Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Care este marimea optima a diagonalei unei tablete

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

Poll: Care este marimea optima a unei tablete? (91 member(s) have cast votes)

Care este marimea optima a unei tablete ?

  1. Sub 7" (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. 7" (16 votes [17.58%])

    Percentage of vote: 17.58%

  3. 8" (28 votes [30.77%])

    Percentage of vote: 30.77%

  4. 9" (3 votes [3.30%])

    Percentage of vote: 3.30%

  5. 10" (40 votes [43.96%])

    Percentage of vote: 43.96%

  6. 11" sau mai mari (4 votes [4.40%])

    Percentage of vote: 4.40%

Ce format de ecran preferati ?

  1. 4:3 (19 votes [22.62%])

    Percentage of vote: 22.62%

  2. 16:9 (49 votes [58.33%])

    Percentage of vote: 58.33%

  3. 16:10 (16 votes [19.05%])

    Percentage of vote: 19.05%

Vote Guests cannot vote

#19
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

View PostPapillon_, on 06 mai 2013 - 13:09, said:

Se pare ca majoritatea prefera una de 10.1

Cea ce este, daca ma intrebi pe mine, este ciudat. Pana acum totul era gandit cat mai mic (micro-tehnologie) si acum....? Telefoane, tablete, chiar si laptopurile incep sa apara cu diagonale din ce in ce mai generoase.

#20
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Aceasta datorita rezolutiilor HD. Ne cumparam camere care filmeaza HD si aparate foto cu cati mai multi megapixeli, obligatoriu trebuie sa si vizualizam continutul celor filmate/fotografiate cat mai bine...
Vrem jocuri pe telefon si navigare pe Internet - e mai greu pe ecrane sub 4 inch, asa ca ne cumparam o geanta in care sa ducem telefonul, nu-l mai tinem in slip (ca tipa din vechea reclama la Motorola Startak). :)
Totusi cred ca tabletele se vor opri la 10 inch iar telefoanele la 5,5. Sau poate ca viitorul ne va oferi tablete pe care sa le putem impaturi ca pe o foaie de hartie.

#21
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

View PostV_i_c_t_o_r, on 13 mai 2013 - 17:06, said:

Aceasta datorita rezolutiilor HD. Ne cumparam camere care filmeaza HD si aparate foto cu cati mai multi megapixeli, obligatoriu trebuie sa si vizualizam continutul celor filmate/fotografiate cat mai bine...
Vrem jocuri pe telefon si navigare pe Internet - e mai greu pe ecrane sub 4 inch, asa ca ne cumparam o geanta in care sa ducem telefonul, nu-l mai tinem in slip (ca tipa din vechea reclama la Motorola Startak). Posted Image
Totusi cred ca tabletele se vor opri la 10 inch iar telefoanele la 5,5. Sau poate ca viitorul ne va oferi tablete pe care sa le putem impaturi ca pe o foaie de hartie.

Hmmm...makes sens. Inafara de ultima parte...ce te face sa crezi ca se vor opri aici cu dimensiunile?

#22
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PosttoderascuA, on 14 mai 2013 - 08:06, said:

ce te face sa crezi ca se vor opri aici cu dimensiunile?
Imposibilitatea fizica de o o lua cu tine... Tabletele si telefoanele sunt prin esenta aparate portabile. Vom avea diagonale mai mari atunci cand tehnologia ne va permite sa impaturim o tableta ca pe o foaie de hartie pentru a o putea lua cu noi in geanta sau, de ce nu, in buzunar. Dar pana atunci mai sunt multi ani de cercetari...

#23
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Deja au scos toate dimensiunile posibile la telefoane, s-au dus pana la tabletele de 7 inch...iar la tablete la fel, au scos si de 18,20 de inch link1 http://www.neowin.ne...2560-resolution , link2 http://www.theverge....-18-inch-tablet

Pentru mine 4~4.2 e suficient pentru telefon, 6~6.5 pentru e-book reader, tableta 9.7 ~10.1 iar laptop 15.4. O diagonala confortabila dar care sa nu impiedice portabilitatea si manevrarea comoda.

Bineinteles dispozitivul sa fie compact, majoritatea pun un ecran relativ mic intr-o dimensiune mare.

Edited by Papillon_, 14 May 2013 - 08:20.


#24
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Eh...parca am mai spus-o. Romanul este cel mai snob animal al planetei asteia...asa ca hai sa nu-l subestimam. Daca vrea el sa asculte muzi...manele la telefon PE SPEAKER in tranvai...pai o sa asculte "pr'etene" ca asa vea muschii lui. Daca acest telefon este alb si mmmaaareeeeee (tableta-size) e perfect...altfel cum sa-l observe lumea.

#25
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Nu cred ca e valabil doar la romani, grosul vanzarilor e facut de alte tari.

#26
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

View PostPapillon_, on 14 mai 2013 - 08:42, said:

Nu cred ca e valabil doar la romani, grosul vanzarilor e facut de alte tari.

Mda...hai sa nu comparam si nivelul de viata intre Romania si acele tari la care te referi tu (nu stiu exact la ce tari te referi...dar sunt aproape sigur ca au un venit cu cateva sute de euroi mai mult pe cap de locuitor de cat "mioriticii" nostri)

#27
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
10,1 pentru ca o folosesc mai des pentru continut video.
In plus, mi se pare dimensiunea ideala pentru o tableta, ce e mai mica e prea mica, mai mare...alegi un netbook.

#28
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Nu sunt multi care gandesc asa.

#29
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
V-ati schimbat parerea? Personal imi surade ideea unei tablete de 8 inch, parca 10.1 e destul de incomod.

#30
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011
Cred ca 7 e cea mai potrivita, 10.1 e perfecta pt vazut filme.

#31
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Eu filmele prefer sa le vad pe laptop sau TV, tableta o folosesc pentru browsing, poze, jocuri si alte aplicatii. Foarte importanta e si portabilitatea, tableta actuala are 680g! ceea ce o face grea si obisitoare in timp.

#32
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Prefer 9.7", însă dacă as călători mai mult cred ca as prefera 8"

#33
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Am avut de 8, 9.7, 7. Cea mai potrivita marime mi se pare cea in jur de 8", este combinatia perfecta la tot ce ai nevoie, 9.7 si 10.1 sunt prea mari si grele, 7 este ok dar putin cam mica.

#34
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Ai dreptate dar cu Android nu prea ai ce sa iti cumperi, toate sunt slabe, ma refer la cele de 8", singura varianta e iPad Mini 2.

#35
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cele mai mici display-uri la dispozitive cu functie de tableta le intalnim in cazul phablet-urilor care au, de obicei, o diagonala a display-ului cuprinsa intre 5 si 6 inch (aproximativ 5.5 inch).
Urmeaza apoi minitabletele care au, de obicei, o diagonala a display-ului cuprinsa intre 6 si 8 inch (aproximativ 7 inch).
Dupa ele vin la rand tabletele normale cu ecrane de 8-11 inch.
Iar, la final, putem vorbi despre tabletele mari care au o diagonala a afisajului de peste 11 inch (de obicei, intre 11 si 12 inch).
Cand vorbim despre diagonale mai mari de 12 inch, deja ne referim mai curand la notebook-uri convertibile in tableta, la Tablet-PC-uri AiO sau la asa numitele "table-PC, tabletop-PC etc. (despre care exista un topic dedicat). Astfel de "tablete" au fost produse, in general, cu diagonale de 13 inch, 18 inch, 27 inch s.a.m.d.

Atunci cand alegem o tableta trebuie sa ne intrebam in primul rand la ce dorim sa o folosim inainte de a ne decide pentru ce diagonala sa optam (o vom utiliza mai mult pentru e-mail si internet browsing? pentru vizionat filme si albume fotografice? pentru lectura? pentru gaming? pentru productivitate?). Deci, marimea optima a unei tablete este relativa, depinzand inainte de orice de scopul/ scopurile pe care le urmarim. Aici un alt factor important il reprezinta si rezolutia display-ului.

O alta intrebare importanta pe care trebuie sa ne-o punem inainte de a recomanda cuiva o diagonala sau alta a ecranului este: cine va utiliza tableta? o persoana adulta? un copil? ce varsta are copilul? este o persoana cu maini mari si degete lungi sau o persoana cu maini mici?
In mod normal se recomanda ca atunci cand tii tableta in mod lanscape (peisaj) sa o prinzi cu ambele maini din partile laterale si sa verifici daca degetele mari acopera intreaga zona a ecranului tactil. Insa acesta nu este un criteriu obligatoriu.

Deoarece pretul unei tablete creste direct proportional cu marimea display-ului si rezolutia, multe persoane opteaza din motive economice pentru variante de tablete cu diagonale prea mici care nu le satisfac pe deplin necesitatile. Apoi incep sa-si exprime diverse nemultumiri, regrete... Alteori, dimpotriva, opteaza pentru tablete prea mari si se plang ca nu le pot tine cu o singura mana, ca sunt prea grele s.a.m.d.
La fel se intampla in cazul persoanelor care aleg, deseori involuntar, o tableta cu o rezolutie a display-ului fie prea mica, fie prea mare.

Propun spre dezbatere la acest topic problema optimum-ului in materie de marime si rezolutie a ecranului pentru o tableta Windows in functie de diverse criterii cum ar fi: versiunea sistemului de operare, aplicatiile care vor rula cel mai frecvent pe tableta, varsta sau sexul utilizatorilor de tablete, mediul de utilizare (acasa, la birou, pe drum) etc.

#36
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,033
  • Înscris: 10.04.2006
Si crezi ca daca exista o marime ideala, se mai faceau tablete pentru restul diagonalelor?
Fiecare cu preferintele lui.
Personal, un 8.3" mi se pare ideal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate