Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Deformare a oaselor incheieturii

  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Am observat acum ceva timp ca la mana stanga mi-a aparut in zona incheieturii (putin mai "jos" de incheietura, inspre degete) o proeminenta. Pare oarecum continuarea osului degetului mare (nu este). Nu doare, are putina mobilitate laterala, este rigida. Nu mi-am rupt mana si nici luxat grav. Ce poate fi/cum se poate rezolva?

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Pune o poza.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Te exprimi foarte confuz...
Proeminenta respectiva e os sau tesut moale inflamat? Exista edem local? E in zona articulatiei carpo-metacarpale, metacarpo-falangiene sau pe falanga proximala? Cum are mobilitate laterala, sa inteleg ca nu e solidara cu osul? Sunt afectate miscarile degetului mare?
Pune o poza in care sa evidentiezi zona respectiva si revino cu informatii mai clare.

#4
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Am atasat si ceva poze (sunt in pozitii mai ciudate ca sa evidentiez umflatura). Nu as putea sa spun ca e solidara sau nu cu osul, cert e ca are o mobilitate de-a lungul incheieturii (perpendicular pe incheietura nu se misca deloc). Nu afecteaza nici o miscare. Habar n-am daca e os sau tesut inflamat, cert e ca e rigida, ceea ce ma face sa cred ca e os.

Attached Files



#5
bdomchild

bdomchild

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.08.2008

 Gady_paul, on 01 mai 2013 - 09:38, said:

Am atasat si ceva poze (sunt in pozitii mai ciudate ca sa evidentiez umflatura). Nu as putea sa spun ca e solidara sau nu cu osul, cert e ca are o mobilitate de-a lungul incheieturii (perpendicular pe incheietura nu se misca deloc). Nu afecteaza nici o miscare. Habar n-am daca e os sau tesut inflamat, cert e ca e rigida, ceea ce ma face sa cred ca e os.

Buna seara,
Dupa cele relatate de dumneavoastra, cel mai probabil este vorba de un chist sinovial la nivelul pumnului stang. Se poate incerca o punctonare a chistului, dar cel mai probabil se va reface din nou. Eu iti recomand in primul rand un consult ortopedic de specialitate, si ablatia chirurgicala a chistului.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 bdomchild, on 02 mai 2013 - 00:15, said:

chist sinovial la nivelul pumnului stang. Se poate incerca o punctonare a chistului,
Chiar daca in general consistenta unui chist e mai degraba elastica decat ferma, tot asa inclin sa cred si eu.
Tenosinovita de Quervain se exclude, neexistand durere.
Pana la ortoped, un medic de familie bun, care a mai facut asa ceva, ar putea incerca o punctie evacuatorie urmata de infiltrarea unei cantitati mici de corticosteroid.

#7
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Daca il las asa, poate prezenta probleme (sa creasca in dimensiune, sa afecteze articulatia)?
Poate reaparea dupa eliminare?

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Cum zicea si bdomchild, poate sa reapara. O cantitate mica de corticosteroid in interiorul chistului reduce acest risc. Crescand, de la o anumita dimensiune chisturile pot stanjeni miscarile mainii, mai trebuie luat in considerare si aspectul inestetic al unei galme pe incheietura. Eroziunile articulare provocate de chisturi sunt rare.

#9
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Chistul in sine nu doare si sfatul meu e sa-l lasi in pace atata timp cat nu te deranjeaza mai mult decat estetic.
In timp e posibil sa creasca si sa deranjeze "vecinii",asta insemnand durere, inflamatie... abia atunci te poti gandi la operatie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate