eliminare alcool rapid

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Transfuzie...

#20
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Daca sti ca ai ficat bun poate la amiaz poti conduce ,
daca nu stai acasa linistit pentru ca reflexele sunt praf degeaba nu te doare capul ,
daca te bate soarele in cap esti gata !
Daca ai motor diesel la masina si mergi constant cu 90 adormi instantaneu .
Ce scriu mai sus nu sunt povesti , le-am trait personal ...

#21
animin

animin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.05.2013
M-am intors ... dupa o plimbare prin oras si o ciorba de burta sunt ok :D
Nu mahmureala ma deranja ci faptul ca nu stiu daca pot conduce ... ar trebui sa fac 30 km (nu e mult) si merge si un prieten cu mine deci nu e problema de siguranta.
Am fost la un magazin (in care gasesti diverse chinezarii), nu dau nume sa nu se considere reclama, si am cumparat un "Alcoholtester Alcooltest"(asta scrie pe el :)) ) si cand suflu in el se aprinde becul verde (insemnand ca am o alcolemie mai mica de 0.02%). Intrebarea mea este: e posibil?  Aparatul nu pare de incredere, am dat 24 lei pe el :D .
P.S. L-am apropiat de o sticla de tuica desfacuta si s-a facut rosu instant.

#22
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu stiu cat ai baut dar daca mananci si te odihnesti nu cred ca ai probleme.
Nu caut sa te imping de la spate sa te duci doar ca te simti "ok", dar si mie mi se intampla sa beau seara/noaptea si la 7-8 dimineata ma trezesc si plec.
Sunt in regula, dar in sange o mai fi ceva ce-i drept.

In final depinde de organism si de cantitatea de alcool consumata, sunt multi factori care conteaza aici asadar nu exista o metoda sigura de a "scapa" de alcoolul din sange.
Doar timpul, daca vrei sa fii sigur. Posted Image

LE: Nu stiu cat de precise sunt testerele alea dar nu prea as avea incredere.
Oricum o alcoolemie mai mica de 0.02% inseamna ca poate sa fie si 0.01%, ceea ce tot nu este permis in RO.

#23
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Baga o inghetata si 3-4 frunze de patrunjel - va da 0,00 si testerul .

#24
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 d4m4g3, on 01 mai 2013 - 10:20, said:

Oricum o alcoolemie mai mica de 0.02% inseamna ca poate sa fie si 0.01%, ceea ce tot nu este permis in RO.

Sub 0.01% adică 10 la mie nu se ia în considerare.

@op: mai bagă niște lichide.

#25
animin

animin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.05.2013
Multumesc tuturor pentru sfaturi !
Acum plec de acasa. Nu cred ca vor fi probleme.
Toate cele bune!

#26
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 AlexIP, on 01 mai 2013 - 10:51, said:

Sub 0.01% adică 10 la mie nu se ia în considerare.
Nu trebuie sa ai 0% in RO? Ca eu asa stiu.
In alte parti e permis cu valori diferite, in functie si de tipul autovehiculului condus...

#27
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
cui pe cui se scoate, trebuie sa bei in continuare ce ai baut si aseara si pleci cu taxiul :)

#28
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

 d4m4g3, on 01 mai 2013 - 11:31, said:

Nu trebuie sa ai 0% in RO? Ca eu asa stiu.
In alte parti e permis cu valori diferite, in functie si de tipul autovehiculului condus...

Peste 0.4g/l se considera contraventie, iar peste 0.8g/l se considera infractiune.

#29
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ideea e ca nu e legal cu alcool la "bord", indiferent ca e sub 0.4g/l. Trebuie sa fie 0. Asa e in RO, nu cred ca s-a modificat ceva in ultimii ani.
Nu conteaza ca e contraventie sau infractiune, tot rau e, tot fara permis ramai, tot alcool ai in sange. :)

#30
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 d4m4g3, on 01 mai 2013 - 11:31, said:

Nu trebuie sa ai 0% in RO? Ca eu asa stiu.
In alte parti e permis cu valori diferite, in functie si de tipul autovehiculului condus...

Quote

Cu respectul de rigoare , fac o corectie . Pana la 0,10 mg/l in aerul expirat este asimilata toleranta . Orice valoare cuprinsa intre 0,11 si 0,40 mg/l in aerul expirat conduce la intocmirea PV de contraventie si suspendarea permisului . Depasirea valorii de 0,40 mg/l in aerul expirat obliga politistul sa conduca persoana la o unitate sanitara in vederea recoltarii probelor biologice , intocmirea actelor premergatoare IUP si retinerea permisului de conducere pana la solutionarea cazului .

Citeste mai mult: http://www.avocatnet...l#ixzz2S2EzApMy

Unde 0.10 mg/l = 0.01%, să nu uităm notațiile.

De asemenea, tot de acolo

Quote

conform carui act normativ intre 0 si 0.10 mg/l in aerul expirat este considerata toleranta?

Conform adresei nr. A 8/4165 din 2002 a Institutului de Medicina Legala "Mina Minovici”, se considera ca pana la 0,10 mg/l alcool in aerul expirat , nu apare niciun fel de alterare a vitezei de reactie, a reflexelor sau a celorlalte functii psihomotorii , iar depasirea acestui prag atrage dupa sine raspunderea contraventionala .


Interesant de menționat:

Quote

Aparatele etilotest ale Politiei au o eroare in fisa tehnica de ± 0.008 mg/l.

http://www.dreptonli...intrebare=49843

#31
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Bine, dar in final daca ai alcool in sange e ilegal, in functie de cat, e mai rau sau foarte rau.
Ce mai conteaza toleranta aia care oricum in functie de ce persoana esti fizic, poti sa o ai dupa foarte putin alcool?
Pana la urma nu bea nimeni jumatate de pipeta sa zica ca se incadreaza in acea limita si nu ii poate face nimeni nimic - daca nu face vreun accident si in vreun fel sau altul i se recolteaza probe biologice, caz in care conteaza orice valoare peste 0. Nu? Nu poti bea si conduce legal. Asta-i concluzia. Posted Image

#32
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Cafea cu sare, dar sa pui mai multa sare, cam 1 lingurita la o cafea!!!

#33
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 wiseguy76, on 01 mai 2013 - 07:33, said:

* 100 ml votca - 0,45 grame alcool pur la mie, care se elimina in 3 ore;
* 100 ml palinca - 0,64 grame la mie, care se elimina in 4 ore si 10 minute;
* 100 ml lichior de 30 grade - 0,34 grame la mie, care se elimina in 3 ore si 10 minute;
* o bere de 500 ml - 0,28 grame la mie, care se elimina in maxim 2 ore;
* 1 litru de vin - intre 1,02 si 1,37 grame la mie, in functie de taria vinului, care se elimina intre sapte ore si 9 ore si 15 minute.
Conditia este ca la aceste intervale de timp sa adaugati 30 de minute, daca ati baut pe nemincate, sau 2 ore, daca ati mincat inainte pentru ca acestea sint intervalele in care concentratia de alcool in singe atinge valoarea maxima de la care se calculeaza timpul de eliminare.
De precizat ca aceste gramaje si indici de mai sus devin orientativi pentru cazurile in care bem cantitati mai mari.
Potrivit calculelor de mai sus, consumarea a 3 litri de vin ar insemna coma alcoolica, daca nu chiar deces, la alcoolemie de peste 3 la mie. In realitate, acea cantitate nu este bauta instantaneu, ci in timp, timp in care are loc si eliminare de alcool din organism. Si, mai important, depinde si de viteza de asimilare a alcoolului din stomac in singe.
Dupa calculele de mai sus dupa inca 5 pahare as fi fost Post mortem.

#34
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
stai ma pe treaba ta, berea nu o scoti asa usor , tre' sa treaca 24 de ore , personal nu cred in vre-o metoda de mai sus .

#35
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Eu ma repar cu cateva pahare de apa si cateva muraturi. Totul pare sa nu se mai invarta chiar asa si uneori camera nu se mai invarte deloc.Posted Image

#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 animin, on 01 mai 2013 - 10:57, said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi !
Acum plec de acasa. Nu cred ca vor fi probleme.
Toate cele bune!

Baaaaah, mai traiesti? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate