Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Argumente pentru î sau â?

- - - - -
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#145
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postflorincroitoru, on 22 mai 2013 - 11:36, said:

.Problema e că se dau unii culţi, deştepţi şi oameni buni dar în realitate nu sînt.

Gura pacatosului adevar graieste...

View Postflorincroitoru, on 22 mai 2013 - 11:36, said:

Coană Karuna Gîlceavă,

Nea galceava poate ca esti dumneata... ca se vede ca din '93 ai ramas cu totul neconsolat...

#146
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postkaruna, on 22 mai 2013 - 11:34, said:

E firesc sa ma intrebati, desigur, doar ca nu este obligatoriu sa va si raspund. In schimb putem vota fiecare dupa justificarile pe care le are.
Doamnă dragă, toată discuția este despre argumentarea regulii â-ului interior. Da? Susțineți că norma din 1993 e bună. Da? Dar nu vreți să argumentați. Îmi pare rău, dar ce motiv ar avea cineva să vă creadă? Una din regulile dialogului este că dacă afirmi ceva pe subiectul discuției și ți se cer argumente, le dai.

View Postkaruna, on 22 mai 2013 - 11:34, said:

1.Regula â-ului interior, logic, se justifica prin justificarile celor care l-au introdus prima data in scrierea romaneasca!
Dumneavoastră nu știți care sînt acele justificări, ci doar presupuneți că au existat. Apoi habar n-aveți dacă aceleași justificări mai sînt valabile azi.

#147
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postflorincroitoru, on 22 mai 2013 - 11:36, said:

Nu eşti tu subiectul şi de ce "ţi se rupe". Nu vorbim pe dacă şi pe ce va fi în viitor!.Problema e că se dau unii culţi, deştepţi şi oameni buni dar în realitate nu sînt. Dacă cineva se pretinde învăţat, cult.....scrie conform regulilor limbii romîne, fie ele ceele ale limbii literare fie în regulile vreunui grai popular. "Ele trebuiesc făcute" nu e e o exprimare de om neinstruit care încearcă să pară cult.Ea nu a spus aşa pt că ea socoate că aşa e bine ci a vrut să arate că e....cukltă şi că ştie să se exprime corect.A dat cu oiştea în gard!
Iar tu dacă tot sări în ajutorul semenului la nevoie şi te pretinzi deştept, arată că exprimarea "ele trebuiesc să facă" e bună.

Este irelevant pentru discutia de fata ca intr-adevar ma pretind destept. Si nici nu trebuie sa demonstrez ca exprimarea este buna, ori nu. Ajunge doar sa-ti arat ca este folosita masiv, fix in concordanta cu speculatia pe care am facut-o. O simpla cautare pe goagal livreaza " Aproximativ 1.810.000 (de) rezultate (0,25 secunde) ". Estimeaza tu cite or fi lectii de gramatica si cite efectiv exprimare curenta. Pe prima pagina gasim chiar si un articol in adevarul.ro:

http://adevarul.ro/l...fe59/index.html

Quote

Minune la Reşiţa: lalelele trebuiesc culese din copaci

Si de-ti iese tie pe nas, piatra se rostogoloste. Cindva conjugarea va intra in uz

Poftim:
http://www.stirimm.r...ebuiesc-anulate

http://alcoolism.inf...iesc-schimbate/

Quote

TREBUÍ, pers. 3 trebuie, vb. IV. 1. Intranz. A avea nevoie (de ceva); a fi nevoie (de ceva). ◊ Loc. adv. Cum trebuie = așa cum se cuvine, cum se cade; bine. ◊ Expr. Așa-ți trebuie! = așa ți se cuvine, așa meriți. Atâta i-a trebuit (ca să...) = asta a așteptat (ca să...) 2. Tranz. unipers. și impers. Este necesar să..., este obligatoriu să..., se cere (neapărat) să... 3. Tranz. unipers. și impers. A fi probabil sau posibil, a se putea presupune. [Prez. ind. pers. 1 sg.: (rar) trébui și trebuiésc] – Din sl. trĕbovati


#148
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostAdiJapan, on 22 mai 2013 - 12:38, said:

Doamnă dragă, toată discuția este despre argumentarea regulii â-ului interior. Da?



Susțineți că norma din 1993 e bună. Da? Dar nu vreți să argumentați. Îmi pare rău, dar ce motiv ar avea cineva să vă creadă? Una din regulile dialogului este că dacă afirmi ceva pe subiectul discuției și ți se cer argumente, le dai.




Dumneavoastră nu știți care sînt acele justificări, ci doar presupuneți că au existat. Apoi habar n-aveți dacă aceleași justificări mai sînt valabile azi.


De asemenea si pentru î, da. Iar concluzia, fie ca va place, fie ca nu, este ca exista la fel de multe argumente logice valide pentru fiecare.

Bineinteles ca e buna cata vreme toata lumea care si-a insusit regulile si, respectiv, care citeste intelege ce se scrie... Unde mai puneti ca aceia inteleg inclusiv cand diacriticele respective nu sunt folosite.


Dumneavoastra doar ca insinuati ca nu as sti ce sunt acelea justificari, nu ca ati spune si un adevar.

#149
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postkaruna, on 22 mai 2013 - 13:56, said:

De asemenea si pentru î, da. Iar concluzia, fie ca va place, fie ca nu, este ca exista la fel de multe argumente logice valide pentru fiecare.

Bineinteles ca e buna cata vreme toata lumea care si-a insusit regulile si, respectiv, care citeste intelege ce se scrie... Unde mai puneti ca aceia inteleg inclusiv cand diacriticele respective nu sunt folosite.

Dumneavoastra doar ca insinuati ca nu as sti ce sunt acelea justificari, nu ca ati spune si un adevar.
Cu toată bunăvoința, se pare că noi doi nu putem avea un dialog rațional pe tema asta. Pe mine lipsa crasă de rațiune mă dezarmează. Renunț. Credeți ce poftiți.

#150
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Coana Karuna vorbeşte ca intelectualii: "argumente logice valide".Posted Image

#151
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postflorincroitoru, on 22 mai 2013 - 14:33, said:

ai stil de mahalagioaică cu bacalaoreat dar î


Cine zice ala e. Ca eu m-am purtat frumos si nu te-am facut nici prost, nici mahalagiu, nici tigan si nici jidan, nu ca n-ai fi putut fi vreunul dintre acestia...

View PostAdiJapan, on 22 mai 2013 - 14:42, said:

Cu toată bunăvoința, se pare că noi doi nu putem avea un dialog rațional pe tema asta. Pe mine lipsa crasă de rațiune mă dezarmează. Renunț. Credeți ce poftiți.

Fiindca n-aveti argumente rationale, de aceea, si tot asteptati sa vi le aduc eu, sau cel putin sa gasiti fisuri in rationamentele mele...  Doar ca nu v-a mers...

In alta ordine de idei, o fi scrierea doar cu î mai practica, doar ca se pare ca nu putea sa fie impusa decat in timpul unui regim dictatorial chitit pe uniformizare si simplificare, ca doar de aceea ne-am procopsit cu apartamente practice si cartiere elegante... Stiu, n-are treaba coada vacii cu stampila primariei, decat daca vreun artist se pricepe sa le combine...

View Postvata_pa_batz, on 22 mai 2013 - 16:54, said:

De ce te freaca si unde-i relevanta...bah?


El zice ca e logic ca daca n-ai diplome, cate iti cere el, si de care iti cere el, sa n-ai nici vreun drept sa iti exprimi opinia... Nu-i de mirare ca asa ajunge cate un Hitler la putere...

View Postflorincroitoru, on 22 mai 2013 - 14:47, said:

Coana Karuna vorbeşte ca intelectualii: "argumente logice valide".Posted Image

Pai daca mi s-au aratat si o gramada de pretinse argumente logice, nici nu puteam sa ma exprim altfel... Ca numai logice nu au fost argumetele tale si ale lui domnul Adi...

Edited by karuna, 22 May 2013 - 17:35.


#152
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postflorincroitoru, on 22 mai 2013 - 19:29, said:

Păi, de ce să mă faci tu mahalagiu? Scriu ca un mahalagiu?



Am scris prostii pe acest subiect?


Aş fi putut fi şi mahalagiu şi prost etc, dar nu sînt. Tu însă eşti mahalagioaică şi scrii prostii pe care nu le mai arăt încă o dată.


Conform definitiei cuvantului, nu eu te fac, ci singur te faci:
MAHALAGÍU, mahalagii, s. m. Bărbat care locuiește într-un cartier mărginaș, la periferia unui oraș; p. ext. bărbat cu apucături vulgare, grosolane, care se ceartă și bârfește.


Bineinteles ca ai scris ce nu trebuie, de cate ori, in loc de argumente, ai facut atacuri la persoana mea, respectiv, m-ai barfit pe mine.


QED

------------------------------

Poti sa dovedesti ca  folosirea lui î e logica si a lui â nu?... Daca nu puteti, inseamna ca am dreptate cand spun ca cei ca tine abuzeaza de putere ca sa isi impuna norma...

Edited by karuna, 22 May 2013 - 20:07.


#153
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postflorincroitoru, on 22 mai 2013 - 19:29, said:

Argumentele au fost scris de către Japan şi de către Crugasic şi sînt în esenţă acelea aduse de lingvişti.

View Postflorincroitoru, on 22 mai 2013 - 19:29, said:

Ce să zic? Nu au lingviştii argumente logice  ci are academia de  bonobo bolşevici reciclaţi rapid după 90 şi coana karuna!
:roflmao: N-am putut sa ma abtin!

View Postkaruna, on 22 mai 2013 - 19:57, said:

Poti sa dovedesti ca  folosirea lui î e logica si a lui â nu?... Daca nu puteti, inseamna ca am dreptate cand spun ca cei ca tine abuzeaza de putere ca sa isi impuna norma...
Ar fi de bun-simt sa te retragi.

#154
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdyana25, on 22 mai 2013 - 21:08, said:

Posted Image N-am putut sa ma abtin!


Ar fi de bun-simt sa te retragi.


Doar asa fiindca ai muri tu de ciuda?... Cata vreme tu sustii niste persoane care isi dau aere si privesc lumea de sus, care se leaga de scrisul meu fara diacritice, gasind in asta un motiv pentru care, cica, eu n-ar trebui sa imi dau cu parerea, care intreaba lumea de numarul diplomelor, care se dau destepti si te porcaiesc pentru greseli care pana la urma se dovedesc a nu fi greseli, dar scuze ulterior  nu isi cer, si respectiv posteaza ad hominem cu toptanul, asa incat se incadreaza la definitia data cuvantului mahalagiu, in loc sa discute civilizat si rational...  concluzia cea mai simpla care se poate trage este ca cine se aseamana se aduna....

Cu toate acestea, daca poti, lamureste tu lumea de ce folosirea lui î e logica si a lui â nu.

Edited by karuna, 22 May 2013 - 21:30.


#155
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postkaruna, on 22 mai 2013 - 21:29, said:

Doar asa fiindca ai muri tu de ciuda?...
N-as muri de ciuda daca ai continua sa te faci de ris.

View Postkaruna, on 22 mai 2013 - 21:29, said:

Cata vreme tu sustii niste persoane care isi dau aere si privesc lumea de sus, care se leaga de scrisul meu fara diacritice, gasind in asta un motiv pentru care, cica, eu n-ar trebui sa imi dau cu parerea, care intreaba lumea de numarul diplomelor, care se dau destepti si te porcaiesc pentru greseli care pana la urma se dovedesc a nu fi greseli, dar scuze ulterior  nu isi cer, si respectiv posteaza ad hominem cu toptanul, asa incat se incadreaza la definitia data cuvantului mahalagiu, in loc sa discute civilizat si rational...  concluzia cea mai simpla care se poate trage este ca cine se aseamana se aduna....
Nu vad aici descrierea lui AdiJapan.

View Postkaruna, on 22 mai 2013 - 21:29, said:

Cu toate acestea, daca poti, lamureste tu lumea de ce folosirea lui î e logica si a lui â nu.
Singurul lucru pe care l-am spus a fost ca tu nu poti sa lamuresti pe nimeni de nimic.

#156
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdyana25, on 22 mai 2013 - 21:37, said:

N-as muri de ciuda daca ai continua sa te faci de ris.

Nu vad aici descrierea lui AdiJapan.

Singurul lucru pe care l-am spus a fost ca tu nu poti sa lamuresti pe nimeni de nimic.

De ce sa ma fac de ras?...Ati aratat cumva ca î din i e logic si celalalt nu? Ca despre asta se discuta.

Probabil fiindca nu cu el te asemeni?...

Si tu vrei sa treci drept o fiinta rationala raspunzand complet aiurea la problema pe care te-am invitat s-o rezolvi?

PS Observ ca nu ai scris cu diacritice... Tare ma tem ca nobila breasla te va expulza din randurile ei...

Edited by karuna, 22 May 2013 - 21:54.


#157
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postkaruna, on 22 mai 2013 - 21:53, said:

Si tu vrei sa treci drept o fiinta rationala raspunzand complet aiurea la problema pe care te-am invitat s-o rezolvi?
Sint persoane care au explicat mai bine decit as putea s-o fac eu vreodata, dar s-au straduit degeaba.

#158
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdyana25, on 22 mai 2013 - 23:07, said:

Sint persoane care au explicat mai bine decit as putea s-o fac eu vreodata, dar s-au straduit degeaba.

Eu zic ca nu poti sa explici fiindca nici nu ai inteles care este chestiunea. Altfel, cei care au venit cu explicatii nu s-au straduit chiar degeaba. Fiindca au explicat o gramada de lucruri, pentru care ii felicit,... dar care din pacate nu dovedesc si ca folosirea lui î e logica si a lui â nu, asa incat sa arate ca exista dovada ca alegerea lui e una 100% rationala...  :console:

#159
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postkaruna, on 23 mai 2013 - 07:57, said:

Eu zic ca nu poti sa explici fiindca nici nu ai inteles care este chestiunea. Altfel, cei care au venit cu explicatii nu s-au straduit chiar degeaba. Fiindca au explicat o gramada de lucruri, pentru care ii felicit,... dar care din pacate nu dovedesc si ca folosirea lui î e logica si a lui â nu, asa incat sa arate ca exista dovada ca alegerea lui e una 100% rationala...  Posted Image
dyana25, eu cred că inutilitatea oricărei riposte e deja evidentă. Să ne dăm deci bătuți, în bloc, în fața neîndoielnicei și adîncii înțelepciuni a karunei,

#160
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostAdiJapan, on 23 mai 2013 - 08:20, said:

dyana25, eu cred că inutilitatea oricărei riposte e deja evidentă. Să ne dăm deci bătuți, în bloc, în fața neîndoielnicei și adîncii înțelepciuni a karunei,


De ce in bloc? Chiar nu credeti ca poate sa existe vreun lingvist mai bun decat voi si respectiv capabil sa descalceasca chestiunea??

#161
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postdyana25, on 22 mai 2013 - 23:07, said:

Sint persoane care au explicat mai bine decit as putea s-o fac eu vreodata, dar s-au straduit degeaba.
Pe aria religie a facut/face la fel.Nu intelege/nu argumenteaza/schimba firul discutiei sau o ia razna.

Edited by Ulpiatraiana, 23 May 2013 - 09:39.


#162
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postkaruna, on 23 mai 2013 - 08:58, said:

De ce in bloc? Chiar nu credeti ca poate sa existe vreun lingvist mai bun decat voi si respectiv capabil sa descalceasca chestiunea??
Doamnă dragă, aberați. Noi nu sîntem lingviști, deci orice lingvist e mai bun decît noi pe subiectul ăsta. Înțelegeți? Nici măcar nu trebuie să fie specializat în ortografie.

Iar chestiunea e deja descîlcită de lingviști. Ca să constatați asta e suficient să citiți despre ea. Sînt zeci sau sute de articole pe tema asta pe internet, iar dacă aveți în apropiere și o bibliotecă atunci e deja paradis.

În bloc, pentru că nu ați fost capabilă să comunicați pe tema asta cu nimeni. Ați fost tot timpul singură, cu propriile opinii în brațe. Nu ați dialogat, ci ați simulat dialogul, cu fente și piruete. Scopul dumneavoastră aici nu a fost să faceți schimb de informații, sau mai exact să învățați de la cei care știu mai multe, ci să vindeți castraveți grădinarului. Dumneavoastră desigur nu vă dați seama, dar dinspre mine lucrurile se văd așa: sînteți ca un copilaș care le explică de zor părinților care e treaba cu barza (de exemplu). În cazul copilului scena e amuzantă și înduioșătoare; în cazul dumneavoastră e caraghioasă. Ca adult (cu formare reală!) ar trebui să vă dați seama cînd nu știți destul ca să puteți analiza lucrurile și vorbi. În discuția asta puteți cel mult să puneți întrebări și în nici un caz să dați verdicte. Dumneavoastră nici măcar să cîntăriți un argument nu puteți, din evidenta lipsă de cunoștințe fundamentale.

Dar desigur și lucrurile astea le veți înțelege tot pe dos și veți da aceleași replici stupide ca și pînă acum. Mi-am pierdut timpul degeaba din nou. Urmează să-mi demonstrați asta, fără îndoială.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate