Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

AllView Alldro 3 Speed Quad

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
"Alldro 3 Speed Quad, pe numele ei, este cea mai promitatoare tableta romaneasca: vine cu 2 GB RAM si ecran cu super-rezolutie.
Mai precis, are un ecran IPS de 9.7 inch in diagonala cu rezolutie 2048 x 1536 pixeli. E clar ca avem de a face cu imagini super clare, luminoase si colorate, dar ramane de vazut daca ajunge si pe mana noastra aceasta tableta.
Intern, sub capota, avem de a face cu un procesor quad-core Cortex A7 la 1 GHz, si un GPU octo-core PowerVR SGX544 MP2. Tableta lucreaza cu 2 GB RAM si 16 GB spatiu intern, extensibil cu card micro SD de pana la 32 GB. Bateria are 8000 mAh si totul ruleaza Android 4.1 “Jelly Bean”. Pret 1199 RON." http://www.arenait.n...speed-quad.html

[ http://s11.postimg.org/zaa961j7n/Capture.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
image hosting more than 5mb

Descriere: http://www.allview.r...quad/descriere/

Specificatii: http://www.allview.r...quad/descriere/

Review http://next.lab501.r...eed-quad-review

Ce parere aveti? Cel putin pe partea de hardware pare mult mai buna ca cea de la Eboda. Sunt curios cu ce o sa vina cei de la InfoTouch(iTab).
Din ce am citit din punct de vedere software e foarte proasta la fel ca modelul dual core pe care il mai comercializeaza, ecranul e singurul care impresioneaza.

Edited by Papillon_, 30 April 2013 - 16:39.


#2
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 Papillon_, on 30 aprilie 2013 - 16:25, said:

ecranul e singurul care impresioneaza.

Pentru ce are sub capota cred ca are bateria destul de mica. Rezolutia, procesorul grafic si ecranul par a fi mari consumatoare de baterie... Oare s-or gasi baterii mai mari pentru tabletele "Onda & friends"?
Papillon, parca nu erai asa impresionat de ecranele astea cu rezolutie mare :P

#3
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Sincer sa fiu nu ma incanta pentru ca 95%  din aplicatii nu sunt compatibile cu ele. Nu mai zic ca iti omoara CPU/GPU si iti cosuma bateria.

#4
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 Papillon_, on 30 aprilie 2013 - 20:14, said:

Sincer sa fiu nu ma incanta pentru ca 95%  din aplicatii nu sunt compatibile cu ele. Nu mai zic ca iti omoara CPU/GPU si iti cosuma bateria.

Important e sa mearga cele care cu adevarat profita de rezolutie, si anume ebook-reder-ele, browserele, "cititoarele de PDF-uri, viewer-ele de poze si player-ele video. Pentru jocuri cred ca e mai bine sa faca upscale.

#5
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Cred ca e primul produs de la Allview care imi atrage atentia putin, in sensul bun...

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011

 filip.serban, on 30 aprilie 2013 - 21:00, said:


Important e sa mearga cele care cu adevarat profita de rezolutie, si anume ebook-reder-ele, browserele, "cititoarele de PDF-uri, viewer-ele de poze si player-ele video. Pentru jocuri cred ca e mai bine sa faca upscale.
Am e-book redear dedicat, tableta mi se pare "criminala" pentru citit carti.

DaniJ90 Degeaba daca integrarea software e de toata jena.

#7
degitel

degitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 23.12.2010
Cea mai noua tableta Allview, cu niste specificatii care ma cam fac sa-mi iau gandul de la Vonino Spirit S.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/42TAbldD7lU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Display: IPS-HD LCD 9,7"
CPU: Cortex A7 - 1 GHz QUAD Core
GPU: PowerVR SGX544 MP2 / 8 CORE OpenGL ES 2.0
Memorie Flash: 16GB
Memorie RAM: 2GB DDR3
OS: Android 4.1 Jelly Bean

Restul detaliilor se gasesc pe site-ul producatorului.

Vonino este totusi cu 300 RON mai ieftina si chiar sunt in dilema pentru care sa optez. Merita 2GB RAM si procesorul QUAD sa dau banuti in plus? Si placa video pare sa fie mai buna, dar asta o zic prin prisma unui nepriceput.

As dori niste pareri din partea celor care detin aceasta tableta in momentul de fata.

#8
edy93

edy93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.04.2013
Salut, clar nu se compara cu Vonino Spirit S, CPU, GPU plus memoria ram 2gb, deja e in alta clasa. Si eu intentionez sa imi achizitionez o tableta si sunt serios pus pe ganduri daca sa imi iau totusi o tableta sau un laptop. Pe mine ma atrage Asus MeMo PAD Smart 10, are cateva minusuri fata de tableta de la Allview cum ar fi memoria ram si rezolutia dispayului dar, are si cateva plusuri. Sincer nu ma atrag deloc Allview...nu ai nevoie de 2gb ram in momentul asta si cel mai important lucru nu gasesti multe jocuri optimizate pe rezolutia aia, si nu doar jocuri.  In momentul asta 1280 x 800 este cea mai buna rezolutie din ce m-am documentat si eu.

Eu nu am incredere deloc in produsele romanesti, are un display cu o rezolutie buna, procesor quad-core, 2gb ram etc. pe mine unu nu ma atrage, prefer sa imi iau un brand cunoscut in lume, nu doar in romania.

Ti-am dat doar o parere, ceea ce iti vrei cumpara este alegerea ta.

Edited by edy93, 16 May 2013 - 16:17.


#9
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Pai nu sunt romanesti,nici softul nu e romanesc.

#10
edy93

edy93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.04.2013
Daca Allview nu e brand romanesc, atunci care e? :))

#11
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Daca ORICE brand in lumea asta nu a fabricat in China (intr-o mai mare sau mai mica parte) atunci unde?

#12
degitel

degitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 23.12.2010
Un review destul de stufos aici:
http://next.lab501.r...eed-quad-review

Au testat o varianta pre-launch care, zic ei, ca avea un lag la navigarea prin meniuri din cauza soft-ului. Avand in vedere cat de des (adica rar) scot update-uri de soft cei de la Allview chiar nu m-ar incantat la o tableta cu 2 gb ram sa am ingreunari. Nici nu cred ca au timp sa repare/modifice soft-ul atat timp cat scot o tableta sau un telefon nou la 2 luni.

#13
edy93

edy93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.04.2013

 toderascuA, on 17 mai 2013 - 08:36, said:

Daca ORICE brand in lumea asta nu a fabricat in China (intr-o mai mare sau mai mica parte) atunci unde?

Eu ma refer la ce scrie pe tableta, nu unde se fabrica !
E o mica mare direfenta.

Eu unul nu imi voi lua Allview, E-Boda, Evolio sau orice alt brand romanesc, este doar opinia mea si trebuie luata ca atare !

#14
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Glumean omule. Nu te "basica" asa  Posted Image

#15
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Asta e ? : http://www.onda-tabl...-tablet-pc.html

#16
edy93

edy93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.04.2013
Da asta e, doar ca in romania se vinde cu brand-ul Allview.

#17
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Chinezul vinde cu 186 $ (daca iei 50 buc.) iar Alview cere pe ea 1200 lei !?

#18
edy93

edy93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.04.2013
Asa se fac bani :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate